Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev: raqamlar emas, natija zarur
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yilning oxirgi ish kunida parlament palatalari rahbarlari, hukumat aʼzolari, vazirlik va idoralar mutasaddilari bilan uchrashib, yil yakunlarini sarhisob qildi va 2020-yildagi muhim vazifalarni belgilab berdi.
Mamlakatimizda barcha sohalarda dadil islohotlar amalga oshirilmoqda. Iqtisodiyot tarmoqlarini zamon talablari asosida modernizatsiya qilish, hududlarning imkoniyatlarini toʻla yuzaga chiqarib, aholi farovonligini oshirishga qaratilgan huquqiy hujjatlar qabul qilinmoqda. Tashabbus va takliflar qoʻllab-quvvatlanib, moliyaviy, tashkiliy jihatlari hal qilib berilmoqda.
Bunday keng koʻlamli ishlar natijasi har bir jabhada sezilyapti. Ilgari ilojsizdek tuyulgan masalalarga yechim topilmoqda. Eng muhimi, xalqning turmush sharoitlari yaxshilanmoqda, oddiy odamlar davlatdan, hayotdan rozi boʻlyapti.
Yurtimizdagi oʻzgarishlarni jahon hamjamiyati ham tan olmoqda. Xususan, dunyodagi eng nufuzli nashrlardan biri boʻlgan Buyuk Britaniyaning “Ekonomist” jurnali Oʻzbekistonni 2019-yilda eng jadal islohotlarni amalga oshirgan davlat – “Yil mamlakati” deb eʼtirof etdi.
Shuningdek, Jahon bankining 2019-yildagi “Biznes yuritish” reytingida ham Oʻzbekiston eng ilgʻor islohotchi mamlakatlar qatoridan oʻrin oldi.
Bunday muvaffaqiyatlar 2020-yilda ham davomli boʻlishi, yanada yaxshilanishi uchun tarmoqlar va hududlarni rivojlantirish boʻyicha qabul qilingan qarorlarni bajarib, eng yuqori natijalarni taʼminlash lozim.
Davlatimiz rahbari bugun erishilgan natijalar hali marra emasligi, oldimizda aholining turmush sharoitini yanada yaxshilash, mamlakatimizning iqtisodiy qudratini oshirish, imkoniyatlardan kengroq foydalanish uchun 2020-yil sinov yili boʻlishini taʼkidladi.
Yigʻilishda 2019-yilda yoʻl qoʻyilgan xatolardan toʻgʻri xulosa chiqarib, 2020-yilga belgilangan chora-tadbirlarni amalga oshirish, masʼul ijrochilar va muddatlarni belgilab olish zarurligi taʼkidlandi. Shuningdek, bevosita joylarga borib, ularning ijrosini tashkil qilish va doimiy nazoratni taʼminlash kerakligi aytib oʻtildi.
Vazirlar Mahkamasi ijro hokimiyati faoliyatini samarali tashkil etib, har bir vazirlik, davlat qoʻmitasi va boshqa idoralarning 2020-yil har choragi uchun faoliyat samaradorligi koʻrsatkichlarini ishlab chiqib, ijrosini qatʼiy nazoratga olishi zarurligi qayd etildi.
Kelgusi yilda davlat korxonalarini samarali boshqarish va iqtisodiyotda davlat ulushini kamaytirish boʻyicha jiddiy oʻzgarishlar qilish zarurligi taʼkidlandi.
Investitsiya dasturidagi infratuzilma obyektlarini qurish va ishga tushirish boʻyicha yangi tizim joriy etish, transport, ayniqsa, temir yoʻl va aviatsiya sohasida boshlangan islohotlarni jadallashtirish vazifasi qoʻyildi.
Qurilish-pudrat va loyiha bozorini tartibga solish, bu bozorda erkin raqobat muhitini va zamonaviy shaharsozlik meʼyorlarini joriy etish, qurilishni arzonlashtirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Shu bilan birga, ichimlik suvi, issiqlik taʼminoti sohasidagi dolzarb vazifalarni amalga oshirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Makroiqtisodiy barqarorlikni taʼminlash, inflyatsiyani pasaytirish, narx-navoni shakllantirishni toʻliq bozor munosabatlariga oʻtkazish, erkin raqobat muhitini shakllantirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shuningdek, isteʼmol tovarlarni, ayniqsa, oziq ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni kengaytirish va xarajatlarni kamaytirish orqali narx-navoning keskin oshishiga yoʻl qoʻymaslik kerak.
Bank tizimidagi islohotlarni davom ettirish, qulay va sifatli bank xizmatlarini kengaytirish ham muhimligi taʼkidlandi.
