O'zbekiston koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda (xalqaro va mintaqaviy jihatlar).
Koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda O'zbekistonning xalqaro sa'y-harakatlarida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020 yil 10 aprel kuni bo'lib o'tgan videokonferentsiyalar shaklida bo'lib o'tgan Turkiyzabon davlatlar Hamkorlik Kengashining (Turkiy Kengash) navbatdan tashqari sammitida alohida o'rin tutdi.
Sammitda O'zbekiston rahbari koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash bo'yicha qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Birinchidan, O'zbekiston Prezidenti Turk Kengashi doirasida epidemiologik vaziyatni monitoring qilish, tahlil qilish va prognozlashning doimiy tizimini yaratishni taklif qildi. Biz duch kelgan pandemiya yuqumli kasalliklarning yangi paydo bo'lishidan hech kim xavfsiz emasligini ko'rsatdi. Bunday holatlarga tayyor bo'lish, oldindan ko'rish va javob berish uchun, shu jumladan mintaqaviy va xalqaro miqyosda muvofiqlashtirilgan vositalarga ega bo'lish kerak.
Ikkinchidan, O'zbekiston sog'liqni saqlash vazirliklari va turkiyzabon mamlakatlarning etakchi tibbiyot muassasalari o'rtasida xavfli yuqumli kasalliklarning oldini olish, tashxislash va davolashda axborot va tajriba almashish bo'yicha hamkorlikni yo'lga qo'yish taklifini bildirdi.
Ushbu ish natijalari kasallikning asosiy xususiyatlarini va uni davolash usullarini tezda o'rganish, virusga qarshi himoya vositalarini etkazib berish va ishlab chiqarish masalalarini, shuningdek, populyatsiyani sinash uchun laboratoriya vositalarini hal qilish imkonini beradi. Ushbu harakatlar zudlik bilan bajarilishi kerakligini inobatga olgan holda, O'zbekiston etakchi ixtisoslashgan mutaxassislar ishtirokida birinchi videokonferentsiyani o'tkazishni taklif qildi, u yaqin kunlarda tayyorlanib kelinmoqda.
Uchinchidan, O'zbekiston Prezidenti tomonidan Turk kengashi kotibiyati qoshida Maxsus Pandemik Muvofiqlashtirish Guruhini tuzish tashabbusi bilan chiqdi. Ushbu guruh xabardor bo'lib turish va tezkor aloqada bo'lish uchun bizning mamlakatimizdagi pandemiyaga qarshi kurashish bo'yicha milliy shtab-kvartiramiz bilan yaqin hamkorlik aloqalarini o'rnatishlari kerak. Shuningdek, CCTS veb-saytida alohida ilmiy va axborot manbasini yaratish taklif qilindi.
Resurs nafaqat mamlakatlarimizdagi vaziyat haqida ishonchli ma'lumotga ega bo'lishi kerak. Aholini karantindagi xatti-harakatlar qoidalari, kasalliklarning oldini olish talablari bo'yicha xabardor qilishning turli usullari bo'yicha tajriba almashish muhimdir.
To'rtinchidan, hozirgi inqirozning asosiy muammolaridan biri aholini zarur oziq-ovqat, dori-darmon va dori-darmon bilan uzluksiz ta'minlashdir.
Logistika va transport sohasidagi muammolarni hal qilish, yuklarni karantin va chegaralarni kesib o'tishda soddalashtirilgan tartibda tashishda amaliy yordam berish uchun davlat rahbari transport vazirlari rahbarligida TDK boshchiligida ishchi guruh tuzishni taklif qildi.
Beshinchidan, dunyo duch kelayotgan tahdidning global mohiyatini tushunar ekan, O'zbekiston Prezidenti xalqaro hamkorlikni kuchaytirish va ko'p tomonlama tashkilotlar faoliyatini qo'llab-quvvatlash zarurligini alohida ta'kidladi. Xususan, u Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining maqomi va vakolatlarini yanada kuchaytirish, ushbu tashkilotning CCTS bilan sheriklik aloqalarini o'rnatish tarafdori.
