Хорижий давлатларда ўз меҳнат фаолиятини олиб бораётган ватандошларимизга мурожаат!
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Сардор Уктамович Умурзаков ва Андижон вилояти ҳокими Шухрат Кушакбаевич Абдураҳмоновнинг хорижий давлатларда ўз меҳнат фаолиятини олиб бораётган ватандошларимизга
МУРОЖААТИ
Ассалому-алайкум азиз Ватандошлар!
Бобур замини шуҳратини жаҳон бўйлаб юксалтираётган
Қадрли ҳамюртлар!
Мамлакатимиз мустақилликка эришганидан буён барча жабҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар, айниқса ўтган 3,5 йил ичида амалга оширилган ишлар бугунги кунда тан олиб айтиш жоиз, дунё миқёсидаги машҳур сиёсатчилар, олимлар ва етук мутахассислар томонидан ижобий баҳоланиб келинмоқца.
Мамлакат иқтисодиётини ривожпантириш, қурилиш, саноат, қишлоқ хўжалиги, илм-фан, таълим ва соғлиқни сақлаш, умуман олганда барча соҳаларда сезиларли силжишлар, ижобий натижалар кўзга кўриниб келмоқда.
Мамлакатда 2016 йилнинг охиридан бошлаб, ривожпаниш тараққиёти умуман янги истиқболли босқичга ўтганлигини алоҳида таъкидламоқ зарур. Айниқса, ўтган давр ичида барча соҳаларда амалга оширилган янги лойиҳалар дунё ривожланган мамлакатлари томонидан ижобий баҳоланмоқда, илғор экспертлар томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Биргина мисол сифатида Муҳтарам Президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёев томонидан дастлабки чиқишларда “Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз” деб таъкидпаганликларида ўз келажагимизни ўз халқимиз билан қурамиз ва буюк бўлишини таъминлашимизга урғу берганликлари ҳам бежиз эмас, албатта.
Ушбу мақсадда Давлатимиз Раҳбари ташаббуслари билан 2017-2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси қабул қилиниб, мамлакатимизда илгари юрмаган соҳалар қайта кўриб чиқилди, янада аниқроқ айтганда тадбиркорлар олдида турган сунъий тўсиқлар олиб ташланди. Ҳар бир соҳада туб ўзгаришлар амалга оширилди, натижада шу соҳаларда ижобий силжишлар юзага кела бошлади.
Юртимизда маъмурий ислоҳотлар концепцияси ишлаб чиқилиб, суд-ҳуқуқ, молия, кичик бизнес, туризм, тиббиёт соҳаларида халқ манфаатларини кўзловчи адолатли ўзгаришлар амалга оширилди.
Бундан ташқари, Давлатимиз Раҳбари томонидан халқимиз манфаатларини ҳимоя қилувчи ғоя асосида “Ҳар бир тадбиркорга- кўмакдош, елкадош ва мададкормиз!” бош ғояси илгари сурилиб, ушбу йўналишда аниқ вазифалар белгилаб берилди.
Юртимизда амалга оширилаётган юқоридаги ижобий ишлар, изчил ислоҳотлар Андижон вилоятида ҳам ўз самарасини кўрсатмоқда ва шундай миллий юксалиш йўлида олиб борилаётган ислоҳотлар вилоятни ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини оширмоқда.
Азиз ватандошлар!
Вилоятимизда аҳолини уй-жой ва иш билан таъминлаш, илм-фан ва таълимни ривожлантириш, замонавий кадрлар тайёрлаш бўйича улкан ишлар амалга оширилаётгани бу борадаги натижаларимизга мисол бўла олади.
Вилоятда туб аҳолимизнинг талаб ва таклифларини эшитиш, шу асосда ижтимоий-иқтисодий дастурларни белгилаш асосий устувор йўналишимизга айланган барча ишларимизда одамларни ҳаётдан рози бўлиб яшаш ҳиссини оширмоқда. Бошқача қилиб айтганда, олис келажакда эмас, бугунги меҳнаткаш ва заҳматкаш халқимиз бугун бахтли яшашга ҳақли эканлигини тушуниб етгани ҳолда иш олиб бормоҳцамиз.