Xalqimizda tadbirkorlik tashabbuslarini oshirish, boqimandalik kayfiyatidan xalos etish masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Mamlakatimizda qulay biznes muhitini yaratish, jumladan, soliq maʼmurchiligini yanada takomillashtirish, axborot texnologiyalarini keng qoʻllash va inson omilini maksimal qisqartirish zarurligi taʼkidlandi.
Tashqi savdo va investitsiya borasidagi ishlarni samarali tashkil etishga alohida eʼtibor qaratildi. Jumladan, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar va xorijiy kreditlarni samarali ishlatish, ularni aniq natija beradigan loyihalarga yoʻnaltirish, investorlar bilan manzilli ishlashni yangi bosqichga olib chiqish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Shuningdek, xorijiy tashriflar chogʻida erishilgan kelishuvlar va loyihalarni amalga oshirish yuzasidan tizimli ishlarni tashkil etib, aniq natijalarni taʼminlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Iqtisodiyotimizning eksport salohiyatini oshirish, eksportning tarkibi va geografiyasini diversifikatsiya qilish, yangi bozorlarga chiqish uchun tashqi savdoni tubdan takomillashtirish talab etiladi. Bojxona, standart, karantin kabi sohalarni isloh qilib, ularni tadbirkorga koʻmakchiga aylantirishni taqozo etadi.
Yigʻilishda taʼlim, sogʻliqni saqlash, turizm va boshqa ijtimoiy sohalardagi islohotlarni izchil davom ettirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.
Kelgusi yilda turistlar oqimini 7,5 millionga yetkazish va xizmatlar eksportini 1,5 milliard dollardan oshirish bu sohadagi eng ustuvor vazifaligi koʻrsatib oʻtildi.
Yoshlarni, ayniqsa, qizlarni oilaviy hayotga tayyorlashga eʼtiborni kuchaytirish zarurligi qayd etildi. Prezidentimiz taʼkidlaganidek, oila oldidagi masʼuliyatni anglash, psixologik tayyorgarlik va oiladagi munosabatlarni toʻgʻri oʻrnatish, oilada sogʻlom muhitni yarata olish zarur.
Agrosanoat majmuiga kiruvchi tarmoq va soha rahbarlari uchun Qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan strategiyasi ijrosini taʼminlash kelgusi yil uchun eng ustuvor vazifa boʻlib qoladi. Bunda, paxta, gʻalla, sholi klasterlariga kerakli sharoitlar yaratish, yangi tizimda yuzaga keladigan muammolarni muntazam tahlil qilib, ularni bartaraf qilish lozimligi koʻrsatib oʻtildi.
Shuningdek, yigʻilishda neft-gaz, kimyo tarmoqlari, energetikani rivojlantirish, ushbu sohalarga xususiy sektor va investitsiyalarni faol jalb qilish, xomashyo qazib olishni koʻpaytirish boʻyicha zarur topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda belgilangan topshiriqlarni toʻliq va sifatli amalga oshirish uchun barcha rahbarlar oʻz tizimida pastga tushib, xodimlar va resurslarni maksimal darajada safarbar qilishi shartligi koʻrsatib oʻtildi.
Prezidentimiz tomonidan qoʻtarilgan masalalar yuzasidan Oliy Majlis Senati Raisi va Qonunchilik palatasi Spikeri, Bosh vazir va hukumat aʼzolari, davlat va jamoat tashkilotlari rahbarlari yigʻilishda soʻzga chiqib, berilgan topshiriqlarni sifatli bajarish boʻyicha sohalarda tizimli ishlarni yoʻlga qoʻyishlarini taʼkidladilar.

Президент Шавкат Мирзиёев: важны не цифры, а результат
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в последний рабочий день 2019 года провел встречу с руководителями палат парламента, членами правительства, главами министерств и ведомств, на которой подвел итоги уходящего года и определил важные задачи на 2020 год.
Во всех сферах жизни нашей страны реализуются уверенные реформы. Принимаются важные правовые акты, нацеленные на модернизацию отраслей экономики, полное задействование потенциала регионов, повышение благосостояния населения. В этом процессе учитываются инициативы и предложения общественности, решаются финансовые и организационные вопросы.
Результаты этой всеобъемлющей работы чувствуются во всех сферах. Решение находят даже казавшиеся на первый взгляд невозможные вопросы. Самое важное, улучшаются условия жизни народа, растет довольство государством и жизнью.
Преобразования, происходящие в Узбекистане, высоко оцениваются и международным сообществом. В частности, один из авторитетных изданий – британский журнал “Экономист” назвал Узбекистан “Страной года” за наиболее динамичные реформы в 2019 году.
Вместе с тем Узбекистан вошел в число лучших стран-реформаторов в рейтинге Всемирного банка “Ведение бизнеса” за 2019 год.
