O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 27-aprel kuni geologiyada amalga oshirilayotgan ishlar tahlili va galdagi vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi uch yilda ushbu sohani tubdan isloh qilish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilindi. Shu davrda tarmoqqa ajratilgan mablag‘lar 3 barobarga oshdi. Uskunalarning uchdan bir qismi yangilandi. 850 tadan ziyod ilg‘or va innovatsion texnologiyalar joriy etildi.
Natijada qidirilayotgan qazilma boyliklari turlari 3 tadan 17 taga kengaydi. Ruda tarkibida aniqlanadigan elementlar soni 12 tadan 40 taga yetkazildi. 2019 yilda Markaziy Osiyoda ilk bor zamonaviy aerogeofizik kompleks ishga tushirilib, yer qa’rini innovatsion usullarda o‘rganish yo‘lga qo‘yildi.
Shuningdek, geologiya ishlarining boshlang‘ich bosqichida zamonaviy GIS-texnologiyalari asosida dunyoda tan olingan Global-Mapper, Erdas, ENVI dasturlari va yuqori aniqlikdagi Landsat, Aster kosmosuratlaridan foydalanish joriy etildi. Bu usullar ancha chuqur qatlamlar haqida yuqori aniqlikda ma’lumot olish hamda katta hududlarni qisqa muddatda o‘rganish imkonini bermoqda. Eng muhimi, vaqt va xarajat tejalmoqda.
Yer osti suvlarini monitoring qilish va kadastrini yuritish ham takomillashtirildi. 250 ta kuzatuv qudug‘ida yer osti suvi parametrlarini masofadan avtomatik o‘lchash qurilmalari o‘rnatildi.
Sohadagi ishlarni izchil davom ettirish maqsadida joriy yilda geologiya-qidiruv ishlariga 1,6 trillion so‘m ajratildi.
Bugungi yig‘ilishda mazkur ishlar hajmini oshirish, xorijiy investitsiyalar jalb etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yil yakuniga qadar oltin va kumush resurslari, mis va 8 turdagi noruda boyliklari zaxiralarini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlandi. Buning uchun texnikalarni yangilashni davom ettirish kerak. Masalan, zamonaviy uskunalarni qo‘llash hisobiga burg‘ilash chuqurligini 800 metrdan 1200 metrga yetkazish, ish samaradorligini esa 1,7 baravarga ko‘paytirish mumkin.
Shu bois joriy yilda geofizika, burg‘ilash, tog‘-kon va laboratoriyada qo‘llaniladigan 385 ta uskunani modernizatsiya qilish bo‘yicha topshiriq berildi. Yil yakuniga qadar uglevodorodga istiqbolli 16 ta maydonni aniqlash, 23 ta yangi kon zaxiralarini tasdiqlash vazifasi qo‘yildi.
Sohaning investitsion jozibadorligini oshirish masalasi muhokama qilinar ekan, davlatimiz rahbari buning uchun xalqaro standartlarni joriy etish kerakligini ta’kidladi. Xorijiy mutaxassislarni jalb qilib, geologlarni JORC standartlari bo‘yicha ma’lumot tayyorlashga o‘qitish muhimligi qayd etildi.
O‘zlashtirish uchun tayyor 20 ta konga tajribali investorlarni jalb qilish, boshqa istiqbolli maydonlar bo‘yicha sarmoyaviy loyihalarni shakllantirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Geologiya sohasi qishloq xo‘jaligi yerlarini suv bilan ta’minlashda ham muhim o‘rin tutadi. Xususan, quduqlar qazish uchun har bir tumanga maxsus texnikalar yetkazilishi belgilangan.
Yig‘ilishda 3 ming gektarga suv chiqarish uchun 70 ta quduq burg‘ilash bo‘yicha vazifa qo‘yildi. Shuningdek, joriy yilda 200 ta yangi quduqda suv sarfini, 400 ta quduqda yer osti suv sathini onlayn monitoring qiladigan tizim joriy etish hamda yer osti suvlari interaktiv xaritasini yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Geologiya rivojida fundamental, ilmiy, innovatsion va amaliy tadqiqotlarning o‘rni katta. Shu bois yil yakunigacha 2,5 ming kvadrat kilometr maydonni kosmik tasvirlar orqali, 5 ming kvadrat kilometr maydonni aerogeofizika usuli orqali geologik o‘rganish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Joriy yil 24-yanvarda Oliy Majlisga yo‘llangan Murojaatnomada hamda 31-yanvar kuni ilm-fan vakillari bilan uchrashuvda davlatimiz rahbari geologiya sohasida ilmiy salohiyatni rivojlantirishga doir qator istiqbolli vazifalarni belgilab bergan edi.
