Aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini qoʻllab-quvvatlash choralari belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2020-yil 19-mart kuni koronavirus pandemiyasining aholi turmush darajasi va iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
– Bugungi sharoitda sanoat korxonalari, tadbirkorlar va eksportyorlar bizdan aniq va samarali choralar kutmoqda. Shu bois iqtisodiyotda hisob-kitob qilinayotgan yoʻqotishlar oʻrnini qoplash uchun zaxira yaratish va makroiqtisodiy barqarorlikni taʼminlash hukumatning asosiy vazifasi boʻlishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu boradagi ishlarni samarali tashkil etish maqsadida Prezidentimiz koronavirus pandemiyasi va global inqirozli hodisalarning iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida farmon qabul qildi. Hujjatga asosan, Inqirozga qarshi jamgʻarma tuzilib, unda 10 trillion soʻm shakllantiriladi.
Yigʻilishda farmonda belgilangan dolzarb vazifalarni amalga oshirish, pandemiyaning iqtisodiyotga salbiy taʼsirini yumshatish masalalari muhokama qilindi.
Koronavirus tarqalashining oldini olish, shifoxonalarni dori, himoya va diagnostika vositalari bilan taʼminlash, karantin xarajatlarini oʻz vaqtida moliyalashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Yurtimizda koronavirusga qarshi kurashish ishlariga qariyb 5,5 ming nafar tibbiyot xodimi jalb etilgan. Ularni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlab, oylik maoshiga qoʻshimcha 120 foiz ustama toʻlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Kasallanganlarni oʻz vaqtida aniqlash va profilaktikaga eʼtiborni kuchaytirish, buning uchun barcha hududiy yuqumli kasalliklar shifoxonalarini ekspress-testlar bilan taʼminlash muhimligi qayd etildi.
Hozirgi kunda 16 mingdan ortiq fuqarolar karantinga olingan. Ichki ishlar vazirligi va Milliy gvardiyaga karantin nazoratini taʼminlash yuklatildi.
Koronavirus taʼsiri eng yuqori boʻlgan iqtisodiyot tarmoqlariga soliq taʼtillari va kredit qarzlari boʻyicha imtiyozlar berish, byudjet ssudalari ajratish yuzasidan vazifalar belgilandi.
Masalan, mehmonxona biznesida 90 milliard soʻmlik, transport-logistika sohasida 650 milliard soʻmlik, umumiy ovqatlanish muassasalarida 180 milliard soʻmlik, tashqi savdo korxonalarida 3,6 trillion soʻmlik kreditlarni qaytarish imkoniyati pasaymoqda. Turistik firma va mehmonxonalar har bir sayyoh uchun kuniga 2-3 dollardan turizm yigʻimi toʻlab kelmoqda.
Shu bois ushbu korxonalarning kredit muddatlarini uzaytirish, turistik yigʻimlar undirishni vaqtincha toʻxtatish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Davlatimiz rahbari qayd etganidek, pandemiya sababli faoliyatini toʻxtatgan tadbirkorlarga banklar orqali foizsiz byudjet ssudalari ajratiladi. Hokimlarga iqtisodiy qiyinchilikka duch kelgan korxonalardan mahalliy soliqlarni undirishni 6 oygacha kechiktirish vakolati beriladi.
Shuningdek, yakka tartibdagi tadbirkorlarning daromad soligʻi, fermerlarning suv soligʻi 50 foizga kamaytiriladi. Bunda mahalliy byudjetdagi yoʻqotishlar respublika byudjetidan qoplab beriladi.
Yil yakuniga qadar soliq tekshiruvlariga moratoriy eʼlon qilinadi va qiynalgan korxonalarga soliq qarzlari uchun penya hisoblash toʻxtatiladi. Bunday qiyin sharoitda tadbirkorni birorta tekshiruvchi bezovta qilmaydi.
