Loyihalarni takomillashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi
2020-yil 10-mart kuni, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz hayotining qator sohalarida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Zamonaviy axborot texnologiyalari taraqqiyotning muhim shartlaridan biri. Raqamli texnologiyalar davlat va jamiyat boshqaruvi, ijtimoiy sohada odamlarga katta qulayliklar yaratadi, mahsulot va xizmatlar sifatini oshiradi, ortiqcha xarajatlarni kamaytiradi, korrupsiyaga chek qoʻyadi.
Davlatimiz rahbarining shu yil yanvar oyida Oliy Majlisga yoʻllagan Murojaatnomasida iqtisodiy-ijtimoiy hayotning barcha jabhalariga raqamli texnologiyalarni keng joriy etish eng ustuvor vazifa sifatida belgilangan edi.
Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili uchun qabul qilingan Davlat dasturida joriy yilda “Raqamli Oʻzbekiston – 2030” strategiyasini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Jahondagi tendensiyalarga eʼtibor qaratsak, dunyo yalpi mahsulotining 15,5 foizgacha ulushini raqamli iqtisodiyot tashkil etmoqda. Soʻnggi 15 yil ichida raqamli iqtisodiyot global yalpi mahsulotga nisbatan 2,5 barobar tez oshgan.
Mamlakatimizda yalpi ichki mahsulot hajmini ikki barobarga oshirish maqsad qilingan. Bunga erishishda raqamli iqtisodiyot mexanizmlaridan keng foydalanish muhim oʻrin tutadi.
Keyingi yillarda dunyoda “raqamli shahar” konsepsiyasi ommalashmoqda. Shu tajribadan kelib chiqib, “raqamli Toshkent” tizimini joriy etish, uni ikki yil davomida sinovdan oʻtkazib, boshqa hududlarga esa tayyor dasturiy taʼminotlarni yetkazib berish rejalashtirilmoqda.
Bugungi taqdimotda raqamli texnologiyalarni joriy qilish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi.
“Tibbiyot muassasalari pasporti”, “UzTrans”, turistlar hisobini yuritish boʻyicha “Е-Mehmon” va boshqa axborot tizimlari yurtimiz aholisi hamda mehmonlariga katta qulaylik yaratdi.
Prezidentimiz joriy yilda bolalar bogʻchasi, masofaviy taʼlim, shahar jamoat transportlari uchun yagona elektron chipta, qurilishni nazorat qilish, elektron tibbiyot kartasi kabi yangi dasturiy taʼminotlar ishlab chiqish va tatbiq etish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Masalan, elektron tibbiyot kartasi joriy etilsa, shifokorlarning qogʻoz toʻldirishga ketadigan vaqti ancha qisqarib, aholi bilan ishlashi uchun koʻproq imkoniyat boʻladi.
Shu maqsadda Toshkent shahridagi 15 ta ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi, 11 ta koʻp tarmoqli tibbiyot markazi hamda 62 ta poliklinika “Yagona elektron tibbiy karta” va “Elektron poliklinika” axborot tizimiga ulanib, xususiy klinikalar bilan integratsiya qilinadi. Bunday tizim boshqa soha va tarmoqlarda ham tatbiq etiladi.
Dasturiy mahsulotlar uzluksiz va samarali ishlashi uchun infratuzilma zarurligi qayd etilar ekan, barcha davlat muassasalarini yuqori tezlikda maʼlumot uzatish tarmogʻiga ulash, zamonaviy kompyuter texnologiyalari bilan taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
Aholi, ayniqsa yoshlar orasida raqamli koʻnikmalarni takomillashtirish, “Bir million dasturchi” loyihasini amalga oshirish belgilangan.
Bugungi kunda Toshkent shahrida 600 dan ortiq sogʻliqni saqlash, maktabgacha taʼlim muassasalari va maktablar yuqori tezlikdagi internetga ulangan. Ammo ushbu yoʻnalishda qilinayotgan ishlar hali ham yetarli emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasi “raqamli shahar” konsepsiyasining asosi ekanligini hisobga olib, ikki yil mobaynida 1,5 mingdan ziyod ijtimoiy obyektni yuqori tezlikdagi internet bilan taʼminlash boʻyicha topshiriq berildi.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahar hokimligi tarkibida taʼlim, tibbiyot, uy-joy kommunal, transport, qurilish, kadastr va boshqa yoʻnalishlar boʻyicha alohida loyiha ofislari tashkil etish zarurligiga eʼtibor qaratdi. Bunday tuzilmalarda dasturchilar har bir soha mutaxassislari bilan birgalikda oʻsha sohaga mos dasturiy taʼminot yaratadi, ularni sinovdan oʻtkazib, hayotga tatbiq etadi. Zarur hollarda boshqa sohaga tegishli dastur bilan bogʻliqligini taʼminlaydi.
