Neft va gazgeologiya-qidiruv ishlarini tashkil etish va olib borish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 9-iyuldagi “Aholi va iqtisodiyotni energiya resurslari bilan barqaror taʼminlash, neft-gaz tarmogʻini moliyaviy sogʻlomlashtirish va uning boshqaruv tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–4388-son qaroriga muvofiq, shuningdek, uglevodorod xomashyosi uchun geologiya-qidiruv ishlari samaradorligi va natijadorligini yanada oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va “Oʻzbekneftgaz” AJning Oʻzbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasiga (keyingi oʻrinlarda – Davlat geologiya qoʻmitasi) quyidagi funksiyalarni topshirish toʻgʻrisidagi takliflari qabul qilinsin:
yangi uglevodorod xomashyosi konlarini ochish uchun neft va gaz istiqbolli tuzilmalarini aniqlash va tayyorlashga qaratilgan ilmiy-tadqiqot, regional geologik-tasvirlash, geofizik va burgʻulash ishlarini olib borish;
respublika uglevodorod xomashyosi zaxiralarini jadal rivojlantirish va qayta tiklash, yangi uglevodorod xomashyo konlarini ochishni taʼminlashga yoʻnaltirilgan geologiya-qidiruv ishlari samaradorligi va natijadorligini oshirish ishlarini tashkillashtirish.
“Oʻzbekneftgaz” AJ 2019-yil yakuniga qadar Davlat geologiya qoʻmitasiga ilmiy-tadqiqot va geofizik ishlarini olib borishning amaldagi loyihalari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni hamda barcha mavjud istiqbolli maydonlar, investitsiya bloklari va uglevodorod xomashyosi konlari boʻyicha fond va boshqa materiallarni taqdim etsin.
2. Belgilab qoʻyilsinki:
2020-yildan boshlab neft va gaz mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash yillik davlat dasturlari Davlat geologiya qoʻmitasi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan kelishilgan holda ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi;
neft va gaz mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash yillik davlat dasturlari doirasida yetakchi xorijiy konsalting kompaniyalari va mutaxassislarini jalb etgan holda, geologiya-qidiruv ishlarini tashkil qilishning xalqaro standartlarini tatbiq etish choralari amalga oshiriladi;
neft va gaz boʻyicha ilmiy-tadqiqot, regional geologik-tasvirlash, geofizik va burgʻulash ishlari hamda zamonaviy uskunalar, ilmiy hajmdor texnologiyalar, dasturiy mahsulotlar, maxsus va avtotransport texnikalari bilan jihozlash choralari neft va gaz mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash yillik davlat dasturlarida koʻzda tutiladi va Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan Davlat geologiya qoʻmitasining asoslangan hisob-kitoblari asosida moliyalashtiriladi;
neft va gaz mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash yillik davlat dasturlari doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobiga burgʻulanib, qurilishi yakunlangan quduqlar ularni Davlat geologiya qoʻmitasi va uning tashkilotlari tomonidan yer qaʼridan muayyan foydalanuvchilarga berilguniga qadar soliqqa tortish obyekti hisoblanmaydi.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Moliya vazirligi va Davlat geologiya qoʻmitasining “Oʻzbekneftgaz” AJ va “Oʻzburgʻuneftgaz” AJning “Oʻzbekgeofizika” AJ hamda “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJning ustav kapitallaridagi ulushlarini Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) oʻtkazish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Moliya vazirligi, Agentlik va Davlat geologiya qoʻmitasi bilan birgalikda 2020-yilning
1-iyuliga qadar geologiya-qidiruv xizmatlari sohasi va ushbu tarmoqdagi raqobat darajasini oʻrgangan holda 1-ilovaga muvofiq Davlat geologiya qoʻmitasi tarkibiga kiruvchi davlat korxonalarini Agentlikka aksiyador (taʼsischi va ishtirokchi) huquqini berish orqali qayta tashkil etishni taʼminlasin.
