Islohotlarimiz samarasini har bir inson, har bir oila oʻz hayotida his etishi kerak
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan islohotlarning borishi, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 2020-yil 12-13-mart kunlari Xorazm viloyatida boʻldi.
Tashrifning ikkinchi kuni davlatimiz rahbari Urganch shahrida Xorazm viloyati va tumanlar hokimlari, mahalliy kengashlar deputatlari, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari, tadbirkorlar, ziyolilar ishtirokida yigʻilish oʻtkazdi.
Xalqimiz hayotini yana-da yaxshilashga yoʻnaltirilgan islohotlarimizni odamlar bilan muloqot va maslahat asosida ishlab chiqyapmiz. Xorazmga ham joylarda aholini qanday muammolar tashvishga solayotgani haqida suhbatlashgani keldim. Shuning uchun menga koʻproq masala qoʻysalaringiz natija boʻladi. Biz yolgʻon, balandparvoz gapirib shu ahvolga keldik. Prezidentga yolgʻon gapirish – Vatanga xiyonat, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Viloyatning rivojlanish darajasi orqada qolayotgani koʻrsatib oʻtildi. Aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot respublika koʻrsatkichidan 1,5 barobar, sanoat mahsuloti va xizmat koʻrsatish hajmi boʻyicha esa 2 barobar past. Hududda 58 ming oila kambagʻallik boʻsagʻasida kun kechirmoqda. Shundan 856 tasi oʻta nochor ahvolda. Koʻplab odamlar ishlash uchun xorijga ketgan. Bularning barchasidan kelib chiqib, Xorazmda 200 ming ish oʻrni yaratish zarur.
Davlatimiz rahbari aholini tadbirkorlikka jalb etgan holda, yangi korxonalar va ish oʻrinlari yaratish, shu orqali kambagʻallikni keskin qisqartirish asosiy maqsad ekanini taʼkidladi.
Tuman va shaharlarda tadbirkorlikni jadal rivojlantirish, banklarni “loyihalar fabrikasi”ga aylantirish zarurligi qayd etildi. 2,5 mingta boʻsh turgan binolar negizida ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish obyektlarini tashkil etish, “Hazorasp” erkin iqtisodiy zonasini yangi loyihalar bilan toʻldirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Qishloq tumanlarda pullik xizmat koʻrsatish Urganch shahriga nisbatan 10-15 barobar pastligi taʼkidlanib, bunday obyektlarni keskin koʻpaytirish kerakligi belgilandi.
Yigʻilishda Prezidentimiz Xorazm viloyatini rivojlantirishning muhim yoʻnalishlarini koʻrsatib oʻtdi. Yaqin uch yilda umumiy qiymati 24 trillion soʻmlik 2 ming 736 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilib, 50 mingdan ziyod yangi ish oʻrni yaratilishi rejalashtirilgan.
Hazoraspdagi avtomobil zavodida “Damas” va “Labo” mikrovenlari ishlab chiqarishning mahalliylashtirish darajasini 65 foizga yetkazish (hozir 27 va 14 foiz) boʻyicha yangi loyihalar amalga oshiriladi.
Viloyatda kelgusi yilda paxtani qayta ishlash darajasini 100 foizga, ip-kalavani uch yilda bugungi 35 foizdan 70 foizga yetkazish boʻyicha yangi loyihalar ishlab chiqiladi.
Malayziyalik investorlarning 250 million dollar sarmoyasi hisobidan yiliga 63 ming tonna kaustik soda va xlor ishlab chiqaradigan kimyo zavodi quriladi.
Suvdan unumli foydalanish, meva-sabzavotchilik klasterlari tashkil etish, qovunchilikda “Xorazm navi” brendini yaratib, qovun yetishtirish va eksport qilishni koʻpaytirish boʻyicha vazifalar belgilandi.
Sayyohlik salohiyatini kengaytirish maqsadida Shovot kanalining ikki yonida kichik turizm zonasini, Xivada “Xorazm xonlari shaharchasi”ni tashkil etish boʻyicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari milliy sanʼatimizni tarannum etish, xorijliklarni yurtimizga jalb qilish maqsadida Xorazmda lazgi boʻyicha xalqaro festival oʻtkazishni taklif etdi. Bu tashabbusni xorazmliklar mamnuniyat bilan qoʻllab-quvvatladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xorazm viloyatiga ilgari kelganida Urganch shahrida Jaloliddin Manguberdi memorial bogʻi tashkil etish boʻyicha koʻrsatma bergan edi. Shunga muvofiq loyiha taklifi tayyorlanib, bu galgi tashrif chogʻida namoyish qilindi.
Prezidentimiz haykalning xomaki nusxasini sinchiklab koʻrdi. Mazkur yodgorlik mahobatli boʻlishi, uzoqdan ham yaqqol koʻzga tashlanib turishi zarurligini taʼkidladi.
