Germaniya Hukumatining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2020-yilning 28-fevral kuni Doha shahrida (Qatar) O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Germaniya Federativ Respublikasi Hukumatining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Markus Potsel bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Germaniyaning Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirishdagi sa’y-harakatlari va ushbu mamlakatda tinch siyosiy jarayonni tezroq boshlash masalalari muhokama qilindi.
Germaniya Maxsus vakili O‘zbekiston rahbarining Afg‘oniston inqirozini tezroq hal etish, Afg‘onistonda turli iqtisodiy loyihalarni tadbiq etishga amaliy yordam berish borasidagi qadamlarini yuqori baholadi.
Germaniya diplomati 2018-yil mart oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha Xalqaro konferensiyaning ahamiyatini yana bir bor ta’kidladi, ushbu tadbir Afg‘onistonda tinchlik muzokaralarini tezroq boshlash masalasida jahon hamjamiyati sa’y-harakatlarining sezilarli darajada faollashishiga olib keldi. Uning fikriga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekiston bu masalada muhim rollardan birini o‘ynaydi, afg‘on xalqi orasida yuqori mavqega egaligi va qo‘shni Afg‘onistonga nisbatan olib borayotgan do‘stona siyosati bunga zamin yaratdi.
Afg‘oniston muammosini tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha O‘zbekiston va Germaniya harakatlarini bundan keyin ham muvofiqlashtirish muhimligi ta’kidlandi.

Meeting with Special Representative of the Federal Government of Germany for Afghanistan
On February 28, 2020, Uzbekistan delegation led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov held negotiations with the Special Representative of the Federal Government of Germany for Afghanistan and Pakistan Markus Potzel, in Doha, Qatar.
Efforts of Uzbekistan and Germany to stabilize the situation in Afghanistan and speedy launch of a peaceful political process in this country were discussed at the meeting.
The Special Representative of Germany highly appreciated the steps taken by the President of Uzbekistan to resolve the Afghan crisis as soon as possible, and to provide practical assistance in implementing various economic projects in Afghanistan.
The German diplomat reiterated the importance of the International Conference on Afghanistan held in Tashkent in March 2018, which led to a noticeable intensification of efforts of the world community in the early launch of the peace negotiations in the IRA. According to him, today Uzbekistan plays one of the key roles in this matter, due to its high authority among the Afghan people and the friendly policy pursued in relation to neighboring Afghanistan.
The parties also emphasized the importance of further coordinating the actions of Uzbekistan and Germany on peaceful settlement of the Afghan problem.