Dubayda hamkorlik masalalari muhokama qilindi
2020 yil 6 fevral kuni O'zbekistonning Bosh konsuli Alisher Salomov Birlashgan Arab Amirliklarining Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirligining Dubay ofisiga yangi tayinlangan direktor Maktum bin Butti Al Maktum bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida turli sohalardagi hamkorlikning holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar mamnuniyat bilan ta'kidladilarki, yaqinda ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlar Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019 yil mart oyida BAAga tashrifi va erishilgan kelishuvlar tufayli sezilarli darajada faollashdi. Ayni paytda tashrif davomida imzolangan hujjatlar iqtisodiy, sarmoyaviy, ijtimoiy, madaniy va boshqa sohalarda amalga oshirilmoqda.
Amirliklarda Prezidentning Oliy Majlisga yo'llagan murojaatida Birlashgan Arab Amirliklari O'zbekistonning muhim sheriklari qatoridan joy olgani ijobiy qabul qilindi.
Mart oyida bo'lib o'tadigan birinchi Toshkent xalqaro sarmoyaviy forumi haqida amirlik tomoniga batafsil ma'lumot berildi.
Maktum bin Butti Al Maktum O'zbekistonning sayyohlik salohiyatiga, mamlakatimizga vizasiz tashrif buyuradigan BAA fuqarolari uchun yaratilgan sharoitlarga yuqori baho berdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o'zaro manfaatli aloqalar va hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligi tasdiqlandi.

В Дубае обсуждены вопросы сотрудничества
6 февраля 2020 года Генеральный консул Узбекистана Алишер Саломов встретился с вновь назначенным директором Дубайского офиса Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Мактумом бин Бутти Аль Мактумом.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы сотрудничества в различных областях.
Стороны с удовлетворением констатировали, что в последнее время отношения двух стран заметно активизировались благодаря визиту Президента Шавката Мирзиёева в ОАЭ в марте 2019 года и достигнутым договорённостям. В настоявшее время реализуются подписанные в рамках визита документы в экономической, инвестиционной, социальной, культурной и других сферах.
В эмиратах было положительно воспринято, что в Послании Президента Олий Мажлису ОАЭ были названы в числе ключевых партнеров Узбекистана.
До эмиратской стороны была доведена подробная информация о планируемом в марте первом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Мактум бин Бутти Аль Мактум высоко оценил туристический потенциал Узбекистана, созданные условия для граждан ОАЭ, которые в безвизовом порядке могут посещать нашу страну.
В завершение встречи была подтверждена готовность сторон и дальше укреплять взаимовыгодные связи и кооперацию.