Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ko‘paytirish – bugungi kundagi eng muhim masala
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 29-aprel kuni pandemiya davrida aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan kafolatli ta’minlash va narx-navo barqarorligini saqlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Jahon bozorida neft, paxta, gaz va elektr energiyasi narxi pasayib, oziq-ovqat tovarlarining narxi oshib bormoqda. Ko‘plab davlatlar un, don, guruch, yog‘, kartoshka kabi mahsulotlarni eksport qilishga cheklovlar o‘rnatdi.
Shu bois qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish bugungi kundagi eng muhim masala hisoblanadi. Bu borada sug‘oriladigan maydonlarda 2-3 martadan hosil olish, foydalanishdan chiqqan yerlarni o‘zlashtirish choralari ko‘rilmoqda. Ishlab chiqarish va saqlash quvvatlari kengaytirilmoqda.
Yig‘ilishda mahsulot yetishtirishni oshirish, strategik zaxiralarni shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, har bir viloyat va tuman rahbarida joriy yil 1-iyundan 2021-yil 1-iyungacha aholi ehtiyojini ta’minlash bo‘yicha aniq hisob-kitob bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Tumanlarda mahsulot ishlab chiqarishni ko‘paytirish imkoniyatlari, oborotdan chiqqan yerlarni o‘zlashtirish, meva-sabzavotchilik va chorvachilikdagi rezervlar aniq belgilab berilgan. Endi shu bo‘yicha ishni tashkil etib, yetishmaydigan mahsulotni boshqa tumanlardan olish yoki ortiqchasini sotish lozimligi qayd etildi.
Misol uchun, Dehqonobod tumanida paxta ekilmaydi, g‘alla esa lalmi maydonda yetishtiriladi. Chiroqchi tumanida 100 ming gektardan ortiq yaylov yerlardan samarali foydalanilmayapti. Bu tumanlarda Qoraqalpog‘iston tajribasi asosida kooperatsiya usulida chorvachilik korxonalari tashkil etish yaxshi samara beradi.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun yurtimizda yetarli hajmda yetishtirilmaydigan mahsulotlar maydonini kengaytirish g‘oyat muhim.
Masalan, 2019-yilda qariyb 60 ming tonna guruch import qilingan. Yoki yetarli yer maydonlari bo‘la turib, 150 ming tonna kartoshka chetdan olib kelingan.
Shulardan kelib chiqib, joriy yilda qo‘shimcha 10 ming gektar yerlarda, jumladan, Xorazmda 6 ming, Qoraqalpog‘istonda 3 ming, Sirdaryoda 1 ming gektarda ko‘chat usulida sholi ekish bo‘yicha topshiriq berildi. Kartoshka ekiladigan maydonlarni kamida 50 ming gektarga yetkazish va hosildorlikni 2 barobarga oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yog‘-moy sanoati tizimidagi quvvatlardan atigi 46 foiz foydalanilmoqda. Xomashyoning 90 foizini chigit tashkil qiladi. Shu bois 22 ta yirik yog‘-moy korxonasiga oborotdan chiqqan 50 ming gektar yerni biriktirib, soya, maxsar, kungaboqar kabi moyli ekinlar yetishtirishni yo‘lga qo‘yish, ulardan mahsulot ishlab chiqarishni 40 ming tonnaga yetkazish zarurligi ta’kidlandi.
Bu yil g‘alla hosilidan 735 ming tonna bug‘doy fermerlar ixtiyorida qolishi e’lon qilingan, hosildorlikni 20 sentnerga oshirish rejalashtirilgan. Bu ishlar fermerlarning manfaatdorligini oshirish, aholini don va un mahsulotlari bilan yetarli miqdorda ta’minlash uchun qilinmoqda.
