Миллий армия – Янги Ўзбекистон барқарорлигини таъминлашнинг ишончли кафолати
«Миллий армиямиз ва халқимизнинг фаол ҳамкорлиги туфайли Қуролли Кучларимиз мамлакатимиз тараққиёти, тинчлиги ва барқарорлигининг ишончли кафолатига, чинакам жасорат ва матонат мактабига айланмоқда».
Ўзбекистон Республикаси Президенти,
Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони
Шавкат Мирзиёев
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон армияси мураккаб ва шу билан бирга шарафли йўлни босиб ўтди. Қуролли Кучлар мустақилликни ишончли таъминлаш, республикада демократик ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш кафолатига айланди.
Сўнги йилларда Қуролли Кучларда олиб борилган туб ислоҳотлар натижасида мамлакатнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, хавфсизлик ва барқарорликни, чегаралар дахлсизлигини таъминлай оладиган, шунингдек халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини ҳимоя қилиш бўйича тактик ва стратегик вазифаларни самарали ҳал қилишга қодир мобил, ихчам ва юқори технологик миллий армиямиз шаклланди.
Бугунги кунда армиямиз жисмоний, маънавий, илмий жиҳатдан тайёр, шунингдек замонавий қуроллардан фойдаланиш бўйича илғор билим, кўникмаларга эга.
Авваламбор, тарихан қисқа даврда, Ўзбекистон Республикасининг ҳарбий сиёсатини белгиловчи, қўшинларнинг жанговар тайёргарлиги, ҳарбий қудрати ва салоҳиятини янада ошириш имконини берувчи бир қанча норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Бундай ҳужжатлар сирасига Ўзбекистон Республикасининг Мудофаа доктринаси, «Умумий ҳарбий мажбурият ва ҳарбий хизмат тўғрисида», «Фавқулодда вазиятлар тўғрисида», «Терроризмга қарши кураш тўғрисида», шунингдек мудофаа соҳасидаги қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан имзоланган бир қатор фармон ва қарорлар ва ҳарбий хавфсизликни таъминлаш соҳасида халқаро шартномалар киради.
Мудофаа доктринаси давлатнинг мудофаа соҳасидаги сиёсатини ва ҳарбий қурилишини белгилайди ва Қуролли Кучларни ривожлантириш масалалари бўйича асосий йўналиш ва замонавий ёндашувларни акс эттиради.
Ўзбекистон Республикаси мудофаа сиёсати қуйидаги принципларга асосланади:
бошқа давлатларга қарши ҳарбий куч ишлатмаслик, бундан ҳарбий тажовузнинг олдини олиш ва уни даф этиш ҳоллари мустасно;
хавфсизликнинг бўлинмаслиги, ўз хавфсизлигини бошқа давлатлар хавфсизлиги ҳисобига мустаҳкамлашга йўл қўйилмаслик;
бошқа давлатларнинг ички ишларига аралашмаслик, эҳтимолий низоларни тинч йўл билан ҳал этиш;
ҳарбий-сиёсий блокларда иштирок этмаслик ва Қуролли Кучларнинг хориждаги тинчлик ўрнатиш билан боғлиқ операцияларда ва ҳарбий можароларда қатнашмаслик;
мудофаанинг етарли даражада бўлиши;
ҳарбий қурилишнинг замонавий ҳарбий можаролар хусусиятига монанд бўлиши;
ядровий ва бошқа турдаги оммавий қирғин қуролини ишлаб чиқариш, олиш, сақлаш, тарқатиш ва жойлаштиришдан воз кечиш;
Марказий Осиёда ядро қуролидан ҳоли зона тўғрисидаги шартнома принципларига содиқлик;
ўз ҳудудида чет эл ҳарбий базалари ва объектларининг жойлаштирилишига йўл қўймаслик;
халқнинг маънавий-ахлоқий қадриятларига ва ўзига хос маданий тамаддунига таяниш.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси умум эътироф этилган халқаро ҳуқуқ нормаларига амал қилган ва миллий қонунчилигига асосланган ҳолда тинчликсевар ва прагматик ҳарбий сиёсатни олиб бормоқда.
