Юксак ҳуқуқий маданият – Ўзбекистон тараққиётининг гарови
Ўзбекистонда аҳолининг ҳуқуқий маданиятини шакллантириш ва юксалтириш давлат сиёсатининг устувор йўналишига айланди. Ҳуқуқий маданиятни мустаҳкамлаш қонун устуворлигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳурмат қилиш мамлакатнинг иқтисодий ва ижтимоий тараққиётига эришишда муҳим ўрин тутади.
Ҳуқуқий маданиятни ошириш масалаларини ҳуқуқий тартибга солишнинг асосий ва бирламчи манбалари сифатида Ўзбекистон Республикасининг “Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисида”ги ҳамда “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги қонунлар гавдаланади. Таъкидлаб ўтилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг биринчисига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш мақсадида, мамлакатимизда илк бор қонунчилик даражасида ҳуқуқий ахборот ва ҳуқуқий ахборотдан фойдаланиш тушунчаларига юридик таъриф берилди. Демак, эндиликда, Ўзбекистон Республикасининг “Ҳуқуқий ахборотни тарқатиш ва ундан фойдаланишни таъминлаш тўғрисида”ги қонунининг 3-моддасига мувофиқ, ҳуқуқий ахборот деганда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг, уларга оид расмий шарҳларнинг, норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг қўлланилиш тартиби тўғрисидаги тушунтиришларнинг, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди қарорларининг, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг қонунчилик қўлланилиши масалалари бўйича қарорларининг матнлари, шунингдек суд амалиётини умумлаштириш материаллари тушунилиши, шу вақтнинг ўзида, ҳуқуқий ахборотдан фойдаланиш эса ҳуқуқий ахборотни эркин олиш ва ундан фойдаланиш имконияти сифатида талқин этилиши белгиланди.
Бундан ташқари, айтиб ўтиш жоизки, 2024 йил 27 февралда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ, кам таъминланган фуқаролар давлат ҳисобидан ҳуқуқий ёрдам олиш каби ноёб ҳуқуққа эга бўлдилар.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириш тизимини тубдан такомиллаштириш тўғрисида” фармонининг қабул қилиниши, жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни оширишнинг асосий вазифаларини белгилаш имконини берди. Алоҳида таъкидлаш жоизки, жамиятда қонунларга ҳурмат руҳини қарор топтириш ‒ демократик ҳуқуқий давлат қуришнинг гарови, шахсий манфаатлар ҳамда жамият манфаатлари ўртасидаги мувозанатни сақлаш каби ҳаётий ғояларини мустаҳкамлаш жамиятда ҳуқуқий маданиятни ошириш соҳасида устувор йўналишлар сифатида белгиланди.
Ушбу йўналишдаги ишлар жадаллашиши йўлидаги муҳим ва асосий ҳуқуқий асос сифатида 2018 йил 4 майда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Мамлакатни демократик янгилаш жараёнида фуқаролик жамияти институтларининг ролини тубдан ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳамда 2018 йил 14 ноябрдаги “Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишонини таъсис этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори муҳим аҳамиятга эга бўлди. Жумладан, агар давлат раҳбарининг биринчи нормавтив-ҳуқуқий ҳужжати билан Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни олдидан “фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун кўкрак нишони таъсис этилган бўлса”, иккинчи ҳужжати билан “Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишони билан мамлакатимизда эркин фуқаролик жамиятини шакллантириш ва ривожлантириш, инсон ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, демократик қадриятларни ҳимоя қилиш, аҳолининг сиёсий маданияти ва ҳуқуқий онгини ошириш, давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари ўртасида ижтимоий шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш ишларига муносиб ҳисса қўшган ҳамда жамиятимизда барча соҳаларда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда фаол иштирок этиб келаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари ҳамда ташаббускор фуқаролар тақдирланиши белгилаб берилди.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш бўйича қонунчиликни мустаҳкамлашнинг сўнгги янгилиги сифатида 2023 йил 24 майдаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Маъмурий ислоҳотлар доирасида адлия органлари ва муассасаларининг масъулиятини янада ошириш ҳамда ихчам бошқарув тизимини шакллантириш тўғрисида”ги фармони қабул қилинганлиги ҳамда унда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни ошириш бўйича кейинги ишлар белгилаб берилишини келтириш мумкин. Жумладан, ушбу фармонга мувофиқ, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш мақсадида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларида “Маҳалла ҳуқуқшуноси” лойиҳаси амалга оширилиб, унинг доирасида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари раисларининг ҳуқуқий билим ва кўникмаларини узлуксиз оширишга қаратилган қисқа муддатли бепул ўқув курслари ташкил этилиши, мактабларда эса 2024/2025 ўқув йилидан бошлаб “Ҳуқуқ билимдони” фан олимпиадаси ўтказилиши, ҳафтанинг ҳар чоршанба куни “Ҳуқуқий тарғибот куни” бўлиши белгиланди.
Хеч шубҳасиз, мамлакатни ривожлантириш мақсадида халқнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга йўналтирилган сиёсий-ҳуқуқий ислоҳотлар мақсади мамлакатда ҳуқуқий давлат барпо этиш ва фуқаролик жамиятини қуриш ҳисобланади. Шу боис, “Мамлакат келажаги — қонунга итоаткор ва ҳуқуқбузарликка тоқатсиз ёшлар билан” каби концептуал ғояни ҳаётга тадбиқ этиш давлатнинг фуқароларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтириш борасидаги аҳолининг барча қатламларини қамраб олиш каби мақсад ва вазифаларни бажаришга хизмат қилади.

Высокая правовая культура – гарантия развития Узбекистана
В Узбекистане формирование и повышение правовой культуры населения стали приоритетами государственной политики. Укрепление правовой культуры играет ключевую роль в обеспечении верховенства закона, соблюдении прав и свобод граждан, а также в достижении экономического и социального прогресса страны.
Первоисточниками правового регулирования вопросов повышения правовой культуры широких масс населения страны являются законы Республики Узбекистан «О распространении правовой информации и обеспечении доступа к ней» и «Об оказании юридической помощи за счет государства». В соответствии с первым из указанных нормативно-правовых актов с целью повышения правовой грамотности граждан Республики Узбекистан, впервые на законодательном уровне определены понятия правовая информация и доступ к правовой информации. Следовательно, отныне согласно положениям статьи 3 закона Республики Узбекистан «О распространении правовой информации и обеспечении доступа к ней», под правовой информацией следует понимать тексты нормативно-правовых актов, официальных толкований к ним, разъяснений о порядке применения нормативно-правовых актов, решений Конституционного суда Республики Узбекистан, постановлений Пленума Верховного суда Республики Узбекистан по вопросам применения законодательства, а также материалы обобщения судебной практики, в то же время доступ к правовой информации стоит понять как возможность свободного получения правовой информации и ее использования.
Кроме того, необходимо подчеркнуть, что в соответствии и благодаря принятию закона Республики Узбекистан от 27 февраля 2024 г. «Об оказании юридической помощи за счёт государства», у малообеспеченных граждан страны появилось уникальное право получение юридической помощи за счёт государства.
В свою очередь, принятие указа Президента Республики Узбекистан «О коренном совершенствовании системы повышения правосознания и правовой культуры в обществе», позволило определить основные задачи повышения правосознания и правовой культуры в обществе. Важно особо указать, что стратегические идеи в виде утверждения в обществе духа уважения к законам – залог построения демократического правового государства и сохранения баланса личных и общественных интересов были определены в качестве приоритета в области повышения правовой культуры в обществе.
Особенно существенной и крупной правовой базой для ускорения работ в данном направлении также стали указ Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2018 года «О мерах по коренному повышению роли институтов гражданского общества в процессе демократического обновления страны» и Постановление Президента Республики Узбекистан от 14 ноября 2018 года «О мерах по учреждению нагрудного знака «за вклад в развитие гражданского общества». В частности, если первым актом главы государства, был учреждён поощрительный нагрудной знак «за вклад в развитие гражданского общества», который награждается накануне дня Конституции Республики Узбекистан, то вторым актом было установлено, что нагрудным знаком «За вклад в развитие гражданского общества» награждаются представители негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, а также инициативные граждане, принимающие активное участие в осуществляемых во всех сферах общества реформах и внесшие достойный вклад в работу по формированию и развитию в стране свободного гражданского общества, защите прав и законных интересов человека, демократических ценностей, повышению политической культуры и правового сознания населения и укреплению отношений социального партнерства среди негосударственных некоммерческих организаций.
В качестве последней новизны законодательного укрепления повышения правосознания и правовой культуры населения выступает указ Президента Республики Узбекистан от 24 мая текущего года «О дальнейшем повышении ответственности и формировании компактной системы управления органов и учреждений юстиции в рамках административных реформ», в котором вновь определены дальнейшие работы по повышению правосознания и правовой культуры. В частности, данным указом устанавливается, что в целях повышения правосознания и правовой культуры населения в органах самоуправления граждан реализуется проект «Юрист махалли», в рамках которого будут организованы краткосрочные бесплатные учебные курсы, направленные на непрерывное повышение правовых знаний и навыков председателей органов самоуправления граждан, а в школах уже начиная с 2024/2025 учебного года будет проведена предметная олимпиада «Знаток права», а также каждая среда недели определяется «Днём правовой пропаганды».
Несомненно, все политико-правовые реформы, направленные на повышение правовой культуры населения в целях развития страны, имеют своей целью построения правового государства и гражданского общества в Республике Узбекистан. В этой связи, воплощение идеи «Будущее страны – за законопослушной и нетерпимой к правонарушениям молодежью» способствуют достижению целей и задач государственной политики в области вовлечения широких масс граждан, государственных органов и учреждений в процесс повышения правовой грамотности населения.