Davlat geologiya qoʻmitasi Agentlik va Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir hafta muddatda har bir davlat korxonasini qayta tashkil etish boʻyicha tadbirlar rejasini ularning aniq muddatlari va masʼul ijrochilarini koʻrsatgan holda ishlab chiqsin, tasdiqlasin hamda amalga oshirilishini taʼminlasin.
Belgilansinki, “Oʻzbekgeofizika” AJ, “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJ hamda qayta tashkil etilayotgan davlat korxonalari oʻz faoliyatini Davlat geologiya qoʻmitasining tashkiliy tuzilmasi tarkibida amalga oshiradi.
4. Quyidagilar belgilansin:
“Oʻzbekneftgaz” AJ va “Oʻzburgʻuneftgaz” AJning “Oʻzbekgeofizika” AJ hamda “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJning ustav kapitallaridagi ulushlarining Agentlikka berilishi balans qiymatida “Oʻzbekneftgaz” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushi kamaytirilishi hisobiga amalga oshiriladi;
ushbu qarorga asosan bir tashkilotdan boshqa tashkilotga berilayotgan va qabul qilinayotgan mulklar, mulkiy huquqlar, shu jumladan, aksiyalar va ustav kapitallaridagi ulushlar barcha soliq turlari boʻyicha soliqqa tortish obyekti hisoblanmaydi;
“Oʻzbekgeofizika” AJ hamda “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJ aksiyalari Agentlik egaligiga oʻtishi yangi sotib olingan aksiyalar paketi deb hisoblanmaydi;
“Oʻzbekneftgaz” AJ va uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlarning “Oʻzbekgeofizika” AJ hamda “Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJ bilan amaldagi shartnomalar boʻyicha huquq va majburiyatlari saqlanib qolinadi.
5. Davlat geologiya qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi hamda Moliya vazirligi tomonidan ishlab chiqilgan:
Davlat geologiya qoʻmitasi tomonidan bajariladigan 2020-2021 yillarda yer qaʼrini uglevodorod xomashyosiga geologik oʻrganish ishlarining asosiy parametrlari 2-ilovaga muvofiq;
“Oʻzbekgeofizika” AJ hamda“Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJ moddiy-texnik bazasini modernizatsiyalash va mustahkamlash uchun sotib olinadigan zamonaviy geofizik, laboratoriya va boshqa qurilmalar, dasturiy mahsulotlar, maxsus va avtotransport texnikalari roʻyxati 3-ilovaga muvofiq;
Mineral-xomashyo, jumladan, neft va gaz bazasini rivojlantirish va qayta tiklash boʻyicha faoliyatni bosqichma-bosqich isloh qilish va tijoratlashtirish yoʻli bilan geologiya-qidiruv ishlarini tashkil etish tizimini yanada takomillashtirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 4-ilovaga muvofiq maʼqullansin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi 2020-yildan boshlab Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida Davlat geologiya qoʻmitasiga har yili tasdiqlanadigan mineral-xomashyo bazasini (shu jumladan, neft va gazni) rivojlantirish va qayta tiklash davlat dasturlariga muvofiq, shuningdek, ushbu qaror bilan topshirilayotgan funksiyalarni hisobga olgan holda mablagʻ ajratilishini nazarda tutsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 4-maydagi “2017-2021 yillarda yer osti suvlari zaxiralaridan oqilona foydalanishni nazorat qilish va hisobga olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–2954-son qarori bilan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasi mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish strategiyasi amalga oshirilishini muvofiqlashtirish boʻyicha Ishchi guruh zimmasiga (keyingi oʻrinlarda – Ishchi guruh) ushbu qarordan kelib chiqadigan topshiriq va chora-tadbirlarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish borasidagi ishlarni muvofiqlashtirish vazifasi yuklatilsin.