Мамлакатимизда, жумладан вилоятимизда ҳам маҳаллий аҳолининг фаровонлиги, уларнинг шундай гўзал жамиятда хавфсизлигини таъминлаш муҳим вазифага айланган. Айниқса, мусофирчиликда узоқ ва яқин юртларда юрган ҳар бир юртдошимизнинг ҳаёти ва фаолияти, уларнинг хавфсизлиги биз учун муҳимдир.
Бугун тўла ишонч билан Андижонликларга айтишимиз мумкинки, Сиз ўз салоҳиятингиз, ҳаракатингиз билан Ватандан йироқца бўлсангиз ҳам тадбиркор сифатида фаолият олиб бормоқдасиз, бизнес юритаётган Сиз каби тадбиркорларга бугун хавас кўзи билан қараймиз, меҳнатларингизни қадрлаймиз. Шуни ҳам аниқ биламизки, қалбингизда Она Ватанимиз Ўзбекистонга, киндик қонингиз тўкилган Андижонга нисбатан ўзгача меҳр ва мухаббатингиз бор, албатта.
Ушбу юқоридаги хислатларингизни қадрлаган ҳолда биз бугун Сизларга мурожаат қилиб, Андижонимиз равнақи йўлида ҳамкорлик ўрнатиш, ўзимизда бизнес юритишни таклиф этмоқчимиз.
Ушбу жойда бургут қуши ҳикоясини эсламоқчимиз:
“Баланд тоғларнинг бирида яшайдиган бургут осмонда парвоз қилиб учиб юрган вақтда бир жойга келганда қанотларини ёйиб олар экан, шунда унга савол беришиб, осмонда парвоз қилиб учиб юрган вақтингда нега доим шу жойга келганда қанотларингни ёйиб оласан деб сўрашганда, мен мана шу жойда туғилганлигим учун, ҳеч бўлмаса соям тегиб турсин”, деб жавоб берган экан.
Агар Она юртимизда илм-фан, таълим, технология, инвестиция ва бошқа соҳаларни ривожлантириш, сизлар яшаб фаолият олиб бораётган давлатлардаги муассасалар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича ватанпарварлик ҳисси жўш уриб турган ўз фикр-мулоҳазаларингиз бўлса, Сиз билан яқиндан суҳбатлашишга тайёрмиз.
Шунингдек, сиз ватандошларимизни Ўзбекистон - Она юртимиз, жаннатмонанд Андижонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга дахлдор бўлиш, замонавий билим ва тажрибаларини мамлакатимиз ривожига йўналтиришга даъват этамиз.
Биз бугун барчангизнинг мамлакатимизни ривожлантиришга сидқидилдан ҳисса қўшишга тайёр эканингизни чин юракдан ҳис этиб турибмиз. Ҳаммамиз жонажон Ватанимиз равнақи йўлида бир ёқадан бош чиқариб бирлашсак, олдимизга қўйган ҳар қандай юксак маррага албатта етишишимизга ишонамиз.
Сиз азизлар билан бошлаган ҳар бир ишимиз халқимиз фаровонлигини янада юксалтиришга хизмат қилади, деб умид қиламиз.
Муҳтарам Юртбошимизнинг жорий йилнинг 21-22 май кунлари Андижон вилоятига ташрифлари олиб борилаётган кенг кўламли ишларимизга янгича руҳ, янгича мазмун бахш этди.
Давлатимиз Раҳбари улкан марраларни белгилаб бердилар ҳамда ушбу марраларни забт этиш учун зарур манба ва имкониятларни аниқ қилиб кўрсатиб ўтдилар.
Муҳтарам Президентимиз таъбири билан айтганда, барча соҳаларда азалдан Андижон мактаби, андижонликлар тажрибаси мавжуд бўлганки, ундан барча андоза олиб, барака топган. Насиб этса, бу анъанани тиклаб, бор салоҳиятимиз, интилишимиз, янгича ёндашишимиз билан юксак марраларга биргаликда эришамиз.
