Элчихона ва Бош консулликка Ўзбекистонга учишни истаган фуқаролар рўйхатини тузиш топширилди
Юзага келган ҳолат юзасидан Сизлардаги хавотир ва кейинги қадамлар бўйича пайдо бўлган кўплаб саволларингизни тушунаман.
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан давлатимиз ҳеч бир ватандошини эътиборсиз ва қаровсиз қолдириб қўймаслигини маълум қиламан.
Менинг ҳамкасбим - Ўзбекистоннинг БААдаги бош консули Алишер Саломов томонидан билдирилган Ўзбекистон Республикаси авиақатновлари вақтинча тўхтатилишига қарамасдан барча хоҳловчилар Ватанимизга қайтарилиши юзасидан хабарини тасдиқлайман.
БААдаги эпидемиологик ҳолат бошқа мамлакатлар, жумладан Европа давлатлари ёки Эронга нисбатан хотиржамлигига ва у ерда хам Ўзбекистон фуқаролари, ака-сингилларимиз қолиб кетганлигига эътибор қаратишингизни сўрайман.
Ҳозирда биз ўз фуқароларимизни БААдан Ўзбекистонга олиб чиқиб кетиш тартиби ва тизимини аниқлаш юзасидан Тошкентдаги мутасадди идоралар билан биргаликда ишламоқдамиз.
Жорий йил 15 март соат 23:00 ҳолатига кўра қуйидаги ҳаракатлар алгоритмига амал қилишингизни сўраймиз:
1. 2020 йил 16 март кунги «Uzbekistan Airways» АЖ HY-334 Дубай-Тошкент парвози бекор қилинди. Сотиб олинган билетлар бўйича маблағларни қайтариш, қайта бронь қилиш «Uzbekistan Airways» АЖнинг БААдаги ваколатхонасининг юқоридаги хабарномаси асосида амалга оширилади;
2. Ўзбекистоннинг БААдаги фуқароларини Ватанга қайтишини ташкил қилиш масаласини ҳал қилиш бўйича Ўзбекистоннинг БААдаги элчиси бошчилигидаги элчихона, бош консуллик, «Uzbekistan Airways» АЖ ходимларидан иборат Тезкор штаб тузилмоқда.
Штаб Ўзбекистоннинг Дубайдаги Бош консуллиги биносида жойлашади ва 2020 йил 16 март соат 00:00 дан бошлаб ҳолат яхшилангунга қадар фаолият кўрсатади;
3. Ажиотаж, ваҳимали ҳолатларни, ҳамда инфекция тарқалишини олдини олиш мақсадида ватандошларни мамлакатимизга қайтишини ташкил қилиш юзасидан имкон қадар шу Телеграм каналидан фойдаланиш, штабга фақатгина таклиф қилинган пайтда ёки жуда зарур ҳоллардагина келишингизни сўраймиз.
4. Юқорида бош консуллик томонидан таъкидлаб ўтилганидек, ушбу Телеграм гуруҳидаги расмий маълумотларни кузатиб боришингизни ва телеграм гуруҳи фаолияти юзасидан имкон қадар кўпроқ ватандошларимизни хабардор қилишингизни илтимос қиламиз. Шунингдек, ушбу телеграм гуруҳидан фойдаланиш тартибига риоя қилсангиз мамнун бўлардик.
5. БААдаги барча давлат ташкилотлари – элчихона, бош консуллик, «Uzbekistan Airways» АЖ ходимлари доимо Сизларнинг ихтиёрингизда бўлади. Маълумот олиниши билан Сизларни тезкор равишда хабардор қиламиз.
Шахсан ўз номимдан Сизлардан хотиржамлик сақлашингизни ва шундай ноқулай вазиятни биргаликда енгиб ўтишимиз учун ўзаро бирлашишингизни илтимос қиламан.
Биргаликда биз юзага келган барча қийинчиликларни енгиб ўтувчи кучмиз.
Эҳтиром ила,
Бахтиёр Иброҳимов
____________________________________
Ҳурматли ватандошлар!
Ҳозирда «Ўзбекистон Ҳаво Йўллари» авиакомпанияси вакиллари билан ҳамкорилкда барча хоҳловчиларни уйга жўнатиш механизми ишлаб чиқилмоқда. Ушбу гуруҳ аъзолари ҳушёр бўлишга ва шахсий гигена қоидаларига риоя қилишга чақирилади. Биз самимий равишда сизлардан хотиржамлик, инсонпарварлик, ўзаро тушуниш ва сабр-тоқатлик кутиб қоламиз. Айни дамда, тасдиқланмаган маълумотларни тарқатишдан сақланишингизни сўраймиз.
