O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 4-may kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sooronbay Jeenbekov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston hukumatlarining koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda yaqindan hamkorlik qilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mamlakatlarimizda ushbu xavfli kasallik tarqalishining, avvalo, savdo-iqtisodiy aloqalarga salbiy oqibatlarini kamaytirish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar qo‘llab-quvvatlandi.
Turkiy tilliy davlatlar hamkorlik kengashining navbatdan tashqari sammitida qabul qilingan qarorlarga muvofiq sog‘liqni saqlash va transport vazirliklari rahbarlarining tashkil etilgan ko‘p tomonlama maslahatlashuvlari natijalari yuksak baholandi.
Prezidentlar O‘zbekistonda Sardoba suv omboridagi favqulodda hodisa oqibatlarini bartaraf etish bilan bog‘liq masalalarni ham ko‘rib chiqdilar.

Leaders of Uzbekistan and Kyrgyz Republic speak over the phone
On May 4, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sooronbai Jeenbekov.
The heads of state discussed current issues in the bilateral relations of friendship, good neighborliness and strategic partnership.
The close cooperation of the governments of Uzbekistan and Kyrgyzstan in countering the coronavirus pandemic was noted with satisfaction. The Presidents supported the measures taken in two countries to minimize the negative consequences of the spread of this disease, primarily for the development of trade and economic ties.
Shavkat Mirziyoyev and Sooronbai Jeenbekov highly appreciated the fruitful results of the multilateral consultations of health and transport ministers of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States in fulfillment of decisions of the recent extraordinary summit.
The two leaders also deliberated on issues related to the elimination of consequences of emergency on the Sardoba reservoir in Uzbekistan.
During their telephone conversation, the Presidents agreed to continue with active joint efforts aimed at maintaining the high dynamics of bilateral trade, at enhancing the cooperation in various sectors of the economy, and promoting priority investment and infrastructure projects, including those regionwide.
Shavkat Mirziyoyev and Sooronbai Jeenbekov also discussed a range of issues of international nature.