Ижозатингиз билан, Андижон заминидаги ишларга қисқача таъриф берсак, 3 миллиондан зиёд аҳоли истиқомат қилаётган вилоятимизда ўтган 2019 йилда 3,2 трлн сўмлик 611 та лойиҳалар амалга оширилиб, 255 та йирик саноат корхоналари ишга туширилди. Бунинг натижасида ишлаб чиқариш ҳажми 2,1 трлн сўмга ортиб, 17 мингга яқин янги иш ўринлари яратилди.
Улкан қурилиш, бунёдкорлик, яратувчилик майдонига айланган Андижонимизга биргина 2019 йилда 128 та хорижий инвесторлар томонидан 294 млн долларлик инвестиция олиб кирилди.
Демак, пул тикиб, ҳалол ишлаб, фойда кўриш учун ишонч бор уларда. Мисол учун, “Андижон-фарм” эркин иқтисодий зонасида муваффақиятли амалга оширилган лойиҳалар юқоридаги фикрларни тасдиқлайди.
Андижонлик тадбиркорлар билан жорий йилнинг ўзида жами бўлиб 954 та лойиҳалар ҳисобига 8,9 трлн сўм инвестициялар ўзлаштириш ва 68 мингта янги иш ўринлари яратиш режалаштирилган.
Ушбу лойиҳаларни амалга оширилиши натижасида йилига 4,1 трлн сўмлик ишлаб чиқариш қувватлари, қўшимча 120 млн долларлик маҳсулотларни экспорт имконияти яратилади.
Шу билан бирга, 35 хил турдаги янги маҳсулотлар ҳамда 65 млн долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилиши таъминланади.
Бундан ташқари қуйидаги омиллар Андижоннинг инвестициявий жозибадорлигини таъминлайди:
Аввало, бизнинг одамлар меҳнатга чанқоқ ва интилувчан, энг асосийси ҳалол виждонли инсонлар. Тупроғимиз, иқлимимиз йилига уч-тўрт марта ҳосил олишга имкон беради. Заминимизда Менделеев жадвалидаги барча кимёвий элементларнинг мавжудлиги бу ерда фойдали қазилмалар, хом ашё базаси мавжуд эканлигидан далолат беради.
Қонун устуворлиги бор жойда адолат қарор топади, хусусий мулк дахлсизлиги таъминланади, тараққиёт ривожланиб боради. Қолаверса, бунёдкорлик, эл-юрт фаровонлиги ниятида қўйилган ҳар бир қадам улуғ бобомиз Мирзо Бобурнинг руҳларини шод қилиши муқаррар.
Ҳар бир туманда кичик саноат зоналари барпо қилинмоқда. Лойиҳа ташаббускорларига ер майдонлари ажратилмоқца, ушбу ер майдонлари коммуникация тармоқларига улаб берилади. Заруратга қараб банк кредитлари ажратилади.
Бунда тижорат банкларининг кредитлари бўйича фоизли харажатларни қоплаш учун компенсация берилади, хусусан:
хорижий валютада — тижорат банклари томонидан белгиланган фоизли ставканинг 30 фоизгача миқцорда, бироқ 3 фоизли пункти;
миллий валютада - қайта молиялаштириш ставкасидан ортиқ бўлган, бироқ 5 фоизли пункти қоплаб берилади.
Муҳтарам Президентимизнинг топшириқларига асосан, ўтган йилдан бошлаб вилоятдаги бўш ер майдонлари ва бино- иншоотлар “Е-Ижро” аукцион дастури орқали сотилиши йўлга қўйилди.
Бу эса, ер майдонлари ва бино-иншоотларни “шаффоф” усулда ўз эгаларини топишларига замин яратмоқца.
Ҳозирда фойдаланилмай бўш турган 112 та давлат улуши бор корхоналар, 14 та давлат объектлари, 258 та объектлардаги 112гектар бўш ер майдонлари аукционга чиқарилиб, ўз инвесторларини кутмоқда.
