Suv resurslarini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli institutsional islohotlar doirasida suv xoʻjaligi sohasida davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish, suv resurslarini boshqarish tamoyillari va tizimini takomillashtirish borasida chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Sugʻoriladigan yerlarning meliorativ holatini yaxshilash, suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish, ularning hisobini yuritish tizimini takomillashtirish, shuningdek, suv xoʻjaligi tashkilotlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash boʻyicha ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, qishloq xoʻjaligini isloh qilish hamda qishloq xoʻjaligi ishlab chiqarishini diversifikatsiyalash boʻyicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar mazkur sohada boshqaruvning zamonaviy usullarini joriy etish asosida suv xoʻjaligi infratuzilmasini yanada yaxshilashni talab etmoqda.
Suv resurslarini boshqarish va suv xoʻjaligi obyektlaridan foydalanish tizimini yanada takomillashtirish, irrigatsiya va melioratsiya loyihalarini amalga oshirish samaradorligini taʼminlash, suv xoʻjaligini boshqarish sohasida bozor tamoyillari va mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, ushbu sohada ilm-fanni rivojlantirish maqsadida:
1. 2022-yil oxirigacha Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi rahbariyati faoliyatining quyidagi ustuvor yoʻnalishlari va samaradorligining muhim koʻrsatkichlari belgilansin:
a) suv xoʻjaligi vaziri quyidagilar uchun shaxsan javobgardir:
suv xoʻjaligi sohasida olib borilayotgan islohotlar samaradorligini taʼminlash, suv resurslarini boshqarish sohasida xalqaro aloqalarni kengaytirish va mustahkamlash;
2020-2030 yillarda suv xoʻjaligini rivojlantirish konsepsiyasini oʻz vaqtida va sifatli ishlab chiqish;
2020-yildan boshlab suv xoʻjaligi tashkilotlarining suv yetkazib berish boʻyicha xarajatlarining bir qismini suv isteʼmolchilari tomonidan qoplash mexanizmlarini bosqichma-bosqich joriy etish;
suv xoʻjaligi sohasidagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun xorijiy investitsiyalar, qarzlar va grantlar jalb qilishni kengaytirish orqali suv xoʻjaligi obyektlarini qurish, rekonstruksiya va modernizatsiya qilish xarajatlarining jami hajmidagi byudjet mablagʻlari ulushini bosqichma-bosqich kamaytirish;
suv tejovchi sugʻorish texnologiyalarini joriy etishda qishloq xoʻjaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilariga faol koʻmaklashish, zamonaviy sugʻorish tizimlarini ishlab chiqarish quvvatlarini xususiy investitsiyalar jalb qilish hisobiga kengaytirish orqali suv tejovchi texnologiyalarni qoʻllagan holda sugʻoriladigan yerlarning ulushini sugʻoriladigan yerlar umumiy maydonining kamida 10 foizigacha yetkazish;
b) vazirning birinchi oʻrinbosari quyidagilar uchun shaxsan javobgardir:
suv xoʻjaligini institutsional, texnik va texnologik rivojlantirish, ushbu sohada fan va ishlab chiqarishni integratsiyalash;
suv xoʻjaligi obyektlaridagi qurilish-montaj ishlarining oʻz vaqtida va sifatli bajarilishini, zamonaviy ishlab chiqarish texnologiyalarini joriy etish hisobiga ularning tannarxi pasaytirilishini taʼminlash;
suv resurslarini boshqarish sohasida bozor mexanizmlarini joriy etish, suv xoʻjaligi sohasida davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish orqali foydalanish xarajatlarini kamida 15 foizga qisqartirish;
suv xoʻjaligi sohasidagi ilmiy va ilmiy-texnik faoliyatning jadal rivojlantirilishini taʼminlash, suv resurslarini boshqarish sohasidagi mutaxassislarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish hisobiga suv xoʻjaligi sohasidagi dolzarb yoʻnalishlar boʻyicha kamida 10 ta ilmiy va innovatsion ishlanmani amaliyotga joriy etish;
