Шавкат Мирзиёев: сув тошқини биз учун аччиқ сабоқ бўлди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 май куни видеоселектор йиғилиши аввалида коронавирус инфекциясига қарши кураш доирасида мамлакатимизда амалга оширилаётган ишларга ҳамда Бухоро ва Сирдарё вилоятларида юз берган фавқулодда ҳодисаларга яна бир бор алоҳида тўхталиб ўтди. Давлатимиз раҳбари, жумладан, шундай деди:
– Бутун инсоният коронавирус билан бирга, иқтисодий инқирозга ҳам қарши курашаётганини ҳаммамиз кўриб, кузатиб турибмиз.
Жаҳонда мураккаб вазиятдан чиқиш учун карантин чораларини аста-секин юмшатаётган давлатлар сони кўпайиб бормоқда.
Яратганга шукур, бугун Ўзбекистонда эпидемиологик вазият тобора барқарорлашиб боряпти. Кундан-кунга касалликка чалинганларга нисбатан соғайган беморлар сони кўпаймоқда. Карантинга янги олинганларга нисбатан анча кўп одам ундан чиқарилмоқда. Натижада бугунги кунда коронавирус юқтирган 2 минг 204 нафар бемордан 1 минг 454 нафари ёки 66 фоизи тўла соғайди.
Карантиндаги аҳолининг 83 фоизи ўз уйига қайтди. Яъни, ижобий динамика кучайиб бормоқда. Шифохоналарда қолаётган 740 нафар беморни даволаш, саломатлигини тиклаб, оиласи бағрига қайтариш учун барча зарур чоралар кўрилмоқда.
Бу ишлар осонликча бўлаётгани йўқ. Ҳозирга қадар бунга Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 2 триллион 250 миллиард сўм сарфладик ва 500 миллион доллар халқаро молия институтларидан жалб қилдик.
Бугунги кунда бутун дунёда ҳеч ким пандемия яна қанча давом этишини билмаяпти. Шу сабабли, қанчалик қийин бўлмасин, халқимиз билан бирга пандемия шароитида, барча талабларга амал қилган ҳолда, ишлаш ва яшашга ўрганишимиз керак.
Эпидемиологик вазият ижобий томонга ўзгарганидан фойдаланиб, биз иқтисодиётимизда карантин режимини аста-секин юмшатмасак бўлмайди. Чунки бу тартиб иқтисодиётимиз ривожига ва аҳолимиз ҳаётига жуда катта салбий таъсир қилмоқда.
Бу борада халқимизга, айниқса, фермер ва тадбиркорларга қулайлик яратиш учун карантин талабларини юмшатиш бўйича дастлабки қадамларни қўйдик.
Ҳурматли дўстлар!
Бу йил инсоният учун, шу жумладан биз учун жуда оғир келди. Кейинги бир ҳафтанинг ўзида халқимиз кетма-кет кутилмаган синовларга дуч келди.
27 апрель кечаси Бухоро вилоятида, айниқса, Олот ва Қоракўл туманларида юз берган оғир табиий офатдан яхши хабардорсизлар.
Бу офат вилоят бўйича 38 мингдан зиёд аҳоли хонадонлари, 847 та ижтимоий соҳа объектларига, экин майдонларига зарар етказди. Қишлоқ хўжалиги, ишлаб чиқариш, хизмат кўрсатиш ва инфратузилма соҳаларига ҳам жиддий талафот етди.
Биз табиий офат оқибатларини бартараф қилиш бўйича барча зарур чораларни кўряпмиз. Ҳукумат комиссияси туну кун ишламоқда. Бугунгача 70 фоиз ижтимоий объектлар, 20 фоиз аҳоли хонадонларининг томи ёпилди. Шунингдек, 5 минг километр электр тармоқлари, 1 минг 100 та трансформатор таъмирланиб, 286 минг аҳолининг электр таъминоти тикланди. Якка тартибдаги уй-жойлар ҳам таъмирланмоқда.
Афсуски, бошимизга келган синовлар шу билан тугагани йўқ.
Хабарингиз бор, Сирдарё вилоятидаги Сардоба сув омборида содир бўлган фавқулодда вазият туфайли Сардоба, Оқолтин, Мирзаобод туманларидаги 24 та маҳалладан 90 мингга яқин фуқаро зудлик билан хавфсиз ҳудудга эвакуация қилинди. Уларнинг барчасига биринчи даражали зарур шароитлар яратилиб, озиқ-овқат, кийим-кечак ва бошқа маҳсулотлар етказилмоқда.