Шу билан бирга, концептуал стратегик ҳужжатлар доирасида (Янги Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган ривожланиш стратегияси, «Ўзбекистон-2030») мураккаб халқаро вазият, қуролли тўқнашувлар ўчоқлар, терроризм ва радикал экстремизмнинг кенгайиши шароитида Ўзбекистон Республикасининг ҳарбий ва сиёсий раҳбарияти қўшинларнинг ҳарбий тайёргарлиги ва жанговар қобилиятини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларини ислоҳ қилиш бўйича қуйидаги йўналишларда кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда:
Биринчидан, Президентимиз ташаббуси билан «Халқ ва армия бир тану-бир жон» тамойили асосида ҳудудларда мудофаа соҳасида ягона давлат сиёсатини юритиш мақсадида ҳарбий-маъмурий секторлар ташкил этилди. Бугунги кунда мазкур секторлар армия билан маҳаллий ҳокимият ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамловчи, ҳудудий мудофаа масалаларида ҳал этувчи орган бўлиб хизмат қилмоқда.
Иккинчидан, ривожланган мамлакатлар илғор тажрибаси асосида ҳарбий кадрлар тайёрлаш тизими қайта ташкил этилди ва оптималлаштирилди.
Хусусан, янги Ахборот-коммуникация технологиялари ҳарбий институти ва Олий ҳарбий авиация мактаби ташкил этилди. Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлар академияси ва Марказий Осиёда ягона бўлган Қуролли Кучларнинг тиббиёт Академияси ташкил этилиб, қисқа вақт ичида инновацион қурилмалар ва жаҳон даражасидаги технологияларга асосланган энг замонавий ўқув-моддий база билан жиҳозланди.
Шунингдек, «Темурбеклар мактаби» ҳарбий-академик лицейлари ва бошқа ихтисослаштирилган ўқув юртлари эса профессионал кадрлар тайёрланадиган масканларга айланди.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги тизимида ҳарбий илм-фанни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар натижасида, сўнгги йилларда илмий салоҳият 4 % дан 56,7 % га етказилди.
Учинчидан, мудофаа саноати мажмуаси фаол ривожлантирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги Мудофаа саноати агентлиги ташкил этилди ва айрим турдаги қурол-яроғ ва техника турларини ишлаб чиқаришни модернизация қилинди ва маҳалллийлаштирилди.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда «Арслон» транспортёрлари, «Тарлон-М» ва «Қалқон» енгил зирҳли автомашиналари, шунингдек «Лочин» учувчисиз учиш аппаратлари ҳарбий техникаларни ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
«Арслон» зирҳли транспортери НАТО стандартларига мувофиқ мамлакат Қуролли Кучлари учун махсус ишлаб чиқарилган. Ушбу зирҳли транспортёр замонавий жанговар модулга эга бўлиб, кундузи ҳам, кечаси ҳам ҳар қандай иқлим шароитида жанговар вазифаларни бажара олади.
Умуман олганда, сўнгги йилларда қўшинларнинг замонавий қуроллар билан таъминланганлик даражаси 45 фоизни ташкил етди. Ўз навбатида, соҳадаги изчил ислоҳотлар Ўзбекистон армиясининг жанговар қудратини 2 баробар оширди.
Тўртинчидан, ҳарбий хизматчилар ва улар оила аъзоларининг ижтимоий ҳимояси кучайтирилди. Юртимизда «Инсон қадри учун» тамойили асосида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида сўнгги беш йилда 10 мингга яқин ҳарбий хизматчи имтиёзли кредитлар асосида уй-жой билан таъминланди. Ҳарбий хизматчиларни иш билан таъминлаш ва тиббий ёрдам кўрсатиш масалалари ҳам эътибор марказида қолмоқда.
Шунингдек, 2018-2024 йилларда 6 мингдан ортиқ ҳарбий хизматчиларнинг фарзандларига республика олий таълим муассасаларининг бакалавриятига давлат гранти асосида танловсиз ўқишга кириш учун вазирликнинг тегишли тавсияномаси берилди.
