Hukumat qarori (912-son, 18.11.2019-y.) bilan Oʻzbekiston Respublikasining Davlat chegarasi orqali shaxslar, transport vositalari va tovarlarni oʻtkazish punktlarida chegara, bojxona, sanitariya-karantin, fitosanitariya va veterinariya nazoratidan oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga muvofiq, Davlat chegarasi orqali oʻtadigan barcha shaxslar, transport vositalari va tovarlar chegara, bojxona, sanitariya-karantin, shuningdek, fitosanitariya va veterinariya nazoratiga tegishli boʻlsa, fitosanitariya va veterinariya nazoratidan oʻtkaziladi.
Ortiqcha ovoragarchiliklarning oldini olish maqsadida davlat nazorati organlari tomonidan oʻtkazish punktida haydovchilar, tovarlar va transport vositalarining nazorat tartib-taomillardan oʻtkazilishi “Yagona darcha” bojxona axborot tizimi asosida amalga oshiriladi.
Nizomda oʻtkazish punktlarida avtotransport vositalarining boʻlish vaqti aniq belgilandi.
- Yaʼni, avtotransportning oʻtkazish punktida boʻlish vaqti uning turi va oʻtkazish punktining texnik holatiga qarab quyidagi muddatdan ortiq boʻlmasligi kerak:
- yengil avtotransport vositalari – 15 daqiqa;
- yuk avtotransport vositalari – 30 daqiqa.
- Bunda, avtotransportning har bir davlat nazorati organlari tomonidan tegishli tartib-taomillardan oʻtkazilishi vaqti Oʻzbekistonga kirishda quyidagicha belgilangan:
- sanitariya-karantin nazorati (haydovchi sanitariya nazoratidan oʻtkaziladi) – 3 daqiqa;
- chegara nazorati (Davlat chegarasini kesib oʻtish huquqni beruvchi hujjatlar mavjudligi va pasport tekshiriladi) – 4 daqiqa;
- bojxona nazorati (haydovchi, tovarlar va avtotransport vositasi bojxona nazorati va rasmiylashtiruvidan oʻtkaziladi) – 15 daqiqa;
- fitosanitariya nazorati (olib oʻtilayotgan tovar fitosanitariya nazorati obyekti boʻlsa, fitosanitariya nazoratidan oʻtkaziladi) – 4 daqiqa;
- veterinariya nazorati (olib oʻtilayotgan tovar veterinariya nazorati obyekti boʻlsa, veterinariya nazoratidan oʻtkaziladi) – 4 daqiqa.
Nizomda, shuningdek, qaysi hollarda nazorat tartib-taomilidan oʻtish vaqti belgilangan meʼyorlardan ortiq boʻlishi mumkinligi koʻrsatilgan.
Jumladan, oʻtkazish punktida faoliyat olib boruvchi davlat nazorati organlari qonunbuzarlik holatlarini aniqlaganida nazoratdan oʻtish vaqti belgilangan muddatdan ortiq boʻlishi mumkin.

Теперь транспортные средства и граждане в них не будут задерживаться на Государственной границе более 30 минут
Постановлением Правительства (№ 912, 18.11.2019 г.) утверждено Положение о порядке пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контроля и ветеринарного надзора в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Узбекистан лиц, транспортных средств и товаров.
Согласно Положению, все лица, транспортные средства и товары, следующие через Государственную границу, подлежат пограничному, таможенному, санитарно-карантинному, а также фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору, если они подлежат фитосанитарному контролю и ветеринарному надзору.
В целях предотвращения лишних хлопот в пропускных пунктах проведение контрольных процедур органами государственного надзора в отношении водителей, товаров и транспортных средств будет осуществляться через таможенную информационную систему «Единое окно».
В Положении четко указано время нахождения транспортных средств в пропускных пунктах.
- То есть, время нахождения в пропускном пункте транспортного средства, в зависимости от его вида и технического состояния пропускного пункта не может превышать следующего периода:
- легковые автотранспортные средства – 15 минут;
- грузовые автотранспортные средства – 30 минут.
- При этом, время проведения транспортного средства через соответствующие процедуры каждым органом государственного контроля при въезде в Узбекистан, установлено следующим образом:
- санитарно-карантинный контроль (водитель проходит санитарный контроль) – 3 минуты;
- пограничный контроль (проверяется наличие паспорта и документов, дающих право на пересечение Государственной границы) – 4 минуты;
- таможенный контроль (водитель, товары и транспортные средства проходят таможенный контроль и оформление) – 15 минут;
- фитосанитарный контроль (если перевозимый товар является объектом фитосанитарного контроля, проводится фитосанитарный контроль) – 4 минуты;
- ветеринарный надзор (если перевозимый товар является объектом ветеринарного надзора, проводится ветеринарный надзор) – 4 минуты.
В Положение также указано, в каких случаях время прохождения контрольных процедур может превышать установленные нормы.
В частности, в случаях обнаружения правонарушения органами государственного контроля, осуществляющих деятельность на территории пропускного пункта, время прохождения контрольных процедур может превышать установленные нормы.