Prezident: Beparvolik pandemiyaga qarshi barcha ishlarimiz natijasini yo‘qqa chiqarishi mumkin
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2020-yil 26-may kuni investitsiya masalalari muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi avvalida mamlakatimizda koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida alohida to‘xtalib o‘tildi. Davlatimiz rahbari, jumladan, shunday dedi:
– Keyingi kunlarda koronavirus bilan kasallanganlar soni respublikamizda ham ko‘payganligi qayd etilmoqda.
Aytish kerakki, aksariyat hudud va korxona rahbarlari, fuqarolarimiz karantin choralarining yumshatilganini “kasallik tugadi” deb, noto‘g‘ri qabul qilmoqdalar.
Bugungacha chet eldan olib kelingan fuqarolarimiz soni 47 mingtani tashkil etmoqda. Afsuski, ularning, ayniqsa keyingi ikki hafta davomida kirib kelganlarning aksariyatida koronavirus aniqlangan.
Bemorlarning qariyb 50 foizini ham xorijdan kelgan fuqarolar tashkil etadi.
Keyingi 10 kunda 3,5 ming odam havo yo‘llari, 7 mingga yaqin vatandoshimiz chegara postlari orqali yurtimizga kirib kelishi kutilyapti. Bunga qo‘shimcha yana 100 ming nafardan ortig‘i O‘zbekistonga qaytish istagini bildirib, navbat kutmoqda.
Fuqarolarimiz qaytib kelayotgan davlatlar hamda qo‘shni mamlakatlardagi vaziyatning og‘irligini hisobga olib, xotirjamlikka berilish mumkin emas.
Ayniqsa, bozorlar, savdo komplekslari, banklarda ijtimoiy masofaga amal qilmaslik, ko‘cha-ko‘yda tibbiy niqob taqmaslik, bemalol va xotirjam bo‘lib, uylarda turli tadbirlar o‘tkazish holatlari ko‘paymoqda.
Bunday salbiy holatlar kasallikni aniqlash, oldini olish va davolash uchun qilayotgan barcha harakatlarimiz, budjetdan olinayotgan trillionlab xarajatlarimiz natijadorligini yo‘qqa chiqarishi mumkin.
Respublika komissiyasi viloyat hokimlari bilan birga bir kun muddatda epidemiologik vaziyat yomonlashgan hududlarning toifasini qayta ko‘rib chiqsin hamda karantin choralarini kuchaytirish bo‘yicha taklif kiritsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi “qizil” va “sariq” hududlarda kunlik test olish sonini oshirishi lozim. Bunda tibbiyot muassasalari, bozorlar, banklar va aholi ko‘p joylarda nazorat testlar olishni ko‘paytirsin.
Shu o‘rinda bir muhim masalaga e’tiborni qaratmoqchiman. Pandemiyaning iqtisodiyotga ta’sirini yumshatishga qaratilgan 16 ta hujjat qabul qildik. Lekin joylarda ushbu qarorlar ijrosini tashkil etish oqsamoqda, yaratilayotgan sharoit va imtiyozlarni fuqarolar va tadbirkorlarga manzilli yetkaza olmayapmiz.
Oliy Majlis palatalari joylarda xalq deputatlari kengashlari bilan birga pandemiyaga oid Prezident qarorlari va topshiriqlari ijrosi yuzasidan parlament va kengashlarning ta’sirchan nazoratini yo‘lga qo‘yish kutilgan natija berishi mumkin.
Shuningdek, tuman, shahar, viloyat hokimlari, vazirlar har oyda bir marta Prezident qarorlari ijrosi bo‘yicha brifing o‘tkazib, ommaviy axborot vositalari, parlament vakillari va keng jamoatchilik oldida hisobot berib borsin.
Albatta, karantin choralarini yumshatish tufayli 19 mingdan ziyod (91 foiz) sanoat, 9 mingta (76 foiz) qurilish, 51 mingta (52 foiz) xizmat ko‘rsatish, 45 mingta (44 foiz) savdo korxonalarining faoliyati tiklandi.
Buning natijasida may oyida soliq va bojxona tushumlari o‘tgan oyning mos davriga nisbatan 230 milliard so‘mga, tovar-xom ashyo birjasida qurilish materiallari savdosi hajmi esa 20 foizga ko‘paydi.
Tijorat banklari tomonidan kredit ajratish hajmi o‘tgan oyning mos davriga nisbatan 13 foizga o‘sdi.
Bu boradagi ishlarimizni karantin talablariga qat’iy amal qilgan holda, ham tarmoq, ham hudud kesimida manzilli tarzda davom ettirishimiz lozim.

President: Carelessness can negate all our efforts to counter the pandemic
On May 26, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the videoconference on investment, focused on the ongoing work to counter the coronavirus pandemic. The Head of the state noted in particular:
– In recent days, the number of coronavirus infected in Uzbekistan has increased. It should be noted that the leaders of most regions and enterprises, our citizens incorrectly perceive the softening of quarantine measures, mistakenly thinking that, allegedly, the disease has passed.
To date, 47 thousand Uzbekistan citizens have returned from abroad. Unfortunately, many of them, especially those who have returned in the past two weeks, have been diagnosed with coronavirus.
Almost 50 percent of patients in the country are those, who returned from abroad.
It is expected that over the next 10 days, another 3,500 people will arrive by air and about 7,000 through border posts. At the same time, more than 100 thousand Uzbekistan citizens have expressed a desire to return to the country and are waiting for their turn.
Taking into account the seriousness of the situation in the countries from where they return, as well as in neighboring states, we must not indulge in calm.
Cases of non-compliance with social distance have become more frequent, especially in markets, shopping complexes, banks, street walks without medical masks, holding various mass events at home. In a word, vigilance and caution are weakening.
Such a situation can negate all our efforts to identify, prevent and treat this disease, the impact of trillions budget spending.
The Republican Commission together with regional khokims will review within one day the categories of territories where the epidemiological situation has worsened and make proposals to strengthen quarantine measures.
The Ministry of Health should increase the number of tests carried out per day in the red and yellow zones. At the same time, it is necessary to expand control testing in medical institutions, markets, banks and crowded places.
Here I would like to draw attention to a very important issue. 16 decrees and resolutions of the President, aimed at mitigating the impact of the pandemic on the economy, have been adopted. However, the organization of implementation of these decisions at places is lagging behind, we are not coping with the task of bringing the created conditions and benefits to citizens and entrepreneurs.
In this regard, it is efficient to establish control over the Chambers of the Oliy Majlis together with local councils of people's deputies over the implementation of presidential decisions and instructions adopted within the framework of the fight against the pandemic.
Khokims of districts, cities, regions and ministers are instructed to hold monthly briefings on the implementation of presidential acts, submit reports to media, representatives of the Parliament and general public.
Activity of more than 19 thousand (91 percent) industrial, 9 thousand (76 percent) construction, 51 thousand (52 percent) service and 45 thousand (44 percent) commercial enterprises was restored due to softening the quarantine measures.
Due to this, tax and customs revenues in May increased by 230 billion UZS compared to the same period last month, and the volume of sales of construction materials on the commodity exchange increased by 20 percent.
The volume of loans issued by commercial banks increased by 13 percent compared to the corresponding period last month.
We must continue this work purposefully, both by industry and by region, strictly observing the quarantine requirements.