v) vazirning oʻrinbosarlari quyidagilar uchun shaxsan javobgardir:
suv xoʻjaligini innovatsion rivojlantirish, ilmiy ishlanmalar natijalarini, suv xoʻjaligini boshqarish va suv xoʻjaligi obyektlaridan foydalanishning ilgʻor usullarini amaliyotga faol joriy etish;
zamonaviy texnologiyalarni qoʻllagan holda suv xoʻjaligining sugʻorish tizimlarini modernizatsiya, rekonstruksiya qilish va taʼmirlashga qaratilgan kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish orqali sugʻorish tizimlarining foydali ish koeffitsiyentini har yili respublika boʻyicha oʻrtacha kamida 1 foizga oshirish;
energiya tejovchi va energiya samarador texnologiyalarni keng joriy etish, shuningdek, nasos stansiyalari ish rejimini tartibga solishning samarali usullarini joriy etish hisobiga suv xoʻjaligi obyektlarida elektr energiyasi isteʼmolini kamida 10 foizga qisqartirish;
suv-tuz balansini yuritish mexanizmlarini takomillashtirish, yer osti suvlarini meʼyorda ushlab turish, shuningdek, melioratsiya ishlari samaradorligini oshirish orqali shoʻrlangan yer maydonlari ulushini 45 foizgacha kamaytirish;
suv xoʻjaligi obyektlarini boshqarish va ulardan foydalanish jarayonlariga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish hisobiga 300 ta suv xoʻjaligi inshooti va gidrouzelda suvni nazorat qilish va uning hisobini yuritish tizimini avtomatlashtirish;
suv isteʼmolchilari uyushmalarining huquqiy maqomini mustahkamlash, suv resurslarini boshqarish sohasidagi rolini oshirish, shuningdek, ular faoliyatining moliyaviy barqarorligini taʼminlashga koʻmaklashish orqali suv isteʼmolchilari uyushmalari faoliyatini tubdan rivojlantirish.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining:
suv xoʻjaligi tizimini takomillashtirishga qaratilgan loyihalarni shakllantirish va ishlab chiqish, shuningdek, ularni, shu jumladan, xorijiy investitsiyalar, xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari mablagʻlarini jalb qilish orqali amalga oshirish uchun masʼul boʻlgan Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Suv xoʻjaligi sohasidagi loyihalarni amalga oshirish agentligini (keyingi oʻrinlarda – Loyihalarni amalga oshirish agentligi) tashkil etish;
Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasi (keyingi oʻrinlarda – “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasi) negizida “Oʻzsuvqurilish” aksiyadorlik jamiyatini (keyingi oʻrinlarda – “Oʻzsuvqurilish” AJ) tashkil etish, shuningdek, 1-ilovaga muvofiq “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasi tarkibiga kiruvchi davlat unitar korxonalarini masʼuliyati cheklangan jamiyatlarga aylantirish;
Suv xoʻjaligi vazirligi tizimidagi byudjet tashkilotlarining shtatlar sonini 2019-yil 1-noyabrdan 10 foizga, 2020-yil 1-yanvardan qoʻshimcha ravishda 10 foizga, shu jumladan, boshqaruv xodimlari sonini mazkur qarorga muvofiq 83 birlikka bosqichma-bosqich maqbullashtirish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
3. Belgilansinki:
Loyihalarni amalga oshirish agentligiga Oʻzbekiston Respublikasi suv xoʻjaligi vazirining taqdimnomasi boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod qilinadigan direktor boshchilik qiladi;
Loyihalarni amalga oshirish agentligi xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi markaziy apparati xodimlari uchun belgilangan mehnatga haq toʻlash shartlari tatbiq etiladi;
“Oʻzsuvqurilish” AJ “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasining shartnomalari, huquqlari va majburiyatlari boʻyicha huquqiy voris hisoblanadi;
tashkil etilayotgan masʼuliyati cheklangan jamiyatlar oʻzgartirilayotgan tegishli davlat unitar korxonalarining shartnomalari, huquqlari va majburiyatlari boʻyicha huquqiy voris hisoblanadi;
