AQSh, Kanada va Amerika qit’asining boshqa davlatlarida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
Mamlakatimizning AQShdagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, koronavirusning O‘zbekiston hududiga kirib kelishidan saqlanish maqsadida “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi 2020-yil 16-martdan boshlab “Toshkent – Nyu-York – Toshkent” yo‘nalishi bo‘yicha muntazam reyslarni vaqtincha to‘xtatdi.
Elchixona mazkur davrda AQShdan O‘zbekistonga borishni rejalashtirgan fuqarolarga o‘z safarlarini keyinroqqa qoldirishni va aviachiptalarni qaytadan bronlashni tavsiya qiladi. Aviabiletlarni qaytarishda “Uzbekistan Airways” aviakompaniyasi tomonidan reyslarni bekor qilish davrida jarimalar olinmaydi.
Bunda O‘zbekiston fuqarolari o‘z vatanlariga qaytganlaridan keyin 14 kunlik karantinga olinadilar.
AQShda koronavirus tarqalishi borasidagi vaziyatning keskinlashishi va mamlakatda favqulodda holat e’lon qilinishi munosabati bilan, O‘zbekiston fuqarolariga favqulodda zarurat bo’lmasa AQShga borish tavsiya etilmaydi.
O‘zbekistonning Vashington shahridagi Elchixonasi va Nyu-York shahridagi Bosh konsulxonasiga tashrif buyuruvchilar orasida koronavirus tarqalishini oldini olish maqsadida konsullik-huquqiy hujjatlarni qabul qilish va ko‘rib chiqish masofadan turib (shaxsiy murojaatsiz), shuningdek, pochta xizmati orqali yozishmalar yuborish yo’li bilan amalga oshiriladi, arizachilarning shaxsan hozir bo‘lishini talab qiladigan hujjatlar bundan mustasno (hujjatlarni rasmiylashtirish tartibi to‘g‘risida ma’lumot Elchixonaning uzbekistan.org va Bosh konsulxonaning www.uzbekconsulny.org veb-saytlarida joylashtirilgan).
Shu munosabat bilan hamda diaspora tashkilotlari va vatandoshlar bilan doimiy aloqalarni o‘rnatish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida Elchixona va Nyu-York shahridagi Bosh konsulxona tomonidan doimiy ishlaydigan “ishonch telefonlari” ochildi va ishlamoqda.
2020-yil 15-mart holatiga ko‘ra, Elchixona akkreditatsiya qilingan mamlakatlarda O‘zbekiston fuqarolari orasida koronavirus infektsiyasini yuqtirgan holatlar qayd etilmagan.
Elchixona O‘zbekiston fuqarolaridan yuqorida keltirilgan barcha masalalar bo‘yicha quyidagi ma’lumotlar orqali bog‘lanishlarini so‘raydi:

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в США, Канаде и других странах американского континента
По информации Посольства нашей страны в США, в целях предотвращения проникновения коронавируса на территорию Узбекистана в период с 16 марта 2020 года авиакомпания «Uzbekistan Airways» приостанавливает регулярные рейсы по маршруту «Ташкент-Нью-Йорк-Ташкент».
Посольство рекомендует гражданам, запланировавшим поездки из США в Узбекистан в указанный период, перенести их на более поздние сроки и перебронировать авиабилеты. При сдаче авиабилетов авиакомпанией «Uzbekistan Airways» не будут взыскиваться штрафы за перебронирование и возврат авиабилетов в период отмены рейсов.
При этом граждане Узбекистана после возвращения на родину будут подвержены 14-дневному карантину.
В связи с обострением ситуации вокруг распространения коронавируса в США и объявлением чрезвычайного положения в стране гражданам Узбекистана также рекомендуем воздержаться от поездок в США без острой необходимости.
В целях предотвращения распространения коронавируса среди посетителей Посольством Узбекистана в г.Вашингтоне и Генеральным консульством в г.Нью-Йорке приём и рассмотрение консульско-правовых документов осуществляются в удаленном режиме (без личного обращения), а также путем отправления корреспонденции по почтовой службе, за исключением документов, требующих личного присутствия заявителей (информация о порядке оформления документов размещена на веб-сайтах Посольства uzbekistan.org и Генерального консульства www.uzbekconsulny.org).
В этой связи и в целях установления и поддержания регулярных контактов с диаспоральными организациями и соотечественниками при Посольстве и Генеральном консульстве в г.Нью-Йорке открыты «горячие линии», которые функционируют в круглосуточном режиме.
По состоянию на 15 марта 2020 года, в странах пребывания и аккредитации не зафиксированы случаи заражения коронавирусом среди граждан Узбекистана.
Посольство просит граждан Узбекистана обращаться по всем указанным выше вопросам по нижеприведенным контактам: