Mamlakatimiz hududi orqali Qirg‘izistonga borishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston va boshqa davlatlarning fuqarolari diqqatiga
O‘zbekistonning Bishkek shahridagi Elchixonasiga ayrim internet-resurslarda go‘yoki Qirg‘izistoning O‘zbekiston bilan davlat chegarasini yopganligi to‘g‘risidagi xabarlarni o‘qib, tashvishga tushgan fuqarolarimizdan kelib tushayotgan murajaatlar sonining keskin oshgani munosabati bilan takroran ma’lum qilamiz:
O‘zbekiston Elchixonasiga Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining notasi kelib tushdi. Unda 2020-yil 1-martdan boshlab so‘nggi 30 kun ichida COVID-19 koronavirusi bilan kasallanishning o‘sishi va uning tarqalishi kuzatilayotgan davlatlarga borgan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi yo‘q shaxslarning davlat chegarisidan o‘tkazish punktlari orqali ushbu mamlakatga kirishlari uchun joriy qilingan vaqtinchalik cheklashlar haqidagi Hukumat qarori to‘g‘risida xabar qilinadi.
“Beqaror epidemiologik holat” kuzatilayotgan davlatlar ro‘yxati Qirg‘iziston Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlanadi va muntazam yangilanib boriladi.
TIV mamlakatimiz hududi orqali Qirg‘izistonga borishni rejalashtirgan O‘zbekiston va boshqa davlatlarning fuqarolaridan Qirg‘iziston Hukumatining yuqorida aytib o‘tilgan qarorini hisobga olishni so‘raydi va Qirg‘iziston hududida bo‘lib turgan fuqarolarimizga zarur holatlarda mamlakatimizning Bishkek shahridagi Elchixonasiga +996-312-986-296 telefon raqami orqali murojaat qilishlari mumkinligini eslatib o‘tadi.
Jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari bilan aloqalar boshqarmasi hurmatli journalist va blogerlarimizdan O‘zbekiston TIV internet-resurslaridagi COVID-19 koronavirusining tarqalishiga qarshi kurashish bo‘yicha mamlakatimiz va boshqa davlatlar tomonidan ko‘rilayotgan choralar haqidagi rasmiy axborotlar to‘g‘risida o‘z o‘quvchilariga aniq ma’lumot berishlarini so‘raydi. Mazkur mavzu bugungi kunda yuz minglab vatandoshlarimizni nafaqat bezovta qilayotganini, balki bu bevosita ularning sog‘ligi va ijtimoiy ahvoliga taalluqli ekanligini hisobga olish zarur.

Вниманию граждан Узбекистана и других государств, планирующих посетить Кыргызстан через территорию нашей страны
В связи с резко возросшим количеством обращений в Посольство Узбекистана в г.Бишкек обеспокоенных сограждан, прочитавших на отдельных интернет-ресурсах о якобы закрытии Кыргызстаном государственной границы с Узбекистаном, повторно сообщаем:
Посольство Узбекистана получило ноту Министерства иностранных дел Кыргызской Республики, в которой сообщается о решении Правительства ввести с 1 марта 2020 года временное ограничение в пунктах пропуска через государственную границу страны на въезд иностранных граждан и лиц без гражданства, которые в течение последних 30 дней посещали государства, где наблюдается рост и распространение коронавируса COVID-19.
Перечень государств с «неблагополучной эпидемиологической ситуацией» утверждается Министерством здравоохранения Кыргызстана и обновляется на регулярной основе.
МИД просит граждан Узбекистана и других государств, планирующих посетить Кыргызстан через территорию нашей страны, учесть вышеназванное решение кыргызского Правительства и напоминает согражданам, что они в необходимых случаях могут обратиться в Посольство Узбекистана в г.Бишкеке по телефону: +996-312-986-296.
Управление по связям с общественностью и СМИ обращается к уважаемым журналистам и блогерам с просьбой корректно информировать своих читателей об официальных сообщениях на интернет-ресурсах МИД Узбекистана, касающихся предпринимаемых нашей страной и другими государствами мер по противодействию распространению коронавирсуса CОVID-19. Необходимо учитывать, что данная тема сегодня не только волнует, но и непосредственно касается здоровья и социального самочувствия сотен тысяч наших соотечественников.