O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 26-may kuni investitsiya masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Tadbirda Investitsiya dasturining joriy yil dastlabki to‘rt oyidagi ijrosi tahlil qilinib, prognoz ko‘rsatkichlarini so‘zsiz bajarish, jumladan, yirik ishlab chiqarish quvvatlari, ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini foydalanishga topshirish chora-tadbirlari muhokama etildi.
2020-yilgi Investitsiya dasturiga 3 mingdan ortiq loyiha kiritilgan bo‘lib, ularni amalga oshirish uchun 235 trillion so‘mlik investitsiyalar, jumladan, 7 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyalar o‘zlashtirilishi belgilangan.
Qariyb bir oydan keyin birinchi yarim yillik tugaydi. Bugungi murakkab davrda iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, investitsiya loyihalarini amalga oshirish borasidagi ishlarning dastlabki natijalari yuzaga chiqadi.
Shu bois davlatimiz rahbari tez vaqtlarda natija beradigan, ayniqsa, yangi ish o‘rinlari yaratadigan va iqtisodiy o‘sishni ta’minlaydigan loyihalar bo‘yicha ishlash kerakligini ta’kidladi.
Avvalo, ijtimoiy soha va infratuzilma obyektlari masalasiga e’tibor qaratildi. Hozirgi kunda Samarqand viloyatida 38 ta, Toshkent viloyatida 89 ta, Xorazm viloyatida 41 ta loyiha bo‘yicha qurilish ishlari orqada qolayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Uy-joy kommunal xizmat vazirligi hamda Suv xo‘jaligi vazirligiga Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan moliyalashtiriladigan obyektlarda qurilishni jadallashtirish vazifasi qo‘yildi.
26-may kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirish to‘g‘risida Prezident qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, metallurgiya komplekslari va 2 ta mis boyitish fabrikasi barpo etish orqali mis va oltin ishlab chiqarish hajmi 3 baravarga oshirilib, mis ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari 400 ming tonna, oltin – 50 tonna va kumush 270 tonnagacha yetkaziladi.
Zargarlik va elektr texnikasi kabi tarmoqlar bundan foydalanib, ishlab chiqarish hajmi va ish o‘rinlarini ko‘paytirishi zarurligi qayd etildi.
Ma’lumki, joriy yilgi vaziyatni inobatga olib, kechiktirish mumkin bo‘lgan qurilishlar uchun ajratilgan 450 milliard so‘m Investitsiya dasturidan chiqarilgan edi. Bu mablag‘ning 150 milliard so‘mi 40 ming gektar yerni o‘zlashtirib, 80 mingta doimiy ish o‘rni yaratishga yo‘naltirildi.
Yig‘ilishda har bir tarmoq va hudud rahbari budjetdan moliyalashtiriladigan investitsiya loyihalarini yana bir bor ko‘rib chiqib, xarajatlarini optimallashtirishi zarurligi ta’kidlandi.
– Har bir loyihani amalga oshirishdan oldin ushbu obyekt hudud rivojiga hamohangmi, bundan aholiga naf bormi, qancha odam ish bilan ta’minlanadi, degan savollarga javob topish shart, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazir o‘rinbosarlariga kelgusi yil uchun Investitsiya dasturiga birinchi navbatda yangi ish o‘rinlari yaratadigan va kambag‘allikni kamaytirishga yordam beradigan loyihalarni kiritish mezonlarini joriy etish topshirildi.
Obyekt qiymati, loyihalarning sifati va ularning kelgusidagi natijadorligi ko‘p jihatdan loyiha hujjatlariga bog‘liq. Ularning aksariyati xalqaro talablarga javob bermaydi, xorijdan jalb qilingan kompaniya va mutaxassislar bu loyihalar asosida ishlay olmaydi.
Shu bois jahon standartlarini tezroq adaptatsiya qilish shartligi ta’kidlandi. Kelgusi yildan boshlab budjet mablag‘lari hisobidan yirik obyektlarni loyihalashdan tortib, ularni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan barcha jarayonlar xalqaro me’yorlar asosida amalga oshirilishi belgilandi. Shuningdek, loyihalashga mablag‘ ajratish bo‘yicha qo‘yilgan cheklovlar bekor qilinadi.