Xalqaro savdodagi vaziyatni inobatga olib, eksport-import boʻyicha kechiktirilgan qarzdorlikka jarima qoʻllamaslik, “yashil yoʻlak”lardan mahsulot oʻtkazishni koʻpaytirish, yuk tashishda yuzaga kelayotgan masalalarni operativ hal etib borish boʻyicha topshiriqlar berildi.
– Hozirgi holatda baʼzi korxonalarning soliq tushadigan bazasi kamayishi tabiiy. Lekin bu kamomad nima hisobidan qoplanishi boʻyicha mutasaddilarda kundalik tahlil va soʻrov boʻlishi shart, – dedi Prezident.
Yigʻilishda aholini ijtimoiy himoyalash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Karantinga yopilgan muassasalar xodimlari, karantindagi fuqarolar va ularga qarovchilarning huquqlarini taʼminlash, ijtimoiy nafaqa oluvchilar sonini kamida 10 foizga yoki 60 mingtaga oshirish boʻyicha vazifalar qoʻyildi.
Karantindagi farzandlariga qarayotgan ota-onalarni ishdan boʻshatishga mutlaqo yoʻl qoʻyilmaydi. Ularga vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqasi yuz foiz toʻlab beriladi.
Maktabgacha taʼlim muassasalari va umumtaʼlim maktablari faoliyati toʻxtab turgan davrda tarbiyalanuvchilar va boshlangʻich sinf oʻquvchilarining ota-onalariga yoki ularning oʻrnini bosuvchi shaxslarga yillik mehnat taʼtilidan foydalanishning yillik rejasidan qatʼi nazar yillik mehnat taʼtili taqdim etiladi.
Iqtisodiy faollik pasaygan paytda aholi bandligi masalasi alohida eʼtibor talab etadi. Shu bois Inqirozga qarshi jamgʻarmadan Jamoat ishlari jamgʻarmasiga qoʻshimcha 200 milliard soʻm ajratiladi. Ushbu mablagʻlar odamlarni ish bilan taʼminlash, buning uchun mahallalarda qoʻshimcha infratuzilma obyektlari qurishga yoʻnaltiriladi. Shuningdek, Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasiga 500 milliard soʻm qoʻshimcha mablagʻ berilib, ish oʻrinlari yaratadigan biznes subyektlarga koʻmaklashiladi.
Ushbu chora-tadbirlarni sifatli bajarish maqsadida Bosh vazir rahbarligida Inqirozga qarshi respublika komissiyasi tuzilishi belgilandi. Ushbu komissiya 22-martdan boshlab ikki oy davomida har bir tuman va shaharda koronavirusga qarshi kurashish, sanoat, xizmat koʻrsatish, savdo, transport, logistika va boshqa korxonalarni barqaror ishlatish masalalarini hal qilib boradi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat zaxiralarini boshqarish qoʻmitasiga bozorlardagi narx-navoning oʻzgarishini kuzatib borib, mavjud zaxiradan qoʻshimcha mahsulotlarini savdoga chiqarish boʻyicha topshiriq berildi.

Определены меры по поддержке населения и отраслей экономики
19 марта 2020 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам смягчения негативного воздействия коронавирусной пандемии на уровень жизни населения и отрасли экономики.
– В нынешних условиях промышленные предприятия, предприниматели и экспортеры ждут от нас конкретных и эффективных мер. Поэтому создание резервов для возмещения возможных экономических потерь и обеспечение макроэкономической стабильности должны быть главной задачей правительства, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В целях эффективной организации этой работы Президент подписал указ о первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений. Создается Антикризисный фонд в объеме 10 триллионов сумов.
На совещании обсуждены вопросы реализации определенных в указе задач, смягчения воздействия пандемии на экономику.
Даны указания по направлению средств фонда в первую очередь на предотвращение распространения коронавируса, обеспечение медицинских учреждений лекарствами, средствами защиты и диагностики, своевременное финансирование карантинных расходов.
На борьбу с коронавирусом в стране привлечены почти 5,5 тысячи медицинских работников. Поручено оказывать им материальную и моральную поддержку, выплачивать надбавку в размере 120 процентов оклада.
