Italiya TIV rahbari bilan uchrashuv
2019-yilning 13-dekabr kuni Rim shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Italiya Respublikasi Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri Luiji Di Mayo bilan uchrashdi.
Vazirlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Suhbat chog‘ida an’anaviy do‘stlik aloqalarini kengaytirish, “O‘zbeksiton – Yevroittifoq” shaklidagi va ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi sherikchilikni mustahkamlash borasida o‘zaro qiziqish mavjudligi ta’kidlandi.
13-dekabrda Rim shahrida ochilayotgan “Italiya – Markaziy Osiyo: o‘zaro anglashuv, hamkorlik va sherikchilikni mustahkamlash” birinchi forumining mavzusi o‘z vaqtida ko‘tarilganligi va tadbirning barcha ishtirokchilari manfaatlariga to‘g‘ri kelishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston tomoni Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish va mamlakat iqtisodiyotini qayta tiklash jarayonida Italiyaning ishtirok etayotganini qo‘llab-quvvatladi.
Turizm va fan-ta’lim sohalaridagi hamkorlikda kuzatilayotgan ijobiy dinamika mamnuniyat bilan qayd etildi. Shu jihatdan Toshkent shahrida Turin politexnika universiteti filialining muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatayotgani, Yevroittifoqning “Erasmus+” loyihalari doirasidagi hamkorlik, Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi hamda Milan politexnika universiteti qoshidagi Biznes oliy maktabi o‘rtasida menejment va loyihalarni boshqarish sohalarida kadrlar tayyorlash bo‘yicha samarali aloqalar aytib o‘tildi.

Meeting with Italian Foreign Minister
December 13, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic Luigi Di Maio, in Rome.
The ministers discussed the status and prospects of further development of cooperation in political, trade, economic, investment, cultural and humanitarian fields.
Mutual interest was noted in building up traditionally friendly ties and strengthening partnership in both Uzbekistan – EU format and multilateral structures.
It was noted that the theme of the first forum, which opens on December 13 in Rome, “Italy – Central Asia: Strengthening mutual understanding, cooperation and partnership”, is timely and meets the interests of all its participants.
The Uzbek side welcomed the participation of Italy in the process of stabilization and economic recovery of Afghanistan.
The parties noted with satisfaction the positive dynamics of cooperation in tourism and scientific-educational fields. In this regard, the successful work of Turin Polytechnic University in Tashkent, interaction within the framework of the European Union’s “Erasmus+” projects, effective relations between the Republican Graduate School of Business and Management and the MIP Graduate School of Business for training in project management were noted.