Qurilish vazirligiga loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, qurish, ekspertizadan o‘tkazish bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etish yuzasidan topshiriqlar berildi. Bunda loyiha tashkilotlarining mualliflik va buyurtmachilarning texnik nazorat bo‘yicha mas’uliyati va javobgarligi ham aniq belgilanadi.
Yig‘ilishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi loyihalar ham atroflicha tahlil qilindi.
Joriy yilda o‘zlashtirilayotgan bunday sarmoyalarning 34 foizi neft-gaz, energetika, tog‘-kon va metallurgiya tarmoqlari hamda 52 foizi hududiy loyihalarga tegishli. Shu bilan birga, elektrotexnika, kimyo va oziq-ovqat sanoatida bu kabi investitsiyalarni bir necha baravar oshirish imkoniyati mavjudligi qayd etildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligiga “o‘sish nuqtasi” bo‘la oladigan axborot texnologiyalari, zargarlik, kimyo, elektr texnikasi, oliy ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalariga faol sarmoyalar jalb qilish bo‘yicha alohida yondashuvlarni ishlab chiqish topshirildi.
Umuman, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha yondashuvlarni o‘zgartirish, mahalliy investorlarni qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish lozimligi ta’kidlandi.
Bugungacha faqat xorijlik investorlar uchun ko‘zda tutilgan imtiyozlar endi mahalliy xususiy sarmoyadorlar uchun ham joriy qilinadi. Misol uchun, xususiy investor o‘z hisobidan 25 million dollardan ortiq qiymatdagi loyiha boshlasa, tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari budjet hisobidan qurib beriladi.
Shuningdek, chet elda yashayotgan vatandoshlarimizni mamlakatimizga investitsiya kiritishga rag‘batlantirish va ular bilan doimiy ishlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda pandemiya sababli o‘zlashtirilmay qolishi ehtimoli bo‘lgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar sohalar va hududlar kesimida ko‘rib chiqildi. Bunday loyihalarning istiqbolini o‘rganib, muddatlarini kechiktirish yoki o‘rniga yangilarini kiritish mumkinligi qayd etildi.
Xalqaro moliya institutlari kreditlari hisobiga amalga oshiriladigan 98 ta loyiha bo‘yicha mablag‘larni o‘zlashtirish darajasi tanqid qilindi. Vazirliklarga muammolarni tez orada bartaraf etib, loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Investitsiya dasturi doirasida joriy yilda 206 ta yirik loyihani ishga tushirish rejalashtirilgan. Ulardan 39 tasida muddatdan kechikish xavfi bor. Bu loyihalarning asosiy qismi energetika, to‘qimachilik, elektr texnikasi, transport tarmoqlari hamda Navoiy, Namangan, Sirdaryo va Farg‘ona viloyatlariga to‘g‘ri keladi.
Prezidentimiz bu loyihalar natijasida minglab ish o‘rinlari yaratilishi, import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarilishi zarurligini ta’kidlab, mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.
Foydalanishga topshirilgan yirik va o‘rta ishlab chiqarish quvvatlarini monitoring qilish bo‘yicha doimiy komissiya tashkil etilishi belgilandi. Bu komissiya korxonalar ishga tushgandan so‘ng ularning yetarli xomashyo va infratuzilma bilan ta’minlanishi, to‘liq quvvatda ishlashiga mas’ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda, shuningdek, aholi daromadini oshirishga xizmat qiladigan kichik loyihalarga investitsiyalarni ko‘paytirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Masalan, Andijonda meva-sabzavotchilik, chorvachilik, parrandachilik yo‘nalishidagi 7 ta klaster bilan 9 mingdan ziyod aholi o‘rtasida kasanachilik usulida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish bo‘yicha 40 million dollarlik loyihalar ishlab chiqilgan. Ushbu tajriba asosida boshqa aholi zich hududlarda ham shunday tizim qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Sanoati rivojlanmagan Tomdi tumanida 320 milliard so‘mlik 70 ta hamda Paxtachi tumanida 660 milliard so‘mlik 83 ta investitsiya loyihalari shakllantirilgan. Ularni amalga oshirish uchun Paxtachining Navoiy shahri bilan, Tomdining Zarafshon shahri bilan chegaradosh hududida sanoat zonalari tashkil etilishi mo‘ljallangan.
Mutasaddilarga, shuningdek, sanoati rivojlanmagan boshqa tumanlar bo‘yicha imkoniyatlarni aniqlab, sanoat zonalari tashkil etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ko‘paytirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Videoselektor yig‘ilishida iqtisodiyot tarmoqlari va hududlar rahbarlari joriy yilning o‘tgan davridagi natijalar hamda yil oxirigacha mo‘ljallangan investitsiya faoliyati yuzasidan hisobot berdi.

Определены критерии реализации проектов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 26 мая 2020 года состоялось видеоселекторное совещание по вопросам инвестиций. Проанализирован ход реализации Инвестиционной программы за январь-апрель текущего года и обсуждены меры по обеспечению безусловного выполнения прогнозных показателей, включая ввод в эксплуатацию крупных производственных мощностей, объектов социальной сферы и инфраструктуры.
Инвестиционная программа на 2020 год включает в себя более 3 тысяч проектов, реализация которых предусматривает освоение капиталовложений в размере 235 триллионов сумов, в том числе прямых иностранных на 7 миллиардов долларов.
До конца первого полугодия остается месяц с лишним. В нынешний сложный период пандемии проявляются первые результаты работы по обеспечению экономической стабильности и реализации инвестиционных проектов.
По этой причине глава государства подчеркнул необходимость предоставления приоритета тем проектам, которые дают эффект в сжатые сроки, особенно путем создания рабочих мест и обеспечения экономического роста.
Отдельное внимание уделено объектам социальной сферы и инфраструктуры. Указано, что реализация 38 таких проектов в Самаркандской области, 89 – в Ташкентской и 41 проекта в Хорезмской области продвигается медленно.
Министерству жилищно-коммунального обслуживания и Министерству водного хозяйства поручено ускорить строительство объектов, финансируемых из Антикризисного фонда.
26 мая было принято постановление Президента о расширении производства цветных и драгоценных металлов на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате. Согласно документу, строительство медно-обогатительных фабрик и металлургических комплексов позволит втрое увеличить производство меди и золота, довести объемы производства меди, золота и серебра до 400 тысяч, 50 и 270 тонн соответственно.
Ювелирная и электротехническая отрасли должны воспользоваться этим, приумножив объемы производства и число рабочих мест, подчеркнуто на совещании.
Известно, что с учетом сложившейся ситуации 450 миллиардов сумов, заложенные в Инвестиционной программе, были перенаправлены от сооружения объектов, которое можно отложить, на другие цели. В частности, 150 миллиардов сумов направлены на освоение 40 тысяч гектаров земель и создание 80 тысяч постоянных рабочих мест.
На совещании отмечалось, что руководителям каждой отрасли и регионов необходимо вновь рассмотреть инвестиционные проекты, финансируемые из бюджета, и оптимизировать расходы.
- Прежде чем приступать к реализации какого-либо проекта, следует найти ответы на такие вопросы, как: соответствует ли этот объект интересам региона, принесет ли он действенную пользу местному населению, сколько человек будет трудоустроено, - указал Шавкат Мирзиёев.
Заместителям премьер-министра поручено внедрить критерии отбора в Инвестиционную программу на следующий год в первую очередь проектов, которые предусматривают создание рабочих мест и помогут снизить уровень бедности.
Стоимость объекта, качество проектов и их реализация во многом зависят от проектной документации. Большая ее часть в настоящее время не соответствует международным требованиям, а компании и специалисты, привлекаемые из-за рубежа, не могут работать с этими проектами.
