YXHT DIIHB missiyasi O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan parlament saylovlarining kuzatuvlari natijalari to‘g‘risida dastlabki hisobotini e’lon qildi.
2019-yil 23-dekabr YXHT rasmiy veb-sahifasida YXHT DIIHB missiyasining joriy yilning
25-noyabridan 25-dekabrigacha O‘zbekiston Respublikasi parlament saylovlarining kuzatuvlari natijalari to‘g‘risida e’lon qilingan dastlabki hisoboti e’lon qilindi.
Hisobotda ta’kidlanishicha, “saylovlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev tashabbusi bilan 2017-yildan O‘zbekistonning iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy sohalarida o‘zgarishlarni bosqichma-bosqich amalga oshirishga qaratilgan keng qamrovli islohotlari doirasida o‘tkazildi”. Shu bilan birga, “Yangi O‘zbekiston – yangi saylovlar” shiori ostida Oliy Majlisga o‘tkazilgan saylovlar modernizatsiya va demokratlashtirish jarayonidagi muhim bosqich bo‘lib, davlat rahbarining ta’rifiga ko‘ra – ortga qaytarib bo‘lmaydigan xarakterga ega ekanligi alohida qayd etilgan.
YXHT yangi qabul qilingan Saylov kodeksida ilgari YXHT DIIHB tomonidan berilgan tavsiyalar mavjud bo‘lib, ushbu tavsiyalar saylovlarning huquqiy asoslarini xalqaro standartlar va YXHT majburiyatlariga yaqinlashtirganini tan oladi.
“Markaziy saylov komissiyaning parlament saylovlarini namunaviy tarzda o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirgan sezilarli darajadagi sa’y-harakatlariga” ijobiy baho berildi. Hisobotda Markaziy saylov komissiyaning saylovlarni o‘z vaqtida va belgilangan tartibda o‘tkazishga amal qilganligi aytiladi. Saylovchilarning xabardorligini va saylov komissiyasi vakillarining savodxonligini oshirish, nogiron shaxslarga kerakli sharoitlarni yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilganligi e’tirof etildi. Jazoni o‘tash muassasalarida ozodlikdan mahrum qilingan, o‘ta og‘ir bo‘lmagan jinoyat sodir etganlikda ayblangan shaxslarga ovoz berish huquqining taqdim etilganligi alohida ta’kidlab o‘tildi.
Ko‘p marotaba ovoz berishni bartaraf etuvchi va teng ovoz berish huquqini kafolatlovchi saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati tatbiq etilganligiga “ulkan yutuq” sifatida baho berildi.
1999-yildan buyon ilk marotaba DIIHB hisobotida saylovlarning yuqori ochiqlik va shaffolikda o‘tgani qayd etilmoqda. Saylov kampaniyasi hukumatning so‘z va fikr erkinligiga nisbatan oshib borayotgan hurmat sharoitida o‘tganligi ta’kidlandi. YXHT ekspertlarining fikriga ko‘ra bu “OAVga saylov jarayonlarini keng yoritish imkonini berdi”. Bundan tashqari, amalga oshirilgan islohotlar fuqarolar va siyosiy partiyalar uchun siyosiy takliflar va hukumatga nisbatan tanqid bilan chiqish imkonini berganligi YXHT tomonidan yuqori baholandi.
Hisobotda eng muhim yangilik sifatida jonli efirda debatlarning tez-tez o‘tkazilganligi ta’kidlangan. Mustaqil sharhning muhim manbai sifatida ko‘riladigan blogerlarning ta’siri ortib borayotganligi ko‘rsatib o‘tilgan. YXHT kuzatuvchilari milliy ozchilikning huquqlari buzilishi holatlari kuzatilmaganligi ta’kidlagan.
Birinchi marta “Saylov kodeksi saylov qonunchiligining buzilishiga javoban huquqiy vositalarni va partiyalarning saylov oldi tashviqoti doirasida moliyaviy resurslar sarflanganligi to‘g‘risidagi hisobotlarni bir oy ichida o‘z veb-saytlarida va OAVda e’lon qilish majburiyatini ta’minlaydigan oqilona qonunchilik bazasini yaratganligi” e’tirof etilgan.
Alohida qayd etilishicha, saylovda 820 dan ortiq xalqaro kuzatuvchilar va 135 nafar chet ellik jurnalistlar ishtirok etgan va ular uchun saylov jarayonining barcha jabhalariga teng va to‘siqsiz kirish imkoniyati yaratilgan.
YXHT hujjatida davlat va jamoat boshqaruv tizimidagi, saylov amaliyotidagi bir qator ijobiy o‘zgarishlar ham qayd etilgan.
