Ўзбекистон–Хитой: узоқ асрларга тақаладиган ўзаро боғлиқлик замонавий ҳамкорликнинг муваффақиятли омили
Ўзбекистон–Хитой ҳамкорлигининг замонавий босқичи 1992 йил 2 январда, Ўзбекистон мустақилликка эришгач, халқаро ҳамжамиятнинг тўла ҳуқуқли аъзоси сифатида Хитой Халқ Республикаси билан дипломатик муносабатлар ўрнатган онлардан бошланди.
Икки давлат ўртасидаги муносабатларнинг тарихий илдизлари узоқ асрларга бориб тақалади ва бугунги кунда ҳозирги босқичда самарали, ўзаро манфаатли шерикликни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Минтақаларни боғлаб турган, ўзаро ҳамкорлик ва маданий алмашинувга туртки бўлган қадимий Ипак йўли бугунги кунда янгича аҳамият касб этиб, ўз навбатида мамлакатлар ва халқлар ўртасида иқтисодий, маданий ва гуманитар кўприк бўлиб хизмат қилишни давом этмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон ва Хитойнинг халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар, глобал хавфсизлик ва тараққиётни таъминлаш бўйича позиция ва ёндашувлари ўхшаш. Хитой Ўзбекистоннинг мустақил тараққиёт йўлини, мамлакатимизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Икки давлат БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, «Марказий Осиё-Хитой» формати ва бошқа кўп томонлама халқаро тузилмалар доирасида ҳам яқин алоқаларни мустаҳкамлаган ҳолда умумий манфаатларни ҳимоя қилиб, бутун дунёда хавфсизлик ва тараққиётга эришишга ижобий ҳисса қўшмоқда. Шу ўринда таъкидлаб ўтиш жоизки, Ўзбекистон ва Хитой ШҲТни ташкил этишда фаол қатнашган ва икки томонларнинг илгари сурилган ташаббус ва таклифларни амалга оширишда ҳар доим бир-бирини қўллаб-қувватлаб келаяпти.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг замонавий ривожланишида давлатларимиз раҳбарлари ўртасида ўрнатилган ишончли ва яқин дўстона мулоқот муҳим роль ўйнамоқда.
Сўнгги етти йилда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва ХХР Раиси Си Цзиньпин кўп томонлама саммитларда учрашдилар, икки мамлакат раҳбарларининг ўзаро давлат, расмий ва амалий ташрифлари бўлиб ўтди, қатор телефон мулоқотлари амалга оширилди.
ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг 2022 йил сентябрдаги Ўзбекистонга ташрифи, шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил ва 2023 йил май ойларида Хитойга буюрган давлат ташрифлари икки томонлама муносабатлар ривожида кучли туртки бўлди.
Юқори даражадаги ўзаро алоқалар ҳам ҳамкорликнинг динамикаси ва барқарорлиги билан ажралиб турибди. Парламентлараро ҳамкорлик фаоллашди. 2017 йил май ойида Олий Мажлис ва Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши ўртасида ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳ тузилди. Самарали парламентлараро мулоқот давом этмоқда, парламент делегацияларининг ўзаро ташрифлари алмашиляпти.
2019 йилда ҳукуматлараро алмашинуви доирасида Бош вазир Абдулла Ариповнинг Хитойга ва ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцяннинг Ўзбекистонга расмий ташрифлари, шунингдек, 2021 йил июнь ойида ҳукумат раҳбарларининг онлайн учрашуви бўлиб ўтди. 2022 йил августда эса Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитасининг 6-мажлиси онлайн тарзда ташкил этилди.
2023 йил октябрь ойида Бош вазир Абдулла Арипов XIX Осиё ўйинларининг ёпилиш маросимида иштирок этиш учун Хитойга ташриф буюрди ва ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Цян билан учрашди.
Ташқи ишлар вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувлар механизми яратилган ва у муваффақиятли фаолият юритмоқда. Ушбу форматда жами 17 давра учрашувлари ўтказилди. «Марказий Осиё – Хитой» формати доирасида ҳам ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўртасида самарали мулоқот йўлга қўйилган.
2023 йил ноябрь ойида Пекинда икки давлат ТИВ раҳбарларининг биринчи Стратегик мулоқоти бўлиб ўтди. Мазкур тадбир доирасида Гуанчжоу шаҳрида бизнес-форум ва Шанхайда икки давлат ишбилармон доира вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Бугунги кунда Хитой Ўзбекистоннинг энг йирик иқтисодий ва савдо шериги ҳисобланади. 2023 йилнинг январь-ноябрь ойларида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 12,2 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилги кўрсаткичдан 34 фоизга ошди.
