Ўзбекистон Президенти Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби билан Самарқанд саммитига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилди
Бугун Остона шаҳрида ўтаётган Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ўзига ажратилган қароргоҳда Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Бағдод Амреевни қабул қилди.
Кейинги йилларда ташкилот доирасидаги мулоқот фаоллашиб, кўп қиррали ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Жорий йил ноябрь ойида Самарқандда бўладиган саммитга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жиҳатлари кўриб чиқилди.
Давлат раҳбарларининг мажлиси арафасида кун тартибини ҳамда савдо, инвестиция, транспорт, ахборот-коммуникация технологиялари ва гуманитар алмашинув бўйича кўп томонлама ҳужжатларни ишлаб чиқиш мақсадида вазирлар даражасида қатор учрашувлар бўлиб ўтади.
Ташкилот саммитини пухта тайёрлаш учун ушбу нуфузли минтақавий тузилма котибияти билан яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

President of Uzbekistan Discusses with the OTS Secretary-General the Preparations for the Samarkand Summit
As part of the program of events of the Summit of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia, taking place today in Astana, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Secretary-General of the Organization of Turkic States Baghdad Amreyev in the residence allotted for him.
They were pleased to note the intensification of dialogue and the expansion of multifaceted cooperation within the Organization in recent years.
Aspects of organizing and holding the forthcoming Summit in Uzbekistan in November this year were considered.
On the eve of the Meeting of the Heads of State, a series of ministerial meetings will be held for the elaboration of agenda and multilateral documents in the field of trade, investment, transport, information and communication technologies, and humanitarian exchanges.
An agreement was reached on close cooperation with the Secretariat of this distinguished regional structure for the thorough preparation of the Organization’s Summit.