Oʻzbekiston harbiylari AQSHda oʻtkazilgan “Eng yaxshi jangchi” tanlovida gʻolib boʻldi
Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari AQSH harbiy xizmatchilari (Missisipi, AQSH) oʻrtasida har yili anʼanaviy oʻtkaziladigan “Eng yaxshi jangchi” harbiy tanlovida ishtirok etib, oʻz toifalarida 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi.
Bu haqda Mudofaa vazirligi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar departamenti OʻzAga maʼlum qildi.
Musobaqada Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi vakillari serjant Sardor Mamarasulov va kichik serjant Muhriddin Ochilov birinchi marta ishtirok etdi. Ular Missisipi Milliy gvardiyasining turli boʻlinmalaridan qatnashgan 14 nafar serjant bilan bahslashib, bilim va mahoratlarini namoyish etishdi.
Musobaqa Missisipi shtati Milliy gvardiyasi tashkil etilganligining 338-yilligi munosabati bilan oʻtkazildi.
Tanlovning birinchi kunida ishtirokchilar 9 elementdan iborat toʻsiq chiziqlarini bosib oʻtishdi. Birinchi bosqich natijalariga koʻra, eng yaxshi vaqtni Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi vakillari koʻrsatdilar (M. Ochilov – 8 daqiqa 35 soniya, S. Mamarasulov – 10 daqiqa 8 soniya) va musobaqalar jadvalini boshqarib turishdi.
Keyingi bosqichda Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari jismoniy tayyorgarlik boʻyicha sinov imtihonlarini topshirdilar. Unda yerga tayangan holatda mashq bajarish, press, 3,2 kilometrga yugurish, 110 kilogramm ogʻirlikdagi shtangani turgan holatda koʻtarish, 5 kilogramm ogʻirlikdagi toʻpni uloqtirish, turnikda tortilish, qisqa masofaga yugurish (25 metr) kabilar boʻyicha oʻz jismoniy qobiliyatlarini namoyish qilishdi.
Navbatdagi bosqichda Oʻzbekiston Mudofaa vazirligining kichik mutaxassislari Amerika armiyasi qurollari – “Beretta” toʻpponchasi, M-4 avtomati, M-240 qoʻl pulemyoti, M-249 ogʻir avtomati va avtomatik minomyotlarini qismlarga ajratib-yigʻish shartini ham muvaffaqiyatli bajarishdi. Bundan tashqari oʻzbek harbiylari zamonaviy manekenlardan foydalangan holda, jarohatlar va shikastlanishlarda birinchi tibbiy yordam koʻrsatish boʻyicha ham sinovlardan muvaffaqiyatli oʻtishdi.
20 kilometrga marsh yurish va turli xil qurollardan nishonlarga otish, shuningdek, qoʻl granatalarini uloqtirish shartlarida ham harbiy xizmatchilarimiz yuqori jangovar tayyorgarlik va kasbiy mahoratga ega ekanliklarini yana bir bor namoyish etdilar.
Musobaqaning soʻnggi kunida harbiy xizmatchilar harbiy topografiya boʻyicha bilim va koʻnikmalarini sinovdan oʻtkazdi. Bu shartda ular mashqlarni tunda, notanish va oʻrmonli joyda amalga oshirishdi. Ishtirokchilar 4 soat ichida 5 ta nuqtani topishlari kerak edi. Ushbu nuqtalar orasidagi masofa 2,5 kilometrgacha edi, bu harbiylardan nafaqat hisob-kitoblarning aniqligini, balki bir nuqtadan boshqasiga oʻtish tezligini ham talab qilardi. Barcha qiyinchiliklarga qaramay, Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi vakillari ushbu vazifani ham muvaffaqiyatli bajarib, talab etilgan normativlarni aʼlo bahoga topshirishdi va yana birinchilardan boʻlib marraga yetib kelishdi.
