Oʻzbekistonda futbolni rivojlantirishni mutlaqo yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Soʻnggi yillarda xalqimizning salomatligi toʻgʻrisida gʻamxoʻrlik qilish, maʼnaviy va jismoniy barkamol avlodni shakllantirish, millionlar oʻyini boʻlgan va mamlakatimizda alohida oʻrin tutadigan sportning futbol turiga aholini, ayniqsa, yoshlarni keng jalb etish boʻyicha bir qator chora-tadbirlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Shu bilan birga, bugungi kunda mamlakatimizda yuqori iqtidorga ega boʻlgan yosh futbolchilarni tanlash, saralab olish (seleksiya) tizimi va futbol infratuzilmasini yanada rivojlantirish, futbol boʻyicha sport maktablari faoliyatini yangi bosqichga koʻtarish, soha mutaxassislarini tayyorlash va ularni moddiy ragʻbatlantirish tizimini yaxshilash, oʻtkazilayotgan musobaqalar saviyasini yuksaltirish kabi masalalar dolzarb vazifalardan biri boʻlib qolmoqda.
Oʻzbekistonda futbolni aholi oʻrtasida eng ommaviy sport turiga aylantirish, yuqori iqtidorga ega boʻlgan yosh futbolchilarni tanlash, saralab olish va ularni professional sportchilar sifatida tayyorlash tizimini yoʻlga qoʻyish, mamlakat futbolini rivojlangan mamlakatlar bilan raqobat qila oladigan darajaga yetkazish, xalqaro talab va standartlar asosida futbol boʻyicha mutaxassislarni tayyorlash, futbol klublari faoliyatini rivojlantirish, terma jamoalar uchun oʻquv-mashq jarayonini samarali tashkil etish, mamlakatimizda futbol boʻyicha yirik xalqaro musobaqalar, jumladan, oʻsmirlar, yoshlar va xotin-qizlar jamoalari oʻrtasida jahon va qitʼa birinchiliklarini oʻtkazish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining quyidagilarni Oʻzbekiston Respublikasida professional futbolni rivojlantirishning asosiy yoʻnalishlari etib belgilash toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin:
bolalar va oʻsmirlarning futbol bilan shugʻullanishga qiziqishini oshirish, havaskor futbolni ommaviylashtirish, bu borada umumtaʼlim maktablari, boshqa taʼlim muassasalari, mahalla va tashkilotlarda futbol boʻyicha musobaqalarni muntazam ravishda tashkil etish;
yuqori iqtidorga ega boʻlgan yosh futbolchilarni tanlash va saralab olish (seleksiya) tizimini tubdan takomillashtirish, ularni bosqichma-bosqich professional tayyorgarlikdan oʻtkazib borish orqali futboli rivojlanayotgan davlatlarning yetakchi klublariga “futbolchilar eksporti”ni amalga oshirish tizimini yoʻlga qoʻyish;
futbol sohasiga xususiy investitsiyalarni keng jalb etish va ularni ragʻbatlantirish, futbol sohasini bozor mexanizmlari asosida boshqarish, futbol klublarini xususiy sektorga oʻtkazish hamda ular orasida sogʻlom sport raqobati muhitini yaratish;
futbol musobaqalari tomoshabopligini oshirish hamda futbolni rivojlantirishning yangi tizimini samarali yoʻlga qoʻyish orqali “oʻzbek futboli” maktabini yaratish;
futbol sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash, malakasini oshirish, tanlab olish va rivojlantirishga ilgʻor ilmiy-metodik va innovatsion texnologiyalarni joriy etish;
futbol sohasidagi normativ-huquqiy bazani yanada takomillashtirish, futbol infratuzilmasini moddiy-texnik jihatdan yanada yaxshilash hamda xalqaro talablarga moslashtirish.
2. Quyidagilar:
Oʻzbekistonda professional futbolni rivojlantirish sxemasi
1-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekistonda futbolni 2030-yilgacha rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish konsepsiyasi 2-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekistonda futbolni 2030-yilgacha rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqish konsepsiyasini 2019-2020 yillarda amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xarita” 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi, vazirlik va idoralar rahbarlarining “Yoʻl xarita”da nazarda tutilgan tadbirlarni oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli bajarish yuzasidan shaxsiy javobgarligi koʻrsatib oʻtilsin.
