Diplomatlar homilador O'zbekiston fuqarosiga Afrikadan vataniga qaytishga yordam berdi
Dubay, BAA. O'zbekistonning Dubaydagi Bosh konsulligi homilador hamyurtiga COVID-19 koronavirusining tarqalishi paytida Afrikadan uyiga qaytishga yordam berdi. Diplomatiya bo'limining ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekiston fuqarosi Olesya K. Ugandaga sayyohlik maqsadida 2020 yil fevral oyida kelgan, ammo cheklovlar joriy etilgani va 2020 yil mart oyida koronavirus tarqalishi munosabati bilan xalqaro reyslarning bekor qilinishi sababli ushlanib qolgan.
21 iyun kuni u O'zbekistonning Dubaydagi Bosh konsulligiga vataniga qaytishga yordam berishini so'rab murojaat qildi. Ugandadan Toshkentga repatriatsiya reysini tashkil etishning iloji bo'lmadi, Dubay ham sayyohlarni qabul qilmadi.
Ugandada O'zbekistonning diplomatik vakolatxonalari mavjud emasligi sababli, o'zbekistonlik diplomatlar homilador vatandoshini Rossiyaning Dubaydagi Bosh konsulligiga olib borishda yordam so'rashdi, bu esa o'z navbatida Ugandadagi Rossiya elchixonasi bilan bog'lanishiga yordam berdi.
Rossiya diplomatlarining ko'magi bilan Olesya K. 2020 yil 18 iyulda ruslar uchun Moskvaga repatriatsiya reysiga qo'yildi. Rossiya aviakompaniyasi unga aviachiptani bepul taqdim etdi. O'z navbatida, O'zbekiston Respublikasining Moskvadagi elchixonasi unga Moskvadan Toshkentga charter reysini amalga oshirishda yordam berdi, u erda yo'lovchi 2020 yil 20 iyulda uyiga xavfsiz tarzda uchib ketdi.
“Men Moskvadagi o'zbekistonlik diplomatlarga, Dubay va Ugandadagi rus diplomatlariga, BAA xayriya jamg'armasidagi Ayollar va bolalarni qo'llab-quvvatlash markazi rahbari Elena Gaziki va BAAdagi o'zbek diasporasiga hamyurtimizga yordam bergani uchun minnatdorchilik bildirmoqchiman. Xususan, ular Ugandadagi K. Olesya uchun uy va oziq-ovqat uchun zarur miqdordagi mablag'ni, uyni qaytarib berish imkoniyati paydo bo'lgunga qadar yig'ishda yordam berishdi ", dedi O'zbekistonning Dubaydagi bosh konsuli Alisher Salomov.
Hozirgi vaqtda O'zbekiston o'z fuqarolarini Birlashgan Arab Amirliklaridan vataniga qaytarish dasturini amalga oshirishda davom etmoqda: 2020 yil 22 iyul holatiga ko'ra respublikaning 2,2 mingdan ortiq fuqarolari diplomatlar ko'magi bilan o'z vatanlariga qaytib kelishdi.
Yo'lovchilarni vataniga qaytarish varaqalarini tuzishda og'ir kasallar, homilador ayollar, keksa (55 yoshdan oshgan), bolali oilalar, talabalar, sayyohlar, BAAdagi tuzatish muassasalarida jazoni o'tagan shaxslarga alohida e'tibor qaratildi.
Pandemiya boshlangandan beri 600 dan ortiq o'zbekistonliklar diasporalar va mahalliy ma'murlar yordamida Dubaydagi mehmonxonalar va yotoqxonalarda bepul joylashtirildi va kuniga ikki yoki uch marta ovqatlanishdi. BAAda qiyin ahvolda bo'lgan 1000 dan ortiq fuqarolar oziq-ovqat bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari, Birlashgan Arab Amirliklarining tibbiy muassasalarida ishlayotgan O'zbekiston fuqarolari orasidan shifokorlar va hamshiralar kasal va yordamga muhtoj vatandoshlar uchun bepul maslahatlar va dori-darmonlar bilan ta'minladilar.

Дипломаты помогли беременной гражданке Узбекистана вернуться из Африки на родину
Дубай, ОАЭ. Генеральное консульство Узбекистана в Дубае помогло своей беременной соотечественнице вернуться на родину из Африки в период вспышки коронавируса COVID-19. По данным дипломатического ведомства, гражданка Узбекистана Олеся К. прибыла в Уганду с туристическими целями еще в феврале 2020 года, однако застряла там из-за введения ограничений и отмены международных рейсов в связи со вспышкой коронавируса в марте 2020 года.
21 июня она обратилась в Генеральное консульство Узбекистана в Дубае с просьбой помочь ей вернуться на родину. Организовать репатриационный рейс из Уганды в Ташкент не было возможности, Дубай также не принимал туристов.
В связи с тем, что в Уганде нет дипломатических представительств Узбекистана, узбекские дипломаты обратились с просьбой об оказании помощи в вывозе беременной соотечественницы в Генеральное консульство России в Дубае, которые в свою очередь, помогли связаться с Посольством РФ в Уганде.
При поддержке российских дипломатов удалось посадить Олесю К. на репатриационный рейс для россиян в Москву 18 июля 2020 года. Авиабилет на него был предоставлен российской стороной на безвозмездной основе. В свою очередь, Посольство Республики Узбекистан в Москве помогло посадить ее на чартерный рейс из Москвы в Ташкент, на котором пассажирка 20 июля 2020 года благополучно вылетела на родину.
«Хочу поблагодарить узбекских дипломатов в Москве, российских дипломатов в Дубае и Уганде, руководителя благотворительного фонда «Центр по поддержке женщин и детей в ОАЭ» Елену Газики и узбекскую диаспору в ОАЭ за помощь нашей соотечественнице. В частности, они помогли собрать необходимую сумму на питание и проживание Олеси К. в Уганде, пока не представилась возможность отправить ее на родину», - сказал генеральный консул Узбекистана в Дубае Алишер Саломов.
В настоящее время Узбекистан продолжает выполнение программы репатриации своих граждан из Объединенных Арабских Эмиратов: по данным на 22 июля 2020 года, при поддержке дипломатов на родину вернулись более 2,2 тысяч граждан республики.
При составлении репатриационных списков пассажиров особое внимание было уделено тяжелобольным, беременным женщинам, пожилым людям (старше 55 лет), семьям с детьми, студентам, туристам, лицам, отбывшим наказание в исправительных учреждениях ОАЭ.
С момента начала пандемии более 600 узбекистанцев, при помощи диаспоры и местных властей, были бесплатно размещены в гостиницах и хостелах Дубая и получали двух-трехразовое питание. Более 1000 граждан, находившихся в ОАЭ в затруднительном положении, были обеспечены продуктами питания.
Кроме того, врачами и медсестрами из числа граждан Узбекистана, работающими в медицинских учреждениях ОАЭ, для больных и нуждающихся согражданам были организованы бесплатные консультации и обеспечение лекарствами.