Ўзбекистон Республикаси Президенти Евроиттифоқ билан кўп қиррали ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 октябрь куни Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакалани қабул қилди.
Ўзбекистон билан ЕИ ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни кенгайтириш ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди. Халқаро аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилди.
Конструктив сиёсий мулоқотни ривожлантириш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник соҳаларда, экология, таълим ва туризм йўналишларида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг дастур ва лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув аввалида ЕИ махсус вакили мамлакатимиздаги демократик ва ижтимоий-иқтисодий янгиланишларни янада чуқурлаштиришга қаратилган, ортга қайтмайдиган Янги Ўзбекистон ислоҳотлари дастури Европа Иттифоқида юксак баҳоланаётгани, унинг давом эттирилиши изчил қўллаб-қувватланаётганини таъкидлади.
Кейинги йилларда сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган икки томонлама муносабатлар кўп қиррали ва жадал тус олгани мамнуният билан таъкидланди.
ЕИнинг Марказий Осиё бўйича янгиланган стратегияси қабул қилингани, Ўзбекистонга «GSP+» тизимининг бенефициари мақоми берилгани ҳамда Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик шартномаси дастлабки тарзда имзолангани бунинг далолатидир.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик самарали ривожланмоқда. Биргина жорий йилнинг 9 ойида ўзаро савдо 15 фоизга ўсди. Ўзбекистон маҳсулотларининг ЕИ мамлакатларига экспорти ҳажми 70 фоизга кўпайди. Ўзбекистондаги қўшма лойиҳа ва корхоналар сони 1 мингдан ошди.
Европалик инвесторлар иштирокида энергетика ва автомобилсозлик каби юқори технологик тармоқларда, қишлоқ хўжалиги ва бошқа йўналишларда лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Суҳбат чоғида барқарор тараққиётга, минтақавий ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлашга кўмаклашишга қаратилган дастурларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Транспорт, инновация, рақамлаштириш, “яшил” иқтисодиёт, муқобил энергетика ва сувдан оқилона фойдаланиш, инклюзив таълим устувор соҳалар сифатида белгиланди.
Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда тинч йўл билан тартибга солиш ва унинг иқтисодий тикланишига кўмаклашиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан обозначил приоритетные направления многопланового сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 октября принял специального представителя Евросоюза по Центральной Азии Терхи Хакалу.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-европейских многоплановых отношений и укрепления регионального взаимодействия. Состоялся обмен мнениями по актуальной международной повестке.
Особое внимание уделено развитию конструктивного политического диалога, продвижению программ и проектов взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и финансово-технической сферах, а также в области экологии, образования и туризма.
В начале встречи спецпредставитель ЕС подчеркнула, что в Евросоюзе высоко оценивают и неизменно поддерживают продолжение программы необратимых реформ в Новом Узбекистане, направленных на дальнейшее углубление демократических и социально-экономических преобразований в стране.
С удовлетворением отмечен многогранный и динамичный характер двусторонних отношений, которые в последние годы вышли на качественно новый уровень.
Свидетельством этому являются принятие обновлённой Стратегии ЕС по Центральной Азии, предоставление Узбекистану статуса бенефициара системы «GSP+», а также парафирование Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Плодотворно развивается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество. Только за 9 месяцев этого года взаимная торговля выросла на 15 процентов. Объем экспорта узбекской продукции в страны ЕС увеличился на 70 процентов. Количество совместных проектов и предприятий в Узбекистане превысило 1 тысячу.
С участием европейских инвесторов реализуются проекты в высокотехнологичных отраслях, таких как энергетика и автомобилестроение, сельском хозяйстве и других направлениях.
В ходе беседы была подчеркнута важность разработки и реализации программ, направленных на содействие устойчивому развитию и укреплению региональной взаимосвязанности.
В качестве приоритетных сфер определены сектор транспорта, инновации, цифровизация, «зеленая» экономика, альтернативная энергетика и рациональное водопользование, инклюзивное образование.
Рассмотрены также вопросы оказания содействия скорейшему мирному урегулированию и социально-экономическому восстановлению в Афганистане.