3. Oʻzbekistonda futbolni 2030-yilgacha rivojlantirishning maqsadli koʻrsatkichlari 4-ilovaga muvofiq (keyingi oʻrinlarda – Maqsadli koʻrsatkichlar) tasdiqlansin va unda shu jumladan quyidagilar nazarda tutilsin:
umumiy aholiga nisbatan futbol bilan muntazam shugʻullanuvchilar sonini kamida 5 foizgacha yetkazish orqali respublikada futbolning ommaviyligini taʼminlash;
Xalqaro Futbol Assotsiatsiyalari Federatsiyasining milliy terma jamoalar reytingida Oʻzbekiston milliy terma jamoasining kuchli 50 talikka kirishiga erishish;
xususiy futbol maktablari va xususiy professional futbol maktablari sonini bosqichma-bosqich oshirish;
Oʻzbekiston Respublikasida Xalqaro Futbol Assotsiatsiyalari Federatsiyasi va Osiyo Futbol Konfederatsiyasi tasnifiga kiruvchi chempionatlar va rasmiy xalqaro turnirlarni tashkil qilish va oʻtkazish.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Maqsadli koʻrsatkichlarga erishish, belgilangan chora-tadbirlarni oʻz vaqtida va samarali bajarish uchun masʼul boʻlgan vazirlik, idora va tashkilotlar faoliyati muvofiqlashtirilishini taʼminlasin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Moliya vazirligi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining:
professional futbol klublari qoshidagi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan bolalar-oʻsmirlar futbol maktablari negizida Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi futbol mahorat maktablari (keyingi oʻrinlarda – futbol mahorat maktablari) hamda bolalar va oʻsmirlar sport maktablarini tashkil etish;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda aholi sonidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan qoʻshimcha futbol mahorat maktablarini tashkil etish;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridagi bolalar va oʻsmirlar futbol akademiyalarini futbol mahorat maktablari etib qayta tashkil etish va ularni Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tasarrufiga oʻtkazish;
ixtisoslashtirilgan olimpiya zaxiralari maktab-internatlari negizida olimpiya zaxiralari kollejlarini hamda ularga ajratilgan qabul kvotasi doirasida futbol boʻlimlarini tashkil etish va ularda futbol boʻyicha mutaxassislarni (sportchilardan tashqari) tayyorlash;
futbol mahorat maktablarining rahbarlari, trenerlari va boshqa xodimlariga olimpiya zaxiralari kollejlari uchun belgilangan mehnatga haq toʻlash va moddiy ragʻbatlantirish shartlarini qoʻllash;
futbol mahorat maktablarini tegishlicha hududiy professional futbol klublariga biriktirish;
2020/2021 oʻquv yilidan boshlab tegishli taʼlim muassasalarida futbol klublari, sport taʼlim muassasalari uchun sport shifokori, sport psixologi, sport farmakologi, sport huquqshunosi va sport diyetologi yoʻnalishlari boʻyicha malakali mutaxassislar tayyorlashni tashkil qilish;
zamonaviy ilmiy yutuqlar va innovatsion texnologiyalardan foydalangan holda trener, seleksioner (skaut), tahlilchi, hakam, marketolog va futbol menejeri yoʻnalishlari boʻyicha yuqori malakali futbol mutaxassislarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish maqsadida mahalliy hamda xorijiy mutaxassislarni keng jalb qilish orqali Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida Futbol mutaxassislarini tayyorlash markazini tashkil etish;
xalqaro tajribadan kelib chiqib, Xalqaro Futbol Assotsiatsiyalari Federatsiyasi, Osiyo Futbol Konfederatsiyasi talablariga muvofiq, 2021-yilgi futbol mavsumidan boshlab Superliga jamoalari oʻrtasidagi uchrashuvlarda adolat va shaffoflikni taʼminlash maqsadida VAR (Video Assistant Referee, video yordamchi hakam) tizimini joriy etish;
xalqaro talablardan kelib chiqib, salohiyati yuqori futbolchilarni professional darajada tayyorlash, ular xorijiy davlatlarning nufuzli futbol klublarida professional faoliyat olib borishini taʼminlash, shuningdek, futbolchilarning huquq va manfaatlarini himoya qilish maqsadida futbol boʻyicha agentlar (vositachilar)ning faoliyatini tartibga solish va ularni akkreditatsiyadan oʻtkazish vakolatini Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasiga yuklash;
