O'zbekistonda to'qimachilik sanoatini rivojlantirish uchun 300 million dollar ajratiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23 aprel kuni to‘qimachilik sanoatining barqarorligini ta’minlash va pandemiyaning sohaga ta'sirini yumshatish maqsadida yig‘ilish o‘tkazdi.
Prezidentimiz joriy yilning 1 apreligacha sotilgan paxta tolasi uchun yakuniy to'lovni 90 kundan 150 kungacha uzaytirishni buyurdi. Eksportni bojxona rasmiylashtiruvidan o'tkazgandan keyin QQSni darhol qaytarish mexanizmi joriy etiladi.
Davlat rahbari besh yil ichida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni 4-5 baravar oshirishni, tovarlarning raqobatbardoshligini oshirish orqali tashqi bozorlarni rivojlantirishni buyurdi. Yig‘ilishda xorijiy kompaniyalar ishtirokida yirik eksport korxonalarini tashkil etish, taniqli brendlar ostida mashhur mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Namangan, Samarqand va Toshkent viloyatlarida tayyor mahsulotni eksport qilish uchun yangi korxonalar tashkil etiladi. Ushbu loyihalarni amalga oshirish uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg'armasining kredit liniyasi doirasida 300 million dollar ajratiladi.
Yevropa Ittifoqi bozorida investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga, "O'zto'qimachiliksanoat" uyushmasiga GSP + tizimidan foyda oluvchi maqomini olish vazifasi yuklatildi. Xalqaro moliya korporatsiyasi ko'magi bilan mahsulotlarni BSI sertifikatlash jarayonini tezlashtirish zaruriyati qayd etildi.

В Узбекистане на развитие текстильной промышленности выделят 300 миллионов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апреля провел совещание по обеспечению стабильности текстильной промышленности, смягчения воздействия пандемии на отрасль.
Президент страны распорядился продлить срок окончательной оплаты за хлопок-волокно, реализованный до 1 апреля текущего года, с 90 до 150 дней. Также будет внедрен механизм моментального возврата суммы НДС после оформления экспорта на таможне.
Глава государства поручил в течение пяти лет нарастить производство готовой продукции в 4-5 раз, освоить внешние рынки посредством повышения конкурентоспособности товаров. На совещании даны указания по организации крупных экспортных предприятий с участием зарубежных компаний, производству востребованной продукции под известными брендами.
В Наманганской, Самаркандской и Ташкентской областях будут организованы новые предприятия по экспорту готовой продукции. На реализацию этих проектов будет выделено 300 миллионов долларов в рамках кредитной линии Фонда реконструкции и развития.
Министерству инвестиций и внешней торговли, ассоциации Узтукимачиликсаноат поручено получить статус бенефициара системы GSP+ для беспошлинной торговли на рынке Евросоюза. Также отмечена необходимость ускорения сертифицирования продукции по стандарту BSI при содействии Международной финансовой корпорации.