Markaziy Osiyo taraqqiyoti yo’lidagi muloqot
Avval xabar qilinganidek, 2019 yil 29 noyabr kuni Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi bo’lib o’tadi. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan muntazam ishonchli muloqotni amalga oshirish va mintaqaning dolzarb masalalariga birgalikda yechim topish maqsadida mazkur formatdagi uchrashuvlar o’tkazilmoqda.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2017 yil sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 72-sessiyasida bunday uchrashuvlarni o’tkazish taklifi ilgari surilgan edi.
O’sha yil noyabr oyida Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo: yagona tarix va umumiy kelajak, barqaror rivojlanish va taraqqiyot yo’lidagi hamkorlik” mavzuida tashkil etilgan xalqaro konferensiyada mazkur g’oya rivojlantirilib, yaxlit dastur ishlab chiqilgan edi. Uning amalga oshirilishi mintaqadagi siyosiy muhitni tubdan o’zgarishiga olib keladi.
O’zbekistonning Maslahat uchrashuvini o’tkazish bo’yicha tashabbusi mintaqaning barcha mamlakatlari tomonidan qo’llab-quvvatlandi. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi uchrashuvi 2018 yil 15 mart kuni Nur-Sulton shahrida bo’lib o’tdi. Muloqot mamlakatlar o’rtasidagi munosabatlarning yangi bosqichi boshlanganini ifoda etdi, hamkorlikni faollashtirish va mustahkamlash, qo’shni davlatlar o’rtasida yig’ilib qolgan muammolarni bartaraf etishga xizmat qildi.
So’nggi yillarda erishilgan natijalar sifatida Markaziy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta'minlashda muhim omil bo’lgan davlat chegaralarini delimitatsiya va demarkatsiya qilish masalasidagi ijobiy siljishlar, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikning faollashgani, respublikalar poytaxtlari o’rtasida aviaqatnovlarning tiklangani, yangi nazorat-o’tkazish punktlarining ochilgani va boshqa ko’plab misollarni keltirish mumkin.
Mintaqadagi hamkorlikning yangi bosqichi haqida so’z ketar ekan, muhim tarixiy voqyea, ya'ni 2018 yil 22 iyun kuni BMT Bosh Assambleyasining «Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta'minlash bo’yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash» rezolyutsiyasi qabul qilinganini eslash lozim. O’zbekiston tashabbusi bilan Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston va Turkmaniston hamkorligida tayyorlangan hujjat loyihasi BMTga a'zo barcha davlatlar tomonidan bir ovozdan qo’llab-quvvatlandi.
Rezolyutsiyada Markaziy Osiyo davlatlarining xavfsizlik va taraqqiyot bo’yicha yirik mintaqaviy va xalqaro tashabbuslari, ularning ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash, ta'lim, ilm-fan, texnologiyalar, innovatsiyalar, turizm, madaniyat, san'at va sport sohalaridagi aloqalarni chuqurlashtirishga sodiqligi ijobiy baholangan.
Shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqada tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta'minlashdagi muhim roli, zamonaviy tahdidlarga qarshi sa'y-harakatlari ta'kidlangan, 2018 yil mart oyida Nur-Sulton shahrida bo’lib o’tgan birinchi Maslahat uchrashuvining yakunlari qo’llab-quvvatlangan.
Mintaqa davlatlari o’rtasidagi yaqinlashuvga bo’lgan intilish xalqaro ekspert doiralari tomonidan ijobiy baholanib, ushbu jarayon “yangi tarixiy yutuq”, “Markaziy Osiyo davlatlari munosabatlari yangi tarixidagi yangi davr”, “o’zbek diplomatiyasi va O’zbekistonning yangi tashqi siyosati muvaffaqiyati”, deb ta'riflanmoqda.
Ekspertlar ming yillar davomida dunyo madaniyatlari, tillari va dinlarining o’zaro muloqoti va bir-biriga ta'sir o’tkazishiga xizmat qilgan Markaziy Osiyo bugun boy energetika va tabiiy resurslar salohiyati, o’ta noyob transport-kommunikatsiya imkoniyatlariga ega bo’lib, Yevrosiyo qit'asida tinchlik, barqarorlik va izchil rivojlanishni ta'minlash tizimidagi muhim bo’g’in sifatida yana alohida geosiyosiy ahamiyat kasb etayotganini ta'kidlamoqda.
