O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 22-aprel kuni aholi bandligini ta’minlash va daromadi keskin kamayishining oldini olish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Koronavirus pandemiyasi sababli dunyodagi millionlab korxona va tashkilotlar o‘z faoliyatini to‘xtatgani 2 milliard 700 million ishchiga ta’sir ko‘rsatdi. Jahonda kambag‘al aholi soni qariyb 2 baravarga yoki 500 million kishiga ko‘payish xavfi yuzaga kelmoqda.
Mamlakatimizda karantin tufayli 196 mingta korxonada ishlab chiqarish va xizmatlar ko‘rsatish hajmi keskin kamaygan. Karantin tufayli, tabiiyki, ishsizlar soni ham oshgan.
Buni aprel oyidagi 20 kunlik soliq tushumlarida ham kuzatish mumkin. Jumladan, qator viloyatlarda 30-40 foiz, ayrim tuman va shaharlarda esa 50 foizdan ziyod tushum ta’minlanmagan.
Bunday og‘ir sharoitda davlatimiz tomonidan qator chora-tadbirlar ko‘rilmoqda. Jumladan, bir oy ilgari qabul qilgan 2 ta qarorga asosan, hozirga kelib nafaqa va moddiy yordam oladigan bolali oilalar soni 595 mingdan 655 mingga, ya’ni 60 mingtaga ko‘paytirildi. Shuningdek, aholining kreditlar bo‘yicha 3 trillion 260 milliard so‘mlik to‘lovlari muddati uzaytirildi.
Karantin davrida Bandlikka ko‘maklashish jamg‘armasi va Jamoat ishlari jamg‘armasi hisobidan 141 ming 800 nafar ishsiz fuqaroning bandligi ta’minlanib, ularga 43 milliard 225 million so‘m ish haqi to‘lab berildi. Shu bilan birga, Homiylik xayriyalarini muvofiqlashtirish markazlari tomonidan 219 ming oilaga oziq-ovqat va sanitariya-gigiyena mahsulotlari tarqatildi.
Biroq, shu bilangina cheklanib qolib bo‘lmaydi. Kun sayin o‘zgarayotgan vaziyat aholi bandligini ta’minlash va muhtoj oilalarni ijtimoiy himoyalash bo‘yicha qo‘shimcha choralar ko‘rishni talab etmoqda.
Yig‘ilishda karantin cheklovlari sababli vaqtincha ishsiz qolgan fuqarolarni moddiy qo‘llab-quvvatlash masalasi Samarqand va Namangan viloyatlarida amalga oshirilayotgan ishlar misolida muhokama qilindi.
Tadbirkor va fermerlar kambag‘al oilalarga tomorqada ekin ekishga yordam berishi, takroriy ekin uchun o‘z yeridan joy ajratishi, kasanachilikni yo‘lga qo‘yishda ko‘maklashishi lozimligi ta’kidlandi. Davlat esa bunday sub’ektlarga soliqni bo‘lib-bo‘lib to‘lash, muddatini kechiktirishga ruxsat beradi yoki kredit ajratadi.
Misol uchun, Samarqand viloyatida “Agromir” korxonasi rahbari bir mingta oilani qaramog‘iga olib, 600 gektarda yangi tokzorlar barpo etish ishlarini boshlagan. 500 dan ziyod kambag‘al oilani kooperativga doimiy ishga olib, yangi tokzorlar orasini ularga bo‘lib bergan va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishni yo‘lga qo‘ygan. Qirq kunda hosil olsa bo‘ladigan bodring urug‘ini tarqatib, ekish harakatlarini boshlagan. Qurilish ishlariga yana 100 ta odamni ishga olgan.
Yana bir misol: Samarqand shahridagi “Aziya metall prof” korxonasi rahbari mingta oilaga oziq-ovqat tarqatgan, 10 ga yaqin ehtiyojmand oilaga uy qurib berish, 100 nafarini ishga olish tashabbusi bilan chiqqan. Shuningdek, Namangan viloyatidagi “Art soft” klasteri ta’sischilari Namangan shahri, Pop, Mingbuloq va Yangiqo‘rg‘on tumanlarida 3 ming nafar oilaga yordam berish tashabbusi bilan chiqdilar.
Bu boradagi tadbirlarni samarali tashkil etish maqsadida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Davlat soliq qo‘mitasi mas’ulligida vazirlik va hokimliklar faoliyatini muvofiqlashtirib boruvchi operativ shtab tuziladi.
Barcha tuman va shaharlarda ishsiz qolgan hamda ehtiyojmand aholini nomma-nom aniqlab, shakllantirilgan ro‘yxatlar asosida “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakati doirasidagi ishlarni manzilli yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Karantindan oldin ham ishsiz bo‘lgan va kunlik daromad asosida yashab kelgan odamlarni faol mehnat orqali ish bilan ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.