2021-yil 1-yanvardan boshlab xalqaro tajribadan kelib chiqib, sport sohasini, ayniqsa, futbolni yanada rivojlantirish, uning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, qoʻshimcha mablagʻlarni jalb qilish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasida bukmekerlik faoliyatini amalga oshirishga ruxsat berish;
Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi huzuridagi Respublika bolalar va oʻsmirlar futbol akademiyasining tuzilmasiga qoʻshimcha ikkita seleksioner shtat birligini kiritish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi, Ichki ishlar vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2020-yil 1-iyunga qadar shaxslar tomonidan bukmekerlik faoliyatini amalga oshirishni buzish, shuningdek, totalizator oʻynash, oʻyinga yoki uning natijasiga taʼsir oʻtkazish maqsadida kelishilgan oʻyinlar oʻtkazish, ularda ishtirok etish yuzasidan javobgarlikni belgilash boʻyicha Jinoyat kodeksi va Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksga tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. Belgilab qoʻyilsinki:
maktabgacha taʼlim muassasalari, umumtaʼlim maktablari va sport taʼlim muassasalarida futbol boʻyicha oʻquv, oʻquv-mashq, tarbiyalanuvchi va oʻquvchilarni saralab olish (seleksiya) hamda ularda musobaqalarni oʻtkazish tartibi Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi tomonidan belgilanadi va muvofiqlashtirib boriladi;
futbol mahorat maktablari direktorlari va sport boʻyicha direktor oʻrinbosarlarini lavozimga tayinlash va lavozimidan ozod qilish Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining taqdimnomasiga asosan Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.
6. 2020-2025 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi huzuridagi futbol mahorat maktablarini tashkil etish, ularda qurilish va rekonstruksiya ishlarini amalga oshirish jadvali 5-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi bilan birgalikda 2020-yil va kelgusi yillarda Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiya dasturini shakllantirishda ishlab chiqilgan loyiha-smeta hujjatlariga asosan futbol mahorat maktablarini qurish va rekonstruksiya qilish ishlari uchun markazlashgan kapital quyilmalar limitlari ajratilishini taʼminlasin.
Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi futbol mahorat maktablarini qurish va mavjudlarini rekonstruksiya qilish boʻyicha loyiha-smeta hujjatlarini kompleks ekspertizadan oʻtkazishni taʼminlasin va qurilish-montaj ishlarining sifatli bajarilishi ustidan davlat arxitektura-qurilish nazoratini oʻrnatsin.
7. Belgilab qoʻyilsinki:
a) umumtaʼlim maktablari oʻrtasida:
har bir tuman (shahar)da doimiy ravishda yiliga kamida ikki marotaba “Maktablar futbol ligasi” musobaqalari oʻtkazib boriladi;
“Maktablar futbol ligasi” musobaqalari tuman (shahar) hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga hamda Oʻzbekiston “Yoshlik” jismoniy tarbiya va sport jamiyatiga ajratilgan mablagʻlar doirasida moliyalashtiriladi.
Bunda “Maktablar futbol ligasi” musobaqalarini oʻtkazish natijalari boʻyicha iqtidorli oʻquvchilar tuman (shahar) bolalar-oʻsmirlar sport maktablarining futbol boʻlinmalari hamda xususiy futbol maktablariga saralab olinadi (seleksiya);
b) tuman (shahar) bolalar-oʻsmirlar sport maktablari futbol boʻlinmalari va xususiy futbol maktablari oʻrtasida:
yosh toifasidan kelib chiqib belgilangan meʼyorlar asosida tuman (shahar), Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar hamda respublika miqyosida “Sport maktablari futbol ligasi” musobaqalari oʻtkazib boriladi;
“Sport maktablari futbol ligasi” musobaqalari Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga ajratilgan mablagʻlar doirasida moliyalashtiriladi.
