O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
2020-yil 6-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklikka asoslangan ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlarining joriy holati va ularni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlari savdo, energetika, transport va tranzit, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani va samarali idoralararo aloqalar yo‘lga qo‘yilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Hamkorlikka oid ustuvor loyihalarni, shu jumladan ikki tomonlama Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida ilgari surish maqsadida birgalikdagi sa’y-harakatlarni faol davom ettirishga kelishib olindi.
Muloqotda, shuningdek, mamlakatimizda Sardoba suv omboridagi favqulodda vaziyat oqibatlarini bartaraf etish bilan bog‘liq masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Koronavirus infeksiyasining tarqalishi bilan bog‘liq epidemiologik vaziyat xususida ham fikr almashildi.
Ushbu xavfli kasallikning oldini olish, shuningdek, bugungi murakkab davrda milliy iqtisodiyot va aholini qo‘llab-quvvatlash borasida birodar mamlakatlarimizda ko‘rilayotgan choralar to‘liq qo‘llab-quvvatlandi.
Prezidentlar tegishli vazirlik va idoralarga virusga qarshi samarali kurashni tashkil etish masalalarida o‘zaro muvofiqlashuv va hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha topshiriq berdilar.
O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikka oid qator dolzarb masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.

President of Uzbekistan talks with the President of Turkmenistan over the phone
On May 6, 2020, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
During the conversation, the current state and prospects of enhancing Uzbekistan – Turkmenistan multifaceted relations, based on the principles of friendship, good neighborliness and strategic partnership, were discussed.
The leaders noted with satisfaction the positive dynamics in development of practical interaction and productive interagency contacts in trade, energy, transport and transit transportation, industry and agriculture.
An agreement was reached to continue active joint work on promoting priority cooperation projects, including within the framework of activities of the bilateral Intergovernmental Commission.
During the telephone conversation, issues related to the elimination in Uzbekistan of the consequences of the emergency in Sardoba Reservoir were considered.
The heads of states also exchanged views on the epidemiological situation in connection with the spread of coronavirus infection.
Full mutual support was expressed for measures being taken in the two fraternal countries to prevent the dangerous disease, as well as to support the national economy and population during this difficult period.
Presidents instructed the relevant ministries and agencies to strengthen coordination and interaction in organizing an effective fight against the pandemic.
Leaders of Uzbekistan and Turkmenistan also considered a number of current issues of international politics and regional cooperation.