tashkil etilayotgan masʼuliyati cheklangan jamiyatlar ustav kapitali
1-ilovada koʻrsatilgan oʻzgartirilayotgan davlat unitar korxonalarining
mol-mulklarini qoldiq qiymatida oʻtkazish hisobiga shakllantiriladi;
“Oʻzsuvqurilish” AJ ustav kapitali qayta tashkil etilayotgan “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasining mol-mulklarini qoldiq qiymatida, shuningdek, tashkil etilayotgan masʼuliyati cheklangan jamiyatlardagi davlat ulushini oʻtkazish hisobiga shakllantiriladi;
“Oʻzsuvqurilish” AJ ustav kapitalidagi aksiyalar davlat paketi boʻyicha aksiyador funksiyalarini Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi amalga oshiradi;
qayta tashkil etilayotgan “Oʻzsuvqurilishtaʼminot” respublika birlashmasining Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan moliyalashtiriladigan boshqaruv xodimlari shtatlar soni Suv xoʻjaligi vazirligi tizimida saqlanib qolinadi;
Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi tizimining shtatlar sonini mazkur qarorga muvofiq maqbullashtirishdan boʻshaydigan mablagʻlar Suv xoʻjaligi vazirligi idora va tashkilotlari xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga 2019-yil 1-noyabrdan 1,1 va 2020-yil 1-yanvardan 1,2 miqdorda tuzatish koeffitsiyentini qoʻllash hisobiga ularning ish haqini oshirishga yoʻnaltiriladi.
4. Loyihalarni amalga oshirish agentligi boshqaruv xodimlarining cheklangan soni Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi tizimi boshqaruv xodimlarining belgilangan umumiy soni doirasida 26 birlik etib belgilansin.
5. Quyidagilar:
a) Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Suv xoʻjaligi sohasidagi loyihalarni amalga oshirish agentligining tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi suv xoʻjaligi vaziriga, zarur hollarda, Loyihalarni amalga oshirish agentligi tuzilmasiga boshqaruv xodimlarining belgilangan soni va mehnatga haq toʻlash jamgʻarmasi doirasida oʻzgartirishlar kiritish huquqi berilsin;
b) Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi tomonidan manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ishlab chiqilgan Suv resurslarini boshqarish tizimining samaradorligini oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Masʼul vazirlik va idoralar rahbarlariga ushbu kichik bandda nazarda tutilgan “Yoʻl xaritasi”ga kiritilgan tadbirlarni oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli amalga oshirish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
6. Belgilansinki, 2020-yil 1-yanvardan:
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi hamda irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari huzuridagi nasos stansiyalari va energetika boshqarmalarini moliyalashtirish Oʻzbekiston Respublikasi respublika byudjetidan tegishincha Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjeti va viloyatlar mahalliy byudjetlariga oʻtkaziladi;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi hamda irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari huzuridagi nasos stansiyalari va energetika boshqarmalarining belgilangan limitdan ortiqcha elektr energiyasi uchun toʻlov xarajatlari Qoraqalpogʻiston Respublikasi byudjeti va viloyatlar mahalliy byudjetlarining qoʻshimcha manbalari hisobidan qoplanadi;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi hamda irrigatsiya tizimlari havza boshqarmalari huzuridagi nasos stansiyalari va energetika boshqarmalarining elektr energiyasi isteʼmoli uchun foydalanilmagan limitidan tejab qolingan mablagʻlar Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi bilan kelishilgan holda nasos stansiyalari va energetika obyektlarini texnik jihatdan rivojlantirishga yoʻnaltiriladi.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi,
