Шавкат Мирзиёевнинг видеоконференцалоқа орқали иштирокида “Tashkent Pharma Park” қурилиши бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг видеоконференцалоқа орқали иштирокида 17 апрель куни Тошкент вилоятининг Зангиота туманида “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери қурилиши бошланди.
Телемулоқот чоғида давлатимиз раҳбари бу ерда инновацион ва юқори сифат кўрсаткичларига эга бўлган дори-дармонлар, тиббий маҳсулот ва техник воситалар ишлаб чиқариш, аҳолининг бу борадаги талаб ва эҳтиёжларини таъминлаш, замонавий кадрлар тайёрлаш, шунингдек, мамлакатимизда фармацевтика соҳасини янада ривожлантириш, самарали инфратузилма яратишга қаратилган лойиҳани муваффақиятли амалга ошириш бўйича бошланган ишлар ва режалар билан танишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил январь ойида қабул қилинган қарори билан кластерни ташкил этиш бўйича концепция ва амалий чора-тадбирлар режаси тасдиқланган эди.
Ушбу мақсадда Зангиота туманида жами 79 гектарлик ер майдони ажратилди. Жами 14 та инвестицион лойиҳа амалга ошириш орқали минтақада ягона замонавий фармацевтика кластери ҳамда 1700 дан ортиқ янги иш ўрни яратиш кўзда тутилган.
Кластер технопарк ва саноат зонасидан иборат бўлади.
Технопарк ҳудудида академик, илмий ҳамда дори-дармонлар ишлаб чиқарарадиган секторлар жойлашади. Хусусан, бу ерда Фармацевтика техник университетини ташкил этиш режалаштирилган. Ушбу ўқув даргоҳида дори воситалари, тиббиёт маҳсулотлари ва техникалар, косметология ва бошқа ашёлар ишлаб чиқариш соҳасида халқаро таълим стандартлари даражасидаги юқори малакали кадрлар тайёрланади.
Саноат зонасида етакчи фармацевтика компанияларининг инновацион дори воситалари ишлаб чиқариш майдонлари барпо этилади.
Келгусида бу ерда чет эл клиникалари, тиббиёт марказларини очиш, кластернинг инфратузилмаларини янада ривожлантириш режалаштирилмоқда.
Корея Республикаси Эксимбанкининг Иқтисодий тараққиёт ҳамкорлик фонди билан узоқ муддатли кредит ёрдамида кластернинг илмий ва таълим тузилмаларини молиялаштириш ҳақида келишувга эришилди.
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери Ҳомийлик кенгаши ҳамда ривожлантириш дирекцияси тузилди. Унинг фаолиятини Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги амалга оширади.
Ташкил этилаётган кластер соҳада ўзига хос биринчи “илмий шаҳарча” бўлиб, у бутун тармоқ учун мустаҳкам пойдевор яратади. Унда халқаро тажрибани кенг қўллаш, хориждан инвестициялар ва илғор илмий ишланмаларни жалб қилиш, инновацион ечимлар ва юксак технологияларни жорий этиш йўли билан юртимизда фармацевтика ривожини мутлақо янги босқичга олиб чиқади.

Строительство «Ташкент Фарма Парк» началось с помощью видеоконференции в участии Шавката Мирзиёева
Строительство инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Ташкент Фарма Парк» началось 17 апреля в Зангиатинском районе Ташкентской области при участии Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посредством видеоконференции.
В ходе телеконференции глава государства обсудил проект, направленный на производство инновационных и качественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и технического оборудования, удовлетворение потребностей населения в этой сфере, подготовку современных кадров, а также дальнейшее развитие фармацевтической промышленности. ознакомился с работой и начаты планы по успешной реализации.
Концепция и план действий по созданию кластера были утверждены Президентом Республики Узбекистан в январе этого года.
Для этой цели в Зангиатинском районе было выделено 79 га земли. Всего планируется 14 инвестиционных проектов по созданию единого современного фармацевтического кластера в регионе и более 1700 новых рабочих мест.
Кластер будет состоять из технопарка и промышленной зоны.
В Технопарке есть академический, научный и фармацевтический секторы. В частности, планируется создать Фармацевтический технический университет. Это учебное заведение готовит высококвалифицированные кадры на уровне международных образовательных стандартов по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и оборудования, косметологии и других товаров.
Площадки для производства инновационных препаратов ведущих фармацевтических компаний будут построены в промышленной зоне.
В дальнейшем планируется открытие зарубежных клиник, медицинских центров, дальнейшее развитие инфраструктуры кластера.
Была достигнута договоренность с Фондом сотрудничества в области экономического развития Эксимбанка Республики Корея о финансировании научных и образовательных структур кластера с помощью долгосрочных кредитов.
Создан Попечительский совет и Дирекция по развитию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Ташкент Фарма Парк». Его деятельность осуществляется Агентством по развитию фармацевтической промышленности при Министерстве здравоохранения.
Развивающийся кластер является первым в своем роде в отрасли, который заложит прочную основу для всей сети. Это выведет развитие фармацевтики в нашей стране на совершенно новый уровень благодаря широкому использованию международного опыта, привлечению иностранных инвестиций и передовых научных разработок, внедрению инновационных решений и высоких технологий.