Президент Шавкат Мирзиёев Андижон шаҳрида Digital City номли технопарк билан танишди.
Яқиндагина 5,6 гектар майдонда қуриб битказилган ушбу мажмуа ахборот технологиялари ва инновацион лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш, дастурий маҳсулотлар экспортини йўлга қўйишга қаратилган. Ҳозирда бу ерга туманлардан 328 мутахассис жалб этилган.
Давлатимиз раҳбари ёшлар билан суҳбатда уларни доимий ўрганиш, изланишга чорлади.
– Жуда тўғри йўлни танлагансизлар. Бу – серқирра ва истиқболли соҳа. Сизлар бошқалардан 10-15 йил олдин юришларингиз керак. Энг долзарб йўналишлар бўйича дастурий маҳсулотлар яратиб, халқимизга ва хорижликларга қулай хизматлар кўрсатиб, ҳам оилангизга, ҳам жамиятимизга наф келтиришингиз мумкин, – деди Президент.
Технопаркда маҳаллий ёшлар, тадбиркорлар, янги ҳунар ўрганиш истагида бўлган фуқаролар учун кенг қулайликлар яратилган. Жумладан, коворкинг маркази, дата-центр, конференц-зал, кутубхона, инновацион лаборатория ва ўқув хоналари, бизнес инкубатор, медиа марказ, киберспорт хонаси ташкил этилган.
Туманларда ахборот технологиялари бўйича бошланғич ўқув курслари бўлади. Улардан танлаб олинган ёшлар Digital Cityда интенсив равишда инглиз тилига ўқитилиб, IT хизматлар кўрсатишга тайёрланади. Технопаркдаги 76 нафар тингловчига мўлжалланган залда йил мобайнида 2 мингдан ортиқ кишини ўқитиш мумкин.
Мажмуада ётоқхона ва ошхона ташкил этиб, шароитларни янада яхшилаш, бундай технопаркларни мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам очиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шу ерда ёшлар бандлигини таъминлаш, мактаб битирувчиларини фриланс бозорига тайёрлаш борасидаги ишлар юзасидан ахборот берилди.
Давлатимиз раҳбари олий ўқув юртига киролмаган ёшлар билан манзилли ишлаш, уларнинг қизиқиш ва лаёқатини ўрганиб, касбга йўналтириш бўйича топшириқлар берди.

Technopark launched in Andijan.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the Digital City technology park in the city of Andijan.
The complex, whose construction was recently completed on an area of 5.6 hectares, is aimed at supporting projects in the field of information technology and innovation, and promoting the export of software products. Currently, 328 specialists from the districts are involved here.
The head of state in an interview with youth urged them to constantly learn and discover new things.
- You have chosen the very right path. This is a multifaceted and promising area. You must be 10-15 years ahead of others. By creating software products in the most relevant areas, providing digital services to our people and foreign customers, you can benefit both your family and society, ”the President said.
The technopark has wide amenities for young people, entrepreneurs and citizens who want to learn new professions. In particular, there is a coworking center, a data center, a conference hall, a library, innovative laboratory and classes, a business incubator, a media center, and an e-sports room.
In the districts, basic information technology courses will be held. The young people selected for them will intensively study English in Digital City and prepare to provide IT services. A hall for 76 students in the technopark will educate more than 2 thousand people a year.
President Shavkat Mirziyoyev gave instructions to improve conditions by building a dormitory and a dining room in the complex, and organizing similar technology parks in other regions of the country.
Information was provided on youth employment efforts, preparing school graduates for the freelance market.
The head of state gave instructions on targeted work with young people who did not enter higher education institutions, the study of their interests and abilities, their professional orientation.