Suv xoʻjaligi vazirligi, Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qoʻmitasi, shuningdek, ishlab chiqarish va foydalanish tashkilotlarining:
4-ilovaga muvofiq ishlab chiqarish va foydalanish tashkilotlari negizida Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (keyingi oʻrinlarda – Institut) sohaga oid kafedralarining ixtisoslashtirilgan sinflarini joylashtirish;
ilmiy va professor-oʻqituvchilar tarkibidan, loyiha institutlari vakillaridan, shu jumladan, chet el mutaxassislaridan iborat boʻlgan, shuningdek, suv xoʻjaligida loyihalashtirishning zamonaviy usullari
va standartlariga amaliyotda oʻqitish uchun iqtidorli talabalarni jalb qilgan holda Institut huzurida ixtisoslashtirilgan loyiha guruhini tashkil etish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
Quyidagilar maʼlumot uchun qabul qilinsin:
a) Institut sohaga oid kafedralarining tegishli ishlab chiqarish
va foydalanish tashkilotlari negizida joylashtirilayotgan ixtisoslashtirilgan sinflarida talabalarning amaliy va laboratoriya mashgʻulotlarini, shuningdek, oʻquv-ishlab chiqarish amaliyotini oʻtashi “ishlab chiqarishda bir kunlik mashgʻulot” tamoyili boʻyicha amalga oshiriladi;
b) Institut huzuridagi ixtisoslashtirilgan loyiha guruhining asosiy vazifalari quyidagilar hisoblanadi:
suv xoʻjaligi va aholi punktlari suv taʼminoti obyektlari qurilishi, rekonstruksiya va modernizatsiya qilinishini loyihalashtirish;
suv xoʻjaligi va suv taʼminoti sohasidagi loyiha-qidiruv ishlarini va loyihalar amalga oshirilishini ilmiy-texnik jihatdan kuzatib borish;
suv xoʻjaligi obyektlaridan foydalanishning ishonchliligi va xavfsizligini, shuningdek, suv xoʻjaligi obyektlarining atrof muhitga taʼsirini baholash va ularni hisoblash asoslarini ishlab chiqish.
8. 2020-yil 1-yanvardan:
xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari mablagʻlarini jalb qilgan holda suv xoʻjaligi obyektlarini qurish va rekonstruksiya qilish boʻyicha yangidan amalga oshiriladigan loyihalarga kadrlarni tayyorlash va oʻqitish boʻyicha maxsus komponent kiritish;
ilmiy va ilmiy-texnik faoliyatni qoʻllab-quvvatlash maqsadida suv xoʻjaligi obyektlarini qurish va rekonstruksiya qilish boʻyicha loyiha-qidiruv ishlari qiymatining hisob-kitobiga loyiha-qidiruv ishlari umumiy qiymatining 10 foizigacha miqdorda qoʻshimcha mablagʻlar kiritish amaliyotga majburiy joriy etilsin.
Belgilansinki:
ushbu bandning uchinchi xatboshisida nazarda tutilgan mablagʻlarning 50 foizi loyiha-qidiruv ishlarini ilmiy-texnik jihatdan kuzatishni moliyalashtirishga yoʻnaltiriladi, ularga faqat mahalliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalari, shuningdek, alohida olimlar belgilangan tartibda jalb qilinadi;
ushbu bandning uchinchi xatboshisida nazarda tutilgan mablagʻlarning qolgan 50 foizi Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Suv xoʻjaligini rivojlantirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi. Bunda mazkur mablagʻlar faqat suv xoʻjaligi sohasidagi dolzarb muammolar boʻyicha ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlanmalarini moliyalashtirish maqsadida respublika taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalariga grantlar ajratish uchun sarflanadi.
9. 2019-yil 1-noyabrdan boshlab shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq suv xoʻjaligi tashkilotlari rahbarlari har chorakda tegishli tuman xalq deputatlari Kengashiga suv resurslarini boshqarish, suv xoʻjaligi obyektlarining texnik holatini yaxshilash, shuningdek, ushbu tumanda suv tejovchi sugʻorish texnologiyalarini joriy etish holati toʻgʻrisida hisobot kiritadi.