В связи с этим отмечена важность скорейшего внедрения международных стандартов. Начиная со следующего года все процессы – от проектирования до ввода в эксплуатацию крупных объектов за счет бюджета – будут осуществляться в соответствии с мировыми нормами. Также будут сняты ограничения по выделению средств на проектирование.
Министерству строительства даны поручения по имплементации международных стандартов разработки проектной документации, строительства и экспертизы. При этом будут четко определены ответственность проектных организаций за авторский надзор, заказчиков – за технический.
На совещании всесторонне проанализированы и проекты с участием прямых иностранных инвестиций.
В этом году 34 процента прямых вложений из-за рубежа приходится на нефтегазовый, энергетический, горнодобывающий и металлургический секторы, 52 процента – на региональные проекты. Вместе с тем отмечено, что имеется возможность кратного увеличения притока иностранных инвестиций в электротехническую, химическую и пищевую промышленности.
Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству экономического развития и сокращения бедности поручено разработать отдельные подходы к активному привлечению инвестиций в информационные технологии, ювелирную, химическую, электротехническую промышленность, высшее образование и здравоохранение.
В целом, как говорилось на совещании, следует изменить подход к привлечению прямых инвестиций, расширить поддержку отечественных инвесторов.
Преференции, предоставляемые только иностранным инвесторам, теперь будут распространяться и на местных частных инвесторах. К примеру, если последний начинает проект стоимостью более 25 миллионов долларов, внешние инженерно-коммуникационные сети будут построены за счет бюджета.
Даны указания по стимулированию соотечественников за рубежом инвестировать в нашу страну и постоянной работе с такими инвесторами.
На совещании в разрезе отраслей и регионов рассмотрены потенциальные риски неосвоения иностранных инвестиций из-за пандемии. Отмечено, что на основе изучения перспектив таких проектов, их можно отложить или заменить новыми.
Подвергнут критике уровень освоения средств по 98 проектам, финансируемым за счет кредитов международных финансовых институтов. Поручено как можно скорее устранить проблемы и ускорить реализацию проектов.
В рамках Инвестиционной программы в текущем году планируется запустить 206 крупных проектов. Есть риск, что 39 из них не будут реализованы вовремя. Основная часть – в энергетической, текстильной, электротехнической и транспортной отраслях, а также в Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской и Ферганской областях.
Президент отметил, что в результате осуществления этих проектов появятся тысячи рабочих мест, будет производиться импортозамещающая и ориентированная на экспорт продукция. Даны соответствующие поручения.
Поручено образовать постоянную комиссию по мониторингу сданных в эксплуатацию крупных и средних производств. Она будет заниматься вопросами снабжения предприятий достаточным количеством сырья и инфраструктурой, обеспечения их работы с полной загрузкой мощностей.
Подчеркнуто, что руководители отраслей и регионов должны интересоваться судьбой проектов даже после их ввода в эксплуатацию, они несут ответственность и за решение возникающих проблем.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросам увеличения инвестиций в небольшие проекты, направленные на повышение доходов населения.
К примеру, в Андижане разработаны проекты на общую сумму 40 миллионов долларов, предусматривающие организацию 7 кластеров по плодоовощеводству, животноводству, птицеводству на основе надомной кооперации свыше 9 тысяч жителей. Поручено создать аналогичную систему и в других густонаселенных регионах с учетом данного опыта.
В Тамдынском районе разработано 70 инвестиционных проектов на сумму 320 миллиардов сумов, в Пахтачинском – 83 проекта на сумму 660 миллиардов сумов. Для их реализации планируется создание промышленных зон на приграничных с городом Навои территориях Пахтачинского района и Тамдынского района – с городом Зарафшаном.
Ответственным лицам указано изыскать резервы и организовать промышленные зоны и в других районах с неразвитой промышленностью.
Затронут также вопрос увеличения проектов на основе государственно-частного партнерства.
На видеоселекторном совещании руководители отраслей и регионов доложили о результатах инвестиционной деятельности за минувший период текущего года и планах до конца года.