“Xalqaro munosabatlar” jurnali o‘quvchilarga yetib keldi
2020-yilning boshida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan chop etiladigan “Xalqaro munosabatlar” (International Relations”, “Международные отношения”) fanlararo ilmiy-nazariy jurnalining 2-soni dunyo yuzini ko‘rdi. Ta’kidlash joizki, jurnalning ushbu soni ham mazmun jihatdan, ham dolzarblik jihatdan anchagina boy ko‘rinish oldi. Bu galgi son O‘zbekistonning tashqi siyosiy va tashqi iqtisodiy faoliyatining bugungi kundagi masalalari, hamda Markaziy Osiyo mintaqasi rivojlanishidagi yangi tendensiyalarga bag‘ishlangan.
Sh.Abdullayev (t.f.d., professor, JIDU qoshidagi Xalqaro iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar markazi rahbari) “O‘zbekiston Turkiy Kengashda: manfaatlar mushtarakligi, hamkorlik imkoniyatlari va istiqbollari” nomli maqolasida O‘zbekistonning Turkiy Kengashga a’zoligining konseptual asoslarini ko‘rib chiqqan. Prezident Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston tashqi siyosiy strategiyasining sifat jihatdan yangilanganligi yana bir tarixiy voqea bilan namoyon bo‘ldi – O‘zbekiston Turkiy Kengashning to‘la qonli a’zosiga aylandi. Muallif fikriga ko‘ra, “O‘z tarixi, tili, tamadduni nuqtai nazaridan O‘zbekiston turkiy dunyoning ajralmas qismidir. Turkiy kelib chiqishini anlab yetgan holda, O‘zbekiston, uchinchi davlatlar manfaatlariga zarar yetkazmagan holda, turkiy dunyo bilan yaqindan geoiqtisodiy va gumanitar hamkorlik qilishdan chuqur manfaatdordir”.
O‘zbekiston tashqi iqtisodiy faoliyatning liberallashuvi va milliy iqtisodiyotning tashqi investitsiyalarga talabi oshib borishi bilan, davlat investitsiyaviy siyosatini qayta ko‘rib chiqish masalasi dolzarblashib bormoqda. S.Voronin (i.f.n., Budjet-soliq masalalarini tadqiqot qilish bo‘yicha institutning katta mutaxassisi) va Sh.Shadmanov (Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti katta o‘qituvchisi) hammuallifligidagi “Xalqaro munosabatlarda investitsiyaviy siyosat: O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun imkoniyatlar va xatarlar” nomli maqola shunday muhim masalaga bag‘ishlangan.
S.Pulatova (t.f.n., JIDU dotsenti) O‘zbekiston madaniy diplomatiyasining shakllanishi va rivojlanishito‘g‘risidagi fikr yuritar ekan, mamlakatning tashqi siyosatida ushbu yo‘nalishning tobora muhim ahamiyat kasb etayotganligiga alohida to‘xtalib o‘tadi. So‘ngi paytlarda, xalqaro ilmiy diskurslarda “madaniy faktor”ning xalqaro munosabatlardagi o‘rnini qayta ko‘rib chiqish masalasi faol muhokama qilinmoqda. Bu holat, bizning fikrimizga ko‘ra, avvalambor, davlatlar o‘rtasidagi ishonch inqirozi bilan bog‘liq bo‘lib, madaniy dialog ushbu muammoni yechish uchun muhim vosita sifatida ko‘rilmoqda. Xususan, tobora ko‘lami kengayib va faollashib borayotgan O‘zbekiston madaniy diplomatiyasi mintaqaviy va xalqaro barqarorlikni ta’minlashga, halqlar o‘rtasida ishonch mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
“Xalqaro huquq muammolari” turkumida milliy va xalqaro huquqiy rivojlanishning dolzarb masalalari bo‘yicha ikkita qiziqarli maqola o‘rin olgan. G.Ismoilova (yuridik fanlar doktori, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha JIDU prorektori) yangi O‘zbekistondagi ayollar saylov huquqlarimavzusiga to‘htalib o‘tgan, xalqaro tajriba va respublikada bu sohada ro‘y bergan so‘nggi o‘zgarishlarni tahlil qilgan. N.Nodirxonova (JIDU mustaqil tadqiqotchisi) o‘z maqolasida bank va moliya sohalaridagi korrupsiyaga qarshi kurash muammolarini tahlil qilgan, xalqaro ilg‘or tajribalarni hisobga olgan holda unga qarshi kurashish samaradorligini oshirishning huquqiy mexanizmlarini taklif qilgan.
