O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 2-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari Sardoba suv omboridagi favqulodda hodisa bilan bog‘liq joriy vaziyatni hamda uning mamlakatlarimiz chegaraoldi hududlaridagi oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha yaqin hamkorlikni tashkil etish masalalarini batafsil muhokama qildilar.
Prezidentlar hukumatlarga ishni muvofiqlashtirgan holda ta’minlash va yuzaga kelayotgan barcha masalalarni tezkor hal qilish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Shuningdek, mamlakatlarimizda koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish va uning ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarga salbiy ta’sirini kamaytirish borasida amalga oshirilayotgan samarali chora-tadbirlar qo‘llab-quvvatlandi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash masalalariga hamda ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki davlat Bosh vazirlari boshchiligidagi Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning faol ishini davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, shu jumladan, Kostanay shahridagi qo‘shma korxonada avtomobil ishlab chiqarishni kengaytirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, uchinchi mamlakatlar bozorlariga chiqarish, zamonaviy transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha qator yangi dastur va loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Prezidentlar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi navbatdan tashqari sammitida erishilgan kelishuvlarga muvofiq o‘tgan sog‘liqni saqlash va transport vazirlari onlayn anjumanlarining samarali natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.

Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan talk over the phone
On May 2, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Heads of state discussed in detail the current situation and issues of organizing close cooperation to eliminate the consequences of the emergency in Sardoba Reservoir in the border regions of the two countries.
Presidents instructed the governments to ensure a coordinated work and prompt resolution of all emerging issues.
Effective measures in the two countries to combat the spread of coronavirus infection and minimize its negative impact on bilateral trade and economic ties have been also supported.
During the conversation, special attention has been paid to the issues of strengthening Uzbekistan – Kazakhstan friendship, good neighborliness and strategic partnership, as well as prospects for further expansion of multifaceted cooperation.
The importance of continuing the intensive work of the joint Intergovernmental Commission, headed by the prime ministers of the two countries, has been emphasized.
An agreement has been reached on the preparation and implementation of a number of new cooperation programs and projects in priority sectors of the economy, including the expansion of automobile production at the joint venture in Kostanay, the cultivation and processing of agricultural products with access to the markets of third countries, the development of modern transport and logistics infrastructure and in other areas.
Leaders of Uzbekistan and Kazakhstan also exchanged views on pressing issues of international politics and the regional agenda.
The fruitful results of the online conference of the ministers of health and transport in accordance with the agreements of the extraordinary summit meeting of the Cooperation Council of Turkic-Speaking States have been noted with satisfaction.