Viloyatlar va tumanlar xalq deputatlari Kengashlariga xalq deputatlari Kengashi va uning doimiy komissiyalari ish rejalarini ishlab chiqishda ijro etuvchi hokimiyat organlari, korxonalar, muassasalar va tashkilotlar rahbarlarining suv xoʻjaligi sohasidagi ishlar holati toʻgʻrisidagi axborotini bir yilda kamida ikki marta eshitishni nazarda tutish tavsiya etilsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
bir oy muddatda suv isteʼmolchilari uyushmalari faoliyatini rivojlantirishni, shu jumladan, boshqaruv tizimini takomillashtirish, suv isteʼmolchilari uyushmalarining moliyaviy barqarorligini va ular tomonidan koʻrsatilayotgan xizmatlar uchun yigʻimlar toʻliq tushishini taʼminlash, shuningdek, suv isteʼmolchilari uyushmalari joylashuvini va ular tomonidan xizmat koʻrsatilayotgan hududlar chegaralarini qayta koʻrib chiqishni nazarda tutuvchi hukumat qarori qabul qilinishini;
ikki oy muddatda 5-ilovada koʻrsatilgan investitsiya loyihalari boʻyicha loyihalarni amalga oshirish guruhlari, shuningdek, huquqlar, majburiyatlar va shartnomalar Loyihalarni amalga oshirish agentligiga oʻtkazilishini;
Oʻzbekiston Respublikasi nomidan xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari manziliga Loyihalarni amalga oshirish agentligi suv xoʻjaligi sohasidagi investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha ijrochi agentlik etib belgilanganligi toʻgʻrisidagi xabarnomalar yuborilishini taʼminlasin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi:
a) bir oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Suv xoʻjaligi sohasidagi loyihalarni amalga oshirish agentligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisidagi hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin, unda:
Loyihalarni amalga oshirish agentligini saqlash Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi huzuridagi Suv xoʻjaligini rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan amalga oshirilishi;
Loyihalarni amalga oshirish agentligiga oʻtkazilayotgan loyihalarni amalga oshirish guruhlari belgilangan tartibda faoliyati 5-ilovada koʻrsatilgan investitsiya loyihalari doirasida xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan yuridik shaxslarga oʻzgartirilishi nazarda tutilsin;
b) Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi bilan birgalikda:
6-ilovaga muvofiq suv xoʻjaligi obyektlarini qurish va modernizatsiya qilish boʻyicha ustuvor investitsiya loyihalarining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish choralarini koʻrsin;
koʻrsatilgan loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilishiga qarab, ularni amalga oshirish uchun xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari mablagʻlarini jalb qilish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritib borsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Suv xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda mazkur qarorga muvofiq Suv xoʻjaligi vazirligi tizimining shtatlar soni maqbullashtirilishi natijasida ishdan boʻshatiladigan xodimlarni ish bilan taʼminlash va ijtimoiy muhofaza qilish boʻyicha choralar koʻrsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 17-apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-3672-son qaroriga 7-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar va qoʻshimcha kiritilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Suv xoʻjaligi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.A.Gʻulomov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления водными ресурсами
За последние годы в рамках проводимых в стране масштабных институциональных реформ приняты меры по повышению эффективности государственного управления в сфере водного хозяйства, совершенствованию принципов и системы управления водными ресурсами.
Последовательно осуществляется работа по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель, повышению эффективности использования водных ресурсов, совершенствованию системы ведения их учета, а также укреплению материально-технической базы водохозяйственных организаций.
Вместе с тем реализуемые меры по реформированию сельского хозяйства и диверсификации сельскохозяйственного производства обуславливают необходимость дальнейшего улучшения водохозяйственной инфраструктуры на основе внедрения современных методов управления в данной области.