Shu asosda Geologiya fanlari universitetini tashkil etish bo‘yicha ish olib borilmoqda. Uning o‘quv dasturlari Sankt-Peterburg konchilik universiteti va boshqa xorijiy ta’lim muassasalarining ilg‘or tajribasi yordamida ishlab chiqilmoqda.
Bugungi yig‘ilishda mazkur yangi universitet qoshida Geologiya muzeyini tashkil etish va uning faoliyatini o‘quv jarayoniga bog‘lash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Progress in geology reviewed
On April 27, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to review the work carried out in geology and upcoming tasks in the sphere.
Over the past three years, important decisions have been made on reforming the sphere, budget allocations have tripled. A third of the equipment was updated, more than 850 advanced technologies were introduced.
As a result, it became possible to carry out exploration work on 17 types of minerals, while previously they were carried out on 3 types. The number of elements detected in the ore composition reached 40 with the previous twelve. In 2019, the first modern aerogeophysical complex in Central Asia was launched, innovative methods for the study of mineral resources were introduced.
In addition, the application of the Global-Mapper, Erdas, ENVI programs that are widely used in the world and based on modern geoinformation technologies, as well as high-resolution satellite images from Landsat, Aster satellites, was launched at the initial stage of geological work. These methods make it possible to obtain with high accuracy information about deep-seated layers and to cover vast areas with research. Most importantly, it saves time and money.
The monitoring and maintenance of the groundwater cadastre have been improved. Devices for automatic remote measurement of groundwater parameters were installed in 250 observation wells.
This year, 1.6 trillion UZS were allocated for geological exploration in order to consistently continue reforms in the sphere.
Issues of expanding geological exploration, attracting foreign investment in the sphere were considered at the meeting.
The necessity of increasing the resources of gold and silver, reserves of copper and 8 types of non-metallic mineral resources by the end of the year was emphasized. To do this, it is important to continue the process of updating the technical base. For example, it is possible to increase the drilling depth from 800 meters to 1200, as well as increase productivity by 1.7 times, through the use of modern equipment.
In this regard, it was instructed to ensure the modernization of 385 units of geophysical, drilling, mining and laboratory equipment this year. Instruction was given to explore 16 promising hydrocarbon sites by the end of the year and confirm the volume of reserves in 23 new fields.
During the discussion of the issue of increasing the investment attractiveness of the sphere, the Head of the state noted the need for implementing international standards. The importance of training geologists in preparation of data according to JORC standards, with involvement of foreign experts, was noted.
Instructions were given to attract investors to 20 fields ready for development and prepare investment projects on other promising sites.
Geology plays an important role in finding water resources in agriculture. Special equipment for water well construction will be delivered to each district.
At the meeting, the task was set to drill 70 wells in two months to provide water for 3 thousand hectares of land. The need was noted for introducing an online monitoring system for water flow in 200 new wells this year and water level in 400 wells, as well as creating an interactive groundwater map.
The role of fundamental, innovative and applied research is important in development of geology. In this regard, tasks for geological exploration by the end of the year of 2.5 thousand square kilometers of land by satellite images and 5 thousand square kilometers by aerogeophysical method were defined.
In his Address to the Oliy Majlis on January 24 and at the meeting with scientists on January 31 this year, the Head of the state defined a number of promising tasks for development of scientific potential in geology.
In accordance with them, the University of Geological Sciences is being organized, the curriculum of which is being developed based on the best practices of Saint Petersburg Mining University and other foreign higher education institutions.
At the meeting, instructions were given to create a Geological Museum at the newly created university, to organize the museum’s activities in close connection with the educational process.
Responsible persons reported on the work carried out in the sphere and plans for the execution of new orders.