U.Xasanovning (s.f.n., JIDU “Xalqaro munosabatlar” kafedrasi mudiri) ““Bir makon, bir yo‘l” Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiyotini o‘zgartirish jarayonida” va V.Paramonovning (s.f.n. “Markaziy Yevrosiyo” tahlil guruhi rahbari) “Rossiya va Markaziy Osiyo mamlakatlari munosabatlari: iqtisodiy o‘lchov” maqolalarida Markaziy Osiyoda dinamik ravishda o‘zgarib borayotgan geoiqtisodiy landshaft haqida so‘z boradi. Yoritilgan mavzularning turfa hilligiga qaramay, yakunda mualliflar o‘xshash xulosalarga kelishgan - O‘zbekistonning iqtisodiy va sarmoyaviy ochilishi va mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikning kuchayishi tufayli Markaziy Osiyoda transchegaraviy loyihalarni amalga oshirish uchun tubdan yangi imkoniyatlar paydo bo‘lmoqda.
“Xorijiy adabiyotlar daydjesti” turkumida so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo to‘g‘risida horijda chop etilgan e’tiborga molik tadqiqotlardan biri o‘rin olgan.N.Raxmatullayeva (JIDU doktoranti, Xalqaro iqtisodiy va siyosiy tadqiqotlar markazi mutaxassisi) “Markaziy Osiyo o‘n yilligi” maqolasida Italiya xalqaro siyosiy tadqiqotlar instituti tomonidan “Markaziy Osiyoda geosiyosiy o‘yinlar” sarlavhasi ostida nashr etilgan maqolalar to‘plami tahlil qilingan. Maqolalardag‘arb ekspert va tahliliy hamjamiyati uchun har doim ham xarakterli bo‘lmagan yondashuv aks etgan. Ya’ni, Markaziy Osiyodagi xalqaro siyosiy vaziyatning rivojlanish tendensiyalarini yangicha nuqtai nazardan o‘rganishga harakat qilinadi. Xususan, mintaqa bo‘yicha taniqli mutaxassis E.T.Ambrosetti biz “Osiyo asrida” yashayotganimiz va keyingi o‘n yillik “Markaziy Osiyoning o‘n yilligi”bo‘lishimumkinligi haqida fikr yuritadi. Albatta, bunday ssenariyni amalga oshishi uchun muallif bir nechta muhim ichki va tashqi shart-sharoitlarni kerakligini keltiradi, ammo bunday masala ko‘tarilishining o‘zigina bizni Markaziy Osiyoning kelajagiga mutlaqo yangi nuqtai nazar bilan qarashga majbur qiladi.
Xalqaro munosabatlarning muhim nazariy masalalarigaquyidagi maqolalar bag‘ishlangan: G.Sultanova (i.f.n., “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi katta o‘qituvchisi) “Milliy iqtisodiyotning raqobatdoshligining nazariy konsepsiyalari” va F.Sattarov (JIDU “Ijtimoiy va gumanitar fanlar” kafedrasi katta o‘qituvchisi) “Praemonitus, praemunitus: fan va texnologiyalar globallashuvining axloqiy jihatlarini baholash”.
Jurnalning “Yosh tadqiqotchi minbari” turkumida Z.Asatullayevaning (JIDU doktoranti) “Xalqaro iqtisodiy munosabatlar tizimidagi ko‘p tomonlama rivojlanish banklari: faoliyat xususiyatlari va O‘zbekiston Respublikasi bilan hamkorlik istiqbollari” nomli maqolasi taqdim etilgan.

К читателям поступил очередной номер журнала “Международные отношения”
В начале 2020 года вышел в свет 2-й номер междисциплинарного научно-теоретического журнала “Международные отношения” (“Xalqaro munosabatlar”, “International Relations”), издаваемого Университетом мировой экономики и дипломатии. Данный номер журнала получился весьма насыщенным как с точки зрения содержания, так и актуальности затронутых тем. Номер посвящен современным вопросам внешнеполитической и внешнеэкономической деятельности Узбекистана, а также новым тенденциям в региональном развитии Центральной Азии.
Ш.Абдуллаев (д.и.н., профессор, руководитель Центра международных экономических и политических исследований при УМЭД МИД), рассмотрел концептуальные основы вступления Узбекистана в Тюркский совет в статье «Узбекистан в Тюркском совете: общность интересов, возможности и потенциал сотрудничества». Качественное обновление внешнеполитической стратегии Узбекистана под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева ознаменовалось важным историческим событием – вхождением Узбекистана в Тюркский совет в качестве полноправного члена. По мнению автора, «Исторически, лингвистически и цивилизационно Узбекистан является частью тюркского мира. Осознавая свою тюркскую идентичность, Узбекистан глубоко заинтересован и готов к тесному геоэкономическому и гуманитарному взаимодействию с тюркским миром без ущерба третьим странам».