2021-2024 йиллар давомида ҳарбий хизматчиларнинг оила аъзоларидан 4000 дан ортиғи мономарказ, касб-ҳунарга ўқитиш марказлари ҳамда ўқув масканларида касбга йўналтирилди.
Бешинчидан, Қуролли Кучлар мамлакатимиз аҳолисини, айниқса, ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш соҳасида муҳим институт ва самарали кучга айланди. Президент Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган «Миллий армиямиз – бизнинг ифтихоримиз ва ғуруримиз» тамойили асосида ҳарбий қисмларнинг эшиклари жамоатчилик, айниқса, ёшлар учун кенг очиб берилди.
Ҳарбий хизматчилар ва ёшлар иштирокида мунтазам равишда «Янги Ўзбекистон ёшлари, бирлашайлик», «Қўмондон ва ёшлар», «Ҳарбий қисмда бир куним!» лойиҳаси бўйича «Очиқ эшиклар куни» тадбирлари, шунингдек ёшлар, Қуролли Кучлар фахрийлари ва ҳарбий хизматчилар иштирокида «Уч авлод учрашуви» каби ҳарбий-ватанпарварлик ва маънавий-маърифий тадбирлар доимий равишда ташкил этиб келинмоқда.
Олтинчидан, ҳорижий давлатлар билан ҳарбий ҳамкорлик мамлакат мудофаа қобилиятини мустаҳкамлашнинг муҳим элементидир.
Хорижий ҳамкорлар билан алоқалар ҳар йили имзоланадиган ҳарбий ҳамкорлик Режалари асосида амалга оширилади. Хусусан, АҚШ, ГФР, Франция, Италия, Буюк Британия, Озарбайжон, Қозоғистон, Россия, Беларус, Корея, ХХР, Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркия давлатлари, шунингдек МДҲ, ШҲТ ва ТДТ доирасида ҳарбий соҳанининг турли йўналишларида ҳамкорлик ўрнатилган.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муҳим халқаро ҳарбий тадбирлар фаол ўтказилмоқда, бу ҳам мамлакатимиз ва Миллий Қуролли Кучларимизнинг жаҳон саҳнасидаги обрўсини оширишга хизмат қилмоқда.
2022-2024 йиллар мобайнида юртимиз ҳудудида МДҲга аъзо давлатлар Мудофаа вазирлари кенгаши мувофиқлаштириш қўмиталарининг бир қатор йиғилишлари, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари бош штаб бошлиқларининг конференциялари ўтказилди. 2024- йилнинг ўзидаёқ қабул қилинган Ҳарбий ҳамкорлик режалари доирасида 400 дан ортиқ биргаликдаги тадбирларни амалга ошириш режалаштирилмоқда (2021- йилда бундай тадбирлар сони 300 яқин эди).
Маълумки, сўнгги йилларда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуслари қўшни давлатлар раҳбарлари томонидан қўллаб-қувватланиши натижасида Марказий Осиёда сиёсий мулоқот ва ўзаро ишонч мустаҳкамланди. Натижада минтақадаги ҳарбий ҳамкорлик ва хавфсизлик соҳасидаги муносабатлар даражаси янги босқичга кўтарилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Шавкат Мирзиёевнинг минтақа давлатлари Хавфсизлик Кенгашлари котибларининг мунтазам йиғилишларни ўтказиш таклифини билдирди ва ушбу ташаббусга мувофиқ, жорий йилнинг май ойида Остонада Марказий Осиё давлатлари хавфсизлик кенгашлари котибларининг биринчи учрашуви бўлиб ўтди. Шунингдек, жорий йилнинг 9 августида Остона шаҳрида ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари маслаҳат учрашувида Ўзбекистон Республикаси Президенти минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш концепциясини ишлаб чиқишни илгари сурди. Бу ўз навбатида, Ўзбекистон минтақани ягона хавфсизлик макони сифатида кўраётганлигини тасдиқлайди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан «Марказ», «Ҳамкорлик» каби икки ва кўп томонлама ҳарбий ўқувлар амалиётларини олиб бормоқда. Шунингдек, жанговар тайёргарлик тадбирлари доирасида Марказий Осиё мамлакатлари (Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон) биринчи марта Қозоғистоннинг Манғистау вилоятида «Бирлашиш-2024» қўшма ҳарбий машғулотларини ўтказди ва бу Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги фаол ҳарбий ҳамкорлик тенденциясини мустаҳкамланётганидан далолат беради.