2011 йилдан буён Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитаси доирасида томонлар ривожланиш масалалари ва амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилиб келмоқда.
Қайд этиш керакки, Хитой Ўзбекистондаги энг йирик сармоядорлардан биридир. 2017-2022 йилларда Хитой сармояларининг ўзлаштирилган умумий ҳажми салкам 11 миллиард долларга тенг бўлди. Тўғридан-тўғри Хитой сармоялари бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётининг кўплаб тармоқларида, жумладан, кимё саноати, нефть-газ сектори, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, енгил саноат ва бошқа соҳаларда фаолият юритмоқда. Республикамизда йирик сармоявий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этаётган Хитой компаниялари сони муттасил ортиб бораётир. Бугунги кунда Ўзбекистонда Хитой сармояси иштирокида 2 минг 125 корхона фаолият юритяпти. Хусусан, 2023 йилда Хитой капитали иштирокида 601 та янги корхона ташкил этилган.
Икки томонлама муносабатларнинг муҳим йўналишдан бири – бу камбағалликни қисқартириш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликдир. Мазкур жабҳада Ўзбекистон томони Хитой Қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ ишлари вазирлиги билан яқин ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Декабрь ойи охирида Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитаси доирасида Камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича қуйи қўмитанинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўтган йилнинг апрель ойида Сирдарё вилоятига ташрифи чоғида Сирдарё саноат, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт соҳаларида «илғор инновациялар ҳудуди»га айланиши кераклигини таъкидлаган эди. Бу жараёнда саноат, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт соҳаларида мисли кўрилмаган ютуқларга эришган Хитойнинг катта тажрибасидан фойдаланиш таклиф этилмоқда.
Шу муносабат билан 2023 йил июнь ойида Гулистон шаҳрида Хитойнинг «Хуавэй», «ТиБиИЭй», «СиСиСевен» ва бошқа етакчи компанияларининг 250 нафар вакиллари иштирокида «Сирдарё–Хитой» бизнес-форуми бўлиб ўтди. Форум якунлари бўйича умумий қиймати 322 миллион долларлик 30 га яқин битимлар имзоланди.
Хитой–Ўзбекистон ҳамкорлигининг асосий йўналишларидан яна бири транспорт-коммуникация соҳасидир. У Ўзбекистоннинг ўзини «денгизга чиқмайдиган мамлакат»дан «қуруқлик билан боғланган мамлакат»га айлантириш манфаатларига, шунингдек, Хитойнинг «Бир макон, бир йўл» ташаббуси концепциясига тўлиқ жавоб беради.
Мазкур ташаббус доирасида Ўзбекистонда хитойлик ҳамкорлар иштирокида мамлакатимиз ва бутун Марказий Осиёдаги энг узун туннелга эга бўлган «Ангрен–Поп» темир йўл линияси қурилди. «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» транспорт йўлаги тоғларни кесиб ўтувчи халқаро артерияга айланиб бормоқда. «Марказий Осиё – Хитой» газ қувурининг тўртта йўналиши ҳам Ўзбекистон ҳудудидан ўтиб, қўшни давлатлар ўртасидаги дўстона муносабатлар учун намуна бўлмоқда.
Минтақаларимизни асрлар давомида боғлаб турган Буюк ипак йўли Шарқ ва Ғарб ўртасида тинчлик, ҳамкорлик ва очиқлик рамзи бўлиб, ўзаро савдо, маданий ва илмий алмашинувга хизмат қилган. Қадим замонлардан бери мазкур йўл орқали Ўзбекистон ва Хитой ўзаро дўстлик ва маданий алоқаларни давом эттириб келаяпти.
Бугун Ўзбекистон ёшлари хитой тилини ўрганишга катта қизиқиш билдиряпти, ўз навбатида хитойликларнинг ҳам ўзбек тилини ўрганишга иштиёқи баланд. Ушбу омиллар ўзаро билим алмашинуви ва маданий алоқаларни рағбатлантиради. Жумладан, Тошкент давлат шарқшунослик университети ва Самарқанд давлат чет тиллар институтида ташкил этилган Конфуций институтлари Хитой маданияти ва тилини ўрганишнинг асосий марказларига айланди, десак ҳеч муболаға бўлмайди.