Shu ma'noda Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarining Toshkent uchrashuvi davlatlar o’rtasidagi mintaqaviy hamkorlikning asosiy tamoyillaridan biri – o’zaro ishonchni mustahkamlash, ushbu muqaddas zaminda yashayotgan xalqlarning farovonligi va taraqqiyotiga qaratilgan teng huquqli va o’zaro manfaatli sheriklikni yanada rivojlantirish yo’lidagi muhim qadam bo’ladi.

Диалог во благо процветания Центральной Азии
Как сообщалось ранее, 29 ноября 2019 года в Ташкенте состоится Консультативная встреча глав государств Центральной Азии – формат, инициированный Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в целях поддержания регулярного доверительного диалога и выработки согласованных подходов по актуальным региональным вопросам.
Предложение о проведении подобных встреч глава нашего государства впервые озвучил на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года.
На состоявшейся в ноябре того же года международной конференции «Центральная Азия: одно прошлое и общее будущее, сотрудничество ради устойчивого развития и взаимного процветания» в Самарканде эта идея была развита в целостную программу, реализация которой позволила кардинально изменить политическую атмосферу в регионе.
Инициатива Узбекистана по проведению Консультативных встреч на высшем уровне была поддержана всеми странами региона, и первая встреча лидеров центральноазиатских республик прошла в Нур-Султане 15 марта 2018 года. Она стала ярким примером начала нового этапа в отношениях между странами, способствовала активизации и укреплению сотрудничества, снятию накопившихся проблем в отношениях соседних государств.
Среди достигнутых за последние годы результатов – позитивные сдвиги в вопросе делимитации и демаркации государственных границ, ставшие важным фактором обеспечения мира, стабильности и безопасности в Центральной Азии, активизация торгово-экономического и культурно-гуманитарного взаимодействия, возобновление авиасообщения между столицами республик, открытие новых контрольно-пропускных пунктов и многое другое.
Говоря о новом этапе сотрудничества в регионе, нельзя не отметить важное историческое событие – принятие 22 июня 2018 года резолюции ГА ООН «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе». Инициированный Узбекистаном документ, разработан совместно с Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном и Туркменистаном и единогласно поддержан всеми государствами-членами ООН.
В резолюции положительно оцениваются крупные региональные и международные инициативы центральноазиатских государств в сфере безопасности и развития, их приверженность укреплению двустороннего и регионального сотрудничества, углублению связей в области образования, науки, технологий, инноваций, туризма, культуры, искусства и спорта.
При этом признается важная роль стран Центральной Азии в обеспечении мира, стабильности и устойчивого развития в регионе, а также их усилия по противодействию современным вызовам, приветствуются итоги первой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, проходившей в марте 2018 года в Нур-Султане.
Курс на сближение положительно оценивается экспертными кругами, которые называют происходящее в регионе процессы «новым историческим прорывом», «новой эрой в новой истории отношений государств Центральной Азии», «успехом узбекской дипломатии и новой внешней политики Узбекистана».
Экспертами подчеркивается, что Центральная Азия, в течение тысячелетий способствовавшая диалогу и взаимопроникновению мировых культур, языков и религий, сегодня, обладая значительным энергетическим и природно-ресурсным потенциалом, уникальными транспортно-коммуникационными возможностями, вновь приобретает важное геополитическое значение в качестве одного из ключевых элементов в системе обеспечения мира, стабильности, безопасности и устойчивого развития всего Евразийского континента.
В данном контексте предстоящая встреча лидеров стран Центральной Азии в Ташкенте призвана стать еще одним важным шагом на пути к укреплению взаимного доверия, как одного из основных принципов регионального сотрудничества между государствами, развитию равноправного и взаимовыгодного партнерства во имя благополучия и процветания народов, проживающих на этом обширном пространстве.