Ta'kidlash joizki, O'zbekiston Prezidentining barcha takliflari TDShQning navbatdan tashqari sammitining yakuniy deklaratsiyasida aks etgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev TDK sammitidagi nutqida ta'kidlaganidek: Biz hech kim bu dahshatli pandemiya bilan kurasha olmasligini hammamiz yaxshi tushunamiz. Birlik, hamkorlik va o'zaro yordam tamoyillari biz uchun harakatlarning ko'rsatmasi bo'lishi kerak. Birgalikda biz ko'p narsaga qodirmiz.

Узбекистан в борьбе с коронавирусной пандемией (международные и региональные аспекты).
Особое место в международных усилиях Узбекистана в вопросах противодействия распространению коронавируса заняло участие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в работе внеочередного саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет), прошедшего 10 апреля 2020 года в формате видеоконференции.
Глава Узбекистана выступил на саммите с рядом важных инициатив по реагированию на пандемию коронавируса.
Во-первых, Президент Узбекистана предложил создать в рамках Тюркского совета постоянную систему мониторинга, анализа и прогнозирования эпидемиологической ситуации. Пандемия, с которой мы столкнулись, показала, что никто не застрахован от новых вспышек инфекционных заболеваний. К таким ситуациям надо быть готовыми, иметь слаженные инструменты упреждения и реагирования, в том числе на региональном и международном уровнях.
Во-вторых, Узбекистан предложил наладить совместную деятельность министерств здравоохранения и ведущих медицинских учреждений тюркоязычных стран по обмену информацией и опытом в вопросах профилактики, диагностики и лечения опасных инфекционных заболеваний.
Результаты этой работы позволят быстрее изучить основные характеристики заболевания и методы его лечения, решать вопросы поставок и производства средств антивирусной защиты, а также лабораторных инструментов тестирования населения. С учетом того, что эти действия нужно предпринимать незамедлительно, Узбекистан предложил провести первую видеоконференцию с участием ведущих профильных специалистов, которая уже готовится и будет проведена в ближайшее время.
В-третьих, Президент Узбекистана инициировал учреждение Специальной координационной группы по вопросам борьбы с пандемией при секретариате Тюркского совета. Эта группа должна наладить тесные рабочие контакты с действующими в наших странах национальными штабами по противодействию пандемии для того, чтобы держать руку на пульсе и иметь возможность оперативно взаимодействовать. Также предложено создать отдельный научно-информационный ресурс на сайте ССТГ.
Ресурс должен не только достоверно информировать о ситуации в наших странах. Важно обмениваться опытом по различным методикам доведения до населения правил поведения в условиях карантина, требований профилактики заболеваний.
В-четвертых, одной из ключевых проблем в условиях нынешнего кризиса становится бесперебойное обеспечение населения необходимым продовольствием, медикаментами и лекарственными средствами.
Для решения проблем в области логистики и транспорта, практического содействия в перевозке в условиях карантина грузов и их пересечении границ в упрощенном порядке глава государства предложил в рамках имеющейся структуры ССТГ создать рабочую группу под руководством министров транспорта.
В-пятых, понимая глобальный характер угрозы, с которой мир столкнулся, Президент Узбекистана отдельно подчеркнул необходимость усиления международного сотрудничества и поддержки деятельности многосторонних организаций. В частности, он выступил за дальнейшее укрепление статуса и мандата Всемирной организации здравоохранения, установление партнерских отношений данной организации с ССТГ.
Важно отметить, что все предложения Президента Узбекистана отражены в итоговой Декларации внеочередного саммита ССТГ.
Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении на саммите ССТГ: Все мы хорошо понимаем, что ни одно государство не в состоянии в одиночку справиться с этой страшной пандемией. Руководством к действию для нас должны стать принципы единства, сотрудничества и взаимовыручки. Вместе мы способны на многое.