Унутмангки, киритган инвестицияларингиз жуда қисқа мудцатларда дивиденд келтиришига биз ҳам манфаатдормиз. Шундай экан, дадиллик билан ишга киришайлик.
Узга давлатларда ризқини қидираётган, билаги кучга тўлган азиз ватандошлар!
Сизларни ҳам Андижонга чорлаймиз. Сўнгги уч йилда қурилиш, ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 10 баробарга ортди.
Илғор технологиялар асосида бунёд этилаётган замонавий объектларни Сиз каби юқори малакали, шижоатли ёшлар, шу вилоят фарзандлари ёш йигит-қизлар қурмоқца. Уларнинг орасида хорижлик мутахассислар ҳам талайгина.
Шундай экан, оилангиз даврасига қайтинг, Янги Андижонни яратишга Андижон фарзанди сифатида ҳиссангизни қўшинг. Асрларга татигулик бунёдкорликда иштирок этинг.
Биргина мисол, “Азака СЛу” мажмуасини қуриш лойиҳаси орқали 10 минг нафар янги иш ўринлари яратилмоқда.
Бунда, 4631 та хонадонли 71 та кўп қаватли турар жойдан ташқари, мажмуа таркибига 2 та 320 ўринли мактабгача таълим муассасаси, 1500 ўринли мактаб, 250 ўринли шифохона, боғ, 10 минг кв.м. майдонга эга савдо маркази, замонавий энергия тежовчи технологиялар асосида қурилиш материаллари ва жиҳозлар ишлаб чиқариш заводи қуриб фойдаланишга топширилади.
Шунингдек, шаҳар яқинидаги адир жойларда кўп қаватли уйлар қуриш, шу орқали аҳолининг тобора ўсиб бораётган талабини қондириш чоралари кўрилмоқца. Хўжаобод туманининг Иттифоқ массивида биринчи босқичда 35 та кўп қаватли уйлар қурилмоқца. Улар Андижон шаҳри, Андижон, Хўжаобод, Булоқбоши ва Жалақудуқ туманларидаги уй-жойга муҳтож оилаларга берилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, бу ерда мактаб, тикувчилик цехи, спорт комплекси бунёд этилмоқта. Бундай жойларда уйлар бунёд этиш мамлакатимизда янги тажриба эканини, уларни халқаро стандартлар асосида пишиқ, сифатли қуриш зарурдир.
Бу бизга кўплаб қурувчи мутахассислар зарур эканлигини билдиради. Иш ҳақлари кафолатланганлиги хорижий давлатлардан кам эмаслигини билдириб ўтмоқчимиз.
Бундан ташқари, қишлоқ хўжалиги йўналишида “Ҳар бир оила тадбиркор” давлат дастури орқали арзон кредитлар ҳисобига томорқа хўжаликларини ривожлантириш бўйича ишлар ҳам амалга оширилмоқда.
Бунда энг асосийси, паррандачилик, чорвачилик, мева- сабзавот етиштириш йўналишларида, йирик корхоналар ва кам таъминланган аҳоли ўртасида кооперация алоқаларини ўрнатиш орқали касаначиликни ривожлантиришга алоҳида эътибор берилмоқца.
Биргина мисол, Бўстон туманидаги йирик корхона томонидан 36 млн долларлик инвестициялар киритиш ҳисобига сут маҳсулотларини қайта ишлаш корхонаси ва 5 минг бош қорамолчилик комплекси ташкил қилинади ҳамда 1000 та оиланинг ҳар бирига 3 бошдан, жами 3 минг бош қорамол тарқатилмоқда;
Худди шундай, Асака туманидаги бошқа бир корхона томонидан 8 млн долларлик инвестициялар киритилиб, 25 минг бош наслли она товуқлар олиб келинди, инкубация орқали очилган жўжалар аҳолига 500 бошдан тарқалиши ҳисобига 2 минг 300 нафар аҳоли иш билан таъминланмоқда.
Аҳолига тарқатилган қорамол ва паррандаларга ушбу корхоналар томонидан аҳоли ўқитилади, тўлиқ озуқалари етказиб берилади ва етиштирилган маҳсулот сотиб олинади.
