O'zbekistonda to'qimachilik sanoatini rivojlantirish uchun 300 million dollar ajratiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23 aprel kuni to‘qimachilik sanoatining barqarorligini ta’minlash va pandemiyaning sohaga ta'sirini yumshatish maqsadida yig‘ilish o‘tkazdi.
Prezidentimiz joriy yilning 1 apreligacha sotilgan paxta tolasi uchun yakuniy to'lovni 90 kundan 150 kungacha uzaytirishni buyurdi. Eksportni bojxona rasmiylashtiruvidan o'tkazgandan keyin QQSni darhol qaytarish mexanizmi joriy etiladi.
Davlat rahbari besh yil ichida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni 4-5 baravar oshirishni, tovarlarning raqobatbardoshligini oshirish orqali tashqi bozorlarni rivojlantirishni buyurdi. Yig‘ilishda xorijiy kompaniyalar ishtirokida yirik eksport korxonalarini tashkil etish, taniqli brendlar ostida mashhur mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Namangan, Samarqand va Toshkent viloyatlarida tayyor mahsulotni eksport qilish uchun yangi korxonalar tashkil etiladi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasining kredit liniyasi doirasida 300 million dollar ajratiladi.
Yevropa Ittifoqi bozorida investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga, "O'zto'qimachiliksanoat" uyushmasiga GSP + tizimidan foyda oluvchi maqomini olish vazifasi yuklatildi. Xalqaro moliya korporatsiyasi ko'magi bilan mahsulotlarni BSI sertifikatlash jarayonini tezlashtirish zaruriyati qayd etildi.

300 million dollars will be streamlined to develop Uzbekistan’s textile industry.
On April 23, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on ensuring the stable development of textile industry and mitigating the impact of novel coronavirus. The President ordered to extend the deadline for final payment term for cotton fiber sold before April 1, 2020 from 90 to 150 days. Besides, Uzbekistan will introduce VAT instant return mechanism that will follow after export customs clearance. Uzbek leader instructed to enlarge finished production within the five years by 4-5 times, develop foreign masters through improving product competitiveness. At the meeting instructions were given on the organizing of large export enterprises with the participation of foreign companies, the production of popular products under well-known brands. Namangan, Samarkand and Tashkent regions will host new enterprises on exporting manufactured goods. 300 million dollars will be allocated for these purposes within Reconstruction and Development Funds credit line.
Ministry of Investments and Foreign Trade and Uztukimachiliksanoat Association are responsible for obtaining GSP+ beneficiary status for duty-free trading in the European Union market. President also touched on urgency of BSI certification with the assistance of the International Finance Corporation.