Элчихона ва Бош консулликка Ўзбекистонга учишни истаган фуқаролар рўйхатини тузиш топширилди. Уйга учиш истагини билдирган фуқаролар ўзларининг маълумотларини (исм-шарифи, паспорт рақами, учиш куни, виза тугаши муддати, БАА даги алоқа телефон рақами) консулликка электрон почта орқали юборишни сўраймиз: ae.uzconsulate@mfa.uz.
Мурожаатчилар рўйхатини олгандан сўнг, ватандошларимизнинг уйларига қайтишлари учун Ўзбекистонда чартер рейслари ташкил этилади. Шахсан мен, Алишер Саломов, Ўзбекистоннинг Дубай ва Шимолий Амирликларидаги Бош консул ива менинг жамоам Дубай шаҳрида сизларга давлатимиз номидан ҳар томонлама ёрдам беришга тайёрмиз.

Посольство и Генеральное консульство получили указание подготовить список граждан, желающих вылететь в Узбекистан
Обращается к вам Посол Республики Узбекистан в ОАЭ Бахтиер Ибрагимов.
В связи со сложившейся ситуацией, я понимаю Вашу озабоченность и многочисленные вопросы касательно дальнейших действий.
От имени Правительства Республики Узбекистан хотел бы заверить Вас, что государство не оставит ни одного соотечественника без внимания и заботы.
Подтверждаю ранее сделанное сообщение моего коллеги, Генерального консула РУ в ОАЭ Алишера Саломова, что все желающие будут вывезены на Родину несмотря на объявление о временном прекращении авиасообщения Республики Узбекистан.
Прошу обратить внимание, что эпидемиологическая ситуация в ОАЭ спокойнее по сравнении с другими странами, например, Европы или Ирана, где также в силу сложившихся обстоятельств застряли наши братья и сестры, граждане Узбекистана.
В настоящее время мы работаем с причастными ведомствами в Ташкенте для определения механизма и порядка вывоза наших граждан из ОАЭ в Узбекистан.
По состоянию на 23:00ч. 15 марта с.г. просим придерживаться следующего алгоритма действий:
1. Рейс 16 марта 2020г. АО «Uzbekistan Airways» HY-334 по маршруту Дубай-Ташкент отменен. Возврат средств, перебронирование приобретенных авиабилетов будет осуществляться в соответствии с ранее размещенным извещением представительства АО «Uzbekistan Airways» в ОАЭ;
2. Для решения вопроса организации возвращения граждан Узбекистана из ОАЭ на Родину создается оперативный штаб из числа сотрудников посольства, генерального консульства и представительства АО «Uzbekistan Airways» в ОАЭ во главе с Послом РУ в ОАЭ.
Штаб будет размещен в здании генерального консульства РУ в Дубае и начинает свою работу с 00:00ч. 16 марта 2020г. до стабилизации ситуации;
3. Во избежание создания ажиотажа, паники и предотвращения распространения инфекции просим по возможности максимально пользоваться данным каналом связи для обсуждения вопроса организации возвращения соотечественников на Родину и посещения штаба либо в случае приглашения, либо крайней необходимости;
4. Как было изложено выше генеральным консульством просьба продолжать следить за официальной информацией в данной группе и сообщить о ее функционировании максимально большему числу соотечественников. Также были бы признательны за соблюдение регламента работы данной группы;
5. Все сотрудники государственных органов в ОАЭ – посольства, генерального консульства, представительства АО «Uzbekistan Airways»- будут постоянно находиться в Вашем распоряжении. Мы будем оперативно информировать Вас по мере поступления информации.
От себя лично убедительно прошу Вас соблюдать спокойствие и вместе с нами объединить усилия в это непростое время.
Вместе мы сила способная преодолеть возникшие трудности.
Искренне ваш,
Бахтиёр Ибрагимов
_____________________________
В данный момент, совместно с представителями «Ўзбекистон Ҳаво Йўллари», решается механизм вывоза всех желающих на родину.
Участников группы настоятельно просим сохранять бдительность и соблюдать все необходимые правила личной гигиены. Мы искренне надеемся на твердость духа, спокойствие, взаимопонимание и терпение с вашей стороны. Тем временем, убедительно просим вас воздержаться от распространения неподтвержденной информации.
Посольство и Генеральное консульство получили указание подготовить список граждан, желающих вылететь в Узбекистан. Просим всех желающих отправить свои данные (ФИО, предполагаемая дата вылета) по электронной почте в адрес консульства: ae.uzconsulate@mfa.uz.
После получения списка желающих, в Узбекистане будут организованы чартерные рейсы для возвращения узбекистанцев на родину. Я, Алишер Саломов, Генеральный Консул Узбекистана в Дубае и Северных Эмиратах, и моя команда здесь, на территории ОАЭ, чтобы оказывать вам нашу всяческую поддержку от имени нашего правительства.