В целях дальнейшего совершенствования системы управления водными ресурсами и эксплуатации водохозяйственных объектов, обеспечения эффективности реализации проектов ирригации и мелиорации, внедрения рыночных принципов и механизмов в области управления водным хозяйством, а также развития науки в данной сфере:
1. Определить следующие приоритетные направления и ключевые показатели эффективности деятельности руководства Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан до конца 2022 года:
а) министр водного хозяйства несет персональную ответственность за:
обеспечение эффективности реформ, проводимых в сфере водного хозяйства, расширение и укрепление международных связей в области управления водными ресурсами;
своевременную и качественную разработку Концепции развития водного хозяйства в 2020–2030 годах;
поэтапное внедрение, начиная с 2020 года, механизмов покрытия водопотребителями части расходов водохозяйственных организаций по доставке воды;
поэтапное снижение доли бюджетных средств в совокупном объеме расходов на строительство, реконструкцию и модернизацию водохозяйственных объектов путем расширения привлечения иностранных инвестиций, займов и грантов для реализации перспективных проектов в сфере водного хозяйства;
доведение доли земель, орошаемых с применением водосберегающих технологий, до не менее 10 процентов от общей площади орошаемых земель путем активного содействия производителям сельскохозяйственной продукции во внедрении водосберегающих технологий орошения, расширения производства современных систем орошения за счет привлечения частных инвестиций;
б) первый заместитель министра несет персональную ответственность за:
институциональное, техническое и технологическое развитие водного хозяйства, интеграцию науки с производством в данной сфере;
обеспечение своевременного и качественного выполнения строительно-монтажных работ на объектах водного хозяйства, снижения их себестоимости за счет внедрения современных производственных технологий;
сокращение не менее чем на 15 процентов эксплуатационных расходов путем внедрения рыночных механизмов в области управления водными ресурсами, развития государственно-частного партнерства в сфере водного хозяйства;
внедрение в практику не менее 10 научных и инновационных разработок по актуальным направлениям в сфере водного хозяйства за счет обеспечения ускоренного развития научной и научно-технической деятельности в данной сфере, совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в области управления водными ресурсами;
в) заместители министра несут персональную ответственность за:
инновационное развитие водного хозяйства, активное внедрение в практику результатов научных разработок, передовых методов управления водным хозяйством и эксплуатации водохозяйственных объектов;
повышение коэффициента полезного действия оросительных систем ежегодно не менее чем на 1 процент в среднем по республике путем принятия комплексных мер, направленных на модернизацию, реконструкцию и ремонт оросительных систем водного хозяйства с применением современных технологий;
сокращение потребления электроэнергии на водохозяйственных объектах не менее чем на 10 процентов за счет широкого внедрения энергосберегающих и энергоэффективных технологий, а также внедрения эффективных методов регулирования режима работы насосных станций;
сокращение доли площадей засоленных земель до 45 процентов путем совершенствования механизмов ведения водно-солевого баланса, поддержания благоприятных уровней грунтовых вод, а также повышения эффективности мелиоративных работ;
автоматизацию системы контроля и учета воды на 300 сооружениях и гидроузлах водного хозяйства за счет внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в процессы управления объектами водного хозяйства и эксплуатации;
коренное развитие деятельности ассоциаций водопотребителей путем усиления их правового статуса, повышения роли ассоциаций водопотребителей в области управления водными ресурсами, а также содействия в обеспечении финансовой стабильности их деятельности.
2. Согласиться с предложениями Министерства водного хозяйства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов, Министерства инвестиций и внешней торговли, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о:
создании Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан (далее – Агентство по реализации проектов), ответственного за формирование и подготовку проектов, направленных на совершенствование системы водного хозяйства, а также их реализацию, в том числе путем привлечения иностранных инвестиций, средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций;
создании на базе Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот» при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан (далее – Республиканское объединение «Узсувкурилиштаъминот») акционерного общества «Узсувкурилиш» (далее – АО «Узсувкурилиш»), а также преобразовании государственных унитарных предприятий, входящих в состав Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», в общества с ограниченной ответственностью согласно приложению № 1;
поэтапной оптимизации штатной численности бюджетных организаций системы Министерства водного хозяйства с 1 ноября 2019 года на 10 процентов и с 1 января 2020 года – дополнительно на 10 процентов, в том числе численности управленческого персонала – на 83 единицы в соответствии с настоящим постановлением.