Ҳарбий таълим соҳасидаги минтақавий ҳамкорликни ҳам алоҳида таъкидлаб ўтиш мумкин. Агар 2021-2024 ўқув йилларида Мудофаа вазирлигининг олий ҳарбий таълим муассасаларида Тожикистон ва Қирғизистон Республикасининг 28 нафар ҳарбий хизматчилари таҳсил олган бўлса, 2024-2025 ўқув йилларида қўшни давлатларнинг 107 нафар ҳарбий хизматчиларини ўқитиш ва малакасини ошириш режалаштирилган.
Ҳарбий соҳадаги минтақавий ҳамкорлик – Марказий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш йўлидаги муҳим қадамдир.
Умуман олганда, Умуман олганда, Қуролли кучлар Олий Бош қўмондонининг бевосита раҳбарлиги остида амалга оширилаётган комплекс ҳарбий қурилиш чора-тадбирлари Ўзбекистоннинг мудофаа қобилиятини мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Ҳеч шубҳасиз, мамлакатнинг суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини, хавфсизлик ва барқарорликни, чегаралар дахлсизлигини таъминлай оладиган, шунингдек халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини ҳимоя қилиш бўйича тактик ва стратегик вазифаларни самарали ҳал қилишга қодир миллий армиямиз шаклллантиришда олиб борилаётган туб ислоҳотлар янада кучайиб, замонавий тизим тарзида такомиллашиб боради.

Вооруженные силы – надежный гарант обеспечения стабильности Нового Узбекистана
Благодаря активному сотрудничеству национальной армии и народа наши Вооруженные Силы становятся надежным гарантом развития, мира и стабильности в стране, настоящей школой стойкости и мужества.
Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Узбекистан,
Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами
За годы независимости армия Узбекистана прошла сложный
и вместе с тем доблестный путь. Вооруженные Силы стали надежным гарантом обеспечения независимости, успешного осуществления демократических преобразований в республике.
Благодаря проводимым в последние годы коренным реформам
в Вооруженных Силах, удалось создать мобильную, компактную, высокотехнологичную национальную армию, способную обеспечить суверенитет и территориальную целостность, безопасность и стабильность
в стране, неприкосновенность ее границ.
Сегодня наша армия является физически, духовно, научно подготовленной, обладает передовыми знаниями, навыками использования современного оружия, готова противостоять любым угрозам.
Прежде всего хотелось бы отметить, что за исторически короткий период времени был принят ряд концептуальных документов, определивших военную политику Республики Узбекистан, позволивших повысить военную мощь страны и боеготовность войск. В этих нормативно-правовых актах отражены официальные взгляды военно-политического руководства Республики Узбекистан на обеспечение национальной безопасности, в т.ч. в военной сфере.
К таким документам относятся Оборонная доктрина Республики Узбекистан; законы Республики Узбекистан «Об обороне», «О всеобщей воинской обязанности и военной службе», «О чрезвычайном положении»,
«О борьбе с терроризмом» и др.; Программы развития Вооруженных Сил; указы и постановления Президента Республики Узбекистан, международные договоры в сфере обеспечения военной безопасности и др.
Оборонная доктрина является концептуальной основой развития Вооруженных Сил Республики Узбекистан и носит сугубо оборонительный характер. К тому же данный документ открытый, что демонстрирует прозрачность оборонной политики Нового Узбекистана, которая базируется на национальном законодательстве и общепризнанных нормах международного права.