“Raqamli Toshkent” loyihasini moliyalashtirish masalalari ham koʻrib chiqildi. Bu jarayonda davlat-xususiy sheriklik asosida biznes doiralarning faol ishtiroki uchun sharoit yaratish kerakligi taʼkidlandi.
“Elektron hukumat” tizimi orqali koʻrsatilayotgan davlat xizmatlari sifatini oshirish, ularni elektron shaklga oʻtkazish ishlarini jadallashtirish hamda davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash masalalariga ham toʻxtalib oʻtildi.
Davlatimiz rahbari ijtimoiy obyektlar qurilishiga doir taqdimotlar bilan ham tanishdi.
Prezidentimizning 2019-yil 20-sentyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Milliy arxiv binosi qurilishi uchun ishlab chiqilgan yangi loyiha shulardan biri.
Milliy arxiv fondi oʻzining koʻlami, hajmi, noyobligi jihatidan mintaqamizda yetakchilardan. Hozir bu yerda 1 million 800 ming saqlov birligidan ortiq turli davrga oid hujjatlar saqlanadi.
Qurilishi koʻzda tutilgan yangi arxiv binosi zamonaviy arxitektura yechimlari va talablarni toʻliq oʻzida mujassam qiladi. Inshoot 1-toifadagi alohida muhim obyektlarning talab va mezonlari asosida barpo etiladi. Eng avvalo, arxiv saqlovxonalari sigʻimini 3 million hujjatga mos holda oshirish, repozitoriy uchun joy tashkil etish, oʻquv zalini kengaytirish, tadqiqotchilarga xizmat koʻrsatish sifatini yuqori darajada taʼminlash uchun zamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanishga sharoitlar yaratiladi.
Qolaversa, ushbu loyihalarda turizmni rivojlantirish maqsadida xorijiy fuqarolarni jalb qilgan holda arxiv koʻrgazmalarini tashkil etish imkoniyatlari ham koʻzda tutilgan.
Taqdim etilgan loyihada ulkan oʻquv zali majmuasi, anjumanlar va koʻrgazmalar uchun zallar, ilmiy maʼlumotlar kutubxonasi hamda muzey, kinozal, bufet va muzokaralar uchun xonalar inobatga olingan.
Davlatimiz rahbari Toshkent shahrida bunyod etiladigan muhtasham kutubxona, eski shahar hududini tarixiy koʻrinishdagi turistik savdo zonasiga aytantirish loyihalari bilan ham tanishdi. Prezidentimiz mazkur loyihalarni yana-da takomillashtirish, aholimiz uchun keng qulayliklar yaratish yuzasidan oʻz tavsiyalarini berdi.
Shuningdek, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organi komplekslarining namunaviy loyihalari taqdimot qilindi. Maʼlumki, davlatimiz rahbarining 2020-yil 18-fevraldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarorida Mahalla markazi majmualarini qurish koʻrsatib oʻtilgan. Shundan kelib chiqib, loyihalarda innovatsion texnologiyalardan, arzon, energiya tejamkor materiallardan foydalanish nazarda tutilgan. Ularni davlat-xususiy sheriklikning shartlari asosida puxta, sifatli va namunaviy loyihalar asosida qurish belgilangan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev hududlarda barpo etiladigan ushbu komplekslarning namunaviy loyihalari bilan yaqindan tanishib oʻz koʻrsatmalarini berdi.
Shuningdek, ichki ishlar organlarining tashkiliy tizimini isloh qilishga, shu jumladan mamlakat miqyosida va tumanlar kesimida kuch va vositalarni boshqarishning yangi mexanizmlariga bagʻishlangan taqdimot oʻtkazildi.
Ichki ishlar organlari boshqaruv tizimidagi qator rahbarlik lavozimlarini optimallashtirish boʻyicha takliflar bildirildi. Bu huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida kundalik faoliyatni samarali tashkil etish uchun qulay sharoitlar yaratadi.
Toshkent shahar ichki ishlar organlari ishining natijalari muhokama qilinib, joriy yilda poytaxtda jamoat xavfsizligini taʼminlash samaradorligini yana-da oshirishning asosiy konseptual yoʻnalishlari toʻgʻrisida axborot berildi.
Ushbu yangi tartib ichki ishlar organlari xizmat va boʻlinmalarining oʻzaro hamkorligi samaradorligini oshirish, mavjud byurokratiya holatlarini qisqartirish, joylarda shaxsiy tarkibni boshqarish boʻyicha sifat jihatidan yangi tizimni bosqichma-bosqich yaratish maqsadida joriy etilmoqda.

Instructions given to improve projects
On March 10, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of projects to be implemented in a number of areas in the country.
Modern information technologies are one of the most important conditions for sustainable development. They facilitate state and public administration, simplify people's lives, improve the quality of products and services, reduce costs and help eliminate corruption.
In his Address to the Oliy Majlis in January 2020, the Head of the state identified the widespread introduction of digital technologies in all spheres of the country's socio-economic life as a priority.