3. Определить, что:
Агентство по реализации проектов возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан по представлению министра водного хозяйства Республики Узбекистан;
на работников Агентства по реализации проектов распространяются условия оплаты труда, установленные для работников центрального аппарата Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан;
АО «Узсувкурилиш» является правопреемником по договорам, правам и обязательствам Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот»;
создаваемые общества с ограниченной ответственностью являются правопреемниками по договорам, правам и обязательствам соответствующих преобразуемых государственных унитарных предприятий;
уставные капиталы создаваемых обществ с ограниченной ответственностью формируются за счет передачи по остаточной стоимости имущества преобразуемых государственных унитарных предприятий, указанных в приложении № 1;
уставный капитал АО «Узсувкурилиш» формируется за счет передачи по остаточной стоимости имущества реорганизуемого Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», а также государственных долей создаваемых обществ с ограниченной ответственностью;
функции акционера по государственному пакету акций в уставном капитале АО «Узсувкурилиш» осуществляет Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан;
штатная численность управленческого персонала реорганизуемого Республиканского объединения «Узсувкурилиштаъминот», финансируемая за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, сохраняется в системе Министерства водного хозяйства;
средства, высвобождаемые от оптимизации штатной численности системы Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан в соответствии с настоящим постановлением, направляются на повышение заработной платы работников органов и организаций Министерства водного хозяйства за счет применения к их базовым тарифным ставкам поправочного коэффициента с 1 ноября 2019 года в размере 1,1 и с 1 января 2020 года – 1,2.
4. Установить предельную численность управленческого персонала Агентства по реализации проектов в количестве 26 единиц в пределах установленной общей численности управленческого персонала системы Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан.
5. Утвердить:
а) структуру Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
Предоставить министру водного хозяйства Республики Узбекистан право вносить, при необходимости, изменения в структуру Агентства по реализации проектов в пределах установленной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда;
б) разработанную Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами «Дорожную карту» по повышению эффективности системы управления водными ресурсами согласно приложению № 3.
Возложить на руководителей ответственных министерств и ведомств персональную ответственность за своевременную, полную и качественную реализацию мероприятий, включенных в предусмотренную настоящим подпунктом «Дорожную карту».
6. Установить, что с 1 января 2020 года:
финансирование управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем передается из республиканского бюджета Республики Узбекистан в бюджет Республики Каракалпакстан и местные бюджеты областей соответственно;
расходы на оплату электроэнергии управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем сверх установленных лимитов покрываются за счет дополнительных источников бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей;
средства, сэкономленные от неиспользованных лимитов потребления электроэнергии управлений насосных станций и энергетики при Министерстве водного хозяйства Республики Каракалпакстан и бассейновых управлениях ирригационных систем, направляются на техническое развитие объектов насосных станций и энергетики по согласованию с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан.
7. Одобрить предложения Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства водного хозяйства, Министерства жилищно-коммунального обслуживания, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Республики Узбекистан, а также производственных и эксплуатационных организаций о:
размещении специализированных классов профильных кафедр Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (далее – Институт) на базе производственных и эксплуатационных организаций соответствующих ведомств согласно приложению № 4;
создании Специализированной проектной группы при Институте из числа научного и профессорско-преподавательского состава, представителей проектных институтов, в том числе зарубежных специалистов, а также с привлечением одаренных студентов для их обучения на практике современным методам и стандартам проектирования в сфере водного хозяйства.
Принять к сведению, что:
а) проведение практических и лабораторных занятий, а также учебно-производственной практики студентов в специализированных классах профильных кафедр Института, размещаемых на базе производственных и эксплуатационных организаций соответствующих ведомств, осуществляется по принципу «один день занятий на производстве»;
б) основными задачами Специализированной проектной группы при Институте являются:
проектирование строительства, реконструкции и модернизации объектов водного хозяйства и водоснабжения населенных пунктов;
научно-техническое сопровождение проектно-изыскательских работ и реализации проектов в сфере водного хозяйства и водоснабжения;
оценка и разработка расчетных обоснований надежности и безопасности эксплуатации объектов водного хозяйства, а также воздействия водохозяйственной деятельности на окружающую среду.