Bunda “Sport maktablari futbol ligasi” musobaqalarini oʻtkazish natijalari boʻyicha futbol mahorat maktablari, xususiy professional futbol maktablari va professional futbol klublari huzuridagi futbol akademiyalariga futbolchilar saralab olinadi (seleksiya);
v) futbol mahorat maktablari, xususiy professional futbol maktablari va professional futbol klublari huzuridagi futbol akademiyalari oʻrtasida:
yosh toifasidan kelib chiqib belgilangan meʼyorlar asosida “Professional futbol maktablari ligasi” musobaqalari oʻtkazib boriladi;
“Professional futbol maktablari ligasi” musobaqalarini oʻtkazish natijalari boʻyicha hududiy professional futbol klublariga futbolchilar saralab olinadi (seleksiya);
“Professional futbol maktablari ligasi” musobaqalari Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga ajratilgan mablagʻlar doirasida moliyalashtiriladi.
Bunda futbol mahorat maktablari, xususiy professional futbol maktablari va professional futbol klublari huzuridagi futbol akademiyalari futbolchilari respublika hamda xalqaro miqyosdagi musobaqalarda ishtirok etadi;
g) Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi huzuridagi Respublika bolalar
va oʻsmirlar futbol akademiyasida futbol boʻyicha turli yosh toifasidagi terma jamoalar tayyorgarlik koʻradilar.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Moliya vazirligi, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining davlat korxonalari va tashkilotlari tomonidan moliyalashtiriladigan professional futbol klublari ustav fondlaridagi davlat va davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik jamiyatlari ulushlarini Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga oʻtkazish orqali xususiy investorlarga sotish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga oʻtkaziladigan professional futbol klublari ustav fondidagi davlat va davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari roʻyxati 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Qayd etilsinki:
professional futbol klublari ustav fondidagi davlat ulushi boʻlgan xoʻjalik jamiyatlari ulushlari Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga xoʻjalik jamiyatlari ustav kapitalidagi davlat ulushi va xoʻjalik jamiyatlarining ulushlarini balans qiymatida kamaytirish hisobiga beriladi;
mazkur Farmonning 6-ilovasida koʻzda tutilgan professional futbol klublarining ustav fondidagi davlat ulushlari Davlat mulkini sotishda tender savdolarini oʻtkazish boʻyicha davlat komissiyasining qaroriga asosan belgilangan tartibda sotiladi.
10. Professional futbol klublariga davlat korxonalari va davlat ulushi mavjud tashkilotlar tomonidan ajratilayotgan moliyaviy mablagʻlarning samarali foydalanilishi ustidan Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi tomonidan monitoring oʻtkazish amaliyoti joriy qilinsin.
Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi:
monitoring natijalari yuzasidan davlat korxonalari va tashkilotlariga, shuningdek, yuqori turuvchi organlarga taklif va tavsiyalar kiritib borsin;
professional futbol klublaridagi sportchi va boshqa mutaxassislarni ragʻbatlantirish tizimi shaffofligini taʼminlash maqsadida ikki oy muddatda yagona tartibni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
11. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hududiy futbol assotsiatsiyalari faoliyati tegishli ravishda Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha daromadlari hisobidan moliyalashtirilishini taʼminlasin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Qurilish vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Toshkent viloyati hokimligi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining 2020-2021 yillarda:
Toshkent viloyati, Yuqori Chirchiq tumani, Yangibozor qoʻrgʻoni hududida futbol boʻyicha milliy terma jamoalar uchun oʻquv-mashgʻulot markazini tashkil etish;
Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi huzurida funksional diagnostika, sportchilarni sogʻlomlashtirish va reabilitatsiyasi uchun zamonaviy sport tibbiy markazini tashkil qilish va zarur tibbiy asbob-uskuna va jihozlar bilan taʼminlash toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Moliya vazirligi bilan birgalikda 2020-yilgi Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiya dasturining markazlashgan kapital quyilmalar limitlari doirasida futbol boʻyicha milliy terma jamoalar uchun oʻquv-mashgʻulot markazini qurish ishlarining loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish uchun zarur mablagʻlar ajratilishini taʼminlasin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi Moliya vazirligi, Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Adliya vazirligi, Davlat soliq qoʻmitasi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi bilan birgalikda 2020-yil 1-iyunga qadar bukmekerlik faoliyatini amalga oshirish bilan bogʻliq normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin va ularda shu jumladan quyidagilarni:
bukmekerlik faoliyatini litsenziyalash Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tomonidan amalga oshirilishini;
bukmekerlik faoliyati bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektlari tomonidan telekommunikatsiya tarmoqlarida, shu jumladan, Internet tarmogʻi provayderlarida xizmatlar koʻrsatilishini tartibga solishni;
bukmekerlik faoliyati bilan shugʻullanuvchi tadbirkorlik subyektlari daromadlarining bir qismini sport turlari, shu jumladan, futbolni rivojlantirish uchun yoʻnaltirishni;
bukmekerlik faoliyatini davlat tomonidan nazorat qilish mexanizmlari joriy etilishini nazarda tutsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi futbol mahorat maktablari faoliyati bilan bogʻliq xarajatlar, shuningdek, ularni futboli rivojlangan mamlakatlar tajribasidan kelib chiqib, zamonaviy asbob-uskunalar va jihozlar bilan taʼminlash xarajatlari uchun zarur mablagʻlarni 2020-yilda Davlat byudjetining “Madaniyat va sport” sohasiga ajratiladigan mablagʻlar doirasida ajratsin va 2021-yildan boshlab Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutsin.
15. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2020-yil 1-fevralga qadar tegishli hududlarda stadion va futbol maydonlarini xatlovdan oʻtkazsin va xatlov natijasi boʻyicha egasi nomaʼlum stadion va futbol maydonlari qonunchilikda belgilangan tartibda joylardagi tuman (shahar) bolalar-oʻsmirlar sport maktablariga oʻtkazilishini taʼminlasin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 7-ilovaga muvofiq oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilsin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi Adliya vazirligi, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati raisi A.A.Azizov zimmasiga yuklansin.

О мерах по поднятию на совершенно новый этап развития футбола в Узбекистане
В последние годы проводится ряд мероприятий, направленных на укрепление здоровья населения, формирование духовно и физически развитого поколения, широкое привлечение соотечественников, особенно молодежи, к футболу – игре миллионов, виду спорта, занимающему особое место в нашей стране.
Вместе с тем актуальными задачами на сегодняшний день остаются вопросы дальнейшего развития системы выявления и отбора (селекции) высокоодаренных молодых футболистов, футбольной инфраструктуры, поднятия на новый уровень деятельности спортивных футбольных школ, улучшения системы подготовки и материального стимулирования специалистов сферы, повышения уровня проводимых соревнований.
В целях превращения футбола в самый массовый вид спорта в Узбекистане, налаживания системы выявления, отбора и подготовки высокоодаренных молодых футболистов в качестве профессиональных спортсменов, доведения нашего футбола до уровня, способного конкурировать с развитыми странами, подготовки специалистов по футболу в соответствии с международными требованиями и стандартами, развития деятельности футбольных клубов, эффективной организации учебно-тренировочного процесса сборных команд по футболу, проведения в нашей стране крупных международных соревнований по футболу, в том числе первенств мира и континента среди юношеских, молодежных и женских команд:
1. Одобрить предложение Министерства физической культуры и спорта, Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана об определении основных направлений развития профессионального футбола в Республике Узбекистан:
повышение заинтересованности детей и юношей в занятии футболом, популяризация любительского футбола, организация с этой целью на регулярной основе соревнований по футболу в общеобразовательных школах и других образовательных учреждениях, махаллях и организациях;
налаживание системы «экспорта футболистов» в ведущие клубы стран с развивающимся футболом путем коренного совершенствования системы выявления и отбора (селекции) молодых высокоодаренных футболистов, организации их поэтапной профессиональной подготовки;
широкое привлечение частных инвестиций в сферу футбола и их поощрение, управление сферой футбола на основе рыночных механизмов, передача футбольных клубов негосударственному сектору и формирование среди них здоровой спортивной конкурентной среды;
создание школы «узбекского футбола» путем повышения зрелищности футбольных соревнований и эффективной организации новой системы развития футбола;
внедрение передовых научно-методических и инновационных технологий в процессы подготовки, переподготовки, повышения квалификации, отбора и развития квалифицированных специалистов в сфере футбола;
дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы сферы футбола, улучшение материально-технической футбольной инфраструктуры, а также адаптация сферы футбола к международным требованиям.