По мере либерализации внешнеэкономической деятельности Узбекистана и увеличения потребности национальной экономики в иностранных инвестициях актуализируется вопрос переосмысления инвестиционной политики страны. Такой важной тематике посвящена статья С.Воронина (д.э.н., главный специалист Института бюджетно-налоговых исследований) и Ш.Шадманова (старший преподаватель Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте) «Инвестиционная политика в международных отношениях: возможности и риски для экономики Узбекистана».
О становлении и современном развитии культурной дипломатии Узбекистана пишет С.Пулатова (к.и.н, доцент УМЭД), которая отмечает возросшее значение данного направления во внешней политике Узбекистана. В последнее время в международном научном дискурсе заметно активизировалась полемика о переосмыслении роли «культурного фактора» в международных отношениях. Это связано, прежде всего, с глубоким кризисом доверия между государствами, и вследствие поиском взаимопонимания через культурный диалог. В частности, культурная дипломатия Узбекистана, которая становится динамичной и всеобъемлющей, призвана содействовать обеспечению региональной и международной стабильности, укреплению доверия и взаимопонимания между народами.
В рубрике “Проблемы международного права” имеются два интересных взгляда на злободневные вопросы национального и международного правового развития. Г.Исмаилова (д.ю.н., проректор по науке и инновациям УМЭД) пишет об избирательных правах женщин нового Узбекистана, анализируя современный международный опыт и последние ключевые изменения в данной сфере в республике. Н.Нодирхонова (независимый исследователь УМЭД) в своей статье анализирует проблему борьбы с коррупцией в банковском и финансовом секторах, предлагает пути совершенствования правовых механизмов для повышения эффективности борьбы с ней с учетом передового мирового опыта.
О динамично меняющемся геоэкономическом ландшафте в Центральной Азии пишут: У.Хасанов (к.п.н., заведующий кафедрой «Международные отношения» УМЭД) - ««Один пояс, один путь» в меняющихся центральноазиатских экономиках»)и В.Парамонов (к.п.н., руководитель аналитической группы «Центральная Евразия») - «Отношения России и стран Центральной Азии: экономическое измерение». Несмотря на отличие исследуемых тем, авторы приходят к схожим выводам, а именно – благодаря экономическому и инвестиционному открытию Узбекистана и интенсификации региональной экономической кооперации перед Центральной Азией открываются принципиально новые возможности для реализации трансрегиональных проектов.
В разделе «Дайджест зарубежной литературы» Н.Рахматуллаева (докторант УМЭД, специалист Центра международных экономических и политических исследований) в статье «Центральноазиатская декада» проанализировала одну из самых значительных публикаций о Центральной Азии за рубежом за прошлые годы – серию статей под называнием «Геополитические игры держав в Центральной Азии» (“Geopolitical Power Plays in Central Asia”) со стороны итальянского Института международных политических исследований. В работе предпринята попытка рассмотреть тенденции развития международно-политической ситуации в Центральной Азии со свежего ракурса, что, к сожалению, не всегда характерна для западного экспертно-аналитического сообщества. Известный специалист по региону Э.Т.Амброзетти выдвигает примечательный тезис о том, что мы живем в «веке Азии» и, возможно, следующее десятилетие станет известным как «десятилетие Центральной Азии». Конечно, для реализации такого сценария автор приводит несколько важных внутренних и внешних условий, однако сама постановка такого вопроса заставляет нас смотреть на будущее Центральной Азии с совершенно новым взглядом.
Важным теоретическим вопросам международных отношений посвящены статьи: «Теоретические концепции конкурентоспособности национальной экономики» Г.Султанова (к.э.н., старший преподаватель кафедры «Международная экономика») и «Praemonitus, praemunitus: оценка этического измерения глобализации науки и техники» Ф.Саттарова (старший преподаватель кафедры «Социально-гуманитарные науки»).
В рубрике «Трибуна молодого исследователя» журнала выступает докторант УМЭД З.Асатуллаева со статьей на тему «Многосторонние банки развития в системе международных экономических отношений: особенности функционирования и перспективы сотрудничества с Республикой Узбекистан».
Электронную версию журнала можете загрузить, пройдя по следующей ссылке: http://uwed.uz/ru/e-journal/18.