Шуни алоҳида таъкидламоқчиманки, ўз оилангиз бағрида, ота- онангиз дуосини олиб, фарзандларингиз тарбияси билан шуғулланган ҳолда ўз юртингизда ишлашингиз учун бугун биз масъул раҳбарлар сифатида барча шароитларни яратиб беришни олдимизга мақсад қилганмиз.
Бугунги фарзанд тарбияси, эртага уни ким бўлиб камол топишини белгилаб беради.
Қадрли дўстлар!
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари ҳамда Андижон вилояти ҳокими сифатида шаффофлик ва қонунийликни таъминлашни зиммамизга оламиз. Барча лойиҳалар юқори суръатларда, сифатли амалга оширилади.
Шу билан бирга, Андижонимиз тараққиётига ҳисса қўшиш истагида бўлган барча чет элдаги юртдошларимизни Ўзбекистонга таклиф этамиз, Биз уларни қўллаб-қувватлашга ва ҳар томонлама рағбатлантиришга тайёрмиз.

Обращение к нашим соотечественникам, проживающим за рубежом!
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли С. Умурзаков и хоким Андижанской области Ш. Абдурахманов обратились к соотечественникам, проживающим за рубежом
ОБРАЩЕНИЕ
Здравствуйте дорогие соотечественники!
Реформы, которые проводились во всех сферах со времени независимости нашей страны, особенно работа, проделанная за последние 3,5 года, в настоящее время получают положительную оценку всемирно известных политиков, ученых и экспертов.
Значительный прогресс достигнут в развитии экономики страны, строительстве, промышленности, сельском хозяйстве, науке, образовании и здравоохранении в целом по всем направлениям.
Следует отметить, что с конца 2016 года развитие страны вступило в совершенно новый перспективный этап. В частности, новые проекты, реализованные во всех областях за прошедший период, получили положительную оценку развитых стран при поддержке ведущих экспертов.
Например, когда президент Шавкат Миромонович Мирзиёев не говорил в своих первых выступлениях: «Мы будем строить наше великое будущее вместе с нашими смелыми и благородными людьми», он подчеркнул, что мы будем строить наше будущее с нашим народом и обеспечим его величие.
С этой целью по инициативе Главы государства была принята Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017-2021 годы, пересмотрены ранее беспрецедентные в стране районы, точнее, устранены искусственные барьеры для предпринимателей. В каждой области произошли радикальные изменения, в результате которых в этих областях начали происходить положительные сдвиги.
В нашей стране была разработана концепция административных реформ, и были внесены справедливые изменения в интересах людей в области юстиции, финансов, малого бизнеса, туризма и медицины.
Кроме того, исходя из идеи защиты интересов нашего народа главой государства: «Мы сторонник, помощник и сторонник каждого предпринимателя!» была выдвинута основная идея и определены конкретные задачи в этом направлении.
Вышеупомянутая позитивная работа, проводимая в нашей стране, последовательные реформы показывают свою эффективность в Андижанской области, и такие реформы на пути к национальному росту повышают социально-экономический потенциал региона.
Примером наших результатов в этой области является огромная работа, проводимая в нашем регионе для обеспечения жильем и занятостью, развития науки и образования, подготовки современного персонала.
Прислушиваясь к потребностям и предложениям коренного населения региона, на этой основе определение социально-экономических программ во всей нашей работе, которое стало нашим главным приоритетом, повышает чувство удовлетворенности людей жизнью. Другими словами, мы работаем не в отдаленном будущем, а в осознании того, что наши трудолюбивые и трудолюбивые люди сегодня имеют право жить долго и счастливо.
В нашей стране, в том числе в нашем регионе, обеспечение благосостояния местного населения, обеспечение его безопасности в таком прекрасном обществе стало важной задачей. Жизнь и деятельность каждого из наших соотечественников, их безопасность особенно важны для нас, поскольку они путешествуют в дальние и далекие страны.
