2019 yil 7 dekabr kuni Bosh konsulxona binosida saylov komissiyasi a'zolarining yig'ilishi bo'lib o'tdi
2019 yil 7 dekabr kuni Bosh konsulxona binosida saylov komissiyasi a'zolarining yig'ilishi bo'lib o'tdi, unda bo'lajak saylovlarni tashkil etish va o'tkazish bilan bog'liq tadbirlar batafsil muhokama qilindi. Shuningdek, saylovchilarga oldindan ovoz berish uchun keng imkoniyatlar yaratish bilan bog'liq tashkiliy masalalar muhokama qilindi. Ushbu chora-tadbirlar joriy yilning 22-dekabr kuni bo'lib o'tadigan saylovda ishtirok eta olmaydigan fuqarolar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan.
Komissiya yig'ilishida ishtirok etgan Markaziy saylov komissiyasi vakillari bilan birgalikda, 13-16 dekabr kunlari faoliyat yuritadigan Dubay va Sharja Amirliklari hududida ko'chma saylov uchastkalarini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Ko’chma saylov uchastkalarning manzillari keyingi nashrlarda e'lon qilinadi. Saylovda hamma bilan teng ishtirok etishni ta'minlash uchun komissiya a'zolari nogiron fuqarolarni, shuningdek, sog'lig'i sababli saylov uchastkasiga kela olmaydigan fuqarolarni ziyorat qiladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi chet elda ochilgan saylov uchastkalarida chet elda istiqomat qiladigan fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlariga rioya etilishi masalalariga alohida e’tibor qaratmoqda. Eslatib o'tamizki, O'zbekiston Respublikasining Dubay va Shimoliy Amirliklardagi Bosh konsulligi 16-sonli saylov uchastkasi etib tasdiqlangan, Birlashgan Arab Amirliklarida istiqomat qiluvchi O'zbekiston fuqarolari bo'lajak saylovlar to'g'risida barcha zarur ma'lumotlarni konsullik veb-saytidan olishlari mumkin.

7-го декабря 2019 года в здании Генерального Консульства прошло заседание членов избирательной комиссии
7-го декабря 2019 года в здании Генерального Консульства прошло заседание членов избирательной комиссии, в ходе которой были подробно обсуждены мероприятия, связанные с организацией и проведением предстоящих выборов. Также, обсуждались организационные вопросы относительно создания широких возможностей для предварительного голосования избирателей. Эти меры предусмотрены для создания необходимых условий для граждан, не имеющих возможность участвовать на выборах 22 декабря сего года.
Совместно с представителями Центрального Избирательного комитета, которые принимали участие в заседании комиссии, планируется создание передвижных избирательных участков на территории Эмиратов Дубай и Шарджа, которые будут действовать с 13-го по 16-ое декабря. Адреса передвижных участков будут сообщены в следующих публикациях. Члены комиссии посетят граждан с ограниченными возможностями, также тех, кто по состоянию здоровья не сможет прибыть на избирательный участок, для обеспечения их равного со всеми участия в избирательном процессе.
Центральная Избирательная Комиссия Республики Узбекистан уделяет особое внимание вопросам соответствия реализации конституционных прав граждан, проживающих за рубежом в плане Избирательного законодательства на избирательных участках, открытых в иностранных государствах. Напомним, что Генеральное Консульство РУз в Дубае и Северных Эмиратах было утверждено Избирательным участком номер 16. Граждане Узбекистана, находящиеся и проживающие в ОАЭ, могут получить всю необходимую информацию о предстоящих выборах на сайте консульства.