2019 yil 7 dekabr kuni Bosh konsulxona binosida saylov komissiyasi a'zolarining yig'ilishi bo'lib o'tdi
2019 yil 7 dekabr kuni Bosh konsulxona binosida saylov komissiyasi a'zolarining yig'ilishi bo'lib o'tdi, unda bo'lajak saylovlarni tashkil etish va o'tkazish bilan bog'liq tadbirlar batafsil muhokama qilindi. Shuningdek, saylovchilarga oldindan ovoz berish uchun keng imkoniyatlar yaratish bilan bog'liq tashkiliy masalalar muhokama qilindi. Ushbu chora-tadbirlar joriy yilning 22-dekabr kuni bo'lib o'tadigan saylovda ishtirok eta olmaydigan fuqarolar uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan.
Komissiya yig'ilishida ishtirok etgan Markaziy saylov komissiyasi vakillari bilan birgalikda, 13-16 dekabr kunlari faoliyat yuritadigan Dubay va Sharja Amirliklari hududida ko'chma saylov uchastkalarini tashkil etish rejalashtirilmoqda. Ko’chma saylov uchastkalarning manzillari keyingi nashrlarda e'lon qilinadi. Saylovda hamma bilan teng ishtirok etishni ta'minlash uchun komissiya a'zolari nogiron fuqarolarni, shuningdek, sog'lig'i sababli saylov uchastkasiga kela olmaydigan fuqarolarni ziyorat qiladilar.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi chet elda ochilgan saylov uchastkalarida chet elda istiqomat qiladigan fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlariga rioya etilishi masalalariga alohida e’tibor qaratmoqda. Eslatib o'tamizki, O'zbekiston Respublikasining Dubay va Shimoliy Amirliklardagi Bosh konsulligi 16-sonli saylov uchastkasi etib tasdiqlangan, Birlashgan Arab Amirliklarida istiqomat qiluvchi O'zbekiston fuqarolari bo'lajak saylovlar to'g'risida barcha zarur ma'lumotlarni konsullik veb-saytidan olishlari mumkin.

On 7th December, 2019, a meeting of the members of the election committee was held at the Consulate General of Uzbekistan
On 7th December, 2019, a meeting of the members of the election committee was held at the Consulate General of Uzbekistan in Dubai and Northern Emirates, during which the events related to the organization and conduct of the upcoming elections were discussed in detail. Also, organizational issues were discussed regarding the creation of ample opportunities for preliminary voting of citizens. These measures are intended to create the necessary conditions for citizens who will not be able to participate in the elections on December 22 of this year.
In collaboration with representatives of the Central Election Committee who participated at the meeting, it is planned to create mobile polling stations in the territory of the Emirates of Dubai and Sharjah, which will operate from 13th to 16th December. The locations of the mobile polling stations will be announced in the following publications. In order to ensure the equal participation in the election process along with everyone else, the members of the election committee will visit citizens with disabilities, as well as those with health conditions, who will not be able to visit the polling station on Election day.
The Central Election Committee of the Republic of Uzbekistan pays close attention to the issues of compliance with the constitutional rights of citizens living abroad in terms of the electoral law in polling stations open in foreign countries. We recall that the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Dubai and the Northern Emirates was approved as Polling Station No. 16. Citizens of Uzbekistan residing in the UAE, can obtain all the necessary information about the upcoming elections on the consulate’s website.