Жорий йил 2-6 октябрь кунлари Термиз шаҳрида кураш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун XIV анъанавий ал-Ҳаким ат–Термизий халқаро турнири бўлиб ўтади.
Ҳар икки йилликнинг энг нуфузли кураш байрамларидан бири ҳисообланган мазкур мусобақада мамлакатимиз половонлари билан бир қаторда дунёнинг 50 га яқин давлатидан 100 нафардан зиёд энг сара спорчилар гиламга тушади.
Жорий йилги халқаро турнирнинг мукофот жамғармаси 100 минг долларни ташкил этади.
Мутлақ вазн бўйича ғолиб чиққан спортчи Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини - 10 минг доллар билан тақдирланади.
Халқаро турнирда Кураш бўйича Жаҳон чемпионлари, Осиё ўйинлари ғолиблари ташриф буюради. Масалан, ўзбек кураши мухлисларининг севимли спортчиси сифатида эьтироф этиладиган бразилиялик Александр Кацураги Бразилия терма жамоаси устози сифатида шогирдларини баҳсларга олиб тушади.
Ташкилий қўмитадан олинган маълумотларга кўра, Термиз шаҳрида халқаро турнирни юқори даражада ўтказиш учун катта тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.

Палваны со всего мира встретятся в Термезе
2-6 октября нынешнего года в Термезе состоится XIV международный турнир ал-Хакима ат-Термези по национальному виду борьбы - кураш на приз Президента Узбекистана.
В рамках одного из самых престижных фестивалей по курашу на ковер наряду с узбекскими пахлаванами выйдут более 100 известных борцов из около 50 стран.
Призовой фонд международного турнира составляет 100 тысяч долларов.
Победителю в абсолютной весовой категории будет вручен приз Президента Республики Узбекистан – 10 тысяч долларов.
Предстоящий турнир соберет чемпионов мира и континентов по курашу, победителей Азиатских игр. Среди них, например, и Александр Кацураги – любимец узбекистанских фанатов кураша, который прибудет в качестве тренера сборной Бразилии.
Согласно информации Оргкомитета, в эти дни в Термезе ведется активная подготовка к международному турниру.