Bogʻ uchun moʻljallanayotgan maydon mutasaddilar bilan muhokama qilindi.
Jaloliddin Manguberdi – buyuk sarkarda bobomiz, millatimizning faxru gʻururi. Unga bagʻishlangan maydon shunga yarasha katta, mazmunli boʻlishi kerak. Bogʻ boʻylab Manguberdining ozodlik uchun kurashi, janglari haqida lavhlar oʻrnatilishi zarur. Bu yerga kelgan odam faqat haykalni koʻrmay, oʻziga bilim, kuch-qudrat olsin, sayyohlar tariximizni oʻrgansin, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Loyihani qaytadan puxta ishlab chiqish, transport harakati uchun qulayliklarni inobatga olish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Результаты реформ должен почувствовать каждый человек, каждая семья
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом развития регионов, крупными проектами и условиями жизни населения 12-13 марта 2020 года посетил Хорезмскую область.
Во второй день поездки глава государства провел в Ургенче совещание c участием хокимов Хорезмской области и районов, депутатов местных Кенгашей, руководителей государственных и общественных организаций, предпринимателей и представителей интеллигенции.
Мы разрабатываем наши реформы с тем, чтобы улучшить жизнь народа, на основе диалога, советуясь с людьми. Я приехал в Хорезм поговорить о том, какие проблемы волнуют население на местах. Поэтому будет продуктивнее, если вы будете поднимать вопросы. Мы оказались в таком положении, в котором находимся, из-за лжи, традиции говорить высокопарные слова. Обманывать Президента равно измене Родине, сказал Шавкат Мирзиёев.
Указано на низкие темпы развития области. Объем валового регионального продукта в расчете на душу населения в 1,5 раза, а объем производства промышленной продукции и оказания услуг – в 2 раза ниже среднего республиканского показателя. В регионе 58 тысяч семей находятся в сложном материальном положении, из них 856 живут за чертой бедности. Многие уехали за рубеж на заработки. Все это требует создания в Хорезме 200 тысяч рабочих мест.
Глава государства отметил, что главная цель заключается в вовлечении людей в занятие предпринимательством, создании новых предприятий и рабочих мест, достижении за счет этого резкого сокращения бедности.
Указано на необходимость ускоренного развития предпринимательства в районах и городах, превращения банков в "фабрику проектов". Даны указания по организации объектов в сферах производства и обслуживания на базе 2,5 тысячи пустующих зданий, реализации новых проектов в свободной экономической зоне “Хазарасп”.
Подвергнута критике и сфера оказания платных услуг в сельских районах. Отмечено, что в селах объем услуг в 10-15 раз меньше, чем в Ургенче, необходимо значительно увеличить число таких объектов.
На совещании Президент Шавкат Мирзиёев определил важные направления развития Хорезмской области. Так, в ближайшие три года в регионе планируется реализовать 2 736 инвестиционных проектов на сумму 24 триллиона сумов и создать свыше 50 тысяч рабочих мест.
На автомобильном заводе в Хазараспском районе будут осуществлены новые проекты по повышению уровня локализации производства микровэнов “Дамас” и “Лабо” до 65 процентов (в настоящее время 27 и 14 процентов соответственно).
Будут разработаны новые проекты, которые позволят в следующем году довести уровень переработки хлопка до 100 процентов, в следующие три года – поднять уровень переработки пряжи с нынешних 35 до 70 процентов.
В планах – строительство химического завода годовой мощностью 63 тысячи тонн каустической соды и хлора с привлечением 250 миллионов долларов малайзийских инвестиций.
Поставлены задачи по рациональному использованию воды, организации плодоовощных кластеров, созданию бренда для хорезмских дынь, расширению выращивания и экспорта этого продукта.
Даны поручения по организации туристической зоны вдоль Шаватского канала, созданию в Хиве "Городка ханов Хорезма".
В целях продвижения национального искусства, привлечения иностранных туристов глава государства предложил проводить в Хорезме международный фестиваль танца лязги. Собравшиеся горячо поддержали инициативу.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе прошлой поездки в Хорезмскую область дал указание создать в Ургенче мемориальный парк Жалолиддина Мангуберды. Сегодня было представлено подготовленное в связи с этим проектное предложение.
Глава государства осмотрел макет будущего памятника, отметил, что он должен быть величественным и высоким, чтобы его было видно издалека.
Вместе с ответственными лицами обсуждена концепция парка.
- Жалолиддин Мангуберды – великий полководец, гордость нашей нации. И парк, соответственно, должен быть масштабным, содержательным. Необходимо отразить в парке борьбу Мангуберды за свободу, его сражения. Сюда должны приходить не только для того, чтобы посмотреть на памятник, но и ради знаний, вдохновения, пусть туристы изучают нашу историю, - сказал Шавкат Мирзиёев.