Хитойда ўзбек тилини ўрганишга қизиқиш кучайиб, Марказий Миллатлар университети ва Пекин хорижий тиллар университети, Шанхай халқаро тадқиқотлар университети каби таълим муассасаларида муваффақиятли ўқитилмоқда. Шунингдек, мамлакатдаги нуфузли таълим муассасаларидан бирида Хитойда ихтисослаштирилган ўзбек тили кафедраси мавжуд. Бу қизиқиш Ўзбекистондаги олий ўқув юртларида таҳсил олаётган хитойлик талабалар сони ортиб бораётганида ва икки давлат ўртасида билим алмашиш ва маданий алоқаларни ривожлантиришда яққол намоён бўлаяпти.
1998 йилда ташкил этилган «Ўзбекистон – Хитой» дўстлик жамияти ҳам ўзбек ва хитой халқлари ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга самарали ҳисса қўшаётир.
2022 йил 18 май куни Сиань шаҳрида «Марказий Осиё – Хитой» биринчи саммити доирасида «Марказий Осиё ва Хитой халқлари маданияти ва санъати йили»нинг расмий тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Жорий йил доирасида қатор маданий тадбирлар, концерт ва фестиваллар, кўргазмалар, гастрол алмашинуви ва ўзбек маданиятининг тақдимотлари уюштирилди.
2023 йил май ойида Пекиндаги «Beijing Opera House»да Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри оркестри жамоасининг концерти бўлиб ўтди. 2023 йил сентябрь ойида Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков Хитойнинг Гансу провинциясининг Дуньхуан шаҳрида бўлиб ўтган «Ипак йўли» VI халқаро ЭХПО кўргазмасида қатнашди.
2023 йил сентябрь ойида Пекиндаги «Гугун» император саройи музейида «Археологик ҳамкорлик – Бир макон, бир йўл» кўргазмаси очилди. Унда Ўзбекистон тарихий мероси «Олтин фонди»дан ўрин олган 18 та экспонат намойиш этилди.
Ўз навбатида, 2023 йил октябрь ойида маданият ва туризм вазирининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида «Хитой маданияти кунлари» бўлиб ўтди.
2023 йил 23 сентябрь – 8 октябрь кунлари Ханчжоу шаҳрида ўтказилган XIX Осиё ўйинларида Ўзбекистондан 380 нафардан зиёд атлет спортнинг 39 турида муваффақиятли иштирок этди. Умумжамоа ҳисобида Ўзбекистон 22 олтин, 18 кумуш ва 31 бронза медаллари қўлга киритиб 5-ўринни эгаллади.
Иқтисодий алоқаларнинг кенгайиши Хитойда Ўзбекистонга, унинг тарихи ва анъаналарига бўлган қизиқишнинг ошишига ҳам хизмат қилмоқда. Хусусан, жорий йилда мамлакатимизга 40 мингдан зиёд хитойлик сайёҳ келгани шундан дарак беради.
Бир сўз билан айтганда, бугун Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги шериклик ва ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги поғонага кўтарилди. Хитойнинг инглиз тилида босиладиган нуфузли «Global Times» газетаси ёзганидек, 2023 йил Хитой ва Ўзбекистон муносабатлари тарихида муҳим давр бўлди. Шу нуқтаи назардан, давлатимиз раҳбарининг Хитойга бўлажак давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорликдаги муваффақият ва ютуқларни мустаҳкамлайди, шунингдек, икки мамлакат халқлари фаровонлиги йўлида самарали ҳамкорликнинг кейинги янги истиқболларини очишга хизмат қилади.

Узбекистан-Китай: вековые основы современного успешного сотрудничества
Начало современному этапу узбекско-китайского сотрудничества было положено 2 января 1992 года, когда после обретения независимости Узбекистан установил дипломатические отношения с КНР в качестве полноправного члена международного сообщества.
Исторические корни отношений между двумя государствами уходят вглубь веков и сегодня являются мощной основой для развития плодотворного взаимовыгодного партнерства на современном этапе. Легендарный Шелковый путь, который соединял регионы и способствовал взаимообогащению и культурному обмену, в наши дни обрел новое значение и продолжает служить экономическим и культурно-гуманитарным мостом между странами и народами вдоль своего маршрута.