8. Ввести с 1 января 2020 года в обязательную практику:
включение во вновь реализуемые проекты по строительству и реконструкции объектов водного хозяйства с привлечением средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций специального компонента по подготовке и обучению кадров;
включение в расчет стоимости проектно-изыскательских работ по строительству и реконструкции объектов водного хозяйства дополнительных средств для поддержки научной и научно-технической деятельности в размере до 10 процентов от общей стоимости проектно-изыскательских работ.
Установить, что:
50 процентов средств, предусмотренных в абзаце третьем настоящего пункта, направляются на финансирование научно-технического сопровождения проектно-изыскательских работ, к которым привлекаются исключительно отечественные образовательные и научно-исследовательские учреждения, а также отдельные ученые в установленном порядке;
оставшиеся 50 процентов средств, предусмотренных в абзаце третьем настоящего пункта, отчисляются в Фонд развития водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан. При этом данные средства расходуются исключительно на выделение грантов республиканским образовательным и научно-исследовательским учреждениям для финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок по актуальным проблемам в сфере водного хозяйства.
9. Внедрить с 1 ноября 2019 года порядок, в соответствии с которым руководители организаций водного хозяйства ежеквартально вносят в Кенгаш народных депутатов соответствующего района отчет о состоянии управления водными ресурсами, улучшении технического состояния водохозяйственных объектов, а также внедрении водосберегающих технологий орошения в данном районе.
Рекомендовать Кенгашам народных депутатов областей и районов при разработке планов работ Кенгаша народных депутатов и его постоянных комиссий предусматривать заслушивание информации руководителей органов исполнительной власти, предприятий, учреждений и организаций о состоянии работ в сфере водного хозяйства не реже двух раз в год.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
в месячный срок принятие решения правительства по развитию деятельности ассоциаций водопотребителей, в том числе предусматривающего совершенствование системы управления, обеспечение финансовой стабильности ассоциаций водопотребителей и полноты поступлений сборов за оказываемые ими услуги, а также пересмотр расположения ассоциаций водопотребителей и границ обслуживаемых ими территорий;
в двухмесячный срок передачу Агентству по реализации проектов групп реализации проектов, а также прав, обязательств и договоров по инвестиционным проектам, указанным в приложении № 5;
направление от имени Республики Узбекистан уведомлений в адрес международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций об определении Агентства по реализации проектов исполнительным агентством по реализации проектов в сфере водного хозяйства.
11. Министерству водного хозяйства Республики Узбекистан:
а) в месячный срок внести в Кабинет Министров проект решения правительства об организации деятельности Агентства по реализации проектов в сфере водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан, предусмотрев:
осуществление содержания Агентства по реализации проектов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и Фонда развития водного хозяйства при Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан;
преобразование в установленном порядке групп реализации проектов, передаваемых Агентству по реализации проектов, в юридические лица, деятельность которых финансируется за счет средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций в рамках инвестиционных проектов, указанных в приложении № 5;
б) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов, Министерством экономики и промышленности:
принять меры по разработке технико-экономических обоснований приоритетных инвестиционных проектов по строительству и модернизации водохозяйственных объектов согласно приложению № 6;
по мере разработки технико-экономических обоснований указанных проектов вносить в Кабинет Министров предложения по привлечению средств международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций для их реализации.
12. Министерству занятости и трудовых отношений совместно с Министерством водного хозяйства Республики Узбекистан принять меры по обеспечению трудоустройства и социальной защиты работников, высвобождаемых в результате оптимизации штатной численности системы Министерства водного хозяйства в соответствии с настоящим постановлением.
13. Внести изменения и дополнения в постановление Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2018 года № ПП–3672 «О мерах по организации деятельности Министерства водного хозяйства Республики Узбекистан» согласно приложению № 7.
14. Министерству водного хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.