Шавкат Мирзиёев: Юқумли касалликлар тарқалмаслиги учун огоҳ, ҳушёр, тайёр бўлишимиз керак
Давлатимиз раҳбари Тошкент шаҳри Чилонзор туманида барпо этилган Иккинчи перинатал марказни бориб кўрди.
Мамлакатимизда аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш бўйича миллий дастурлар амалга оширилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 8 ноябрдаги қарорига мувофиқ репродуктив ёшдаги аёллар, ҳомиладорлар ва болаларга тиббий ёрдам сифати оширилиб, кўлами кенгайтирилмоқда.
Перинатал марказда илғор клиникалар тажрибаси асосида энг замонавий қулайликлар яратилган. Унинг биринчи қаватида кўп тармоқли поликлиника, юқори қаватларида беморлар хонаси ва умумий амалиёт хоналари, жумладан, чақалоқлар реанимация бўлими жойлашган. Бу ерда бир вақтнинг ўзида 140 та беморни даволаш мумкин.
Президентимиз тиббиёт марказида яратилган шароитлар билан танишди. Askdoctor.uz онлайн поликлиника дастури орқали шифокорлар билан мулоқот қилди.
- Коронавирус пандемияси кўзимизни очди. Тиббиётда ахборот технологиялари қанчалик муҳимлигини кўрсатди. Лекин бу бўйича шароитлар ҳам, ходимларнинг малакаси ҳам ҳали етарли эмас. Шу боис ривожланган давлатлар тажрибаси асосида дастур ишлаб чиқиб, телемедицинани жадал ривожлантириш керак. Бу вақт ва харажатни тежайди, эпидемиологик хавфсизликни ҳам таъминлайди. Яна юқумли касалликлар тарқалмаслиги учун огоҳ, ҳушёр, тайёр бўлишимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Масофавий технологияларни туман шифохоналари, қишлоқ поликлиникаларида ҳам босқичма-босқич жорий этиш, тиббиёт ходимлари ва аҳолини ундан фойдаланишга ўргатиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Перинатал марказнинг 100 ўринли мажлислар залида юртимиз ва хориждаги мутахассислар билан видеоконференциялар ўтказиш имконияти яратилган.
Давлатимиз раҳбари мазкур зални кўздан кечирди. Ҳар бир клиниканинг чет элда ҳамкори бўлиши кераклигини таъкидлади.
Марказ биноси инновацион қурилиш материаллари асосида сифатли ва энергия тежамкор қилиб барпо этилган. Шошилинч тиббий ёрдам ҳолатлари учун барча қулайликлар инобатга олинган.

Шавкат Мирзиёев: Мы должны быть бдительными и во всеоружии, чтобы не допускать распространения инфекционных заболеваний
Глава государства посетил Второй перинатальный центр, возведенный в Чиланзарском районе города Ташкента.
В нашей стране реализуются национальные программы по укреплению здоровья населения, охране материнства и детства. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 ноября 2019 года повышается качество медицинской помощи и расширяется охват женщин репродуктивного возраста, беременных и детей.
Перинатальный центр располагает самыми современными удобствами, основанными на опыте передовых клиник. На первом этаже здания находится многопрофильная поликлиника, на верхних – палаты для пациентов и кабинеты общей практики, в том числе отделение детской реанимации. Здесь имеется возможность лечения одновременно 140 пациентов.
Президент ознакомился с условиями, созданными в медицинском учреждении, пообщался с врачами через программу онлайн-поликлиник askdoctor.uz.
- Пандемия коронавируса открыла нам глаза. Показала, насколько важны информационные технологии в медицине. Однако ни условия, ни квалификации персонала еще не достаточны. Поэтому необходимо разработать программу на основе опыта развитых стран и ускорить развитие телемедицины. Это поможет сэкономить время и деньги, обеспечивать эпидемиологическую безопасность. Мы должны быть бдительными и во всеоружии, чтобы впредь не допускать распространения инфекционных заболеваний, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по поэтапному внедрению дистанционных технологий в районных больницах и сельских поликлиниках, обучению медицинского персонала и населения его использованию.
В конференц-зале на 100 мест перинатального центра есть возможность проводить видеоконференции с участием отечественных и зарубежных специалистов.
Глава государства осмотрел зал, подчеркнул, что у каждой клиники должен быть партнер за рубежом.
Здание центра построено на основе инновационных строительных материалов с высоким качеством и энергосбережением. Предусмотрены все условия для оказания экстренной медицинской помощи.