2. Утвердить:
Схему развития профессионального футбола в Узбекистане согласно приложению № 1;
Концепцию по поднятию на новый этап развития футбола в Узбекистане до 2030 года согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» реализации Концепции по поднятию на новый этап развития футбола в Узбекистане до 2030 года в 2019–2020 годах согласно приложению № 3.
Указать на персональную ответственность руководителей Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Ассоциации футбола Узбекистана, министерств и ведомств за своевременное, полное и качественное исполнение мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте».
3. Одобрить Целевые показатели развития футбола в Узбекистане до 2030 года согласно приложению № 4 (далее – Целевые показатели), предусматривающие в том числе:
обеспечение массовости футбола в республике путем доведения числа регулярно занимающихся футболом до 5 процентов от общей численности населения страны;
достижение включения национальной сборной Узбекистана в топ-50 рейтинга лучших национальных сборных Международной Федерации Футбольных Ассоциаций;
поэтапное увеличение количества частных футбольных школ и частных профессиональных футбольных школ;
организацию и проведение в Республике Узбекистан чемпионатов и официальных международных турниров, входящих в классификацию Международной Федерации Футбольных Ассоциаций и Азиатской Футбольной Конфедерации.
Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить координацию деятельности министерств, ведомств и организаций, ответственных за достижение Целевых показателей, своевременное и эффективное исполнение поставленных задач.
4. Согласиться с предложениями Министерства физической культуры и спорта, Министерства народного образования, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства финансов Республики Узбекистан и Ассоциации футбола Узбекистана о:
создании школ футбольного мастерства (далее – школы футбольного мастерства) и детско-юношеских спортивных школ при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан на базе детско-юношеских футбольных школ при профессиональных футбольных клубах, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
создании в Республике Каракалпакстан и областях дополнительных школ футбольного мастерства, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан исходя из численности населения;
преобразовании детско-юношеских футбольных академий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента в школы футбольного мастерства с передачей их в ведение Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан;
создании на базе специализированных школ-интернатов олимпийского резерва колледжей олимпийского резерва с отделениями футбола в рамках квот приема, выделенных данным колледжам, с целью подготовки специалистов по футболу (за исключением спортсменов);
применении условий оплаты труда и материального стимулирования, установленных для колледжей олимпийского резерва, к руководителям, тренерам и иным сотрудникам школ футбольного мастерства;
закреплении школ футбольного мастерства за соответствующими региональными профессиональными футбольными клубами;
организации начиная с 2020/2021 учебного года подготовки в соответствующих образовательных учреждениях квалифицированных специалистов по направлениям «спортивный врач», «спортивный психолог», «спортивный фармаколог», «спортивный юрист» и «спортивный диетолог» для футбольных клубов и спортивных образовательных учреждений;
cоздании Центра подготовки специалистов по футболу при Ассоциации футбола Узбекистана в целях подготовки, переподготовки и повышения квалификации высококвалифицированных специалистов в сфере футбола по направлениям «тренер», «селекционер (скаут)», «аналитик», «судья», «маркетолог» и «футбольный менеджер» путем широкого привлечения отечественных и зарубежных специалистов, с применением современных достижений науки и инновационных технологий;
внедрении начиная с футбольного сезона 2021 года системы VAR (Video Assistant Referee, видеопомощник судьи) для обеспечения справедливости и прозрачности встреч между командами Суперлиги исходя из международного опыта, в соответствии с требованиями Международной Федерации Футбольных Ассоциаций и Азиатской Футбольной Конфедерации;
упорядочении деятельности агентов (посредников) по футболу и возложении на Ассоциацию футбола Узбекистана полномочий по их аккредитации в целях подготовки на профессиональном уровне футболистов, обладающих высоким спортивным потенциалом, обеспечения их профессиональной деятельности в престижных футбольных клубах зарубежных стран, а также защиты прав и интересов футболистов исходя из международных требований;
разрешении с 1 января 2021 года на осуществление букмекерской деятельности в Республике Узбекистан в целях дальнейшего развития сферы спорта, особенно футбола, повышения его инвестиционной привлекательности, привлечения дополнительных средств исходя из международного опыта;
введении в структуру Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана двух дополнительных штатных единиц селекционера.
