Yevropa Ittifoqining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Komissari bilan uchrashuv
2019-yilning 12-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Brussel shahrida Yevropa Ittifoqining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Komissari Fil Hogan bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida savdo-iqtisodiy hamkorlikni, xususan, qishloq xo‘jaligi sohasidagi aloqalarni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiyotni liberallashtirish borasida O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar mamlakatga Yevropa biznesi va sarmoyasini keng jalb qilish uchun ko‘proq imkoniyatlar ochayotgani ta’kidlandi. Shu munosabat bilan tarif va tarifsiz to‘siqlarni bartaraf etish, standartlashtirishning Yevropa tizimlarini kiritish, sertifikatlash va sifatni boshqarish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonga “GSP+” tizimi doirasida 6 mingdan ortiq tovarlarni boj to‘lovisiz Yevropa Ittifoqi hududiga olib kirishga yordam berishda tayyorligi uchun Yevropa tomoniga minnatdorchilik bildirildi.
O‘zbekiston tomoni Yevropa Ittifoqi bozorlariga keng turdagi eksport tovarlarini, shu jumladan yangi va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berishni oshirishga tayyorligini qayd etdi.

Встреча с Комиссаром Евросоюза по сельскому хозяйству
12 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Брюсселе встретился с Комиссаром Евросоюза по сельскому хозяйству Филом Хоганом.
В ходе переговоров стороны обсудили вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества, в частности в сельскохозяйственной сфере.
Подчеркивалось, что проводимые в Узбекистане реформы по либерализации экономики открывают возможности для более широкого присутствия европейского бизнеса и инвестиций в стране. В этой связи отдельное внимание было уделено перспективам устранения тарифных и нетарифных барьеров, внедрения европейских систем стандартизации, сертификации и управления качеством.
Была выражена признательность европейской стороне за готовность оказать содействие Узбекистану в получении тарифных преференций в рамках системы «ГСП+», позволяющей беспошлинно ввозить на территорию Евросоюза более 6 тысяч наименований продукции.
Узбекская сторона отметила готовность к увеличению объемов поставок широкой номенклатуры экспортных товаров на рынок стран ЕС, в том числе свежей и переработанной плодоовощной продукции.