8. Amaldagi loyihalar doirasida ilgari boshlangan parametrik va izlov quduqlarini burgʻulash ishlarini tugatish sharti bilan uglevodorod xomashyosi uchun geologiya-qidiruv ishlarini litsenziya olmagan holda olib borish huquqi “Oʻzbekneftgaz” AJda saqlab qolinsin.
9. Davlat geologiya qoʻmitasi Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda “Oʻzbekneftgaz” AJ bilan birgalikda uch oy muddatda:
2020-2025 yillarda uglevodorod zaxiralarini koʻpaytirishning maqsadli koʻrsatkichlarini;
toʻgʻridan-toʻgʻri muzokaralar natijasi boʻyicha “Oʻzbekneftgaz” AJga yer qaʼridan foydalanish huquqini beruvchi tegishli litsenziyani taqdim etgan holda, neft va gazgeologiya-qidiruv ishlari doirasida u tomonidan quduqlarni burgʻulash ishlari amalga oshiriladigan istiqbolli tuzilmalar va uglevodorod konlarining roʻyxatini tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Quyidagilarga:
“Oʻzbekneftgaz” AJga Neft va gaz mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash davlat dasturi doirasida avval boshlangan loyihalar boʻyicha “Oʻzbekgeofizika” AJ hamda“Neft va gaz konlari geologiyasi va qidiruvi instituti” AJ bilan ilmiy-tadqiqot, tematik, geofizik va laboratoriya ishlarini bajarish yuzasidan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar tuzishga;
“Oʻzbekneftgaz” AJ, Davlat geologiya qoʻmitasi va ularning tarkibiga kiruvchi tashkilotlarga, shu jumladan, aksiyadorlik jamiyati sifatida qayta tashkil etilayotgan davlat korxonalariga 2021-yilning oxiriga qadar geologiya-qidiruv va qoʻshimcha ishlarni bajaruvchi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi mineral-xomashyo bazasini rivojlantirish va qayta tiklash yillik davlat dasturlari doirasida tender savdolarisiz tanlov oʻtkazish yoʻli bilan davlat xaridlarini amalga oshiruvchi pudratchilarni aniqlashga ruxsat berilsin.
11. Xorijiy investorlar tomonidan “Oʻzbekneftgaz” AJ bilan ilgari tuzilgan kelishuvlar doirasida keyinchalik Davlat geologiya qoʻmitasi bilan yer qaʼrini geologik oʻrganish boʻyicha hamkorlikni davom ettirish maqsadga muvofiqligi toʻgʻrisida qaror qabul qilish uchun taqdim etilgan materiallar oʻrganiladigan investitsiya bloklari roʻyxati 5-ilovaga muvofiq maʼqullansin.
Belgilab qoʻyilsinki:
xorijiy investorlar bilan kelishuvlar muddati tugaganidan soʻng investitsiya bloklari va istiqbolli uchastkalar Davlat geologiya qoʻmitasi tasarrufiga oʻtadi;
investitsiya bloklari chegaralari va maydonlari Davlat geologiya qoʻmitasi tasarrufiga oʻtganidan soʻng investorlarni jalb etish jarayonini optimallashtirish uchun bir yil ichida qayta koʻrib chiqiladi.