Агентству по развитию рынка капитала совместно с Министерством физической культуры и спорта, Генеральной прокуратурой, Министерством юстиции, Министерством внутренних дел, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 июня 2020 года представить в Кабинет Министров предложения о внесении соответствующих изменений и дополнений в Уголовный кодекс и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности по установлению ответственности лиц за нарушение осуществления букмекерской деятельности, игру в тотализатор, проведение и участие в договорных играх с целью оказания воздействия на игры либо на их результаты.
порядок обучения, учебных тренировок, отбора (селекции) воспитанников и учащихся в дошкольных образовательных учреждениях, общеобразовательных школах и спортивных образовательных учреждениях, а также проведения в них соревнований устанавливается и координируется Ассоциацией футбола Узбекистана;
назначение на должность и освобождение от занимаемой должности директоров школ футбольного мастерства и их заместителей по спорту осуществляются Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан по представлению Ассоциации футбола Узбекистана.
6. Утвердить График создания и проведения работ по строительству и реконструкции школ футбольного мастерства при Министерстве физической культуры и спорта Республики Узбекистан в 2020–2025 годах согласно приложению № 5.
Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством физической культуры и спорта обеспечить выделение лимитов централизованных капитальных вложений на строительство и реконструкцию школ футбольного мастерства в соответствии с разработанной проектно-сметной документацией при формировании Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020 год и последующие годы.
Министерству строительства Республики Узбекистан обеспечить проведение комплексной экспертизы проектно-сметной документации на строительство новых и реконструкцию действующих школ футбольного мастерства с установлением государственного архитектурно-строительного надзора за качеством выполнения строительно-монтажных работ.
7. Установить, что:
а) между общеобразовательными школами:
каждого района (города) не менее двух раз в год проводятся соревнования «Футбольная лига школ» на постоянной основе;
проведение соревнований «Футбольная лига школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий районов (городов) и Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также Физкультурно-спортивному обществу Узбекистана «Ёшлик».
По результатам проведения соревнований «Футбольная лига школ» осуществляется отбор (селекция) одаренных учащихся в отделения футбола детско-юношеских спортивных школ районов (городов) и частные футбольные школы;
б) между отделениями футбола детско-юношеских спортивных школ районов (городов) и частными футбольными школами:
проводятся соревнования «Футбольная лига спортивных школ» на уровне района (города), Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, а также республики в соответствии с нормами, установленными по возрастным категориям;
проведение соревнований «Футбольная лига спортивных школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
По результатам проведения соревнований «Футбольная лига спортивных школ» осуществляется отбор (селекция) футболистов в школы футбольного мастерства, частные профессиональные футбольные школы и футбольные академии при профессиональных футбольных клубах;
в) между школами футбольного мастерства, частными профессиональными футбольными школами и футбольными академиями при профессиональных футбольных клубах:
проводятся соревнования «Лига профессиональных футбольных школ» в соответствии с нормами, установленными по возрастным категориям;
по результатам проведения соревнований «Лига профессиональных футбольных школ» осуществляется отбор (селекция) футболистов в региональные профессиональные футбольные клубы;
проведение соревнований «Лига профессиональных футбольных школ» финансируется в рамках средств, выделенных на календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
При этом футболисты школ футбольного мастерства, частных профессиональных футбольных школ и футбольных академий при профессиональных футбольных клубах принимают участие в республиканских и международных соревнованиях;
г) в Республиканской детско-юношеской футбольной академии при Ассоциации футбола Узбекистана проходят подготовку сборные команды по футболу разных возрастных категорий.