Сегодня мы можем с полной уверенностью сказать, что вы работаете в качестве предпринимателя в Андижане, даже если вы находитесь далеко от родины с вашим потенциалом и действиями, мы с завистью смотрим на таких предпринимателей, как вы, и ценим вашу работу. Мы также знаем наверняка, что в вашем сердце есть особая любовь и привязанность к нашей Родине-Узбекистану, Андижану, где пролилась ваша пуповинная кровь.
Высоко оценивая эти качества, мы хотели бы сегодня обратиться к вам и предложить наладить сотрудничество и вести бизнес в развитии Андижана.
Если у вас есть свои патриотические взгляды на развитие науки, образования, технологий, инвестиций и других областей в нашей стране, укрепление связей между учреждениями в странах, где вы живете и работаете, мы готовы к вам поближе поговорить.
Мы также призываем наших соотечественников принять участие в проводимых в Узбекистане широкомасштабных реформах - нашей Родине, небесном Андижане, чтобы направить свои современные знания и опыт на развитие нашей страны.
Мы искренне чувствуем, что сегодня вы все готовы внести искренний вклад в развитие нашей страны. Мы верим, что если мы все объединимся в деле развития нашей дорогой Родины, мы обязательно достигнем любой высокой цели, поставленной перед нами.
Мы надеемся, что каждая работа, которую вы начнете со святыми, послужит дальнейшему повышению благосостояния наших людей.
Визиты Главы государства в Андижанскую область 21-22 мая этого года придали новый дух и новое содержание нашей масштабной работе.
Глава нашего государства поставил амбициозные цели и четко обозначил необходимые ресурсы и возможности для их достижения.
По словам Президента, андижанская школа всегда имела опыт андижанцев во всех сферах, из которых были взяты и благословлены все примеры. Если нам повезет, мы сможем восстановить эту традицию и достичь великих целей вместе со всем нашим потенциалом, стремлениями и новыми подходами.
С вашего разрешения, краткое описание работ на территории Андижана. В 2019 году было реализовано 611 проектов на сумму 3,2 триллиона сумов и запущено 255 крупных промышленных предприятий в нашем регионе с населением более 3 миллионов человек. В результате производство увеличилось на 2,1 трлн. Сумов, было создано около 17 000 новых рабочих мест.
Только в 2019 году 128 иностранных инвесторов вложили в Андижан 294 миллиона долларов, которые стали огромной областью строительства, творчества и творчества.
Таким образом, у них есть уверенность, чтобы инвестировать, честно работать, получать прибыль. Например, успешно реализованные проекты в свободной экономической зоне «Андижанская ферма» подтверждают вышесказанное.
В этом году андижанские предприниматели планируют инвестировать 8,9 трлн. Сумов в 954 проекта и создать 68 тысяч новых рабочих мест.
В результате этих проектов будут созданы производственные мощности на сумму 4,1 трлн. Сумов в год и дополнительные 120 млн. Долларов на экспортные возможности.
В то же время будет произведено 35 новых видов продукции и импортозамещающей продукции на сумму 65 миллионов долларов.
Кроме того, следующие факторы обеспечивают инвестиционную привлекательность Андижана:
Прежде всего, наши люди хотят пить и стремятся к работе, а главное, честные люди. Наша почва и климат позволяют нам собирать урожай три или четыре раза в год. Наличие всех химических элементов таблицы Менделеева в нашей почве свидетельствует о наличии минеральной базы и сырья.
Там, где преобладает верховенство закона, справедливость преобладает, частная собственность неприкосновенна, и развитие процветает. Кроме того, каждый шаг, предпринятый с намерением творчества и процветания народа, неизбежно будет радовать души нашего великого предка Мирзо Бабура.
В каждом районе строятся небольшие промышленные зоны. Если земельные участки выделены инициаторам проекта, эти земли будут подключены к коммуникационным сетям. Банковские кредиты распределяются по мере необходимости.
В то же время предоставляется компенсация для покрытия процентных расходов по кредитам коммерческих банков, в частности:
в иностранной валюте - в размере до 30% процентной ставки, установленной коммерческими банками, но не более 3%;
в национальной валюте - выше ставки рефинансирования, но покрывается на 5 процентных пунктов.