Политика Республики Узбекистан в области обороны основана на следующих принципах:
неприменение военной силы против других государств, кроме случаев пресечения и отражения военной агрессии;
неделимость безопасности, недопустимость укрепления собственной безопасности за счет безопасности других государств;
невмешательство во внутренние дела других государств, мирное урегулирование возможных споров;
неучастие в военно-политических блоках, оставление за собой права выхода из любого межгосударственного образования в случае его трансформации в военно-политический блок;
оборонная достаточность;
адекватность военного строительства характеру современных военных конфликтов;
отказ от производства, приобретения, хранения, распространения и размещения ядерного и других видов оружия массового поражения;
приверженность принципам Договора о зоне, свободной от ядерного оружия, в Центральной Азии;
недопущение на своей территории размещения иностранных военных баз и объектов;
неучастие Вооруженных Сил в миротворческих операциях и военных конфликтах за рубежом;
опора на духовно-нравственные ценности и культурно-цивилизационную идентичность народа.
Следует подчеркнуть, что Республика Узбекистан проводит миролюбивую, гибкую и прагматичную военную политику, основываясь на нормах международного права и национального законодательства страны.
В то же время, в рамках концептуальных стратегических документов (Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, «Узбекистан-2030»), касающихся развития государства в условиях сложной непредсказуемой международной обстановки, характеризующейся наличием большого количества очагов вооруженных конфликтов, расширением масштабов терроризма и радикального экстремизма, военно-политическим руководством Республики Узбекистан реализуется комплекс мер по повышению военной готовности и боевой способности войск.
В частности, проводится масштабная работа по реформированию Вооруженных Сил Республики Узбекистан по следующим направлениям:
Во-первых, в целях поддержания единой государственной политики в области обороны по принципу «Народ и армия - одно тело, одна душа», по личной инициативе Ш.Мирзиёева созданы не имеющие аналогов в мире военно-административные секторы, позволившие повысить роль органов государственной власти на местах в укреплении обороноспособности страны, патриотическом воспитании молодежи, обеспечении подлинного единства армии и народа.
Во-вторых, реорганизована и оптимизирована система подготовки национальных военных кадров на основе передового опыта развитых стран.
В частности, созданы новый Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи, Институт военной авиации Республики Узбекистан, единственная в Центральной Азии Медицинская академия Вооруженных Сил, которые оснащены самой современной учебной
и материальной базой, основанной на инновационных технологиях мирового уровня.
Также сформированы военно-академические лицеи «Темурбеклар мактаби» и другие специализированные учебные заведения, ставшие центрами подготовки будущих профессиональных военных кадров.
В результате проведенных мероприятий по развитию военной науки
в системе Министерства обороны Республики Узбекистан за последние годы научный потенциал военных кадров повысился с 4% до 57%.
В-третьих, активно развивается оборонно-промышленный комплекс. Создано Агентство оборонной промышленности при Министерстве обороны Республики Узбекистан. Локализована разработка и модернизация отдельных видов вооружения и техники.
В настоящее время Узбекистан производит бронетранспортеры «Арслон», легкобронированные автомобили «Тарлон-М» и «Калкон», а также беспилотные летательные аппараты «Lochin».
Бронетранспортёр «Арслон», соответствующий стандартам НАТО и изготовленный специально для ВС страны, обладает современным боевым модулем, способен выполнять боевые задачи в любых климатических условиях, как в дневное, так и ночное время.
За последние несколько лет обеспеченность войск современными образцами вооружения и военной техники доведена до 45%.
В целом, в результате последовательных реформ, боевая мощь узбекской армии увеличилась в 2 раза.
В-четвертых, усиливается социальная поддержка военнослужащих
и членов их семей. В рамках проводимых реформ «Инсон қадри учун» за последние пять лет около 10 тысяч военнослужащих были обеспечены жильем по льготным кредитам. Не остаются без внимания и вопросы трудоустройства и медицинского обслуживания отслуживших военных.
Также, в течении 2018 - 2024 годов более 6 тысяч детям военнослужащих выданы рекомендации со стороны Министерства обороны для поступления в высшие учебные заведения на основе государственного гранта.