Сегодня Узбекистан и Китай имеют схожие позиции и подходы по актуальным вопросам международной повестки, обеспечения глобальной безопасности и развития. Китай всесторонне поддерживает независимый путь развития Узбекистана и широкомасштабные реформы, которые осуществляются в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
Две страны также укрепляют тесные связи в рамках ООН, Шанхайской организации сотрудничества, формата «Центральная Азия – Китай» и других многосторонних структур, защищают общие интересы и вносят позитивный вклад в достижение безопасности и прогресса во всем мире. Здесь необходимо также отметить, что Узбекистан и Китай стояли у истоков создания ШОС, всегда оказывали взаимную поддержку в реализации инициатив и предложений, выдвинутых друг другом.
Важную роль в современном развитии двусторонних отношений между Узбекистаном и Китаем играет установившийся доверительный и дружеский диалог между лидерами двух стран.
За последние семь лет Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Председатель КНР Си Цзиньпин неоднократно встречались на многосторонних саммитах, состоялись взаимные государственные, официальные и рабочие визиты глав двух государств, проведен ряд телефонных разговоров.
Мощный импульс развитию двусторонних отношений придали государственный визит Председателя КНР Си Цзиньпина в Узбекистан в сентябре 2022 года, а также государственные визиты в Китай Президента Шавката Мирзиёева в мае 2017-го и 2023 года.
Динамичным и устойчивым характером сотрудничества характеризуется и двустороннее взаимодействие на высоком уровне. Активизировалось межпарламентское сотрудничество. В мае 2017 года создана Межпарламентская группа по сотрудничеству Олий Мажлиса со Всекитайским собранием народных депутатов (ВСНП). Поддерживается плодотворный межпарламентский диалог, налажен взаимный обмен визитами парламентских делегаций.
В рамках правительственных обменов в 2019 году состоялись официальные визиты Премьер-министра Абдуллы Арипова в Китай и Премьера Госсовета КНР Ли Кэцяна в Узбекистан, а также онлайн-встреча глав правительств в июне 2021 года. В августе 2022 года в онлайн-формате проведено 6-е заседание Узбекско-китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству.
В октябре 2023 года Премьер-министр Абдулла Арипов посетил Китай для участия в церемонии закрытия XIX Азиатских игр, в ходе которых встретился с Премьером Госсовета КНР Ли Цяном.
Налажен и успешно действует механизм межмидовских политических консультаций. Всего проведено 17 раундов встреч в данном формате. Эффективный диалог между главами внешнеполитических ведомств поддерживается и в рамках формата «Центральная Азия – Китай».
В ноябре 2023 года в Пекине состоялся первый Стратегический диалог между министрами иностранных дел двух стран. На полях данного мероприятия состоялись бизнес-форум в Гуанчжоу и “круглый стол” с участием представителями бизнеса двух стран в Шанхае.
Сегодня Китай является крупнейшим экономическим и торговым партнером Узбекистана. В январе-ноябре 2023 года объем товарооборота между нашими странами составил 12,2 миллиарда долларов, превысив аналогичный показатель в предыдущем году на 34%.
С 2011 года в рамках Узбекско-китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству стороны обсуждают вопросы развития и перспективы дальнейшего расширения практического взаимодействия.
Китай также является одним из крупнейших инвесторов Узбекистана. Общий объём освоенных китайских инвестиций за 2017-2022 годы составляет почти 11 миллиардов долларов.Прямые китайские инвестиции работают сегодня во многих отраслях экономики нашей страны, в том числе в химической промышленности, нефтегазовой сфере, производстве строительных материалов, фармацевтике, аграрном секторе, легкой промышленности и других. Количество китайских компаний, участвующих в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов в республике, неуклонно растет. На сегодняшний день в Узбекистане действует 2 тысячи 125 предприятий с участием китайских инвестиций. В 2023 году было создано 601 новое предприятие.
Важной сферой двустороннего сотрудничества также является взаимодействие в области сокращения бедности. На этом направлении Узбекистан тесно взаимодействует с Министерством сельского хозяйства и сельских дел КНР. В конце декабря проведено первое заседание подкомитета по вопросам сокращения бедности в рамках Узбекско-китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству.
Посещая Сырдарьинскую область в апреле прошлого года, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что Сырдарья должна стать «регионом передовых инноваций» в промышленности, бизнесе, сельском хозяйстве, образовании и медицине. В этом процессе предложено использовать огромный опыт Китая, который добился беспрецедентного прогресса в промышленности, сельском хозяйстве, образовании и медицине.
