Rossiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
2020-yil 19-martdan boshlab xorijiy fuqarolar Rossiyada vaqtincha bo‘lish muddatini uzaytirishlarii mumkin. Buning uchun ular ariza bilan Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining eng yaqin hududiy organiga murojaat qilishlari kerak.
Rossiyaga vizani talab qilmaydigan tarzda kelgan chet el fuqarolari mamlakat hududida bo‘lish muddatini uzaytirishlari mumkin, xatto mazkur muddat tugagan bo‘lsa ham.
Chet el ishchilarini jalb qilish va ulardan foydalanish uchun beriladigan ruxsatnomalarga va Rossiya hududida bo‘lib turgan chet el fuqarolariga ishlash huquqini beradigan ruxsatnomalar uchun ariza qabul qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Ta’kidlanishicha, mehnat muhojirlari yangi patent olish uchun Rossiya Federatsiyasidan tashqariga chiqmasdan va tegishli arizalarni berish muddatini buzganlik uchun ma’muriy javobgarlikka tortilmasdan murojaat qilishlari mumkin.
Hujjatning to‘liq matni bilan https: //xn--b1aew.xn--p1ai/news/item/19812878/ havolada tanishish mumkin.
Elchixona Rossiyada hududida bo‘lish mudatida tugaydigan hamyurtlarimizga imkon qadar tezroq Rossiya ichki ishlar vazirligining eng yaqin hududiy organiga tegishli ariza bilan murojaat qilishlarini qat’iy tavsiya qiladi.
Hamyurtlarimiz zarur holatlarda O‘zbekistonning Moskva shahridagi va Rossiyaning hududlaridahi diplomatik vakolatxonalariga murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tamiz (manzillar va telefon raqamlar quyidagi havolada joylashtirilgan http://uzembassy.ru/page/870).

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в России
По информации Посольства нашей страны в г.Москве, 19 марта 2020 года Министерство внутренних дел Российской Федерации выступило с разъяснениями по порядку продления срока временного пребывания иностранных граждан на территории Российской Федерации.
C 19 марта 2020 года иностранные граждане могут продлить срок временного пребывания на территории Российской Федерации. Для этого им необходимо обратиться в ближайший к месту своего фактического нахождения территориальный орган МВД России с заявлением, составленным в произвольной форме.
Иностранным гражданам, прибывшим в Россию в порядке, не требующем получения визы, продлевается срок пребывания на территории страны, в том числе в случае, если он уже истек.
Возобновляется прием заявлений о выдаче разрешений на привлечение и использование иностранных работников и разрешений на работу иностранным гражданам, находящимся в России.
Отмечается, что трудовые мигранты могут обратиться за получением новых патентов без необходимости выезда за пределы Российской Федерации и без привлечения их к административной ответственности за нарушение срока подачи соответствующих заявлений.
Полный текст документа размещен по адресу https://xn--b1aew.xn--p1ai/news/item/19812878/.
Посольство настоятельно рекомендует находящимся в России гражданам Узбекистана, чей срок пребывания на территории РФ истекает, в возможно короткие сроки обратиться в ближайший к месту своего фактического нахождения территориальный орган МВД России с соответствующим заявлением.
Напоминаем, что соотечественники могут в необходимых случаях обратиться в дипломатические представительства Узбекистана в г.Москве и регионах России (адреса и контакты размещены по ссылке http://uzembassy.ru/page/870).