Жорий йил 2-6 октябрь кунлари Термиз шаҳрида кураш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун XIV анъанавий ал-Ҳаким ат–Термизий халқаро турнири бўлиб ўтади.
Ҳар икки йилликнинг энг нуфузли кураш байрамларидан бири ҳисообланган мазкур мусобақада мамлакатимиз половонлари билан бир қаторда дунёнинг 50 га яқин давлатидан 100 нафардан зиёд энг сара спорчилар гиламга тушади.
Жорий йилги халқаро турнирнинг мукофот жамғармаси 100 минг долларни ташкил этади.
Мутлақ вазн бўйича ғолиб чиққан спортчи Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини - 10 минг доллар билан тақдирланади.
Халқаро турнирда Кураш бўйича Жаҳон чемпионлари, Осиё ўйинлари ғолиблари ташриф буюради. Масалан, ўзбек кураши мухлисларининг севимли спортчиси сифатида эьтироф этиладиган бразилиялик Александр Кацураги Бразилия терма жамоаси устози сифатида шогирдларини баҳсларга олиб тушади.
Ташкилий қўмитадан олинган маълумотларга кўра, Термиз шаҳрида халқаро турнирни юқори даражада ўтказиш учун катта тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.

World wrestlers will meet in Termiz
On October 2-6, 2019, Termiz city will host Al Hakim At-Termizi XIV International Tournament on traditional sports game - “kurash”.
More than 100 famous wrestlers from 50 countries along with Uzbekistani athletes will compete on the mat of one of the most prestigious tournament.
The prize fund is $100,000. The winner of absolute division will receive the Presidential Prize - $10,000.
Upcoming tournament will welcome world class champions along with the winners of Asian games. Alexandre Katsuragi who will lead the Brazilian team as a coach is in the list.
According to the organizing committee, these days Termiz city is gearing up to host international tournament.