Шавкат Мирзиёев: Юқумли касалликлар тарқалмаслиги учун огоҳ, ҳушёр, тайёр бўлишимиз керак
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри Чилонзор туманида барпо этилган Иккинчи перинатал марказни бориб кўрди.
Мамлакатимизда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш бўйича миллий дастурлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 8 ноябрдаги қарорига мувофиқ репродуктив ёшдаги аёллар, ҳомиладорлар ва болаларга тиббий ёрдам сифати оширилиб, кўлами кенгайтирилмоқда.
Перинатал марказда илғор клиникалар тажрибаси асосида энг замонавий қулайликлар яратилган. Унинг биринчи қаватида кўп тармоқли поликлиника, юқори қаватларида беморлар хонаси ва умумий амалиёт хоналари, жумладан, чақалоқлар реанимация бўлими жойлашган. Бу ерда бир вақтнинг ўзида 140 та беморни даволаш мумкин.
Президентимиз тиббиёт марказида яратилган шароитлар билан танишди. Askdoctor.uz онлайн поликлиника дастури орқали шифокорлар билан мулоқот қилди.
- Коронавирус пандемияси кўзимизни очди. Тиббиётда ахборот технологиялари қанчалик муҳимлигини кўрсатди. Лекин бу бўйича шароитлар ҳам, ходимларнинг малакаси ҳам ҳали етарли эмас. Шу боис ривожланган давлатлар тажрибаси асосида дастур ишлаб чиқиб, телемедицинани жадал ривожлантириш керак. Бу вақт ва харажатни тежайди, эпидемиологик хавфсизликни ҳам таъминлайди. Яна юқумли касалликлар тарқалмаслиги учун огоҳ, ҳушёр, тайёр бўлишимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Масофавий технологияларни туман шифохоналари, қишлоқ поликлиникаларида ҳам босқичма-босқич жорий этиш, тиббиёт ходимлари ва аҳолини ундан фойдаланишга ўргатиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Перинатал марказнинг 100 ўринли мажлислар залида юртимиз ва хориждаги мутахассислар билан видеоконференциялар ўтказиш имконияти яратилган.
Давлатимиз раҳбари мазкур зални кўздан кечирди. Ҳар бир клиниканинг чет элда ҳамкори бўлиши кераклигини таъкидлади.
Марказ биноси инновацион қурилиш материаллари асосида сифатли ва энергия тежамкор қилиб барпо этилган. Шошилинч тиббий ёрдам ҳолатлари учун барча қулайликлар инобатга олинган.

Shavkat Mirziyoyev: We must be vigilant and fully armed to prevent the spread of infectious diseases
The head of state visited the Second Perinatal Center, erected in the Chilanzar district of Tashkent.
In our country, national programs are being implemented to improve public health and protect motherhood and childhood. In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 8, 2019, the quality of medical care is increasing and the coverage of women of reproductive age, pregnant women and children is expanding.
The perinatal center has the most modern amenities based on the experience of leading clinics. On the ground floor of the building there is a multidisciplinary clinic, on the upper floor there are patient rooms and general practice rooms, including the intensive care unit for children. Here it is possible to treat 140 patients at the same time.
The President got acquainted with the conditions created in the medical institution, talked with doctors through the askdoctor.uz online clinic program.
“The coronavirus pandemic opened our eyes.” She showed how important information technology is in medicine. However, neither the conditions nor the qualifications of the staff are sufficient. Therefore, it is necessary to develop a program based on the experience of developed countries and accelerate the development of telemedicine. This will help save time and money and ensure epidemiological safety. We must be vigilant and fully armed to continue to prevent the spread of infectious diseases, ”said Shavkat Mirziyoyev.
Instructions are given on the phased implementation of distance technologies in district hospitals and rural clinics, and the training of medical personnel and the population in its use.
In the conference hall for 100 seats of the perinatal center, it is possible to conduct video conferences with the participation of domestic and foreign experts.
The head of state examined the hall, emphasized that each clinic should have a partner abroad.
The center building was built on the basis of innovative building materials with high quality and energy saving. All conditions for emergency medical care are provided.