Shu bilan birga, YXHT Missiyasining hisobotida saylov qonunchiligi va saylov amaliyotini takomillashtirishga qaratilgan qator tavsiyalar mavjud.
Tuhmat qilish, “fuqarolarning qadr-qimmatini kamsitish” va “yolg‘on ma’lumot” tarqatish uchun jinoiy jazolarni bekor qilish taklif etiladi. Bu Missiyaning fikricha, jurnalistlar faoliyatini va fikr erkinligi huquqini sezilarli darajada cheklaydi. Shu munosabat bilan, YXHT/DIIHB O‘zbekiston Prezidentning tuhmat va haqoratlar endi qamoq jazosi bilan jazolanmasligi uchun qonunlarga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligiga topshiriq berganligini olqishlaydi.
Bundan tashqari, YXHT/DIIHB Missiyasi ta’kidlashicha, deputatlikka nomzodlarga saylov kunidan kamida besh yil davomida mamlakatda bo‘lish talablarini belgilash eng yaxshi saylov amaliyotiga mos kelmaydi. Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan shaxslarga saylovda ovoz berish huquqini berish, shuningdek fuqarolarga mustaqil nomzod sifatida ishtirok etish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklif etiladi.
YXHT Missiyasining fikriga ko‘ra, hozirgi vaqtda ayollar mamlakat jamoat va siyosiy hayotida yetarli darajada faol qatnashmayapti. Shu bilan birga, DIIHB Missiyasi Markaziy saylov komissiyasida ayollar soni 3 tadan 7 tagacha, saylov organlarida esa 49%ga oshganini ta’kidlab o‘tdi. Nomzod sifatida ko‘rsatilgan ayollar soni 41 foizdan oshganligi ham alohida ta’kidlab o‘tildi.
DIIHB Missiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 22 iyundagi Oliy Majlis Senatining yalpi majlisidagi nutqida ayollarning mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotidagi o‘rni va rolini yanada kuchaytirish muhimligi to‘g‘risidagi fikrini keltirib o‘tdi.
Qolaversa, Missiya, ovoz berish kuni saylov uchastkalarida guruh-guruh bo‘lib ovoz berish holatlari, saylovchilarni ro‘yxatga olish va ovozlarni sanab chiqish jarayonida kuzatilgan huquqbuzarliklar va yakuniy protokollarni to‘ldirishda qiyinchiliklar kuzatilganini qayd etdi. Ta’kidlash joizki, saylov kuni Markaziy saylov komissiyasi O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan birgalikda saylov qonunchiligi buzilish holatlari uchraganini tan oldi va ushbu holat yuzasidan hozirgi vaqtda tegishli tekshiruvlar o‘tkazilmoqda.
Xulosada Missiya Markaziy saylov komissiyasi va Tashqi ishlar vazirligiga saylov jarayoni kuzatish uchun taklif etilgani uchun tashakkurnoma bildirgan.
O‘zbekiston Markaziy saylov komissiyasidan ma’lum qilishlaricha, O‘zbekistonda bo‘lib o‘tgan saylovlarda birinchi marotaba YXHT tashkilotiga a’zo bo‘lgan 37 davlatdan 316 kengaytirilgan kuzatuvchilar delegatsiyasi, shu jumladan, YXHT/DIIH byurosidan – 271 va YXHT Parlament Assambleyasidan 45 nafar kuzatuvchi qatnashdi.
Shuningdek, oldingi hisobotlardan farqli o‘laroq, ushbu hisobotda YXHT Parlament assambleyasi delegatsiyasining kuzatuv natijalari ham hisobga olingan.

Миссия БДИПЧ ОБСЕ опубликовала Заявление о предварительных результатах и выводах наблюдения за парламентскими выборами в Узбекистане.
23 декабря 2019 года Миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) опубликовала на официальном веб-сайте ОБСЕ Заявление о предварительных результатах и выводах по итогам наблюдения в период с 25 ноября по 23 декабря текущего года за парламентскими выборами в Узбекистане.
В документе подчеркивается, что выборы были проведены в контексте всеобъемлющих реформ, инициированных Президентом Шавкатом Мирзиёевым в 2017 году и нацеленных на поэтапную трансформацию экономической, общественной и политической жизни Узбекистана. При этом отдельно указывается, что выборы в Олий Мажлис, состоявшиеся под лозунгом «Новый Узбекистан – новые выборы», являются важной вехой процесса модернизации и демократизации. Трансформация экономической, социальной и политической жизни носит, по определению главы Узбекистана, необратимый характер.
ОБСЕ признает, что недавно принятый Избирательный кодекс вобрал в себя ряд ранее представленных БДИПЧ ОБСЕ рекомендаций, что приближает нормативно-правовую базу выборов к обязательствам Узбекистана в рамках ОБСЕ и международным стандартам.