Необходимо сделать так, чтобы эти успехи продолжились и в 2020 году, для чего следует обеспечить исполнение принятых решений по развитию отраслей и регионов, достичь еще более высоких результатов.
Глава государства отметил, что достигнутые до этого результаты не являются пределом, предстоит многое сделать для дальнейшего улучшения жизни населения, приумножения экономической мощи страны, более широкого использования имеющихся возможностей, в связи с чем 2020 год станет испытанием.
На совещании указано на необходимость извлечения правильных уроков из допущенных в 2019 году ошибок, качественного выполнения намеченных на 2020 год мер, конкретного определения ответственных исполнителей и сроков. Отмечено также, что следует заниматься организацией исполнения задач с выездом на места и обеспечить постоянный контроль.
Подчеркнуто, что Кабинет Министров должен эффективно организовать деятельность исполнительной власти, разработать показатели эффективности работы министерств, государственных комитетов и других ведомств по каждому кварталу 2020 года, а также взять их исполнение под строгий контроль.
Указано на необходимость осуществления серьезных изменений в эффективном управлении государственными предприятиями и сокращении участия государства в экономике в следующем году.
Поставлена задача внедрить новую систему строительства и запуска инфраструктурных объектов в рамках инвестиционной программы, ускорить начатые реформы в сфере транспорта, особенно железнодорожного и воздушного.
Даны поручения по упорядочиванию рынка строительно-подрядных работ и услуг проектирования, созданию свободной конкуренции и внедрению современных градостроительных норм, удешевлению строительства. Указано на необходимость выполнения актуальных задач в сфере питьевого и теплового снабжения.
Даны указания по обеспечению макроэкономической стабильности, снижению инфляции, переводу ценообразования полностью на рыночные механизмы, формированию свободной конкурентной среды.
Вместе с тем необходимо не допустить резкого роста цен за счет расширения производства потребительских товаров, особенно продуктов питания, путем снижения затрат.
Подчеркнута важность продолжения реформ в банковской системе, расширения удобных и качественных банковских услуг.
Отдельное внимание уделено повышению предпринимательской активности населения, искоренению настроения иждивенчества. Отмечена необходимость создания благоприятной бизнес-среды, в частности дальнейшего совершенствования налогового администрирования, широкого применения информационных технологий и максимального сокращения человеческого фактора.
Глава государства указал на необходимость скорейшей организации системных мероприятий по подробному разъяснению налогоплательщикам норм нового Налогового кодекса.
Особое внимание уделено эффективной организации работы в сфере внешней торговли и инвестиций. Поручено эффективно использовать прямые инвестиции и иностранные кредиты, направлять их на проекты с конкретным результатом, вывести адресную работу с инвесторами на новый уровень.
Вместе с тем указано на необходимость организации системной работы по реализации достигнутых в ходе зарубежных визитов договоренностей и проектов, обеспечить конкретный результат.
Предстоит повысить экспортный потенциал экономики, расширить номенклатуру и диверсифицировать географию экспорта, коренным образом усовершенствовать внешнеторговую деятельность для выхода на новые рынки. Требуется реформировать сферы таможни, стандартизации, карантина и другие, превратить их в помощников предпринимателей.
На совещании определены конкретные задачи по поступательному продолжению реформ в образовании, здравоохранении, туризме и других социальных сферах.
Самой приоритетной задачей в сфере туризма указано доведение туристического потока в следующем году до 7,5 миллиона человек, а объема экспорта туристических услуг – до более чем 1,5 миллиарда долларов.
Отмечена необходимость усиления внимания подготовки молодежи, особенно девушек, к семейной жизни. Как отметил Президент, необходимо формировать чувство ответственности за семью, правильно вести психологическую подготовку к семейным отношениям, создавать здоровую обстановку в семьях.
Для руководителей отраслей и сфер агропромышленного комплекса самой приоритетной задачей будет обеспечение исполнения Стратегии по развитию сельского хозяйства на 2020-2030 годы. При этом следует создать необходимые условия для хлопководческих, зерноводческих, рисовых кластеров, постоянно анализировать и устранять потенциальные проблемы в новой системе.
Также, даны необходимые поручения по развитию нефтегазовой, химической, энергетической отраслей, активному привлечению частного сектора и инвестиций, увеличению добычи сырья.
Для полного и качественного выполнения определенных задач все руководители должны “спуститься” до нижних звеньев своей системы и обязаны максимально мобилизовать коллектив и ресурсы, указано на совещании.
По рассмотренным Президентом вопросам выступили Председатель Сената и Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса, Премьер-министр и члены правительства, руководители государственных и общественных организаций, которые отметили, что наладят системную работу для качественного выполнения данных поручений.