O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi to‘g‘risida Axborot
2019-yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva Kengash majlisini ochar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 27 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimda belgilangan dolzarb masalalarning amalga oshirilishi borasida senatorlarning mas’uliyati haqida to‘xtalib o‘tdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma beshinchi yalpi majlisini joriy yil 14-dekabr kuni chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Yalpi majlisda senatorlar mamlakatimiz demokratik taraqqiyotining yangi bosqichida amalga oshirilayotgan islohotlarning me’yoriy-huquqiy asosini mustahkamlashga qaratilgan bir qator qonun hujjatlari hamda muhim masalalarni muhokama qiladi. “O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksi to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksining qabul qilinishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish, shuningdek ayrim qonun xujjatlarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb topish to‘g‘risida”gi, “Davlat boji to‘g‘risida”gi, “Investitsiyalar va investitsiya faoliyati to‘g‘risida”gi, “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi, “O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi to‘g‘risida”gi, “Maktabgacha ta’lim va tarbiya to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari shular jumlasidan.
Bundan tashqari, Senat a’zolari notariat tizimining tubdan isloh qilinishi, ba’zi davlat organlarining faoliyati takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutadigan qonunlarni muhokama qiladi.
Senatorlar tomonidan Surxondaryo viloyati Termiz tumanining chegarasini o‘zgartirish, Termiz shahrining chegarasini kengaytirish hamda ularning chegaralarini tasdiqlash to‘g‘risidagi masala ham ko‘rib chiqiladi.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining davlat organlari va tashkilotlarining norma ijodkorligi faoliyati va huquqni qo‘llash amaliyotining holati to‘g‘risidagi axboroti, shuningdek Navoiy viloyati hokimining hududlarni rivojlantirish hamda xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyati haqidagi hisoboti eshitiladi.
Senatorlar suv ob'yektlariga oqindi suvlarni oqizish bilan bog‘liq muammolar yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga yuborilgan parlament so‘rovi natijalarini ham muhokama qiladi.
Oliy Majlis Senati qo‘mitalari va devonining yigirma beshinchi yalpi majlisga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir ishlarini muvofiqlashtirish maqsadida ishchi guruh tuzildi.
Kengash tomonidan Senat qo‘mitalariga yalpi majlisda muhokama uchun masalalarni tayyorlashda hududiy manfaatlarni himoya qilish, hududlar aholisini tashvishga solayotgan muammolarni ochib berish, shuningdek ularni hal etish bo‘yicha ijro hokimiyati organlari uchun aniq tavsiyalar ishlab chiqish topshirig‘i berildi.

Информационное сообщение о заседании Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
Открывая заседание Кенгаша, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева подчеркнула ответственность сенаторов по реализации актуальных задач, определенных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на торжественном собрании, посвященном 27-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан.
На заседании принято постановление о созыве двадцать пятого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 14 декабря текущего года.
На пленарном заседании сенаторы рассмотрят ряд законодательных актов и важнейшие вопросы, направленные на укрепление правовых основ реформ, осуществляемых на новом этапе демократического развития страны. В их числе законы Республики Узбекистан «О Налоговом кодексе Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Узбекистан в связи с принятием Налогового кодекса Республики Узбекистан», «О государственной пошлине», «Об инвестициях и инвестиционной деятельности», «О специальных экономических зонах», «О Национальной гвардии Республики Узбекистан», «О дошкольном образовании и воспитании».
Кроме того, члены Сената обсудят законы, предусматривающие внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с коренным совершенствованием системы нотариата и деятельности отдельных государственных органов.
Сенаторы рассмотрят также вопрос об изменении границы Термезского района, расширении границы города Термеза Сурхандарьинской области и утверждении их границ.
На пленарном заседании будет заслушана информация министра юстиции Республики Узбекистан о состоянии нормотворческой деятельности и правоприменительной практики государственных органов и организаций, а также отчет хокима Навоийской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
Сенаторы рассмотрят и результаты парламентского запроса, направленного в Кабинет Министров Республики Узбекистан о проблемах, связанных со сбросом сточных вод в водные объекты.
В целях координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению двадцать пятого пленарного заседания Кенгашем образована рабочая группа.
Кенгашем дано поручение комитетам Сената при подготовке вопросов к обсуждению на пленарном заседании уделить особое внимание защите территориальных интересов, раскрытию проблем, волнующих население регионов, а также разработке конкретных рекомендаций для органов исполнительной власти по их решению.