Xususan, qishloq xo‘jaligi kooperativlari va xonadonlarda issiqxonalar tashkil etish hisobiga 14 mingta yangi ish o‘rni yaratish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. 110 ming kishini mavsumiy, 167 ming fuqaroni jamoat ishlari bilan qamrab olish vazifasi qo‘yildi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi bir necha yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi, qurilish, kimyo sanoati va mashinasozlik bo‘yicha muhim chora-tadbirlar belgilab berildi. Bu ishlar joylarda to‘g‘ri tashkil qilinsa, minglab odamlar bandligi ta’minlanadi.
Masalan, quduq qazib 26 ming gektar maydonda tashkil etiladigan bog‘, tokzor va issiqxonalarda 52 ming, ipakchilik tarmog‘ida 785 ming, qurilish va infratuzilma sohasida 75 ming yangi ish o‘rni yaratish mumkin.
Prezidentimiz belgilangan vazifalarni sifatli bajarib, odamlarni ham band, ham rozi qilish kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda servis sohasini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Hozirgi kunda umumiy ovqatlanish tarmog‘ida 13 ming, savdoda 45 ming, xizmat ko‘rsatishda 19 ming, transportda 7 ming korxona faoliyatini to‘xtatgan yoki tushumlari keskin kamaygan.
Vaholanki, karantin sharoitida ham oziq-ovqatlar va tovarlarni yetkazib berish, ko‘chma savdo va xizmatlarni tashkil etish orqali bu korxonalarning kamida 70 foizini ishlatish mumkin.
Shu bilan birga, karantin talablariga qat’iy amal qilgan holda, to‘lovlarni qabul qilish, sug‘urta, mikrokredit xizmatlarini ham yo‘lga qo‘ysa bo‘ladi.
Shulardan kelib chiqib, Respublika maxsus komissiyasiga yetkazib berish xizmatini yo‘lga qo‘ygan tadbirkorlik sub’ektlari faoliyati uchun sharoit yaratish bo‘yicha topshiriq berildi.
O‘tgan yil sentyabrdan boshlab o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarga vaqtinchalik mehnat guvohnomasi berish boshlangan bo‘lsa-da, bu hali yetarli darajada samara bermayapti.
Shu bois o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularning qonuniy faoliyat yuritishi uchun qulay va sodda huquqiy tizim yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Hozirda bunday kishilarga 85 ta faoliyat turi bilan shug‘ullanishga ruxsat berilgan. Yig‘ilishda bu ro‘yxatni kengaytirish, qonunchilikda taqiqlanmagan barcha tadbirkorlik turlariga ruxsat berish kerakligi aytildi. O‘zini o‘zi band qilgan odamlar faqat xabardor qilish orqali ro‘yxatdan o‘tib ishlaydigan mexanizm joriy etiladi.
Yurtimizda hunarmandchilik yaxshi an’analarga va ulkan salohiyatga ega. Bugungi kunda 25 mingdan ziyod usta, shogirdlari bilan qo‘shib aytganda jami 80 mingga yaqin oila shu sohadan daromad topmoqda.
Yig‘ilishda masofaviy o‘quv kurslar tashkil etib, yoshlar va ayollarga hunar o‘rgatish, o‘z maktabiga ega hunarmand ustalar tajribasini televideniye orqali ommalashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
“Hunarmand” uyushmasi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga hunarmandchilik mahsulotlarini O‘zbekiston milliy brendi ostida xorijda sotishni ta’minlovchi onlayn platforma yaratish vazifasi yuklatildi.
Bugungi kunda ko‘plab yoshlar uyida o‘tirib, internet orqali dizaynerlik, tarjimonlik, dasturlash, reklama, repetitorlik kabi xizmatlar ko‘rsatmoqda. Lekin bunday mutaxassislar, ya’ni frilanserlar uchun masofadan hisob raqami ochish, pochta, to‘lovlarni qabul qilishda qator to‘siqlar mavjud. Oqibatda ushbu faoliyat bilan shug‘ullanuvchilarning xarajatlari 2-3 barobar oshib ketmoqda.
Shu bois mutasaddilarga bunday faoliyat turlari uchun imtiyoz va preferensiyalar berish, yoshlarni internetdan foydalanib, aqliy mehnat orqali daromad topishga o‘rgatish, sohani rivojlantirish uchun xorijda ommabop bo‘lgan to‘lov tizimlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Videoselektor yig‘ilishida soha mutasaddilari va hokimlar belgilangan ko‘rsatkichlarni bajarish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Ensuring employment under focus
On April 22, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on ensuring employment and prevention of income decline.
Due to the coronavirus pandemic, suspension of millions of enterprises and organizations affected the lives of 2 billion 700 million workers. The number of poor people in the world is at risk of doubling or increasing by 500 million.
The volume of production and provision of services at 196 thousand enterprises has significantly decreased and the number of unemployed has increased in Uzbekistan as a result of quarantine.