Сув тошиши оқибатларини бартараф этиш ва сабабларини ўрганиш бўйича Ҳукумат комиссияси ишламоқда. Зарар етган уй-жойларни тиклаш ва таъмирлаш, одамларни ўзининг тикланган уйига қайтариш ва рўзғорига ёрдам бериш, инфратузилмани тиклаш, аҳоли саломатлигини ҳимоя қилиш бўйича барча масалалар ҳал қилинмагунча Сирдарёга бириктирилган ҳар бир раҳбар кучайтирилган сафарбарлик режимида ишлайди.
Бу ҳудудлардаги одамларнинг ҳаётини нафақат олдинги ҳолатига қайтариш, балки уни янада яхшилаш керак. Уларга янги уй-жойлар, ижтимоий объектлар барпо этиб, янги иш ўринлари яратиб беришимиз шарт, деб ҳисоблайман.
Бугунги кунда қатор маҳаллаларда кенг қамровли тозалаш-тиклаш ишлари амалга ошириляпти, натижада 53 мингдан зиёд аҳоли ўз уйларига қайтиши ёки яқин қариндошлари уйига кўчиб ўтиши таъминланди.
Такрор айтаман, давлатимиз, жамиятимиз ҳеч кимни бундай кутилмаган фалокатлар қаршисида ёлғиз ва эътиборсиз қолдирмайди.
Одамларимиз ҳаётини сақлаб қолиш ва эвакуация қилишда Фавқулодда вазиятлар, Ички ишлар ва Мудофаа вазирликлари, Миллий гвардия хизматчилари муҳим роль ўйнади. Бугунги кунда улар авария ва тиклаш ишларига кенг жалб этилган.
Афсуски, ҳозиргача 4 нафар фуқаромизнинг табиий офат оқибатида ҳалок бўлгани, 1 нафари бедарак йўқолгани аниқланди. Жумладан, аҳолини хабардор қилиш ва қутқарув ишларини олиб бориш жараёнида Миллий гвардиянинг 2 нафар ходимини кучли сув оқими олиб кетган. Улар ўз жонини фидо қилиб, юзлаб, минглаб инсонлар ҳаётини сақлаб қолишди.
Ҳалок бўлганларнинг яқинлари ва оила аъзоларига ўзимнинг чуқур ҳамдардлигимни билдираман.
Йигитларимизнинг жасорати барча касбдошлари ва ёшлар учун Ватанга, халқимизга содиқлик ва фидокорона хизмат қилишнинг намунаси бўлиб қолади.
Албатта, Бухоро ва Сирдарёдаги офатлар Яратганнинг бизга юборган синови. Бунга сабр қилишимиз, қаттиқ меҳнат билан, биргаликда ёруғ юз билан ўтишимиз керак.
Ушбу қийинчиликларга қарамай, халқимиз бу синовлар олдида ўзини йўқотиб қўймаганини алоҳида таъкидламоқчиман. Мана, “ойнаи жаҳон” орқали кўряпсизлар, халқимиз янада бирлашиб, ўзининг меҳр-оқибати, бағрикенглиги, буюк саховатини ҳар куни, ҳар дақиқада намоён этмоқда. Буни Сардоба, Оқолтин, Мирзаобод туманларидан кўчирилган фуқароларнинг 81 фоизини Сирдарё, Жиззах ва Тошкент вилоятлари аҳолиси ихтиёрий равишда ўз хонадонларига жойлаштиргани ҳам яққол кўрсатиб турибди.
Бошқа вилоятлар, вазирлик, компания ва уюшмалар, аҳолимиз томонидан қисқа вақтда Бухоро ва Сирдарёга ёрдам бериш учун катта миқдордаги ҳомийлик маблағлари ўтказилди, қурилиш материаллари, озиқ-овқат, кийим-кечак, дори-дармон ва рўзғор буюмлари юборилди.
Фурсатдан фойдаланиб, жабр кўрганларга ёрдам кўрсатаётган бағрикенг, саховатпеша ва ҳамдард халқимизга яна бир бор ўзимнинг самимий миннатдорчилигимни изҳор этаман.
Халқимиз бир нарсадан кўнгли тўқ бўлиши керак, ҳеч қандай ортиқча гап-сўзларга ва миш-мишларга ўрин бўлмаслиги лозим. Менинг топшириғимга кўра ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан сув тошқини билан боғлиқ воқеа юзасидан объектив, холис ва кенг қамровли тергов ҳаракатлари бошланган. Халқимизни ишонтириб айтаман, тергов якунлари бўйича барча айбдорлар, ким бўлиши ва эгаллаб турган лавозимидан қатъи назар, қонун олдида жавоб беради.
Бу сув тошқини биз учун аччиқ сабоқ бўлди. Шу сабабли сув омбори масаласида биз халқаро экспертларни жалб этган ҳолда тўғоннинг барча дамбаларини чуқур экспертизадан ўтказамиз. Фақат шундан кейингина якуний хулосага келамиз.
Шунингдек, менинг топшириғимга биноан ҳозирги кунда тегишли давлат органлари томонидан кучли ёғингарчилик сабабли эрозия юзага келиши мумкин бўлган барча гидроиншоотлар, тўғонлар ва ГЭСларда текширув ишлари олиб борилмоқда.
Афсуски, Сардобадаги офат натижасида биз билан чегарадош бўлган ён қўшнимиз – Қозоғистон Республикаси Туркистон вилояти Мақтарал туманининг айрим аҳоли пунктларини ҳам сув босди. Биз Қозоғистон Президенти, ҳурматли Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали бу масалани ўзаро тушуниш ва очиқлик руҳида атрофлича муҳокама қилиб олдик. Куни кеча Туркистон вилояти ҳокими Умирзоқ Шукеев бошчилигидаги делегация воқеа жойида бўлиб, вазиятни ҳар томонлама чуқур ўрганди.
Биз қардош қозоқ халқи билан азал-азалдан бир дарёдан сув ичиб, ўзаро қуда-анда бўлиб, эт билан тирноқдек яқин бўлиб яшаганмиз. Қувончли кунларда ҳам, синовли дамларда ҳам ҳамиша бир-биримизга елкадош бўлиб, қўллаб-қувватлаб келганмиз.
Ушбу кутилмаган техноген офат нафақат аҳолимизга, балки қўшни қозоқ биродарларимизга ҳам ортиқча ташвиш ва зиён етказганидан жудаям хижолатдамиз. Уларнинг аҳоли яшаш жойлари ва экин майдонлари зарар кўрганидан, албатта, биз жуда афсусдамиз.
Ҳукуматимиз, тегишли вазирлик ва идоралар, маҳаллий ҳокимликлар, бошқа мутасадди ва мутахассислар қозоғистонлик ҳамкасблари билан биргаликда табиий офат оқибатларини бартараф этиш бўйича, албатта, яқиндан ҳамкорлик қилади.
Биз қозоғистонлик биродарларимизга табиий офат оқибатларини бартараф этишда керакли ёрдам беришга ҳам тайёр эканимизни билдирдик.
Ишончим комил, биз бошимизга тушган бу оғирликларни ҳам халқимиз билан биргаликда, ўзаро ҳамжиҳатликда бир тану бир жон бўлиб, албатта, енгиб ўтамиз.

Shavkat Mirziyoyev: the flood has proved a bitter lesson for us
At the start of a video conference on May 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expounded once more on the efforts in progress in our country to combat the coronavirus infection as well as on the disasters in Bukhara and Syrdarya regions. The head of state noted in particular:
What we all observe today is how humanity is struggling with both the coronavirus and equally the resulting economic crisis.
A growing number of countries are gradually softening lockdown measures to overcome the difficult situation.
Thanks to the Almighty, the epidemiological situation in Uzbekistan has currently been stabilizing. With each passing day, there are more recovering patients that those sick. So are people leaving the quarantine regime than those getting shut down. As a result, out of 2,204 patients infected with coronavirus, 1,454 or 66 percent of patients have fully recovered.
83 percent of quarantined people have already returned home. Positive dynamics are evident. All necessary measures are being taken to treat 740 patients remaining in hospitals, restore their health and return them to their families.
All this has been barely easy. To date, we have streamlined 2 trillion 250 billion soums from the Anti-Crisis Fund and $ 500 million from funds of international financial institutions.
Today, no one in the world knows for sure how long this pandemic will last. Therefore, no matter how difficult it may be, we must learn to work and live in a pandemic, and in accordance with all its requirements.
Now, taking advantage of the fact that the epidemiological situation has changed for the better, we must gradually weaken the lockdown regime in our economy. These restrictions have a huge negative impact on economic development and the life of the population.
In this respect, we have taken the first steps to soften the quarantine requirements in order to create convenience for our people, especially farmers and entrepreneurs.
This year, the entire human race, including us, are tested for strength. Over the past week alone, our people have faced a series of unexpected trials.
You are well aware of the severe natural disaster that occurred on the night of April 27-28 in the Bukhara region, especially in Alat and Karakul districts. It impaired more than 38,000 homes, as well as 847 social facilities and crops throughout the region. Serious damage was caused to agriculture, manufacturing sector, services and infrastructure.
We take all necessary measures to eliminate the consequences of the calamity. The government commission is working around the clock. To date, the roofs of 70 percent of social facilities and 20 percent of the homes have been restored. In addition, 5 thousand kilometers of power lines, 1.1 thousand transformers have been repaired and power supply restored for 286 thousand residents. Individual houses are also being overhauled.
Unfortunately, the trials did not end there.
As you know, due to the emergency at the Sardoba reservoir in the Syrdarya region, about 90 thousand people from 24 mahallas of the Sardoba, Akaltyn and Mirzaabad districts were immediately evacuated to safe areas. All of them are provided with basic necessities, food, clothing and other products. The government commission is working to remove the consequences and investigate the causes of the flood.
Until all issues related to the restoration and repair of damaged housing, the return of people to their homes, assistance to them in establishing their lives, restoring infrastructure, protecting public health are resolved, all executives assigned to Syrdarya shall continue working in emergency mode.
The life of people in these areas should not only be restored to its previous state, but also improved. I think we are obliged to build them new housing, social facilities, create new jobs.
To date, large-scale works have been undertaken in a number of mahallas to clear and do up. As a result, more than 53 thousand people have returned to their homes or moved to those of close relatives.
I repeat: our state and society will not leave anyone unattended in the face of such unexpected disasters.
The Ministry of Emergency Situations, the Ministry of the Interior and the Ministry of Defense, as well as the National Guard played an important role in saving lives and evacuating people. Today they are widely occupied with emergency recovery works.
Unfortunately, according to available data, 4 people died as a result of the natural disaster, 1 went missing. In particular, two officers of the National Guard were carried away by a strong stream of water during the warning and rescue operations. They sacrificed their lives and saved the lives of hundreds of people.
I express my deepest condolences to the families and friends of the victims. The courage of our gentlemen will become for all their colleagues and young people a model of devotion, selfless service to the Motherland and our people.
To be sure, the disasters in Bukhara and Syrdarya are a test sent to us by the Almighty. We must survive it steadily, working hard.
I would like to emphasize that despite these difficulties, our nation did not end up confused in the face of trials. You can see on TV how our people are showing cohesion; every day, every minute, they display kindness, compassion, immense generosity. Quite telling in this respect is the fact that residents of the Syrdarya, Jizzakh and Tashkent regions voluntarily sheltered 81 percent of those evacuated from Sardoba, Akaltyn, Mirzaabad districts.
Other regions, ministries, companies and associations, as well as compatriots collected within a short span of time a lot of aid for Bukhara and Syrdarya, sent building materials, food, clothes, medicines and household products.
I take this opportunity to once again express my sincere gratitude to our generous, munificent and compassionate nation.
Our people can be confident with regard to one aspect, and there should be no place for any speculation and rumors. At my request, the law enforcement authorities began an objective, impartial and comprehensive investigation into the flood incident. I assure you that all those guilty, regardless of who they are and what position they hold, will be liable before the law.
This flood has proved a bitter lesson for us. With the engagement of international experts, we will conduct a deep examination of the entire dam. Only then will we come to a final conclusion.
In addition, on my instructions, all relevant hydropower facilities, dams and water power plants that may be subject to erosion due to heavy rains are currently being studied by relevant government authorities.
Unfortunately, the flood in Sardoba extended to some settlements in the neighboring Maktaaral district of the Turkestan region of Kazakhstan. With the Honorable President Kasym-Zhomart Tokayev we discussed this issue during a recent telephone conversation, in the spirit of mutual understanding and openness. Yesterday, a delegation led by Turkestan region akim Umirzak Shukeyev visited the scene and studied the situation in detail.
For a long time, we have lived with the fraternal Kazakh people side by side, we drank water from the same river, we are close as relatives. We always stood shoulder to shoulder and supported each other, both on bright days and during trials.
We very much regret that this unexpected technological disaster has caused so many troubles and damage not only to our population, but also to our neighbors, our brothers, whose settlements and crops were hurt.
Our government, relevant ministries and agencies, local hokimiyats, other responsible officials and experts, as well as Kazakhstani partners will undoubtedly cooperate closely in combating the consequences of the disaster.
We also expressed our readiness to provide our Kazakhstani brothers with necessary assistance in the aftermath of the disaster.
I am convinced that together with our people, we will overcome these difficulties in cohesion and harmony.