Mutasaddilarga donni bozor narxida sotib olish, donni qayta ishlovchi xususiy korxonalarni jalb qilgan holda saqlash va qayta ishlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ichki bozorni mahsulot bilan to‘ldirishda tomorqa, eksport uchun dala dehqonchiligi katta zaxira hisoblanadi.
Ikki yil oldin tashkil etilgan “Tomorqa xizmati” tizimidagi 244 ta korxonaning 65 tasi eksport qilmoqda. Biroq, ko‘p joylarda bu xizmat to‘liq ishlamayapti. Shu bois mazkur tizimni takomillashtirish, korxonalarga ko‘chat yetishtirish uchun yer ajratish, ularni texnika va uskunalar bilan ta’minlash zarurligi qayd etildi.
Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga xonadonlarda mahsulotlarni saqlash uchun 20-30 tonnalik kichik hajmli muzlatkichlar qurilishini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sanoat usulida qayta ishlashni ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, sut mahsulotlari importi hajmi 70 million dollardan oshgani, yurtimizda to‘liq ishlab chiqarish imkoni bo‘lgan mayonez, tomat, konservalangan makkajo‘xori va no‘xat ham chetdan keltirilayotgani ko‘rsatib o‘tildi. Sutni qayta ishlash darajasi Xorazm, Namangan, Surxondaryo viloyatlarida 10 foizga ham yetmaydi.
«O‘zbekoziqovqatxolding» kompaniyasiga import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish va qayta ishlangan meva eksporti hajmini oshirish vazifasi qo‘yildi. Shuningdek, ichki iste’mol talabidan ortiqcha meva-sabzavotlarni nobud qilmay, tashqi bozorlarga sotish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Koronavirus pandemiyasi ko‘p masalalardagi xatolarni, jumladan, dehqon bozorlaridagi kamchiliklarni yaqqol ko‘rsatdi. Shu bois hozirgacha bo‘lgan standartlarni qayta ko‘rib chiqish, dehqon bozorlarida davlat ishtiroki talabini bekor qilib, xususiy sektor ishtirokida zamonaviy dehqon bozorlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi.
Strategik zaxiralarni shakllantirish borasida ham jiddiy kamchiliklar borligi ma’lum bo‘ldi. Masalan, 6 turdagi mahsulot bo‘yicha zaxira shakllantirilmagan. Bug‘doy esa, aksincha, zaruratga nisbatan 5 barobar ko‘p g‘amlangan.
Shu bois Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligiga strategik zaxiralar nomenklaturasi va hajmlarini tanqidiy ko‘rib chiqib, bu borada yangi tizim yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan agrosanoat tarmog‘i rahbarlari va hokimlarning hisoboti eshitildi.

Наращивание заготовки сельскохозяйственной продукции – важнейший вопрос на сегодня
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 29 апреля 2020 года состоялось видеоселекторное совещание по вопросам гарантированного обеспечения населения основными видами продуктов питания и сохранения стабильности цен в период пандемии.
На мировом рынке наблюдается снижение цен на нефть, хлопок, газ, электроэнергию, и рост на продовольственные товары. Многие страны ввели ограничения на экспорт муки, пшеницы, риса, масла, картофеля и другой продукции.
В связи с этим, важнейшим вопросом на сегодня является наращивание заготовки сельхозтоваров. В Узбекистане принимаются меры по выращиванию 2-3 урожаев на орошаемых площадях и рекультивации выведенных из оборота земель. Расширяются мощности хранения и производства продукции.
На совещании рассмотрены вопросы увеличения объемов заготовки и формирования стратегических резервов.
Отмечалось, что руководство Республики Каракалпакстан, каждой области и района должно иметь ясную картину того, как будут обеспечены потребности населения на период с 1 июня текущего года до 1 июня 2021 года.
Ранее были определены конкретные возможности увеличения производства продукции, освоения вышедших из оборота земель, резервы в плодоовощеводстве и животноводстве. Теперь необходимо организовать соответствующую работу, обретать у других районов не хватающую у себя продукцию или продавать излишки.
К примеру, в Дехканабадском районе хлопчатник не выращивается, а зерно культивируется на богаре. В Чиракчинском районе не используются эффективно луговые земли площадью более 100 тысяч гектаров. В этих районах хороший результат даст организация животноводства кооперационным методом по каракалпакстанскому опыту.
Для обеспечения продовольственной безопасности очень важно расширить заготовку продукции, не производимой в достаточном количестве.
Например, в 2019 году было импортировано почти 60 тысяч тонн риса. Ввезено из-за рубежа 150 тысяч тонн картофеля, хотя площадей для его выращивания в нашей стране предостаточно.
С учетом этого поручено засеять в текущем году рисом дополнительно 10 тысяч гектаров, в том числе 6 тысяч гектаров в Хорезме, 3 тысячи гектаров в Каракалпакстане и 1 тысячу гектаров в Сырдарье. Поставлена задача довести площадь картофельных полей минимум до 50 тысяч гектаров и повысить урожайность в 2 раза.
В масложировой промышленности используются лишь 46 процентов мощностей, 90 процентов применяемого сырья составляют хлопковые семена. В связи с этим отмечена необходимость закрепления за 22 крупными масложировыми предприятиями 50 тысяч гектаров выведенных из оборота земель, наладить выращивание сои, сафлора, подсолнечника и других масличных культур, довести производство продукции на их основе до 40 тысяч тонн.
В нынешнем году ожидается, что урожайность пшеницы вырастет на 20 процентов, и 735 тысяч тонн пшеницы нового урожая останутся в распоряжении фермеров. Это позволит повысить заинтересованность фермеров, обеспечить население достаточным объемом зерновой и мучной продукции.
Ответственным лицам даны указания по закупке пшеницы по рыночной цене, хранению и переработке зерна с привлечением частных перерабатывающих предприятий.
Большим резервом для насыщения внутреннего рынка обладают приусадебные земли, а для экспорта – полевое земледелие.
Два года назад была организована система “Томорка хизмати”, из 244 предприятий которой 65 уже экспортируют продукцию. Однако во многих местах данная служба функционирует неполноценно. В связи с этим подчеркнута необходимость совершенствования системы, выделения предприятиям участков для заготовки саженцев, обеспечения техникой и оборудованием.
Перед Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков поставлена задача организовать строительство в домохозяйствах малогабаритных холодильных хранилищ вместимостью 20-30 тонн.
На совещании обсуждены вопросы наращивания промышленной переработки сельхозпродукции.
Отмечалось, что объем импорта молочной продукции перевалил за 70 миллионов долларов, завозятся даже майонез, томатная паста, консервированная кукуруза и зеленый горошек, производство которых с полным циклом возможно и у нас в стране. Уровень переработки молока в Хорезмской, Наманганской, Сурхандарьинской областях не достигает и 10 процентов.
Компании «Узбекозиковкатхолдинг» поручено увеличить объемы производства импортозамещающей продукции и экспорта товаров на основе переработки фруктов. Определены задачи по выведению превысившего внутренний спрос объема фруктов и овощей на внешний рынок.
Коронавирусная пандемия позволила выявить ошибки, допущенные во многих вопросах, в том числе касательно деятельности дехканских рынков. В связи с этим подчеркнута необходимость пересмотра действующих стандартов, отмены требований государственного присутствия в их деятельности и организации современных рынков с участием частного сектора.
Серьезные недостатки обнаружены и в формировании стратегических резервов. Не созданы резервы по 5 видам продукции. А запасов пшеницы, напротив, организовано в 5 раз больше необходимого.
Министерству экономического развития и сокращения бедности поручено критически пересмотреть номенклатуру и объемы стратегических запасов, создать новую систему резервирования.
По обсужденным на видеоселекторном совещании вопросам заслушаны отчеты руководителей агропромышленного сектора и хокимов.