Подчеркнута необходимость своевременного выявления зараженных и усиления внимания к профилактике, обеспечения всех инфекционных больниц в регионах экспресс-тестами.
На Министерство внутренних дел и Национальную гвардию возложена задача обеспечить контроль за соблюдением гражданами карантина.
Определены задачи по предоставлению налоговых каникул и преференций по кредитной задолженности, выделению бюджетных ссуд отраслям, наиболее подверженным воздействию коронавируса.
К примеру, растут риски невозврата кредитов на сумму 90 миллиардов сумов в гостиничном бизнесе, в 650 миллиардов сумов в транспортно-логистической сфере, на 180 миллиардов сумов в сфере общественного питания, на 3,6 триллиона сумов на предприятиях внешней торговли. Турфирмы и гостиницы продолжают платить туристический сбор в размере 2-3 долларов в день.
В связи с этим дано указание продлить сроки погашения кредитов указанных предприятий, временно приостановить взимание туристических сборов.
Отмечалось, что предпринимателям, вынужденным приостановить деятельность из-за пандемии, будут выделяться беспроцентные ссуды через банки. Хокимы будут уполномочены предоставлять предприятиям, оказавшимся в тяжелой экономической ситуации, отсрочку по уплате местных налогов на срок до 6 месяцев.
Наряду с этим, ставки налога на доходы физических лиц для индивидуальных предпринимателей и налога на пользование водными ресурсами для фермеров будут снижены на 50 процентов. При этом потери местных бюджетов будут возмещены из республиканского бюджета.
Будет объявлен мораторий на налоговые проверки до конца года, начисление пени по налоговой задолженности предприятий будет приостановлено. Никакой проверяющий орган не будет беспокоить предпринимателей.
С учетом ситуации в международной торговле поручено не применять штрафы в связи с просроченной задолженностью по экспортно-импортным операциям, увеличить пропуск продукции по «зеленым коридорам», оперативно решать проблемы, связанные с грузоперевозками.
- Естественно, в нынешней ситуации налогооблагаемая база некоторых предприятий уменьшится. Но ответственные лица должны иметь ежедневный анализ и ясную картину того, за счет чего будет покрыта недостача, - сказал Президент.
На совещании особое внимание уделено и социальной защите населения. Поставлены задачи по обеспечению прав работников учреждений, закрытых на карантин, граждан, находящихся в карантине, и ухаживающих за ними лиц, увеличению числа получателей социальных пособий минимум на 10 процентов или 60 тысяч.
Абсолютно недопустимо увольнение из места работы родителей, смотрящих за детьми в карантине. Им также будет выплачиваться стопроцентное пособие по временной нетрудоспособности.
В период приостановления деятельности детских садов и общеобразовательных школ родителям (лицам, их заменяющим) воспитанников и учащихся начальных классов будет предоставлен ежегодный отпуск, независимо от графика использования ежегодного отпуска.
В условиях снижения деловой активности особого внимания требует вопрос занятости. В связи с этим Фонду общественных работ из Антикризисного фонда будет выделено дополнительно 200 миллиардов сумов. Эти средства будут направлены на трудоустройство, строительство дополнительных объектов инфраструктуры в махаллях. Государственному фонду по поддержке предпринимательской деятельности будет выделено дополнительно 500 миллиардов сумов для содействия субъектам бизнеса, создающим рабочие места.
В целях качественной реализации указанных мер будет образована Республиканская антикризисная комиссия во главе с Премьер-министром. Начиная с 22 марта и в течение двух месяцев комиссия будет заниматься вопросами противодействия распространению коронавируса, обеспечения устойчивой работы сфер промышленности, услуг, торговли, транспорта, логистики и других предприятий в разрезе каждого района и города.
Комитету по управлению государственными резервами при Кабинете Министров поручено следить за динамикой цен на рынках и при необходимости поставлять продукцию из запасов.