Negative trend is also evidenced by tax receipts for 20 days of April. In particular, revenues decreased by 30 - 40 percent in some regions, and by more than 50 percent in some districts and cities.
The state takes a number of measures in such difficult conditions. In particular, according to two resolutions adopted a month ago, the number of families with children who are entitled to benefits and financial assistance has increased from 595 thousand to 655 thousand, i.e. by 60 thousand. At the same time, loan payment terms to the population in the amount of 3 trillion 260 billion UZS have been extended.
Employment Assistance Fund and Public Works Fund provided employment to 141 thousand 800 unemployed citizens during the quarantine period. They were paid wages in the amount of 43 billion 225 million UZS. At the same time, the Centers for Coordinating Sponsorship Activities distributed food and sanitary products to 219 thousand families.
However, we cannot limit ourselves to this. The changing situation every day requires additional measures to ensure employment and social protection of families in need.
At the meeting, the issue of material support for citizens left without work as a result of quarantine restrictions was discussed on the example of ongoing activities in Samarkand and Namangan regions.
It was noted that entrepreneurs and farmers should help poor families engage in household farming, allocate allotments in their lands for growing repeat crops and promote home-based work. The state will provide such entities with deferred or installment tax payments or loans.
For example, the head of Agromir enterprise in Samarkand region took care of a thousand families and began creating a vineyard on 600 hectares. He employed more than 500 low-income families into cooperative for permanent work, divided the area of vineyard between them and established cultivation of agricultural products. He distributed forty-day ripening cucumber seeds and employed another 100 people for construction work.
Another example: the head of Asia Metal Prof company in the city of Samarkand distributed food to thousand families, took the initiative to build homes for 10 families in need and employ 100 citizens. In addition, founders of Art Soft Cluster in Namangan region decided to help 3 thousand families in Namangan, Pap, Mingbulak and Yangikurgan districts.
Operational headquarters of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and the State Tax Committee for Coordinating the activities of ministries and khokimiyats will be established to effectively organize these events.
Instructions have been given for drawing up an accurate list of unemployed and people in need by districts and cities, and for targeted organization of work within the framework of “Kindness and Support” Nationwide Movement.
The need for employment of people, who were unemployed before the quarantine and depended on daily earnings, was noted.
In particular, the possibility of creating 14 thousand new jobs through organization of agricultural cooperatives and backyard greenhouses has been indicated. The goal is to cover 110,000 people with seasonal work and 167,000 with community service.
As is known, important measures in agriculture, construction, chemical industry and mechanical engineering have been defined at several recent meetings chaired by the Head of the state. If they are properly implemented at places, thousands of people will be employed.
For example, it is possible to create 52,000 jobs by establishing gardens, vineyards and greenhouses on 26,000 hectares, 785,000 jobs in sericulture industry and 75,000 jobs in construction and infrastructure.
The President noted that it is necessary to ensure qualitative implementation of these tasks, to achieve both employment and people's satisfaction.
Particular attention was paid to development of the service sector.
At present, 13 thousand catering enterprises, 45 thousand trade enterprises, 19 thousand service enterprises and 7 thousand transport enterprises have stopped their activity or significantly lost their revenue.
Under quarantine, at least 70 percent of these enterprises’ activity can be normalized by providing food and goods delivery, mobile trade and services.
At the same time, it seems possible to resume services for accepting payments, insurance and microcredit under strict compliance with quarantine requirements.
Based on this, the Special Republican Commission has been instructed to create conditions for businesses providing delivery services.
Starting from September 2019, the issuance of temporary employment certificates to self-employed citizens was launched, but this does not give the proper result.
In this regard, the need for creating a convenient and simple legal system to support and legalize the activities of self-employed people was noted.
Currently, such citizens are allowed to engage in 85 types of activities. At the meeting, it was decided to expand this list and allow all types of business activities that are not prohibited by law. The mechanism for notifying self-employed will be introduced.
Uzbekistan has a rich tradition of handicrafts and huge potential in this area. There are more than 25 thousand artisans in the country, if to take into account apprentices – about 80 thousand families.
Instructions were given to organize distance learning courses, employ young people and women in this sphere and popularize the experience of master craftsmen on television.
Hunarmand Association and the Ministry of Investments and Foreign Trade have been tasked to create an online platform for selling handicrafts abroad under Uzbekistan brand.
Today, many young people are providing design, translation, programming, advertising, tutoring and other services from home via the Internet. These specialists, freelancers, face a number of obstacles while opening a bank account remotely and accepting payments. Thus, their expenses increase by 2-3 times.
In this regard, responsible persons have been instructed to create various benefits and preferences for such categories of employees, to promote young people’s education to earn by intellectual labor via the Internet and to introduce popular foreign payment systems in the country.
Responsible persons and khokims provided information about the upcoming work in implementation of tasks set at the videoconference.