Thus, the State Program adopted within the framework of the Year of Science, Enlightenment and Digital Economy Development provides for development of Digital Uzbekistan 2030 Strategy this year.
The digital economy provides up to 15.5 percent of the world's gross domestic product. Over the past 15 years, the digital economy has grown 2.5 times faster than global GDP.
It is planned to double the volume of gross domestic product in Uzbekistan. Digital economy mechanisms play an important role in achieving this goal.
In recent years, the Digital City concept has been increasingly used in the world. It is planned that the Digital Tashkent system will be implemented taking into account experience gained in this sphere. After two years of testing this system, generated ready-made software will be implemented in other regions of the country.
Information was provided about the current work on introduction of digital technologies.
Such information systems, as “Passport of medical institutions”, “UzTrans”, “E-Mehmon” tourist registration have already created a wide range of facilities for residents and guests of the country.
President Shavkat Mirziyoyev gave instructions for development and implementation of new software this year, including “Kindergarten”, “Distance education”, a single electronic ticket for public transport in the city, “Construction supervision” and electronic medical card.
Introduction of an electronic medical card will allow doctors to significantly save time in a paperwork and thereby expand their ability to work with the patient.
In this regard, 15 specialized medical centers, 11 multidisciplinary associations and 62 polyclinics in Tashkent will be connected to Unified Electronic Medical Card and Electronic Polyclinic information systems with integration of private clinics. Similar systems will also be organized in other areas and industries.
It was noted that appropriate infrastructure is necessary for smooth and efficient operation of systems, tasks were set to connect all government agencies to high-speed data transmission networks and provide them with modern computer technologies.
One Million Programmers Project has been launched in order to develop skills that are in demand in digital age among the population, especially youth.
Today, more than 600 healthcare institutions, pre-school education institutions and schools in Tashkent are provided with high-speed Internet access. During the presentation, it was noted that the work in this direction is not sufficient.
Taking into account the fact that the telecommunications infrastructure is the basis of Digital City Concept, it was instructed to provide high-speed Internet connection to more than 1.5 thousand social objects within two years.
The Head of the state focused on the need for creating separate project offices in the structure of Tashkent city khokimiyat in education, medicine, housing-communal services, transport, construction, cadaster and other areas. In these institutions, programmers together with specialists in these areas will develop specialized software, test and implement them. If necessary, integration with corresponding information system developed for other areas will be provided.
Issues of financing the Digital Tashkent project were also considered. The importance of creating conditions for active participation of entrepreneurs in this process on the basis of public-private partnership was noted.
Issues of improving the quality of public services provided through E-government system, accelerating the digitalization of public services, ensuring openness and transparency of activities of the state bodies and organizations were discussed.
The Head of the state also got acquainted with the presentation of social facilities construction.
Project for construction of a new building of the National Archive, developed in accordance with the Presidential resolution “On improving the activities of Uzarchive Agency of the Republic of Uzbekistan” of September 20, 2019, is among them.
The National Archive Fund is one of the most extensive and unique in Uzbekistan. Currently, 1 million 800 thousand documents related to various periods of history are stored here.
The new archive building will embody modern architectural solutions and advanced requirements. The structure will be built in accordance with criteria and requirements for particularly important buildings of the 1st category. First of all, it is planned to increase the capacity of archives to 3 million storage units, organize a repository, expand the reading hall and widely use modern information technologies to provide a high level service to researchers.
Moreover, in order to develop tourism, it is planned to organize archival exhibitions, including for foreign guests.
The presented project includes a large reading complex, conference and exhibition halls, a library of scientific data and a museum, a cinema hall, a buffet and meeting rooms.
The Head of the state also got acquainted with projects for construction of a magnificent library in Tashkent, turning the old city part into a zone of tourism and shopping in historical surroundings. The President gave recommendations for further improvement of projects and creation of even greater facilities for the population.
Standard projects of complexes for civil society institutions have been presented. As its known, the construction of such complexes is provided for by the Presidential resolution “On organization of the Ministry's activities to support makhalla and family of the Republic of Uzbekistan” of February 18, 2020. Innovative technologies, affordable and energy-saving materials will be used in implementing this project. Measures for high-quality construction of complexes on terms of public-private partnership have been defined.
President Shavkat Mirziyoyev studied in detail the standard projects for construction of complexes of civil society institutions in the regions and gave appropriate instructions.
Presentation was also held on reformation of the organizational system of internal affairs bodies, including new mechanisms for managing forces and resources in the country.
Proposals were made to optimize a number of managerial leadership positions in order to create favorable conditions for effective organization of daily work in crime prevention and crime control.
The results of the work of internal affairs bodies of the city of Tashkent were discussed. Main conceptual directions for further improving the efficiency of public security in Tashkent for the current year were presented.
These innovations are being implemented in order to improve the efficiency of interaction between services and divisions of internal affairs bodies, reduce bureaucratic components, and gradually create a qualitatively new system of personnel management at places.