12. 2020-yil 1-yanvardan quyidagi mexanizm joriy etilsin, unga muvofiq:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 24-maydagi “Strategik muhim turdagi qattiq foydali qazilma konlarini geologik oʻrganish va oʻzlashtirishga xorijiy investitsiyalar jalb qilishni jadallashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–3000-son qarorida koʻrsatilgan strategik foydali qazilma turlari mavjud yer qaʼri uchastkalarini foydalanishga topshirish litsenziyalarni berish shaffofligini taʼminlovchi auksion savdolar asosida amalga oshiriladi;
strategik foydali qazilma turlariga ega yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqining boshlangʻich bahosi geologik tadqiqot uchun – imzo bonusi stavkasi miqdorida, qazib chiqarish uchun – tijorat topilma bonusi stavkasi miqdorida qonunchilikda oʻrnatilgan tartibda belgilanadi. Bunda strategik foydali qazilma turlariga ega yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqining boshlangʻich bahosi Davlat geologiya qoʻmitasi tomonidan bajarilgan qidiruv va razvedka ishlari xarajatlaridan kam boʻlmasligi kerak;
strategik foydali qazilma turlariga ega yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqi realizatsiyasidan tushgan mablagʻlar auksion savdolarini tashkillashtirishga ketgan xarajatlar chegirilgandan keyin, oʻrnatilgan tartibda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetiga yoʻnaltiriladi;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan mablagʻlarning ishlatilganligi hamda erishilgan natijalar toʻgʻrisidagi Davlat geologiya qoʻmitasining hisoboti har yili Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisiga taqdim etiladi;
xalqaro tashkilotlar va moliya institutlarining texnik koʻmagi, auditorlar va mustaqil maslahatchilarni jalb etgan holda, shaffof tartib-taomillar asosida tender hujjatlarini tayyorlash va savdolarni tashkillashtirish, investitsion geologik obyektlarni baholash yoʻli bilan strategik turdagi foydali qazilmalarni qazib chiqarishga doir investitsiya bitimlarini tuzish amaliyoti qoʻllaniladi.
Davlat geologiya qoʻmitasi tasdiqlangan mineral-xomashyo bazasini (jumladan, neft va gazni) rivojlantirish va qayta tiklash davlat dasturlari boʻyicha ishlarni moliyalashtirish uchun Davlat geologiya qoʻmitasiga ajratiladigan yillik mablagʻlar doirasida yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish huquqining boshlangʻich qiymatini baholash boʻyicha xizmatlar haqi toʻlovi uchun zarur mablagʻlarni nazarda tutsin.
13. Belgilab qoʻyilsinki, Davlat geologiya qoʻmitasi:
Ishchi guruhning ishchi organi va ilmiy-tadqiqot va geofizik ishlar, shuningdek, barcha istiqbolli uchastkalar, investitsiya bloklari va uglevodorod xomashyosi konlari boʻyicha amaldagi loyihalar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarning egasi hisoblanadi;
“Oʻzbekneftgaz” AJ tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalardan tashqari, salohiyatli xorijiy investorlar ishtirokida neft va gaz istiqbolli tuzilmalarini geologik oʻrganish sohasida investitsiya loyihalarini amalga oshirish va muvofiqlashtirish uchun masʼul ijrochi organ hisoblanadi;
neft va gazgeologiya-qidiruv ishlarini olib borayotgan yer qaʼri foydalanuvchilari uchun umuman respublika mineral-xomashyo bazasini mutanosib rivojlantirish va qayta tiklashni taʼminlashni hisobga olgan holda uglevodorod xomashyo zaxiralarini koʻpaytirish boʻyicha vazifalarni belgilaydi.
14. Belgilansinki, yer qaʼrini geologik oʻrganish, foydalanish va uni muhofaza qilish, shuningdek, konchilik munosabatlarini boshqarish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari Davlat geologiya qoʻmitasi bilan kelishilishi shart.
15. Davlat geologiya qoʻmitasining markaziy apparati tuzilmasida:
xodimlarning cheklangan soni 9 nafardan iborat Neft va gaz geologiyasi boshqarmasi;
xodimlarning cheklangan soni 7 nafardan iborat Neft va gazburgʻulash ishlarini tashkillashtirish boshqarmasi;
xodimlarning cheklangan soni 4 nafardan iborat Xarid ishlarini tashkillashtirish boshqarmasi tashkil qilinsin.
Davlat geologiya qoʻmitasiga ushbu bandga asosan tashkil etiladigan boshqarmalarni butlash maqsadida qoʻshimcha 14 nafar boshqaruv xodimlari shtat birliklari ajratilsin.
Davlat geologiya qoʻmitasi raisining neft va gaz geologiya-qidiruv ishlarini oʻtkazish masalalarini muvofiqlashtiruvchi oʻrinbosari lavozimi kiritilsin.