Кроме того, в период 2021-2024 годов более 6 тысяч незанятых членов семей военнослужащих были направлены в центры профессионального обучения (Моноцентры) для получения профессии и трудоустройства.
В-пятых, Вооруженные Силы стали важным институтом
и эффективной силой в вопросе воспитания населения нашей страны в духе патриотизма, особенно молодого поколения. В рамках реализации военно-патриотических мероприятий «Наша национальная армия – наша гордость» двери воинских частей были широко открыты для общественности, особенно для молодежи.
Вместе с тем, в целях ознакомления молодежи с проводимыми реформами
в национальной армии на местах при участии молодежи, ветеранов вооруженных сил и военнослужащих регулярно проводятся военно-патриотические и духовно-просветительские мероприятия, такие как «Командующий и молодежь», «Генерал и молодежь», «Встречи трех поколений» и др.
В-шестых, Важным элементом укрепления обороноспособности страны выступает военное сотрудничество с зарубежными государствами. Взаимодействие с иностранными партнерами осуществляется на основе ежегодно заключаемых Планов. В частности, сотрудничество в военной сфере налажено с такими странами, как США, ФРГ, Франция, Италия, Великобритания, Азербайджан, РФ, Казахстан, Кыргызская Республика, Таджикистан, Беларусь, Республика Корея, Турция, КНР, Индия, ИРП, а также в рамках СНГ и ШОС.
На территории Республики Узбекистан активно проводятся значимые международные военные мероприятия, которые также способствуют повышению имиджа страны и национальных Вооруженных Сил на мировой арене.
Так, в 2022-2024 гг. на территории нашей страны проведены заседание СМО СНГ, конференция начальников генеральных штабов Вооруженных Сил стран Центральной и Южной Азии и др. Только в 2024 году в рамках реализации заключенных Планов по военному сотрудничеству планируется провести более 400 совместных мероприятий (для сравнения: в 2021 году количество аналогичных мероприятий составило около 300).
В последние годы, благодаря открытой конструктивной политике Президента Шавката Мирзиёева в Центральной Азии, между лидерами соседних стран укрепились политический диалог и взаимное доверие. В результате на новый этап поднялся уровень регионального военного сотрудничества и взаимодействия в области безопасности.
В частности, на консультативной встрече глав государств Центральной Азии Президент Республики Узбекистан предложил проводить регулярные встречи секретарей Советов безопасности государств региона, и в соответствии с этой инициативой в мае текущего года в Астане уже состоялась первая встреча секретарей Советов безопасности государств Центральной Азии. Также в целях эффективного противодействия новым вызовам и угрозам Шавкат Мирзиёев предложил принять «Концепцию обеспечения региональной безопасности
и стабильности», что подтверждает то, что Узбекистан рассматривает регион как единое неделимое пространство безопасности.
Кроме того, Узбекистан проводит двусторонние и многосторонние военные учения с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном, такие как «Центр», «Сотрудничество» и др. Также в рамках мероприятий боевой подготовки, страны Центральной Азии (Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан) впервые провели совместные военные учения «Объединение-2024» в Мангистауской области Казахстана, что закрепило тенденцию об активном военном сотрудничестве между странами Центральной Азии.
Между тем, хотелось бы отметить региональное сотрудничество в области военного образования. Если в течение 2021-2024 учебных годов в высших военных учебных заведениях Узбекистана обучались 28 военнослужащих Таджикистана и Кыргызской Республики, то в 2024-2025 гг. планируется подготовить и повысить квалификацию 107 военнослужащих соседних стран.
Региональное сотрудничество в военной сфере – важный шаг на пути укрепления безопасности и стабильности в Центральной Азии.
В целом, комплексные мероприятия по военному строительству, осуществляемые под непосредственным руководством Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами, способствуют укреплению обороноспособности Узбекистана.
Без сомнения, фундаментальные реформы, проводимые для модернизации национальной армии способствуют обеспечению суверенитета и территориальной целостности страны, нерушимости границ, а также эффективному решению тактических и стратегических задач по защите мира и спокойной жизни нашего народа.