В соответствии с поручением президента, с прошлого года осуществляется продажа свободных земель и зданий в регионе через программу аукциона «E-Ijro».
Это позволяет земельным участкам и зданиям находить своих владельцев «прозрачным» способом.
В настоящее время 112 неиспользуемых государственных предприятий, 14 государственных предприятий, 112 га свободных земель на 258 объектах выставлены на торги и ждут своих инвесторов.
Помните, нас также интересует тот факт, что ваши инвестиции принесут дивиденды за очень короткое время. Так что давайте приступим к работе с уверенностью.
Уважаемые соотечественники, которые ищут еду в других странах, их руки переполнены!
Приглашаем вас в Андижан. За последние три года объемы строительства и производства увеличились почти в 10 раз.
Если современные объекты, построенные на основе передовых технологий, построят высококвалифицированные, смелые молодые люди, такие как вы, дети этого региона, молодые мужчины и женщины. Среди них много зарубежных экспертов.
Так что вернитесь в свой семейный круг, внесите свой вклад в создание Нового Андижана в детстве Андижана Участвуйте в многовековом творчестве.
Одним из примеров является строительство комплекса Azaka SLu, который создает 10 000 новых рабочих мест.
Помимо 71 многоэтажного жилого дома с 4631 квартирой, комплекс включает в себя 2 дошкольных учреждения на 320 мест, школу на 1500 мест, больницу на 250 мест, сад, 10 тыс. Кв. Будет построен и введен в эксплуатацию торговый центр с площадями, завод по производству строительных материалов и оборудования на основе современных энергосберегающих технологий.
Также, если будут приняты меры по строительству многоэтажных домов на холмах недалеко от города, тем самым будет удовлетворен растущий спрос населения. На первом этапе в Союзном районе Ходжаабадского района строятся 35 многоэтажных домов. Они будут предоставлены нуждающимся семьям в Андижанском, Андижанском, Ходжаабадском, Булакбаши и Джалал-Абадском районах.
Здесь также строятся школа, швейная мастерская и спортивный комплекс. Необходимо строить дома в таких местах, как новый опыт в нашей стране, строить их на основе международных стандартов.
Это означает, что нам нужно много профессионалов в строительстве. Хотим отметить, что заработная плата гарантирована не меньше, чем в зарубежных странах.
Кроме того, в сфере сельского хозяйства ведется работа по развитию садоводства за счет дешевых кредитов в рамках государственной программы «Каждая семья является предпринимателем».
Самое главное, особое внимание уделяется развитию надомного труда в области птицеводства, животноводства, выращивания фруктов и овощей посредством установления отношений сотрудничества между крупными предприятиями и бедными.
Например, крупное предприятие в Бостанском районе создаст молокоперерабатывающий завод и комплекс по выращиванию крупного рогатого скота на 5000 голов с инвестициями в 36 миллионов долларов США и распределит 3000 голов крупного рогатого скота среди 1000 семей;
Аналогичным образом, другое предприятие в районе Асака инвестировало 8 млн. Долл. США, в которое было занято 25 000 племенных кур, и 2300 человек были наняты на работу из-за распространения 500 цыплят, открытых в результате инкубации.
Эти предприятия обучают скот и птицу, поставляемую населению, поставляют полный корм и закупают выращенную продукцию.
Я хотел бы подчеркнуть, что сегодня, как ответственные лидеры, мы стремимся создать все условия для того, чтобы вы работали в вашей стране, в кругу семьи, с благословения ваших родителей и воспитания ваших детей.
Воспитание ребенка сегодня определит, кем он будет завтра.
Как заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан и хоким Андижанской области, мы стремимся обеспечить прозрачность и легитимность. Все проекты выполняются на высокой скорости, качественно.
В то же время мы приглашаем всех наших соотечественников за границу, которые хотят внести свой вклад в развитие Андижана, в Узбекистан, мы готовы всячески поддерживать и поощрять их.