Yakuniy natijalarga koʻra, “Eng yaxshi jangchi” musobaqasida Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi vakillari – katta serjant Sardor Mamarasulov va kichik serjant Muhriddin Ochilov oʻz toifalarida 1-oʻrinni egalladilar. Vakillarimizga tantanali ravishda medal va esdalik sovgʻalari topshirildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilari AQSHda boʻlib oʻtgan ushbu musobaqada ilk bor ishtirok etishdi va xizmat safarlari davomida bir kun ichida 7 ta chet el oʻqotar qurollarini oʻzlashtirish, AQSH harbiy topografiyasi boʻyicha qisqa kursni oʻtash, NATO standartlariga mos jihozlangan ekipirovkalarni tayyorlash va jismoniy tayyorgarlikning yangi normativlarini oʻrganishga erishishdi.
Ushbu gʻalaba yana bir bor Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari harbiy xizmatchilari malakali, mukammal jismoniy tayyorgarlikka ega va har qanday sharoitda, har qanday raqiblar bilan raqobatlasha olishga qodirligini isbotladi.

Военнослужащие войск Министерства обороны Республики Узбекистан стали победителями конкурса «Лучший воин», проведенного в США
Военнослужащие Министерства обороны Республики Узбекистан приняли участие в ежегодно проводимом военном конкурсе «Лучший воин» среди военнослужащих США (Миссисипи, США) и заняли первое место в своих категориях.
Представители Министерства обороны Республики Узбекистан сержант Сардор Мамарасулов и младший сержант Мухриддин Очилов впервые приняли участие в данном соревновании и соревнуясь с 14 сержантами из различных подразделений Национальной гвардии Миссисипи, продемонстрировали свои высокие знания, навыки и мастерство.
Конкурс проводился в честь 338-й годовщины образования Национальной гвардии Миссисипи.
В первый день соревнований участники прошли полосу препятствий, которая состоит из 9 элементов. По итогам первого тура лучшее время показали представители Министерства обороны Республики Узбекистан (М. Очилов – 8 минут 35 секунд, С. Мамарасулов – 10 минут и 8 секунд) и возглавили таблицу соревнований.
В следующем туре военнослужащие Министерства обороны Узбекистана сдали зачёты по физической подготовке, которое включало в себя такие упражнения как отжимание, пресс, бег на 3,2 км, подъем штанги стоя весом 110 кг, бросок через себя мяча весом 5 кг, подтягивание на перекладине, бег на короткую дистанцию (25 м).
Во второй половине дня младшие специалисты МО РУ успешно провели разборку-сборку американского стрелкового оружия: пистолета «Беретта», автомата М-4, ручного пулемета М-240, крупнокалиберного пулемета М-249 и автоматического миномета.
Кроме того, узбекские военнослужащие успешно сдали зачеты по оказанию первой медицинской помощи при ранениях и травмах с использованием современных манекенов.
В состязании марш-бросок на 20 км и стрельба из различного стрелкового оружия, а также метание ручных гранат военнослужащие МО РУ вновь продемонстрировали высокую боевую выучку и профессионализм.
В последний день соревнований военнослужащие продемонстрировали свои знания и навыки по военной топографии. Данный конкурс проведен в ночных условиях в незнакомой и лесистой местности. Участникам необходимо было найти 5 точек (контрольных пунктов) в течение 4 часов. Расстояние между этими пунктами достигало до 2,5 км, что требовало от соревнующих не только точности в расчетах, но и быстроты в перемещении с одной точки в другую.
Несмотря на все трудности, представители Минобороны Узбекистана отлично справились с заданием, успешно выполнили требуемые нормативы и в очередной раз пришли первыми.
По итогам конкурса представители Министерства обороны Узбекистана – старший сержант Сардор Мамарасулов и младший сержант Мухриддин Очилов в своей категории заняли первое место. Представителям нашей страны в торжественной обстановке были вручены медали и памятные сувениры.
Следует отметить, что военнослужащие Министерства обороны Республики Узбекистан, впервые участвовав в турнире, проведенном в США, за короткое время командировки освоили 7 иностранных стрелковых оружий, прошли краткий курс по военной топографии США, подготовили экипировку, соответствующую стандартам НАТО, изучили новые нормативы по физической подготовке.
Данный успех еще раз доказывает, что военнослужащие ВС Узбекистана имеют профессиональную подготовку, хорошую закалку, отличную физическую подготовку и способность к соперничеству в любых условиях.