В этой связи в июне 2023 года в городе Гулистане состоялся бизнес-форум «Сырдарья–Китай» с участием 250 представителей ведущих китайских компаний, в том числе «Хуавэй», «ТиБиИЭй», «СиСиСевен» и других. По итогам форума было заключено около 30 соглашений на общую сумму 322 миллиона долларов.
Одним из ключевых направлений китайско-узбекского сотрудничества также является транспорт и коммуникации. Оно полностью отвечает интересам Узбекистана по превращению из «страны, не имеющей выхода к морю» в «страну, связанную сушей», а также концепции китайской инициативы «Один пояс, один путь», нацеленной на возрождение экономического пояса Великого шелкового пути.
Так, в рамках данной инициативы в Узбекистане с участием китайских партнеров была построена железнодорожная линия «Ангрен–Пап» с самым длинным туннелем в стране и Центральной Азии в целом. Транспортный коридор «Китай–Кыргызстан–Узбекистан» становится международной артерией, пересекающей горы. Все четыре маршрута газопровода «Центральная Азия – Китай» проходят через Узбекистан, устанавливая ориентир для дружественного сотрудничества между соседними странами.
Роль Великого шелкового пути, который соединял наши регионы на протяжении веков, символизировал мир, сотрудничество и открытость между Востоком и Западом, а также служил взаимному торговому, культурному и научному обмену. С тех пор Узбекистан и Китай продолжают делиться дружбой и богатством своих культур.
Сегодня молодёжь Узбекистана проявляет интерес к изучению китайского языка, а китайцы также изучают узбекский язык. Это способствует обмену знаний и культурным связям. К примеру Институты имени Конфуция, созданные при Ташкентском государственном университете востоковедения и Самаркандском государственном институте иностранных языков, стали ключевыми центрами изучения китайской культуры и языка.
В то же время, в Китае проявляется интерес к изучению узбекского языка, и он успешно преподается в таких учебных заведениях, как Центральный университет национальностей и Пекинский университет иностранных языков, а Шанхайский университет международных исследований, одно из престижных учебных заведений Китая, имеет специализированную кафедру узбекского языка. Этот интерес отражается в растущем числе студентов из Китая, обучающихся в университетах Узбекистана, что способствует обмену знаний и культурным связям между двумя странами.
Общество дружбы «Узбекистан – Китай», созданное в 1998 году,также вносит свой вклад в укрепление дружбы и сотрудничества между узбекским и китайским народами.
18 мая 2022 года в Сиане в рамках первого саммита «Центральная Азия – Китай» состоялся официальный запуск Года культуры и искусства народов Центральной Азии и Китая. В рамках этого года прошел целый ряд культурных мероприятий, концертов и фестивалей, выставок, гастрольных обменов и презентаций узбекской культуры.
Так, в мае 2023 года в «Beijing Opera House» в г. Пекине состоялся концерт оркестра Государственного академического Большого театра имени А. Навои.
В сентябре 2023 года министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков принял участие в 6-м международном ЭКСПО «Шёлковый путь», который прошел в городе Дуньхуан китайской провинции Ганьсу.
А в сентябре 2023 года в музее императорского дворца «Гугун» в Пекине состоялось открытие выставки «Археологическое сотрудничество – «Один пояс, один путь», на котором Узбекистан был представлен 18 экспонатами из «Золотого фонда» исторического наследия страны.
В свою очередь, в октябре 2023 года в рамках визита в Узбекистан министра культуры и туризма КНР проведены «Дни культуры Китая».
Свыше 380 спортсменов из Узбекистана успешно участвовали в 39 видах спорта на XIX Азиатских играх, которые прошли в г. Ханчжоу 23 сентября - 8 октября 2023 года. В медальном зачёте Узбекистан занял 5-е место, завоевав 22 золотых, 18 серебряных и 31 бронзовую медали.
Расширение экономических связей также способствует росту интереса к Узбекистану, его истории и традициям в Китае. Так, в прошлом году нашу страну посетили более 40 тысяч китайских туристов.
Одним словом, сегодня Узбекистан и Китай вышли на качественно новый уровень партнерства и сотрудничества. По оценкам ведущей китайской англоязычной газеты «Global Times», 2023 год стал знаковым годом в истории развития китайско-узбекских отношений. В этой связи предстоящий государственный визит главы нашего государства в Китай позволит укрепить успехи и достижения двустороннего взаимодействия и откроет дальнейшие перспективы плодотворного сотрудничество на благо народов двух стран.