O‘zbekistonning Malayziyadagi Elchixonasi vatandoshlar bilan faol ishlamoqda
O‘zbekiston Respublikasining Malayziyadagi Elchixonasi tominidan “O‘zbekiston Airways” AJning Kuala-Lumpur shahridagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda ushbu mamlakatdagi O‘zbekiston fuqarolari murojaatlariga tezkor javob qaytarish shtabi tashkil etildi va u 16 martdan beri 24 soatlik rejimda faoliyat ko‘rsatmoqda.
Diplomatik vakolatxona Malayziya hududida bo‘lib turgan talaba va fuqarolarimiz bilan aloqa o‘rnatilgan va ular bilan doimiy muloqotda bo‘lib turibdi hamda Elchixonaning rasmiy internet-resurslari – veb-sayt, Facebook va Instagramdagi sahifalar, Telegram va WhatsApp ijtimoiy tarmoqlaridagi ochilgan kanallar orqali tezkor ma’lumotlar tarqatilmoqda.
Shtabga vatanga qaytishda ko‘mak ko‘rsatishni so‘rab murojaat qilgan O‘zbekiston fuqarolari ro‘yxati shakllantirilgan.
O‘zbekiston fuqarolarining o‘z vizalari muddatini uzaytirish bilan bog‘liq muammolarga duch kelishi oldini olish maqsadida Elchixona tomonidan Malayziya Immigratsiya xizmati bilan birgalikda vatandoshlarimizning mazkur davlat hududidan hech qanday to‘siqlarsiz, jumladan maxsus ruxsatnomani rasmiylashtirmasdan chiqib ketishi masalalari ishlab chiqildi.
Diplomatik vakolatxona Malayziyadagi vatandoshlarimizning maishiy masalalarini hal qilishda ham ko‘maklashmoqda.

Посольством Узбекистана в Малайзии ведется активная работа с соотечественниками
Посольством Республики Узбекистана в Малайзии совместно с представительством АО «Uzbekistan Airway» в г.Куала-Лумпуре создан штаб быстрого реагирования на обращения граждан Узбекистана, который функционирует с 16 марта 2020 года в круглосуточном режиме.
Дипломатическое представительство установил и находится постоянном контакте со студентами и гражданами, находящимися на территории Малайзии, и через официальные интернет-ресурсы Посольства – веб-сайт, Facebook и Instagram акаунты, а также созданные Telegram и WhatsApp каналы распространяет оперативную информацию.
Сформирован список граждан Узбекистана, обратившихся в штаб с просьбой оказать содействие в возвращении их на родину.
В целях избежания возможных трудностей у граждан Узбекистана в вопросе продления их виз, Посольством совместно с Иммиграционной службы Малайзии проработан вопрос беспрепятственного выезда соотечественников с территории Малайзии, в частности без оформления специального пропуска.
Посольство также оказывает содействие в решении бытовых вопросов наших соотечественников в Малайзии.