Buxoro – islom olami madaniyati poytaxti
Hozirda sharafli maqomga ega bu tadbirga tayyorgarlik koʻrilmoqda. Shu jarayonning borishi bilan tanishish maqsadida Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha Islom tashkiloti (AYSESKO) masʼul vakili Rixiati Salih Najib boshchiligidagi delegatsiya Toshkentga keldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligida delegatsiya va mamlakatimiz mutasaddi tashkilotlari vakillari ishtirokida ishchi guruh uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Madaniyat vaziri oʻrinbosari Kamola Oqilova, Oʻzbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Shoazim Minovarov va boshqalar mamlakatimizda fan, taʼlim-tarbiya, ilm-maʼrifat ravnaqiga ustuvor ahamiyat qaratilayotganini taʼkidladi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2020-yil mamlakatimizda “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb eʼlon qilinishi zamirida ham bu yoʻnalishdagi ishlarni zamon ruhiga hamohang tashkil etishdek ezgu maqsadlar koʻzlangan. Prezidentimizning Oliy Majlisga Murojaatnomasida ham bu borada amaliy vazifalar belgilab berilgan.
Muloqot samimiy va doʻstona ruhda kechdi. Unda 2020-yil 14-17-aprel kunlari Buxoro shahrida boʻlib oʻtadigan “Buxoro – 2020 islom olami madaniyati poytaxti” tadbirlariga tayyorgarlik koʻrish masalalari yuzasidan oʻzaro fikr-mulohaza almashindi.
Madaniyat vaziri oʻrinbosari K.Oqilova tadbir doirasida yurtimiz hunarmandlari, xattotlari xorijdan tashrif buyurgan islom madaniyati olami vakillariga Sharq hunarmandligi hamda xattotlik sanʼati namunalaridan tashkil topgan koʻrgazmani namoyish qilishi, ilmiy-amaliy anjumanda Oʻzbekiston vakillari ham mavzu yoʻnalishlariga koʻra Samarqand va Buxoro shaharlarida ishtirok etishini taʼkidladi.
Shoazim Minovarovning fikricha, 14-aprel kuni oliy martabali mehmonlar uchun tadbirning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtadi. Ushbu anjumanda AYSESKO bosh direktori ham ishtirok etadi.
Rixiati Salix Najib islom dini madaniyati markazi deganda nainki dinni targʻib qiluvchi, balki islom dinining ilm-fan, madaniyat olami erishgan yutuqlari boʻyicha tajriba almashish maydoni ham tushunilishi zarurligini aytdi.

Бухара – столица исламской культуры
В настоящее время осуществляется подготовка к этому важному событию. Для ознакомления с данным процессом в Ташкент прибыла делегация во главе с ответственным представителем Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (АЙСЕСКО) Рихиати Салихом Нажибом.
В Министерстве культуры Республики Узбекистан состоялась встреча рабочей группы с участием делегации и представителей ответственных организаций нашей страны.
Заместитель министра культуры Камола Акилова, директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане Шоазим Миноваров и другие отметили, что в нашей стране придается приоритетное значение развитию науки и образования.
2020 год в нашей стране по инициативе главы государства объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики, в связи с чем предусмотрено проведение соответствующей работы. Президент страны в своем Послании Олий Мажлису наметил практические задачи в этом направлении.
Диалог проходил в искренней и дружеской атмосфере. Состоялся обмен мнениями по вопросам подготовки к предстоящим 14-17 апреля 2020 года в Бухаре мероприятиям “Бухара – столица исламской культуры в 2020 году”.
Заместитель министра культуры Камола Акилова отметила, что ремесленники и каллиграфы нашей страны продемонстрируют прибывшим из-за рубежа представителям культуры исламского мира выставку образцов восточных ремесел и искусства каллиграфии, представители Узбекистана примут участие в научно-практической конференции, которая будет проводиться в Самарканде и Бухаре.
По словам Шоазима Миноварова, 14 апреля для высокопоставленных гостей будет организована торжественная церемония открытия мероприятия, в которой примет участие генеральный директор АЙСЕСКО.
Рихиати Салих Нажиб отметил, что Центр культуры исламского мира – это не только пропаганда религии, а пространство для обмена опытом, достижениями науки и культуры.
Советник генерального директора АЙСЕСКО Бенарафа Абдел Иллах предложил включить в рабочую программу конференции посещение мавзолея Имама Аль-Бухари.