16. Davlat geologiya qoʻmitasi markaziy apparatining yangilangan tuzilmasi 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 1-martdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–3578-son qarorida:
10-bandning uchinchi xatboshisi, shuningdek, 5-ilova oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin;
11-banddagi “339” va “92” raqamlari tegishincha “391” va “107” raqamlari bilan almashtirilsin.
18. Davlat geologiya qoʻmitasi Oʻzbekiston Respublikasi Energetika vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
19. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov va Oʻzbekiston Respublikasi energetika vaziri A.S.Sultanov zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию системы организации и проведения геологоразведочных работ на нефть и газ
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 июля 2019 года № ПП-4388 «О мерах по стабильному обеспечению экономики и населения энергоресурсами, финансовому оздоровлению и совершенствованию системы управления нефтегазовой отраслью», а также в целях дальнейшего повышения эффективности и результативности геологоразведочных работ на углеводородное сырье:
1. Принять предложения Министерства энергетики, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз» о передаче Государственному комитету Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам (далее – Госкомгеологии) функций по:
проведению научно-исследовательских, региональных геолого-съемочных, геофизических и буровых работ с выявлением и подготовкой нефтегазоперспективных структур для открытия новых месторождений углеводородного сырья;
организации работ для опережающего развития и воспроизводства запасов углеводородного сырья республики, повышения эффективности и результативности геологоразведочных работ, направленных на обеспечение открытия новых месторождений углеводородного сырья.
АО «Узбекнефтегаз» до конца 2019 года передать Госкомгеологии информацию о действующих проектах на проведение научно-исследовательских и геофизических работ, а также все имеющиеся фондовые и другие материалы по всем перспективным участкам, инвестиционным блокам и месторождениям углеводородного сырья.
2. Установить, что:
начиная с 2020 года ежегодные государственные программы развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на нефть и газ разрабатываются и утверждаются Госкомгеологии по согласованию с Министерством энергетики, Министерством экономики и промышленности и Министерством финансов Республики Узбекистан;
в рамках ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на нефть и газ реализуются меры по внедрению международных стандартов организации геологоразведочных работ с привлечением ведущих зарубежных консалтинговых компаний и экспертов;
научно-исследовательские, региональные геолого-съемочные, геофизические и буровые работы на нефть и газ, а также меры по оснащению современным оборудованием, наукоемкими технологиями, программными продуктами, специальной и автотранспортной техникой предусматриваются в ежегодных государственных программах развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на нефть и газ и финансируются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и других источников, не запрещенных законодательством, на основе обоснованных расчетов Госкомгеологии;
завершенные строительством скважины, пробуренные за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан в рамках ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на нефть и газ, не являются объектами налогообложения до их передачи Госкомгеологии и его организациями конкретным недропользователям.
3. Согласиться с предложением Министерства энергетики, Министерства финансов и Госкомгеологии о передаче Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – Агентство) доли АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узбурнефтегаз» в уставных капиталах АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений».
Кабинету Министров совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан, Агентством и Госкомгеологии в срок до 1 июля 2020 года на основании изучения сферы геологоразведочных услуг и уровня конкуренции в данной отрасли обеспечить реорганизацию государственных предприятий, входящих в состав Госкомгеологии, согласно приложению №1, с передачей Агентству прав акционера (учредителя и участника).
Госкомгеологии совместно с Агентством и Министерством финансов Республики Узбекистан в недельный срок разработать, утвердить и обеспечить реализацию планов мероприятий по реорганизации каждого государственного предприятия с указанием конкретных сроков и ответственных лиц.
Установить, что АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений», а также реорганизуемые государственные предприятия осуществляют свою деятельность в составе организационной структуры Госкомгеологии.