Положительная оценка дается значительным усилиям Центральной избирательной комиссии с целью провести парламентские выборы наилучшим образом. Констатируется соблюдение ЦИК порядка проведения выборов. Отмечается масштабная работа по повышению осведомленности избирателей, обучению членов избирательных комиссий, созданию условий для лиц с инвалидностью. Приветствуется предоставление права голоса лицам, отбывающим наказания за менее тяжкие преступления.
В качестве значительного достижения оценивается внедрение Единого электронного списка избирателей, призванного исключить многократные голосования и гарантировать принцип равенства голосов.
Впервые с 1999 года в отчете БДИПЧ отмечается возросшая открытость и прозрачность выборов. Подчеркивается, что избирательная кампания прошла в условиях, характеризующихся возросшим уважением властей к свободе слова и выражения мнения. Это, по оценкам экспертов ОБСЕ, позволило СМИ широко освещать выборы. Более того, ОБСЕ высоко оценивает то, что реформы предоставили больше пространства для граждан и политических партий открыто выступать с политическими предложениями и критиковать власти.
Важной новеллой, говорится в документе, стало проведение дебатов, большая часть из которых транслировалась в прямом эфире. У СМИ было больше возможностей освещать выборы. Указывается на растущее влияние блогеров, которые рассматриваются как наиболее важный источник независимых комментариев. Отмечается, что наблюдатели ОБСЕ не зафиксировали фактов ущемления прав национальных меньшинств.
Впервые также признается, что Избирательный кодекс устанавливает разумные правовые рамки, обеспечивающие юридические средства реагирования на нарушения выборного законодательства и обязательство партий опубликовывать в течение месяца на своем веб-сайте и в СМИ отчеты о расходовании финансовых средств в рамках избирательной кампании.
Подчеркивается, что более 820 международных наблюдателей и 135 иностранных журналистов были аккредитованы на выборы, для которых был создан равный и беспрепятственный доступ ко всем аспектам избирательного процесса.
В документе ОБСЕ перечисляется и ряд других положительных преобразований в системе государственного и общественного управления, избирательной практике.
Вместе с тем в отчете миссии БДИПЧ ОБСЕ содержится ряд рекомендаций, направленных на продолжение совершенствования выборного законодательства и избирательной практики.
Предлагается исключить уголовное наказание за клевету, оскорбление достоинства граждан, распространение ложной информации. Это, по мнению миссии, значительно ограничивает деятельность журналистов и право на свободу мысли. В этой связи БДИПЧ ОБСЕ приветствует, что Президент Узбекистана поручил Агентству информации и массовых коммуникаций внести изменения в законы, чтобы вывести клевету и оскорбление из ряда правонарушений, наказываемых лишением свободы.
Кроме того, Миссия БДИПЧ ОБСЕ отмечает, что установление для кандидатов в депутаты требования о постоянном проживании в стране не менее пяти лет до дня голосования не соответствует лучшей избирательной практике. Также предлагается рассмотреть возможность предоставления лицам, признанным судом недееспособными, права голосовать на выборах, а гражданам – выдвигаться в депутаты в качестве независимых кандидатов.
Миссия БДИПЧ ОБСЕ также считает, что в настоящее время женщины не представлены в достаточном количестве в общественной и политической жизни. В то же время БДИПЧ признает, что количество женщин в ЦИК выросло с 3 до 7, а в избирательных органах – до 49 процентов. Приветствуется, что количество женщин, выдвинутых в качестве кандидатов, превысило 41 процент.
Миссия БДИПЧ приводит слова Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на пленарной сессии Сената Олий Мажлиса 22 июня 2019 года о важности дальнейшего усиления роли и места женщин в общественно-политической жизни страны.
Также миссия отмечает, что в день голосования на избирательных участках наблюдались случаи группового голосования, нарушения при регистрации избирателей и подсчете голосов, трудности при заполнении итоговых протоколов. Следует отметить, что Центральная избирательная комиссия совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан признали ряд фактов нарушения избирательного законодательства в день выборов и в настоящее время проводят соответствующие расследования.
В заключение выражается благодарность Центральной избирательной комиссии и Министерству иностранных дел за приглашение наблюдать за выборами в Олий Мажлис Республики Узбекистан.
Напоминаем, что впервые на выборах в Узбекистане участвовала расширенная делегация ОБСЕ в составе 316 наблюдателей из 37 стран-участниц организации, в том числе 271 – от БДИПЧ ОБСЕ и 45 – от Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
В отличие от предыдущих отчетов в нынешнем учтены также итоги наблюдения делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ.