O‘zbekistonning Malayziyada bo‘lib turgan fuqarolari diqqatiga
O‘zbekistonning Malayziyadagi Elchixonasi “Uzbekistan Airways” AJning Kuala-Lumpur shahridagi vakolatxonasi bilan birgalikda 2020-yil 16-mart kuni Tezkor javob qaytarish shtabini tashkil etdi va u 24 soatlik rejimda fuqarolarimizning murojaatlariga javob qaytaradi.
Shu bilan birga Elchixonaning ijtimoiy tarmoqlarda ochgan sahifalari orqali Malayziya hududida bo‘lib turgan o‘zbekistonlik talabalar va fuqarolar bilan doimiy aloqada bo‘lib turilibdi.
Malayziyada bo‘lib turgan fuqarolarimizning vatanga qaytishlarida ko‘maklashish uchun ularning ro‘yxatini shakllantirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek Malayziya Tashqi ishlar vazirligiga O‘zbekiston tomonining Malayziya fuqarolarini O‘zbekistondan vataniga olib chiqib ketishga ko‘maklashish uchun choralar ko‘rilayotganligi to‘g‘risida ma’lumot yetkazildi. O‘zbekiston chegarasidan chiqishni vaqtinchalik cheklash avval mamlakatimizga kelgan va hozirda uning hududida bo‘lib turgan chet el fuqarolariga nisbatan qo‘llanilmasligi qayd etildi.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Малайзии
Посольством Узбекистана в Малайзии совместно с представительством АО «Uzbekistan Airways» в г.Куала-Лумпуре 16 марта 2020 года создан Штаб быстрого реагирования, который в круглосуточном режиме будет отвечать на обращения сограждан.
Наряду с этим, через открытые Посольством страницы в социальных сетях поддерживается постоянная связь с узбекскими студентами и гражданами, находящимися на территории Малайзии.
Ведется работа по формированию списка наших граждан, находящихся в Малайзии, для оказания содействия по их возвращению на родину
Также до Министерства иностранных дел Малайзии доведена информация о том, что узбекской стороной принимаются меры для содействия вывозу из Узбекистана на родину малазийских граждан. Отмечено, что временный запрет на выезд за пределы Узбекистана не распространяется на иностранных граждан, ранее прибывших и находящиеся в настоящее время на территории нашей страны.