8. Согласиться с предложениями Министерства физической культуры и спорта, Министерства финансов Республики Узбекистан, Ассоциации футбола Узбекистана, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента о реализации частным инвесторам путем передачи Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан долей государства и хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах профессиональных футбольных клубов, финансируемых государственными предприятиями и организациями.
9. Утвердить Перечень профессиональных футбольных клубов с долями государства и хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах, передаваемыми Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан, согласно приложению № 6.
Отметить, что:
доли хозяйственных обществ с государственными долями в уставных фондах профессиональных футбольных клубов передаются Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан по балансовой стоимости в счет уменьшения долей государства и хозяйственных обществ в уставных капиталах хозяйственных обществ;
доли государства в уставном фонде профессиональных футбольных клубов, предусмотренные в приложении № 6 к настоящему Указу, реализуются на основе решений Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества в установленном порядке.
10. Внедрить практику проведения Ассоциацией футбола Узбекистана мониторинга за эффективным использованием финансовых средств, выделяемых профессиональным футбольным клубам государственными предприятиями и организациями с долей государства.
Ассоциации футбола Узбекистана:
вносить в государственные предприятия и организации, а также вышестоящие органы соответствующие предложения и рекомендации по результатам мониторинга;
в двухмесячный срок разработать и утвердить единый порядок в целях обеспечения прозрачности системы стимулирования спортсменов и других специалистов в профессиональных футбольных клубах.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить финансирование деятельности региональных футбольных ассоциаций соответственно за счет дополнительных доходов бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента.
12. Одобрить предложения Министерства физической культуры и спорта, Министерства экономики и промышленности, Министерства строительства, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Национального олимпийского комитета Узбекистана, хокимията Ташкентской области и Ассоциации футбола Узбекистана о создании в 2020–2021 годах:
учебно-тренировочного центра для национальных сборных команд по футболу на территории поселка Янгибазар Юкоричирчикского района Ташкентской области;
современного спортивно-медицинского центра при Ассоциации футбола Узбекистана для функциональной диагностики, оздоровления и реабилитации спортсменов и его оснащении необходимым медицинским оборудованием и инвентарем.
Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством физической культуры и спорта, Министерством финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение необходимых средств на разработку проектно-сметной документации под строительство учебно-тренировочного центра для национальных сборных команд по футболу в рамках лимитов централизованных капитальных вложений Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020 год.
13. Агентству по развитию рынка капитала совместно с Министерством финансов, Министерством физической культуры и спорта, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством экономики и промышленности, Министерством юстиции, Государственным налоговым комитетом, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана и Ассоциацией футбола Узбекистана в срок до 1 июня 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты нормативно-правовых актов по осуществлению букмекерской деятельности, предусматривающие:
осуществление лицензирования букмекерской деятельности Агентством по развитию рынка капитала Республики Узбекистан;
регулирование оказания услуг субъектами предпринимательства, занимающимися букмекерской деятельностью в телекоммуникационных сетях, в том числе интернет-провайдерах;
направление части доходов субъектов предпринимательства, занимающихся букмекерской деятельностью, на развитие видов спорта, в том числе футбола;
внедрение механизмов государственного контроля за осуществлением букмекерской деятельности.
14. Министерству финансов выделить необходимые средства на расходы, связанные с деятельностью школ футбольного мастерства, а также оснащение их современным оборудованием и инвентарем исходя из опыта стран с развивающимся футболом в рамках средств Государственного бюджета, выделяемых на сферу «Культура и спорт» в 2020 году, а начиная с 2021 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан.
15. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента в срок до 1 февраля 2020 года провести инвентаризацию футбольных стадионов и полей на соответствующих территориях и обеспечить передачу детско-юношеским спортивным школам районов (городов) на местах бесхозных футбольных стадионов и полей в порядке, установленном законодательством.
16. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
17. Министерству физической культуры и спорта совместно с Министерством юстиции, Ассоциацией футбола Узбекистана и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
18. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А. А. и председателя Службы государственной безопасности Республики Узбекистан Азизова А. А.