4. Определить, что:
передача Агентству долей АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узбурнефтегаз» в уставных капиталах АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений» осуществляется по балансовой стоимости в счет уменьшения доли государства в уставном капитале АО «Узбекнефтегаз»;
стоимость передаваемых и получаемых в соответствии с настоящим постановлением имущества, имущественных прав, включая акции и доли в уставном капитале, от одной организации к другой не является объектом налогообложения по всем видам налогов;
вступление Агентства во владение акциями АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений» не рассматривается как вновь приобретенный пакет акций;
права и обязательства АО «Узбекнефтегаз» и организаций, входящих в его состав, по действующим договорам с АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений» и АО «Узбекгеофизика» сохраняются.
5. Одобрить разработанные Госкомгеологии, Министерством энергетики, Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов Республики Узбекистан:
основные параметры работ по геологическому изучению недр на углеводородное сырье на 2020–2021 годы, выполняемых Госкомгеологии, согласно приложению № 2;
перечень современного геофизического, лабораторного и другого оборудования, программных продуктов, специальной и автотранспортной техники, приобретаемых для модернизации и укрепления материально-технической базы АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений», согласно приложению № 3;
«Дорожную карту» по дальнейшему совершенствованию системы организации геологоразведочных работ путем поэтапного реформирования и коммерциализации деятельности по развитию и воспроизводству минерально-сырьевой базы, включая нефть и газ, согласно приложению № 4.
6. Министерству финансов Республики Узбекистан начиная с 2020 года предусматривать в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан выделение Госкомгеологии ассигнований в соответствии с ежегодно утверждаемыми государственными программами развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы (включая нефть и газ) с учетом функций, передаваемых настоящим постановлением.
7. Возложить на Рабочую группу по координации реализации Стратегии развития минерально-сырьевой базы Республики Узбекистан (далее – Рабочая группа), образованную постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2017 года № ПП-2954 «О мерах по упорядочению контроля и учета рационального использования запасов подземных вод на 2017-2021 годы», координацию работ по своевременной и качественной реализации поручений и мероприятий, вытекающих из настоящего постановления.
8. Сохранить за АО «Узбекнефтегаз» проведение геологоразведочных работ на углеводородное сырье в рамках действующих проектов без получения лицензии с условием завершения бурения ранее начатых параметрических и поисковых скважин.
9. Госкомгеологии совместно с Министерством энергетики, Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз» в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров на утверждение:
целевые показатели прироста запасов углеводородов на 2020-2025 годы;
перечень перспективных структур и месторождений углеводородов, в пределах которых бурение скважин в рамках геологоразведочных работ на нефть и газ будет проводиться АО «Узбекнефтегаз» с предоставлением ему соответствующих лицензий на право пользования участками недр по результатам прямых переговоров.
10. Разрешить:
АО «Узбекнефтегаз» заключать прямые договоры с АО «Узбекгеофизика» и АО «Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений» по выполнению научно-исследовательских, тематических, геофизических и лабораторных работ по ранее начатым проектам в рамках Государственной программы развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы на нефть и газ;
АО «Узбекнефтегаз», Госкомгеологии и организациям, входящим в их состав, в том числе реорганизуемым в акционерные общества государственным предприятиям, определять до конца 2021 года подрядчиков по выполнению геологоразведочных и сопутствующих работ, в том числе государственных закупок, без проведения тендера путем проведения конкурса в рамках ежегодных государственных программ развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы Республики Узбекистан.
11. Одобрить перечень инвестиционных блоков, в пределах которых иностранными инвесторами в рамках ранее заключенных договоренностей с АО «Узбекнефтегаз» проводится изучение представленных материалов для принятия решения о целесообразности продолжения сотрудничества по геологическому изучению недр с Госкомгеологии, согласно приложению № 5.
Определить, что:
после истечения срока заключенных договоренностей с иностранными инвесторами инвестиционные блоки и перспективные участки переходят в ведение Госкомгеологии;
границы и площади инвестиционных блоков после перехода в ведение Госкомгеологии пересматриваются в течение одного года для оптимизации процесса привлечения инвесторов.
