Birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi 2020 yil 5-6 mart kunlari O'zbekiston Respublikasida bo'lib o'tadi. O'zbekistonning Dubay va Shimoliy Amirliklardagi Bosh konsulligi ma'lumotlariga ko'ra, BAA forumda Masdar, Mubadala, Eagle Hills va boshqalar kabi yirik kompaniyalar va investitsiya guruhlari tomonidan ishtirok etadi.
O'zbekiston Respublikasining Dubay va Shimoliy Amirliklardagi Bosh konsuli Alisher Salomov Business Emirates nashriga bergan intervyusida ta'kidlaganidek, bunday mustahkam va ahamiyatli tadbirning o'tkazilishi O'zbekistonning dunyoga ochiqligi, iqtisodiyotining jadal rivojlanib borayotgani, shuningdek, xalqaro sarmoyadorlar uchun jozibadorligini oshiruvchi ko'rsatkichdir.
Ta'kidlash kerakki, so'nggi yillarda O'zbekistonda investitsiya muhiti sezilarli darajada yaxshilandi: qonunchilik bazasi yangilandi, investorlar uchun huquqiy kafolatlar kuchaytirildi. 2019 yilda investitsiyalar oqimi sezilarli darajada oshdi: masalan, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar hajmi 4,2 milliard AQSh dollarini tashkil etdi, bu avvalgi yilga nisbatan 3,7 baravar ko'p.
Respublika Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, iqtisodiyotni jadal rivojlantirish maqsadida faol investitsiya siyosati izchil davom ettiriladi, 2020 yilda o'zlashtirilgan investitsiyalarning katta qismi to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar va kreditlardir.
Xususan, 2020 yilda mamlakat iqtisodiyotiga 5,8 milliard AQSh dollar miqdoridagi to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish rejalashtirilgan. Shu maqsadda mart oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi bo'lib o'tadi. Forumning asosiy maqsadi iqtisodiyotning harakatlantiruvchi tarmoqlari - energetika, mashinasozlik, elektrotexnika, axborot texnologiyalari, to'qimachilik sanoati, qishloq xo'jaligi va oziq-ovqat sanoati, qurilish sanoatiga, shuningdek mamlakat mintaqalariga to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish.

Крупнейшие компании из ОАЭ отправляются на форум в Ташкент
Первый Ташкентский международный инвестиционный форум пройдет в Республике Узбекистан 5 и 6 марта 2020 года. Как сообщили в Генеральном консульстве Узбекистана в Дубае и северных эмиратах, ОАЭ на форуме будут представлять крупнейшие компании и инвестиционные группы, такие как Masdar, Mubadala, Eagle Hills и др.
Как отметил в интервью «Деловым Эмиратам» Алишер Саломов, генеральный консул Республики Узбекистан в Дубае и северных эмиратах, проведение столь солидного и значимого мероприятия – показатель открытости Узбекистана миру, динамичного развития его экономики, а также повышения привлекательности для международных инвесторов.
Стоит отметить, что в последние годы инвестиционный климат Узбекистана значительно улучшился: обновлена законодательная база, укреплены правовые гарантии для инвесторов. В 2019 году ощутимо возрос приток инвестиций: так, объем прямых иностранных капиталовложений составил US$ 4,2 млрд, что в 3,7 раза больше, чем годом ранее.
Как отметил президент республики Шавкат Мирзиёев, активная инвестиционная политика будет последовательно продолжена в целях развития экономики высокими темпами, значительную часть осваиваемых в 2020 году вложений составят прямые иностранные инвестиции и кредиты.
В частности, в 2020 году в экономику страны планируется привлечь US$ 5,8 млрд прямых иностранных инвестиций. С этой целью в марте будет проведен Ташкентский международный инвестиционный форум. Главная цель форума – привлечь прямые иностранные инвестиции в отрасли-драйверы экономики – энергетику, машиностроение, электротехнику, сферу информационных технологий, текстильную отрасль, сельское хозяйство и пищевую промышленность, строительную индустрию, а также в регионы страны.