YXHT DIIHB missiyasi rahbari bilan uchrashuv
2019-yilning 26-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosining (DIIHB) Saylovlarni kuzatish boʻyicha missiyasi rahbari Kayetana de Zulueta Outramni qabul qildi.
Kayetana de Zulueta Outram O‘zbekiston tomonining saylovga taklif qilgani va Missiya xodimlarini har qaysi hududda, har qaysi saylov uchastkasida iliq qabul qilishgani uchun minnatdorchilik izhor etdi.
O‘zbekistondagi parlament saylovida birinchi bor YXHT delegatsiyasi kengaytirilgan shaklda ishtirok etdi va u tashkilotning 37 ta ishtirokchi davlatlaridan kelgan 316 nafar kuzatuvchidan, jumladan 271 nafar DIIHB va 45 nafar YXHT Parlament assambleyasi vakillaridan tarkib topdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekistondagi parlament saylovini kuzatishning dastlabki natijalari va xulosalari to‘g‘risidagi DIIHB missiyasining 23-dekabrdagi Bayonotiga alohida e’tibro qaratildi. Katta hajmli hujjatda saylov kampaniyasi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar ruhida o‘tgani qayd etiladi.
Suhbatda saylov qonunchiligini takomillashtirish borasidagi birgalikdagi ishlarning ijobiy natijalari e’tirof etildi va tomonlarning O‘zbekistondagi demokratik jarayonlarni rivojlantirish yuzasidan kelgusida ham hamkorlik qilishga tayyorligi tasdiqlandi.

Meeting with the Head of ODIHR Election Assessment Mission
On 26 December 2019, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Head of ODIHR Election Assessment Mission of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Cayetana de Zulueta Owtram.
Cayetana de Zulueta Owtram expressed her gratitude for the invitation to the elections and warm welcome that the mission staff felt in every region, at every polling station.
It was noted that for the first time in Uzbekistan, the OSCE delegation to the parliamentary elections was represented in an expanded format and included 316 observers from 37 member states of the organization, including 271 from the ODIHR and 45 from the OSCE Parliamentary Assembly.
Special attention was paid to the statement of the ODIHR Mission released on December 23 on the preliminary results and conclusions of the observation of the parliamentary elections in Uzbekistan. In the document, it is noted that the election campaign was held in line with large-scale reforms carried out by President Shavkat Mirziyoyev.
The parties noted the positive results of joint activities on improving the electoral legislation and confirmed their readiness for further cooperation aimed at development of the democratic process in Uzbekistan.