12. Внедрить с 1 января 2020 года механизм, в соответствии с которым:
предоставление в пользование участков недр, содержащих стратегические виды полезных ископаемых, указанных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2017 года № ПП-3000 «О мерах по ускорению привлечения иностранных инвестиций на геологическое изучение и освоение месторождений стратегически важных видов твердых полезных ископаемых», осуществляется на основе аукционных торгов, обеспечивающих прозрачность выдачи лицензий;
первоначальная стоимость права пользования участками недр, содержащими стратегические виды полезных ископаемых, определяется в размере ставки подписного бонуса – для геологического изучения и ставки бонуса коммерческого обнаружения – для добычи в порядке, установленном законодательством. При этом первоначальная стоимость права пользования участками недр, содержащими стратегические виды полезных ископаемых, не должна быть ниже суммы расходов, произведенных Госкомгеологии на выполнение поисковых и разведочных работ;
средства, поступающие от реализации права пользования участками недр, содержащими стратегические виды полезных ископаемых, за вычетом суммы для организации аукционных торгов в установленном порядке, направляются в Государственный бюджет Республики Узбекистан;
отчет Госкомгеологии об использовании средств, выделенных
из Государственного бюджета Республики Узбекистан, и достигнутых результатах ежегодно представляется в Олий Мажлис Республики Узбекистан;
применяется практика заключения инвестиционных соглашений на разработку месторождений стратегических видов полезных ископаемых путем оценки инвестиционных геологических объектов, подготовки тендерной документации и организации торгов на основе прозрачных процедур с привлечением независимых консультантов, аудиторов и технической поддержки международных организаций и финансовых институтов.
Госкомгеологии предусмотреть средства на оплату услуг по оценке первоначальной стоимости права пользования участками недр в пределах средств, ежегодно выделяемых Госкомгеологии для финансирования работ по утвержденным государственным программам развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы (включая нефть и газ).
13. Определить, что Госкомгеологии:
является рабочим органом Рабочей группы и владельцем информации о действующих проектах на проведение научно-исследовательских и геофизических работ, а также по всем перспективным участкам, инвестиционным блокам и месторождениям углеводородного сырья;
выступает исполнительным органом, ответственным за координацию и реализацию инвестиционных проектов в сфере геологического изучения нефтегазоперспективных структур с участием потенциальных иностранных инвесторов, за исключением действующих проектов АО «Узбекнефтегаз»;
устанавливает задания по приросту запасов углеводородного сырья для недропользователей, проводящих геологоразведочные работы на нефть и газ, с учетом обеспечения сбалансированного развития и воспроизводства минерально-сырьевой базы республики в целом.
14. Установить, что проекты нормативно-правовых актов в сфере геологического изучения, использования и охраны недр, а также управления горными отношениями подлежат обязательному согласованию с Госкомгеологии.
15. Создать в структуре центрального аппарата Госкомгеологии:
Управление геологии нефти и газа с предельной численностью 9 единиц;
Управление организации буровых работ на нефть и газ с предельной численностью 7 единиц;
Управление по организации закупочных работ с предельной численностью 4 единицы.
Выделить Госкомгеологии дополнительно 14 штатных единиц управленческого персонала для укомплектования управлений, создаваемых в соответствии с настоящим пунктом.
Ввести должность заместителя председателя Госкомгеологии, координирующего вопросы проведения геологоразведочных работ на нефть и газ.
16. Утвердить обновленную структуру центрального аппарата Госкомгеологии согласно приложению № 6.
17. В постановлении Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2018 года № ПП-3578 «О мерах по коренному совершенствованию деятельности Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам»:
признать утратившими силу абзац третий пункта 10, а также приложение № 5;
в пункте 11 цифры «339» и «92» заменить цифрами «391» и «107» соответственно.
18. Госкомгеологии совместно с Министерством энергетики Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
19. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и министра энергетики Республики Узбекистан Султанова А.С.