O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 5-may kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqib, amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Epidemiologik vaziyat rivojini nazorat qilish va koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurash bo‘yicha samarali chora-tadbirlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki mamlakat hukumatlariga ushbu xavfli kasallikka qarshi kurashishda o‘zaro muvofiqlashtiruvni kuchaytirish va yaqindan hamkorlikni davom ettirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Pandemiyaning avvalo O‘zbekiston-Tojikiston savdo-iqtisodiy aloqalari uchun salbiy oqibatlarga olib kelishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida oldindan chora ko‘rish va yuzaga kelayotgan barcha masalalarni tezkor hal qilish zarurligi qayd etildi.
O‘zaro savdoda yuqori o‘sish sur’atlarini ushlab qolish, transport qatnovlarini ta’minlash, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, moliya va boshqa sohalarda ustuvor loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha harakatlar tartibini birgalikda ishlab chiqish maqsadida tegishli vazirlik va idoralar o‘rtasida muntazam videoanjumanlar o‘tkazib turish muhim ekani ta’kidlandi.
Shuningdek, Sardoba suv omboridagi favqulodda hodisa oqibatlarini bartaraf etish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Telefon muloqoti chog‘ida O‘zbekiston va Tojikiston Prezidentlari xalqaro ahamiyatga molik qator dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.

Presidents of Uzbekistan and Tajikistan talk over the phone
On May 5, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
Heads of states discussed current issues of further strengthening bilateral relations of good-neighborliness and strategic partnership, discussed prospects for enhancing practical cooperation.
Special attention was paid to monitoring the development of the epidemiological situation and taking effective measures to counteract the spread of coronavirus infection.
The two governments were instructed to strengthen coordination and continue close cooperation in the fight against this dangerous disease.
The need for taking proactive measures and promptly resolving all emerging issues in order to prevent the negative impact of the pandemic, primarily on Uzbekistan – Tajikistan trade and economic relations, was emphasized.
The importance of holding regular videoconferences between the relevant ministries and agencies in order to jointly develop algorithms for maintaining high growth rates of mutual trade, ensuring transport links, implementing priority projects in industry, energy, agriculture, financial sector and other areas was noted.
Issues related to liquidation of consequences of the emergency at Sardoba Reservoir were also considered.
Presidents of Uzbekistan and Tajikistan exchanged views on a number of current issues on the international agenda.